Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Neata fetelor
Am revenit si noi acasica. Am fost tare umblarete weekend-ul asta prelungit.
Fii-mea e din ce in ce mai dornica sa descopere lumea, iar eu din ce in ce mai obosita. Astazi mergem iar la oftalmolog. Ii este ceva mai bine dupa ultimul tratament, dar nu foarte bine. Si dupa ce nu ii mai pun picaturi incepe iar sa se urateasca secretia.
elena_gd, credeam ca numai eu sunt rablagita! Si sotul meu imi zicea ca a visat ieri noapte ca sunt insarcinata iar! Pai de sarcina as mai fi eu in stare acum? Cat despre mancare, nu mai vreau sa aud de ea ca si asa sunt grasa si pofticioasa! Si nu mai slabesc deloc.
stefulici, du nu m-am dat cu parfum, dar s-a dat sotul meu la greu. Cand o luam pe fii-mea de la el din brate ziceai ca-i scufundata in sticla de parfum barbatesc. Si nu s-a manifestat negativ saracuta.
Irina, imi pare tare rau pt bebita ta. Eu traiesc mereu cu frica sa nu se imbolnaveasca mititica mea.
tigruta, eu dorm cu ea in pat. Si cred ca o sa tot dorm mult si bine...si asta nu din cauza ei.
virgiL, imi pare bine ca Ioana e mai bine.
diana85, si sotul meu e tare speriat sa nu cada bebita din pat. Am inceput si eu sa o pun la ea in patut cand nu stau cu ea.
Va pup si va doresc o zi usoara ca la mine a inceput revolta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

si eu eram la fel (inca sunt)..chiar am facut tot posibilul sa o feresc..dar tot a luat...doc spune ca e in aer ceva....ca a avut multe cazuri...sper doar sa nu mai trecem prin asta vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

eu seara o pun in patutul ei, dar spre dimineata nu stiu ce se intampla si ma trezesc cu ea langa mine .
Inca se mai trezeste noaptea, nu stiu cum vom scapa de asta si dupa ce papa o iau langa mine, din cauza mea, normal, ca-mi place sa o stiu langa mine, sa o pupacesc cand vreau, sa o tin strans in brate (doar ca dimi ea e pe mijlocul patului, iar eu pe un coltisor .


Acum se rostogoleste complet...pana acum nu-si putea scoate manuta de sub ea, acum insa am avansat si revine apoi pe spate singurica. Pana acum ii dadeam eu jucariile si ea le tine cateva minute, acum le cere intinde manuta dupa ele.
Am pus cateva poze, dar va avertizez, e grasana rau!!
Avea 7 kg la 4 luni...
Acum poveste..adica tipa!!! ma duc la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetili male dragi!
Virgi da o kafia ca pic lata, numai in discoteci o tin de cateva zile.
Miha eu sunt din Galati. In centru sunt doua hoteluri mari:Dunarea si Galati, dintre astea al doilea e mai bun. Tot in centru mai e si Vila Clasic, mica si cocheta. Pe faleza, dar aproape de centru sunt inca doua: Faleza si Vega, al doilea e nou si scump, dar fain. Pe strada principala, Brailei, mai sus de centru este vechiul hotel Turist, acum sincer nu mai stiu cum se numeste ca tot si-a schimbat proprietarii si, implicit, numele. Mai sunt si altele dar mai departe de centru. Daca ai intrebari raspund cu mare drag.
Alina se pare ca si noi o sa ajungem la oftalmolog, nu-i trece neam ochiul stang, curat zilnic la el cu ser fiziologic si ii fac masaj, dar degeaba. Ce nu imi dau seama e daca e infectie sau obstructie mecanica. Ochiul drept a avut si el probleme dar dupa primul tratament la cateva zile a trecut. Din ochiul drept nu am vazut sa ii curga lacrimi, doar stangul lacrimeaza si secreta ceva galbui.
Ioana nu esti singura, bebsteric acum la 3 luni s-a apucat mai serios de colicit. Se strange de burta non-stop, mai ales cand suge. Dar eu nu ii dau nimic, ca am vazut ca toate sunt apa de ploaie, pana nu i se dezvolta lui bine tractul digestiv nu avem ce face.
Irina tu parca spuneai ca folosesti Vanish, chiar zilele trecute am vazut un articol cred ca aici pe forum ca nu e indicat sa folosim albitori pt hainele bebelusilor ca nush ce contin, incearca sa pui detergent de copii pe pata inainte de spalare si sa lasi sa actioneze si apoi sa bagi la masina la temperatura mai mare.
Ma duc sa bag un ochi la picassa pana nu isi termina cele 20 min de somn de frumusete mandrul meu!
Va pup pi toati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

neatza
Si fusei la medic..Tudor 7.2 kile la nici 4 luni sambata facem 4 luni.Dintii ii vor iesi primi cei de sus dar mai dureaza...cu scremutul e din cazua tranzitului lent noaptea dar cik se va rezolva:)) cand? cand o vrea domnu.Pana atunci cu dumnezeu inainte
In rest e ff bine dezvoltat bursucelul lui mama..revin ca e marait tare de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Onutzaaa de unde scoti bre lapte, ca daca continua asa si bebsteric al meu la 4 luni o sa fie cat Tudorica si eu de pe acum storc tzatza pana la ultima picatura.
Deci am vazut pozele de pe picassa si pot spune ca gata, am fost in concediu in Romania anul acesta - Mirela!
Irina, Sabry e o bombonica!
Virgi maica, Agripina era mic copil pe langa tine, nush eu ce ziceau fetele de Ioana ca are cearcane, dar tu sigur ai cat sa mai imparti si pe la altii. Da si asa esti frumoasa si e super blondul tau cel nou. Vreau si eu, dar n-am timp si nici haine care sa-mi mai vina sa fiu bella. La trening si adidasi ma preumblu cand imping la carutza si la supermarket, da nu ma enervez eu si ma duc la mall la shopping si las bb lu tacsu sa-i dea tzatza si sa-l urle. Ehe vise, n-am eu asa suflet, desi aici se practica ca o zi pe saptamana sa vina o bona sa stea cu bb si mami sa se ingrijeasca de ea.
Fug ca cineva se matzaie de trezire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare
Eu citesc si tot citesc dar nu pea am ambele maini libere ca sa mai si scriu, desi mai tot timpul am ceva in cap ce vreau sa scriu dar nu apuc.

Bebe Luca a fost ieri plangacit tot, de fapt cam toata saptamana. Mananca mult si chiar cred ca e puseul de crestere de la 11-12 saptamani. Bine ca e si tati acasa sa il mai tina sa mananc si eu.
In rest sta numai leganat (eu il legan pe picioare) si cu 1 mana sunt pe mouse, navighez pe net sau privesc un film.
Laptopul e pe masa, nu ajung la el asa ca am descoperit si tastatura on-screen(ai literele pe monitor si apesi cu mouseul).
Dar sunt blocata acolo pe canapea, ce sa fac. Ne mai plimbam prin casa, cu el in brate, iesim 1 ora seara la plimbare(inca sunt zile cand ne intoarcem cu elmin brate sau in port-bebe).
Il mai pun in leagan dr nu sta singur, tot asa, sa ma uit la el si poate atipeste 15 min. Aseara l-am adormit eu prin leganat (mi-a fost greu sa il duc la leagan care e in living si am avut impresia ca adormise bustean...da de unde!) dar cum il puneam in patut cum se trezea. Asa ca am renuntat si l-am tinut cu mine in pat :))
La noi in prima parte a noptii (23.30-04.00 sau05.00) doarme la el in patut si dupa prima trezire il iau cu noi in pat, papa si doarme pana la 10, cu pauza de papa. Altfel, dupa prima trezire de la 4-5.00 se screme si se misca in paturul lui t pana dimineata (si la 6-7 e trezit) si nu dormim nici unul din noi.
Asa ca am gazit compromisul: prima prtela el in patut, a doau cu noi.
Citesc si revin ca am scris cam mult :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

diana, ce sperietura ai mai tras si tu.Pfiuu, se fac mari copii astia ai nostrii si vb aia: Copii mai mari, griji mai mari!
Ceaiual ala de la VitaPlant e pt lactatie?

onutza83 nasol si la tine. Ii faci baitia in fiecare seara? Sau incearca sa bei tu la pranz(ca sa aiba efect pana seara) ceai de sunatoare sau ceva care il linisteste. plus SAB pt gaze inainte de culcare si masaj la burtica, eventual plimbat 30 min cu el in pozitia anti-colici (avion ii zice mama): culcat pe burta dar pe mana ta, astfel incat palma ta sa fie pe pe burta lui. Faci si masaj usor.
Zic si eu

Mamita, dar chiar ca ai batut recordul. Si unul de neegalat. Ce pufosenie ai!
Si bebe Dorian al Evei vad ca are 68cm..un lungn, nu alta.
Al meu ziceam ca e lung si dolofan, dar retractez, vaznd alte cifre :)) Luca meu are la 2,5 luni 6500gr si 62cm. Nu-i slabut nici el :)))
Sa vedem acum dupa puseu...

Virgi, arti f bine. Se vede ca esti o femeie puternica! Si sunteti o familie frumoasa.
Si noi facem botezul tot pe 6 oct. Dar ceva foarte mic, fara batai de cap, acasa si numai cu rudele.

Felelor ce e cu Ionelu de nu mai scrie nimic? Am vazut pe fb ca s-a intors de la mare. Ce o fi cu ea? Sper ca nu ne-a parasit.
Si Elly, dar ea e cu botezul. Sporla treburi Elly.

Elena, si tu? Dar ce au copii astia bre? Ma asteptam ca dupa 3 luni sa povestim aici numai despre nopti dormite si ore de joaca cu ei, numai lapte si miee. Hehee..e grele taica :))

gyan, acum am citit si de la tine. Valea plangerii ce sa mai.
Mie nu cred ca imi cade parul. Eu am si mult rau, asa ca nu se cunoaste :))) Dar am azuit ca e prefect normal sa cada.

Mirela, frumoase locuri. Ne dai idei e plecat prin tara! Sa iti pastrese DD obiceiul de a impartasi lourile astea si cu noi, eu una am uitat cum e sa pleci :D Si ce ne mai plimbam inainte, aprape la fiecare 2 week-enduri plecam pe undeva. Dar se face bebe mare si plecam iar. De-abia astept. Dar la cat e de marait acum mi-ar fi frica, zau asa.:))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Virgi, ce-i cumetria asta pe care vrei tu sa o faci pentru bebe Lucas , un soi de petrecere? Ca stiu ca ati facut botezul! Sau a fost doar slujba religioasa iar acum faceti petrecerea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa e normal la bebeii mari ca greutate ca nu se satura, sug cu aer ca le este f foame. Si eu sunt si f obosita si nu ii fac lapte destul, astazi o sa-i dau completare ca se vede ca e rupt de foame.

Mergi la inceput