Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Neata fetelor,

incet-incet am mai recuperat si eu din urma.

Cu intarziere urez La multi ani Iuliei, multa sanatate si fericire!

Epopeasca cand te-am citit parca m-am vazut pe mine: aceeasi stare de oboseala perpetua, parca abia ma misc desi sunt inca la 7 luni, cu Robin zburdam efectiv pana in luna a 9-a. Imi amintesc ca am lucrat la servici pana vineri seara si luni dimineata am nascut... Plus ca ma dor tare oasele bazinului, noaptea nu ma pot intoarce de pe o parte pe alta fara sa ma trezesc. Pt toate astea am dat vina pe: varsta (2 ani in plus), a doua sarcina (care cica e un pic mai grea ca prima daca e sa il cred pe doctorul meu) si mai ales faptul ca la prima sarcina mergeam de la servici si ma tranteam in pat de aveam chef si in weekend dormeam pana la 10, acuma alerg dupa un baiat plin de energie toata ziulica. Hai ca mai avem un pic, 10 saptamani zboara, nu ca dupa aceea o sa fie mai usor Curaj si tie si sanatate!

Despre cumparaturi pt bebe: va sfatuiesc sa va luati musai o masa de infasat, eu am chiar doua, una o folosesc inca (din aia de pus pe vana) pt scos copilul din vana, schimbat pampers, cremuit, etc.
Tare de folos la inceput mi-au fost si alezele (paturica din aia impermeabila), cand schimbam de ex copilul in pat aveam accidente cu pipi facut (sau altele ) asa macar nu udam tot patul.

Eu am folosit mult timp sterilizatorul de biberoane, pana la un an jumate ii sterilizam, nu mereu dar din cand in cand toate sticlele, tetinele si suzetele. am din ala la microunde. Avand in vedere ca am inceput deja sa ii dau completare dupa san de la 5 luni, am folosit mai bine de un an sterilizatorul.

La fel si cu aparatul de gatit in abur (eu am luat Babycook), de la prima masa solida i-am dat legumele in abur. El avand un reflux esofagian, cand am inceput si cu fructele ca sa evit aciditatea le faceam tot in abur ca un fel de compot (puneam aproape toate fructele mai putin bananele). L-am folosit zilnic pana pe la 1 an jumate spre doi.

Din experienta va spun sa nu va aruncati prea mult la haine micute gen blugi, camasute si alte minuni, eu am facut greseala sa imi iau asa ceva si nu l-am imbracat deloc. Astea arata bine dupa 5 luni incolo cand incepe sa stea in fundulet, cat e mic si sta ca o galusca nu ii sunt comode deloc asemenea haine. La fel aveam nu stiu cate perechi de pantofiori din aia moi, nu i-am dat, il lasam cu sosetute mai groase pe afara.

Centura elastica am purtat cateva saptamani dupa nastere, n-am ramas cu burta dar nu stiu daca datorita centurii sau nu.

Iarasi am folosit cu succes batista bebelusului (aia ce se conecteaza la aspirator), in toamna cand am inceput cu muci din aia urati mi-a fost f utila. Pompita de mana mergea si ea dar nu ca si batista bebelusului.

In caruciorul ala mare si greoi (am Quinny Buzz4, care o sa il folosesc si pt fetita) l-am tinut pana pe la 1 an, apoi l-am trecut la cel sport.

cam atatea mi-au trecut prin cap, o zi cat mai buna va doresc!!!

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 28+ s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

Buna fetelor.Revenim si noi dupa o mare absenta dar recuperand din urma tot ce ati scris.Noi ne-am apucat de zugravit in casa, este un haos total, bucatarie, hol, sufragerie...ca la nebuni.Apoi spalat perdele, draperii, luat la mana tot ce este prin dulapuri de la haine la vase.Aseara m-am apucat de hainutele baietelului nostru Alex ( care pe 10 sept incepe gradinita), sa le scot pe cele de toamna, sa calc ce m-ai are de calcat, sa vad cei lipseste ca sa cumpar pt gradi.Printre picaturi am facut o selectie si in hainele de bebe ramase de la Alex care erau la mama si aseara am spalat deja o masina.Mai urmeaza si azi una sau doua masini de spalat ca maine e sarbatoare si luam o pauza.M-am invartit prin casa ca un titirez.
Si eu am sa fac ceva cheltuieli dar mai reduse luand in calcul faptul ca mi-au ramas hainute de la Alex, masuta de masa, premergator.....trebuie sa iau carucior, si ceva hainute de nou nascut pt spital deoarece bebelina se naste in noiembrie si Alex s-a nascut in iunie.Acasa poate sa poarte si bady cu albastru, verde, portocaliu, alb, etc.
Din proprie experienta va spun sa nu cumparati foarte multe hainute deoarece raman repede mici plus ca veti primii si de la neamuri sau prieteni.Eu nu mi-am cumparat sterilizator pt biberoane deoarece l-am alaptat pe Alex pana la varsta de 1 an si 7 luni apoi pana la 2 ani a baut lapte praf din biberoane pe care le-am fiert.
Nu v-as sfatui sa luati nici pompita de nas pt ca nu-i asa buna....noi am folosit batista belelusului ( de la 0 la 6 ani este incicata)...noroc ca Alex nu a fost bolnavicios, daca facea o data primavara prin martie mucisori vreo trei zile.
Suportul pt cadita precum si masa de infasat sunt bune pt mamicile care nasc prin cezariana.Eu am folosit o masa extensibila pe care o aveam si pe care am pus o patura groasa acoperita cu 2 paturici impermeabile.
La Alex nu am avut saci de dormit deoarece era cald in casa si dormea doar in bady + pantalonasi cu botosei, pt ca daca il imbracam prea mult se supraincalzea si ieseau pe el bubite mici si rosii.
Nu va grabiti sa cumparati nici biberoane, mai mult de 1 sau 2 pt ceiut sunt suficiente.Poate aveti laptic si veti alapta mai multe luni.Apropo de alaptat ...eu am folosit la inceput ( pt ca aveam mult lapte si bebe sugea putin si des iar mie imi pocneau sanii) pompa de san de la philips avent manuala.Pediatra m-a sfacuit sa-mi golesc sanii atunci cand simt presiune ca sa nu fac mastita, pt ca oricum ei se umplu cu lapte pt urmatoarea masa a bebelusului.A...era sa uit, in primele luni am baut ceai de stimulare a lactatiei de la Fares (dar nu mai mult de jumatate de litru pe zii).
Haideti ca m-am intins cam mult, va pup pe toate si bebei la termen.

27s+ mamica de baietel nazdravan Alexandru ( 10.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Fetele la a doua sarcina sunteti minuni la casa omului. Deja mi-am facut lista cu ce mai am de luat, asa o sa imi fie mai usor. Va pup si va multumesc tare mult de ajutor.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Ipopica foarte utila lista ta si sfaturile mamicilor la a doua sarcina acum am si eu mai clar in minte ce mai trebuie cumparatSi ca sunt cam uituca o sa ma apuc sa scriu pe hartiuta

25+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetelor

M-am intors si eu din concediu de munca. Am fost la mine acasa sa am grija se muncitori si sa luam ce le trebuia. Functia de baza: sofat, facut mancare si servit/strans. Avansam cam greut cu casa pt ca nu prea avem timp mult la dispozitie. Am mai racait si eu peretii si strans moloz, da nu mult ca protesta bb si apoi ma durea burta.

Ieri am fost si noi la morfofetala de tim II si bblusa e tot bbelusa , dezvoltata normal cu tot ce ii trebuie. In chimb ma nelinisteste faptul ca are circulara de cordon si sta si transversal. Sper sa se intoarca si sa ii se desfaca si cordonul.
Analizele nu mi-au iesit foarte bine, asa ca vineri ma intalnesc si cu gineco sa stam de vorba despre ele.


N-am apucat sa citesc mult din urma dar vreau sa ii raspund lui Popi din ce imi aduc aminte de la Bia.
Medicale (comprese buric, bepanthen, ser fiziologic, vata, comprese sterile, etc - nu m-am edificat exact ce-mi trebuie si ce nu)

comprese buric - sunt de fapt comprese sterile si protejeaza buricul de umezeala
bepanthen sau crema de galbenele - pentru ititatii la fundulet
ser fiziologic - se pune in nasuc atunci cand e infundat
vata - pentru Bia nu am folosit, o foloseam eu

Ti-ar mai trebui
apa distilata - pentru toaleta ochisorilor
baneocin pudra - pentru toaleta buricului si spuzeala
batisoare de urechi, din cele cu opritor


Nicoleta 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Am schimbat saptamana si va invit sa faci cunostina cu bblina mica in poza de profil.

Nicoleta 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Am uitat sa adaug la lucruri necesare pompita de san si aparatori ptr san de silicon - eu fara alea nu cred ca as mai fi putut alapta in continuare, eram toata o rana. Din pacate nu le-am folosit din primele zile si mi s-au format rani si cruste. O durere greu de imaginat, va zic! Au astia mici o putere....zici ca au dintisori de cand se nasc !
Ina - subscriu la starea ta de oboseala. Exact ca si tine, la prima sarcina a fost alta poveste si din punctul de vedere al job-ului. Aveam liber cand vroiam. Cred ca e si din cauza varstei dar si din cauza ca nu mai e prima sarcina si am mai trecut prin asta si na...nu mai avem rabdare! Eu cel putin acum gandesc mai pragmatic, nu sunt asa de visatoare si idealista ca la prima sarcina. Si eu abia ma misc acum, totul mi se pare greu de facut (efort fizic)...la prima sarcina am mers singura cu masina la control si peste 2 zile am nascut!
Ieri m-au sunat de la personal sa ma intrebe in principiu ce planuri am, pana cand intentionez sa vin la servici si cat voi sta in Concediu de ingrijire copil...Pffff...greu de zis! Eu vreau sa vin la servici pana cand ma tin puterile, la prima sarcina asa am facut. Dar aveam alt servici atunci, mult mai relaxant...Am hotarat sa intru in prenatal de la 1 noiembrie, cam cu o luna inainte.
Mi-am amintit ca inainte de a merge la spital a trebuit sa-mi fac niste tampoane din vata cu tifon...zeci de ele! Dupa ce am nascut imi facea sotul noaptea si mi le aducea dimineatza la spital ca nu erau suficiente!
Azi am schimbat pantofii si sunt mai bine cu spatele. Sigur m-au ajutat si gandurile voastre bune! Mi-am luat niste sandale cu talpa ortopedica si e OK.
Va pup

mamica de Mara - 3 ani si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Nicoleta tare frumoasa printesa ta, sa fie sanatoasa!
Subscriu la lista cu produse medicale, doar ca aici ochisorii se sterg tot cu ser fiziologic, nu stiu apa distilata ce e :)

Buricul nu l-am pansat deloc, aveam doar grija sa nu il ud la baita, a cazut in ziua a 10-a.

ah si f utile mi-au fost sutienele speciale de alaptat. am purtat mereu sutien de frica sa nu raman cu sanii atarnand plus ca imi curgeau mereu la inceput asa ca puneam tampoanele speciale si imi era usor sa alaptez chiar si cand nu eram acasa.

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 29 s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Heello, gagici

Bioana, in concediu e relaxant doar pentru ca am confortul mental ca sunt acasa, in rest sunt momente cand se agita si loveste f tare, rezultand un disconfort fizic si niste contractii BH care ma sacaie.
De 5 zile nu mai stiu ce sunt alea picioare umflate

Popescule, ce aproape esti

Tnicoleta, multi pui stau inca transversal la morfo si cu cordonul se joaca de mama focului pana spre sfarsit, n-ai de ce sa te ingrijorezi Pentru linistea ta poti sa mai faci o eco scurta din cand in cand
Am o intrebare: cu ser fiziologic (in loc de apa distilata) nu se pot curata ochisorii frumosi?
Despre betisoarele de urechi, chiar si cele cu opritor, zicea Bubu ca nu-s bune deloc, parca vazuse intr-un filmulet ceva. Bubu, mai stii???
Am vazut-o si pe printesa ta fotogenica

Popi, ref lista:
- cosul pt bebe e cam aceeasi treaba ca landoul, au acelasi rol, ca sa zic asa, te poti lipsi de unul dintre ele, dar daca vrei tu cosulet neaparat...
- salteaua de infasat cu dosul din lemn- adica masuta de infasat? - eu am dubii,cred ca pana la urma nu imi iau, nu de alta dar prietena mea (care a devenit deja antologica , una singura am si eu cu ) are un prunc taaare viermuitor (in afara de asta nici nu mai incape in chichineata aia), sincer nu as vrea sa-l vad pe Lucian cazand de pe o treaba din asta suspendata nici la 10 cm de patutul lui. Pe de alta parte stiu ca multor mamici le-a fost f folositoare; deci dureri de spate vs. paranoia/siguranta copilului
- scutecele bio cu rezerve... hmmm... nu stiu, totusi nu cred, ma bazez ca ne impartasesti experienta
- termometre- la asta ma gandesc si eu acum cred ca trebuie ceva care sa masoare temperatura rapid si sigur. Noi avem unul digital care are nevoie de cateva minute ca sa ia temperatuta corecta, deci nu; unele cadite de baie au si termometru
- cantar nici eu nu vreau sa iau, cred ca e doar un motiv in plus de stres
As mai adauga pe listuta tampoanele pentru sani, cred ca intra in categoria 'medicale'

Aqua mi-a adus aminte sa va zic ceva apropo de alaptat: daca nu reuseste intotdeauna sa goleasca ambii sani luati masuri, ca sa nu ramana acolo laptic pana la urmatoarea repriza de

Si chestiunea asta ne aduce la urmatorul sondaj de opinie, 2 in 1:
pompe de san- de care, electrice, manuale? Eu as vrea una care sa nu faca zgomot (stiu eu una de la Primii Pasi care face fix ca aspiratorul, de-ti vine sa... ) pentru ca din lipsa absoluta de spatiu si pentru ca noi stam cu ai mei nu o sa pot face treaba asta in bucatarie
Si partea a doua a sondajului: pompita manuala vs. pompita electrica (prea scumpa, fitza daca ma intrebati pe mine) vs. batista bebelusului. Copilul (mai ales cand e f f mic nu se sperie de zgomotul facut de dracia aia de aspirator?)

Lele, cat m-am intins, v-ati pricopsit cu mine acasa, va zic

Onutz 27+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetele care au probleme cu constipatia eu stiu ca orice are fibre ajuta in special fructele, ati incercat sa mancati mere? Eu in Carrefour gasesc o specie de mere cica Golden din Italia. La o ora dupa ce mananc un mar din ala e jale.
Dar lapte un pic mai rece ati incercat? Si ala ma da peste cap

Onutz 27+ cu Lucian

Mergi la inceput