Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (80)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Un articol interesant:

http://www.crestinortodox.ro/credinta/despre-semne-minuni-vindecari-
paranormale-69813.html


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Buna dimineata

Marti [Evr. 12, 25-26; 13, 22-25; Mc. 10, 2-12]. „Ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta." Prin aceste cuvinte, Domnul a intarit casatoria; singura pricina legiuita de despartire pe care o arata este adulterul. Dar ce sa fac, daca am neplaceri in casnicie? Rabda. Avem in toate imprejurarile porunca: „Purtati-va poverile unii altora"; cu atat mai mult ar trebui s-o implineasca niste oameni atat de apropiati intre ei, cum sunt sotul cu sotia. Nedorinta de a suferi face ca neplacerile sa para mai mari decat sunt de fapt, iar fleacurile se ingramadesc pana devin un zid despartitor. Dar mintea pentru ce ne-a fost data? Pentru a netezi cararea vietii, intelepciunea inlatura piedicile care apar in cale. Oamenii nu se despart din lipsa intelepciunii lumesti, ci mai mult din nedorinta de a chibzui bine la starea de fapt a lucrurilor si inca in mai mare masura din lipsa unui alt tel in viata afara de desfatari, inceteaza desfatarile, oamenii nu mai sunt multumiti unul cu celalalt si asa mai departe, pana la divort. Pe masura ce telurile pe care le au oamenii in viata devin din ce in ce mai gresite, pe atat devin mai dese divorturile, pe de alta parte, concubinajul vremelnic. Iar izvorul acestui rau trebuie cautat in conceptiile materialiste asupra lumii si vietii.

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Doamne ajuta!

Miercuri [Iac. 1, 1-8; Mc. 10,11-16]. Ce iubitor e Domnul cu copiii! Dar cine nu-i iubeste pe copii? Cu cat traieste omul mai mult, cu atat ajunge sa-i indrageasca mai tare pe copii, in ei se vede o prospetime a vietii si o curatie a obiceiurilor pe care nu este cu putinta sa nu le iubesti. Unora le trece prin cap, privindu-i pe copii, ca pacatul stramosesc nu exista, ca fiecare cade singur, atunci cand creste si se intalneste cu imboldurile potrivnice firii, pe care, i se pare lui, nu are cum sa le biruiasca. Fiecare cade singur, insa pacatul stramosesc oricum exista. Apostolul Pavel vede in noi legea pacatului, care se impotriveste legii mintii. Aceasta lege, la fel ca o samanta, nu se vede la inceput, ci mai apoi se vadeste si trage la pacat. Astfel, cei nascuti din leprosi nu-si vadesc boala pana la o anumita varsta, iar apoi aceasta se arata si incepe sa-i roada la fel ca pe parintii lor. Dar unde a stat pana atunci lepra? inla-untrul lor. Asijderea si pacatul
stramosesc: se ascunde pana la o vreme, iar apoi iese la iveala si savarseste lucrarea sa. Mediul din jur are mare insemnatate si pentru inabusirea acestui pacat, si pentru sporirea lui. De nu ar fi in jur elemente pacatoase, pacatul ascuns nu ar avea din ce sa se hraneasca si poate ca s-ar usca de la sine; necazul nostru este insa ca in jur sunt totdeauna multe lucruri care ajuta cresterea lui. Mult pacat este si in societate; dar toate acestea nu ne fac neaparat pacatosi. Pacatul este intotdeauna lucrarea libertatii: lupta-te si nu ai sa cazi. Cade numai acela care nu vrea sa se lupte. De ce nu vrem sa ne luptam? Aici nu este lege: vreau, pentru ca vreau, si nu vreau, pentru ca nu vreau; totul se intemeiaza pe libertate; dincolo de ea nu poti trece.


Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul



Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata

Joi [Iac. 1, 19-27; Mc. 10,17-27]. Un oarecare a venit la Domnul cu intrebarea: „invatatorule bun, ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?". Ce 1-a facut sa intrebe asta? Oare n-avea Scripturile? Oare nu se citea in fiecare sambata, pentru toti, din Lege? Toate acestea erau, si Scriptura, si talcuitorii ei; insa in societate domnea deosebirea de pareri, care ii incurca pe oameni. Fariseii spuneau una, saducheii alta, esenienii aveau si ei invatatura lor; iar in Galileea se mai faceau auzite, pesemne, si invataturile pa-ganesti si fiecare o tinea pe-a sa, cu multa incredintare. Era firesc ca un om cu ravna pentru mantuire sa-si puna intrebarea: „Ce sa fac, carei invataturi sa ii urmez, pentru a nu-mi pierde sufletul?". Situatia noastra este foarte asemanatoare cu cea de atunci. Cate invataturi nu se strecoara la noi si in scoli, si in societate, si in literatura! Indiferentului nu ii pasa; dar cel caruia ii pasa, nu poate sa nu-si puna intrebarea: „Ce sa fac?". Asadar, care este raspunsul la aceasta intrebare? Acelasi pe care 1-a dat Mantuitorul: „Sa crezi si sa traiesti dupa porunca lui Dumnezeu, iar la parerile omenesti sa nu iei seama; lasa-i sa vorbeasca". Si parerile invatatilor nostri sunt la fel ca zvonurile si moda: azi una, maine alta; tu insa ia aminte doar la cuvantul lui Dumnezeu, care ramane in veac. Ceea ce a poruncit Domnul nu poate schimba nici o filozofare omeneasca. Totul este de neinlaturat si trebuie implinit: caci vom fi judecati dupa cuvantul Domnului, nu dupa filozofarile noastre.

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Extraordinar de frumos. Multumim Mara, Talcuirea de azi e chiar pentru sufletul meu.

O zi buna fetele
Multumim Mara ca tii subiectul activ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Infernul copiilor uitati.
M-a impresionat foarte, foarte mult acest reportaj.

http://inpremiera.antena3.ro/reportaje/infernul-copiilor-uitati-181.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata!

Lili, . referitor la reportaj,l-am vazut si eu si m-a intristat tare dar asta e doar una din realitatile dureroase din tara noastra "minunata"

Vineri [Iac. 2, 1-13; Mc. 10, 23-32]. Auzind cuvantul Domnului privitor la greutatea cu care intra bogatii in imparatia Cerurilor, ucenicii gandeau: „Dar atunci cine poate sa se mantuiasca?". Domnul a raspuns: „Ceea ce nu este cu putinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu". Este cu neputinta a ne lepada de lacomie fara inraurirea harului asupra inimii; este cu neputinta, fara harul lui Dumnezeu, a termina si cu oricare alta impatimire si cu orice pacat care traieste in noi si cu toate odraslele acestor pacate. Harul lui Dumnezeu se da dupa credinta in Domnul, in Tainele Sfintei Biserici. Asadar, tine-te strans de Sfanta Biserica a lui Dumnezeu si de toate randuielile ei si puterea lui Dumnezeu, care ajuta la tot binele, va fi intotdeauna cu tine. Totdeauna sa-ti amintesti insa ca aceste randuieli luminatoare si curatitoare sunt doar un mijloc, iar nu un tel; drept aceea, strabate-le numai pentru a innoi si intari, prin lucrarea lor, puterile harice din tine si pentru a iesi apoi la lucrarea ta ca un barbat puternic, gata de orice lucru bun. Daca vei tine sub obroc ceea ce ai primit si nu iti vei folosi darurile pentru fapte bune, te vei arata nedrept, la fel ca cel ce se indeparteaza cu totul de Biserica. Din pricina ravnitorilor nedrepti ai cucerniciei, insasi randuiala cucerniciei este supusa defaimarii. Dar asta nu rapeste insemnatatea acestei randuieli si nu-i indreptateste pe „filozofii" care se indeparteaza de ea numai pe acest temei.

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

2 vorbe ce m-au marcat zilele astea:
"Cine isi simte greutatea pacatelor sale, acela nu se uita la pacatele aproapelui sau."
Avva Moise

"Unde nu este rabdare, acolo nu este nici iubire".
Sf. Grigorie cel Mare



Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_g

Infernul copiilor uitati.
M-a impresionat foarte, foarte mult acest reportaj.

http://inpremiera.antena3.ro/reportaje/infernul-copiilor-uitati-181.html

Doamne Ajuta!
Am vazut si eu filmarea.. Saracii copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

NASTEREA MANTUITORULUI SA VA ADUCA MANTUIRE, PACE IN SUFLET SI IUBIRE!


CRACIUN FERICIT, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Buna,

Ma bucur ca m-ati primit printre voi! :)
Sa va spun pe scurt povestea mea: ne dorim f mult un bebe, dar de doi ani de cand suntem casatoriti nu am fost binecuvantati cu acest minunat dar. Sotul meu este ok, dar eu am ovare micropolichistice. Am fost la mai multi doctori,am auzit o gramada de teorii legate de acest sindrom, multe contradictorii si am decis ca din primavara asta sa incercam FIV,asa ca ne rugam sa reusesc sa raman insarcinata. Oricum am decis sa adoptam oricum un copil, indiferernt ce sa va intampla. Daca sunt printre voi care au trecut prin experienta FIV-ului sau a adoptiei, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati da mai multe detalii.

O seara placuta!

Mergi la inceput