Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata burtici,
ce bine e acasa...ONUTZ cum e in concediuż

inca nu am luat micul dejun...mi-e o lene si ma simt asa de obosita, de parca nu din concediu ma intorc...o sa ies sa ma tund putin, si mai iau din varfuri si apoi program liber!!azi a inceput tati munca si irina s-a trezit la 7, in spirit de solidaritate cu el.acum a tras pe dreapta..
o zi frumoasa sa aveti!!!!


embarazada de 26+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Iulia la multi ani si fericire cat cuprinde!
Bioana bine-ai revenit din vacanta.
Mai fetelor, mai sufera careva de oboseala? Eu sunt ok cam 1-2 ore dupa ce ma trezesc si apoi ma apuca cascatu'. As dormiiii....si daca ma pun sa dorm, nu am somnul ala adanc in care te odihnesti. Mamici de 2 si mai multi: sa fie oare de la sarcina combinat cu perioada de crestere a primului copil? Ca eu abia incepusem sa-mi intru in ritmul normal de somn cand am ramas gravida.
Ieri am fost sa dam comanda de dulap pt camera fetelor (deocamdata sta Andreea in ea, dar va sta si Sofi cand va fi destul de mare). De fapt, am fost sa vedem cam cat ne-ar costa un dulap facut la comanda. Si de la modelul clasic de dulap, compartimentat conform nevoilor, am ajuns la altceva, mult mai practic in utilizarea spatiului limitat din camera, dar care sigur va si costa mai mult (asteptam estimarea costului). Sptul era total de acord cu dl patron (de altfel tip fain, am facut la el si dormitorul nostru si am fost foarte multumiti de raportul calitate-pret), si pe drum spre casa zice:"Sper sa nu fie mai mult de 800 ron " Problema banilor e ca avem multe de rezolvat si toate ne costaaaa. Si uite-asa imi stric si ultimul neuron gandindu-ma de unde sa mai scot ceva bani
Cu altele ami vesele: mi-au adus parintii de la verisoara mea niste hainute de bebe (ea are baietel) si m-am pus sa le sortez. Sa nu va zic ca am picat in butoiul cu melancolie cand le-am vazut Am sortat deja ce era de pastrat si am facut si teanc pentru donat.
Azi am intrat in saptamana 30, deci mai vreo 8, maxim 9 saptamani



30 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

EPOPEASCA .zic si eu ca sotul tau-sa nu va coste mai mult de 800 roni!!ce preturi!! si eu ma simt obosita.....ma ustura ochii de somn de multe ori. felicitari pentru schimbarea saptamanii!! pe mine ma zapacesc astia-la eco imi zice ca am 26 de saptamani si 3 zile, dar tocologul nu e de acord.dupa el as avea 25 si 5 zile....fiecare are socoteala lui!!
ieri seara sotul se uita la tv, eu ma uitam la ultimele hainute aduse de el din tara.le-am scos pe toate, le-am admirat si le-am pus la loc....mai trebuie sa le spal.si sa imi scurtez pantalonii luati de el din lidl ca de luni incep cursurile.abia astept.

embarazada de 26+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor am trecut intr-o noua saptamana de-abia astept sa ajung la final,imi da emotii asa mari contractiile care le am.Duminica am fost la tara la bunica si pe drum m-au apucat contractiile de credeam ca nu se mai oprescMa gandeam la ce e mai rau mai ales ca simteam o durere la burtica jos dar am bagat o injectie si m-am linistit.

Stiu ca s-a mai vb de constipatie dar eu incerc tot felul de variante care mai de care mai traznite si tot constipata sunt si colac peste pupaza am si hemoroizi.Tensiunea mi-a luat-o razna de tot mi s-a facut rau in piata ieri bine ca aveam consortul langa mine si m-am asezat pe bancuta imediat.Zicea si el saracul ca toate relele se tin de mineEu imi doresc si bebe 2 dar daca sunt asa fragila in sarcina cum ma descurc eu si cu un copil dupa mine.
Hai ca eu am intrat doar sa ma plang,imi place perioada asta cu burtica extrem de mult insa cateodata ma rog la Doamne-Doamne sa treaca saptamanile sa ma vad pe la 36 asa si sa nu imi mai fac griji cu aceste contractii nesuferite

Aseara am aranjat lucrusoarele licuriciului in sifonier,i-am luat lui tati jumatate din spatiu si era foarte nedumerit ca el unde isi pune hainele.Nici eu nu am ramas cu mare spatiu dar pentru bebel oriceNe uitam asa cu drag ca deja are si el spatiul lui unde o sa ii pun hainutele

Fetelor va pup si sa aveti o zi minunata



25+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ANGELIQUE multa putere si sanatate sa duci sarcina cu bine pana la sfarsit!! chiar ca se tin multe de tine.... tati sa isi tina lucrurile in punga...ca eu asa i-am zis la sot.mare grija saptamana asta sa nu te obosesti.

embarazada de 26+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bioana multumesc si doresc la toate burticile saptamanile care vin sa fie cat mai usoare si fara emotii

25+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Fetelor,sunt cuprinsa de o stare pozitiva care-mi da muuuulta buna dispozitie.De ce?Pentru ca ne apropiem de finalul renovarii apartamentului nostru in care speram sa ne mutam prin noiembrie,cand vine bebe.Acum stam toti 3 in garsoniera socrelei si e din ce in ce mai incomod.Saptamana viitoare mergem sa comandam mobila de bucatarie si sa cumparam mobila de dormitor. Abia astept!Vom avea in sfarsit casuta noastra. Doamne ajuta sa avem parte de o toamna rodnica si frumoasa ! Ceea ce va doresc si voua

Alina 28+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Bioana eu nu zic ca nu e mult 800 ron, ca e. Dar el s-a avantat la nu stiu ce design, in loc sa ramanem la ala simplu. Si chiar avem nevoie de unul, iar spatiul limitat ne obliga sa facem unul la comanda, ca in magazine nu gasesti unul compartimentat detul de bine.
Angelique eu la prima sarcina nici cat tine nu ma miscam. Nu am avut voie sa merg decat la baie. Atat. Si uite ca acum, chiar daca mai iau no-spa, am scapat pana acum de injectii (in prima sarcina eram facuta sita) si de spitalizare. Azi chiar am niste dureri de burta si de spate destul de nasoale, dar fara contractii. Stau cuminte si asta e. Deci curaj, ca la a doua sarcina se poate sa fie mai bine

30 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Iulia, sa traiesti, sa infloresti si sa ne dai in continuare sfaturi. Ca taaare bine e sa ai experientele mamicilor si sa le analizezi

Fetelor, dimineata am plans nitelus asa, ca am citit la odiseea de septembrie-octombrie ca a nascut Bob, colega de la aspirante (Iulia, aviz). Ce fac mormoneii astia din noi ..... Am avut asa un sentiment de "hai la mama, sa te mozolesc nitel". Cred ca incep sa ma inmoi si eu
Dana, da, emotii maaaaaari, maaaaari, parca o nascuse pe a mea nu pe a ei

Care aveti liste cu ce v-ati hotarat sa cumparati sa le puneti aci sa le studiem. Eu pe a mea am impartit-o in 3 categorii: ce sa iau inainte de nastere, ce sa iau dupa si ce sa iau dupa 4-5 luni. Vi le postez, si astept pareri, impresii, critici:
INAINTE
Patut
Carucior 2 in 1 - sport + landou
scoica (am primit deja 2 de la colegele mele de munca)
Cos bebe ? (daca o sa iau landou, imi mai trebuie si d-asta?)
Sac de dormit x 2
Protectii Patut
Lenjerii Patut x 3
Suport spate
Protectie saltea x 5 (au la ikea din bumbac cu dosul impermeabil, parca 20 ron una)
Saltea infasat (cineva m-a sfatuit sa iau saltea cu dosul din lemn - adica sa fie teapana)
Protectie/Husa Saltea infasat / aleza
Paturici X 4 (am primit deja 2)
Trusa igiena (forfecuta, perie, pompita nas)
Scutece nou nascuti
Scutece bio (o sa iau unul cu rezerve sa vad cum e)
Scutece finet (mi le face mama): 15 de dimensiunea 70 pe 70 si 15 de dimensiunea 80 pe 80
Body scurt X 5 (am primit mai multe, dar doar unul este de new born si nou)
Body lung x 5
Set bluza + pantalon X 3
Combinezon / Salopeta intreaga - pt scos din maternitate (as vrea s-o pacalesc pe mama sa i-o tricoteze ea; mama vrea sa-i cumpere ea costumul de iesire in lume, eu as lesina de placere sa fie ceva facut de mana, cum nu ma pricep ....pica pe mamaaaa )
Sosetele X 5
Manusi X 2
Caciulite X 2
Caciula mai grosuta
Cosmetice - ulei baie (ma mai gandesc daca iau special sau daca folosesc de masline), gel dus
Medicale (comprese buric, bepanthen, ser fiziologic, vata, comprese sterile, etc - nu m-am edificat exact ce-mi trebuie si ce nu)
Servetele umede
Prosoape baie (cu gluga) x 3
Prosoape mici / carpe universale - o sa cumpar un set de la ikea (se cheama prosoape fata 10 buc la 15 ron) si in rest o sa-mi mai faca mama din finet, de mai multe dimensiuni: 30x30 pana la 100 x 100
Cadita Baie
Suport cadita (?) - la asta cred ca renunt, in camera copilei exista un birou si ma gandesc sa-l folosesc pe acela
Termometre (de camera avem, ar mai trebui pentru bebe - sa luam d-ala de ureche? si inca unul pentru apa - e musai?)


DUPA (o-3 luni)
Aparat supraveghere
VEIOZE / LAMPA DE VEGHE - ?
Leagan
Biberoane
Suzete
Sterilizator / Solutie sterilizat / robot cu sterilizare
Carusel muzical - patut
Aparat aerosoli (recomandare Omron)
Costum fas
hainute dupa nevoie
Cantar ? (ta-su e maniac cu partea asta, eu as fi vrut sa nu iau)

dupa 4-5 luni
Tarc de joaca
Patura de Joaca
Scaun masa
Antemergator (de impins)

V-am pupat!

gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

buna dimineata!
angelique si eu ca si tine.. am mancat la prune... degeaba, am facut suc, pe stomacul gol... pepene, pana la urma azi am bagat miniirigatorul in priza, ca nici cu supozitoarele nu puteam... de binede rau ceva ceva am rezolvat dar mai departe nu stiu cum voi face.. cred ca trec numai pe legume proaspete si fructe... voi renunta la branza si paine...si ma gandesc sa bag si bors dimineata si seara...
azi pur si simplu ma chinuie o stare continue de vezica plina ... cand ma ridic primul gand e sa fu la wc... uff inca doua luni asa???
off hai ca si eu am intrat doar sa ma plang.. va pup, o zi buna burtici!

30

Mergi la inceput