Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (80)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

doamne ajuta fdeteleeeeeeeee

post usor urez si eu tuturor

si mie imi e dor de zilele in care nu mai aveam rabdare sa treaca noaptea ca sa va citesc
atat imi sunteti de dragi
e adevarat ca si eu am mai lipsit
caci cu doi bebici nu e usor
dar am semnat condica mai mereu
haideti fetele macar in postul craciunului sa fim putin mai unite

danangie sunteti niste frumosi
imi pare bine de cunostinta
ai niste baieti superbi
iar tu esti o fericita
stiu ca nu e deloc deloc usor
dar mai stiu ca e o binecuvantare
sa treci pe la noi mai des
si sa ne mai spui despre copii ce fac


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

pogonici, pinuta ma bucur ca ati trecut pe la noiiiiiiii
pogonici vezi ca si eu am avut diverse tanti neserioase
tu mai cauta intre timp pe cineva
ca acu iti zice ca a obosit si se retrage
de aia lipseste
ca e obositor cu un bebe
si mai sta femeia acasa cate o zi sa se odihneasca
pinuta voua va urez multa sanatateeeeeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deevaaaaaaaaaaaaadraga mea te imbratisezzzzzzz
si fie ca acest craciun sa va aduca cel mai frumos cadou pe care vi-l doriti
o EVA MICA SI FRUMOASA
daca tot zicea alina ca poate vii cu o veste frumoasa
ne rugam si ne gandim mereu la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mara ma bucur ca ai facut prezentaaaaa
sper ca fetele macar o parte din cele care inca mai sunt in lista sa ne dea cate un semn
asta pentru a ne uni iarasi in rugaciunea colectiva
tie ce iti mai face gaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

angel33 ti-am trimis PM cu mailul meuuuuuuuu
abia astept pozele cu gabriela
m-am emotionat maxim cand am citit mesajul de la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lili voi ce mai faceti?
cum te descurci cu familia largita?
ai inceput si tu munca?

eu cand ma gandesc ca in aprilie merg la scoala
dupa aproape 5 ani de stat acasa
offffffffffff
cred ca imi va fi tareeeeeeeee greuuuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

haide ca daca ma straduiesc umplu singura o pagina
asa vorbind cu fiecare in parte

eu va rog sa incepem sa postam si linkuri cu colinde romanesti ce ziceti?
sa le punem si noi deja prin casa
mie imi plac super mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

doamne ajuta fetele

vad ca nu a scris nimeni nimic
va doresc o duminica binecuvantata si linistita
si va rog sa le aveti in rugaciune pt sanatate si pe fetele mele
antonia tot are o problema de colon si ma dispera si pe petra am uitat sa va zic ca a muscat-o o lebada de pe malul marii in timp ce le hraneam
imi doresc ca lebada sa fie curata sa fie petra bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata, dragelor

Va postez "restantele" din weekend, ca tare frumoase sunt vorbele acestea si de folos, mai ales ca se apropie marea sarbatoare, dupa cum scrie si mai jos

Sambata [Gal. 5, 22; 6, 2; Lc. 10, 19-21]. „Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si de cei priceputi si le-ai descoperit pruncilor; asa, Parinte, caci asa a fost inaintea Ta bunavointa Ta." Iata cum au fost judecate intelepciunea si priceperea omeneasca; si aceasta judecata se implineste in chip vadit. Avem acum Descoperirea (Revelatia) dumnezeiasca inaintea ochilor, in dumnezeiestile Scripturi, iar „desteptii" o citesc dar nu o inteleg. Lucrul e vrednic de minunare: totul este scris simplu, dar ei inteleg totul altminteri de cum este scris, parca ar fi orbit. Pruncii vad si pricep; iar pentru acestia Descoperirea este acoperita. Asa I-a placut Parintelui Ceresc sa randuiasca; asadar, nu e nimic de zis. Daca nu ni s-ar fi descoperit cele care ne sunt neaparat trebuincioase, „desteptii" tot ar mai fi avut cu ce sa se indreptateasca; insa aceste lucruri ni s-au descoperit: vino si ia. De aceea ti s-a descoperit, ca sa iei; nu trebuie decat sa te faci prunc. „Cum, eu?... Pentru nimic in lume!" Bine, cum vrei; ramai intelept si priceput in ochii tai, fara a intelege totusi si fara a baga la cap nimic din cele trebuincioase, ratacind printre nalucirile si iluziile zamislite de filozofarea ta ingamfata, care te tin intr-o astfel de orbire, incat socoti ca vezi, desi esti „orbete" -adica vezi lucrurile ca printr-o ceata groasa; asta insa nu te face sa afli calea adevarata si nu te duce la tel, ci numai te robeste cercului vicios al inselarii de sine. Izbaveste-ne, Doamne, de aceasta cumplita stare!...


A douazeci si saptea duminica dupa Cincizecime[Efes. 6,10-17; Lc. 13,10-17]. O data cu praznicul Intrarii in biserica a Maicii Domnului incepe sa se cante „Hristos Se naste" in vederea pregatirii credinciosilor pentru a intampina dupa cuviinta praznicul Nasterii lui Hristos. intelegand talcul acestui fapt, poarta-te ca atare. Adanceste-te in taina intruparii Fiului Unuia-Nascut al lui Dumnezeu, suie pana la temeiurile ei, care se afla in sfatul cel mai inainte de veci al lui Dumnezeu privitor la fiintarea lumii si a omului, priveste rasfrangerea ei in facerea omului, intampina cu bucurie cea dintai bunavestire a ei, care a avut loc indata dupa cadere, urmareste cu intelegere descoperirea ei treptata in
proorociile si preinchipuirile Vechiului Testament; lamureste-ti cine si cum s-a pregatit in Israel, sub inraurirea dumnezeiestilor randuieli si lucrari de indrumare si pregatire a poporului ales, pentru primirea lui Dumnezeu intrupat; treci, daca vrei, dincolo de hotarele poporului lui Dumnezeu, aduna acolo razele luminii dumnezeiesti care lumineaza in intuneric si inchi-puie-ti cati alesi din toate popoarele au ajuns la presentimentul neobisnuitei aratari a dumnezeiestii purtari de grija pentru oameni. Aceasta va fi o pregatire a mintii; dar iata, vine postul: pregateste-te, asadar, sa postesti, sa te marturisesti si sa te impartasesti cu Sfintele lui
Hristos Taine - aceasta va fi o pregatire lucratoare si de viata datatoare. Daca Domnul iti va da, ca urmare a acestei pregatiri, sa simti puterea venirii Sale in trup, o vei praznui nu cu bucurie straina, ci cu bucuria inimii tale.


Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Astazi este Sfantul Stelian, Sfantul preferat al printesei noastre. de dimineata,dupa ce s-a trezit, s-a dus la icoana Sfantului si s-a inchinat si si-a spus rugaciunile.

Multumesc Maicii Domnului pentru asa o minune de copil

Rugaciune catre Sfantul Stelian
Cuvioase Parinte Stelian, sprijinitorul si calauzitorul in rugaciunile noastre, patimile trupesti biruind si impreuna cu ingerii locuind, privesti neincetat marirea cea gatita sfintilor, de lumina cereasca umplandu-te. Acum, in marirea cereasca vietuind si inaintea Imparatului Hristos stand, nu iuta pe credinciosii care au indrazneala, inalta rugaciuni si cer sprijinul tau. Cel ce de la sanul maicii tale ai fost sfintit, si vas ales al Duhului Sfant te-ai aratat, luand sub ocrotirea ta pe mame si pe copii, ferindu-i de intristare si de boala, arata-te grabnic vindecator al suferintelor si al bolilor sufletesti si trupesti ale celor ce te lauda pe tine.

Cel ce din pustiul Paflagoniei ai facut loc de preamarire a Sfintei Treimi, fa si din pustiul inimilor noastre tarina bine-placuta a harului dumnezeiesc, in care sa infloreasca crinii cei mantuitori ai credintei si sa se inmulteasca roadele sfintitoare ale faptelor bune; ocroteste cu rugaciunile tale familiile si pe copiii nostri, cerand de la Milostivul Dumnezeu iertare de pacate, sanatate si mantuire, ca prin tine si impreuna cu tine sa laudam numele cel sfant al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Pogonici, cum ti se pare ca trece timpul la serviciu, cu gandul la bb?

Cami_antonia, multa sanatate micutelor. Si noi ne luptam cu o raceala, sta acasa si ia tot felul de siropuri. sper sa treaca si sa fie prima si ultima raceala din iarna asta.

Luni [II Tim. 2, 20-26; Lc. 19, 37-44]. Poporul striga: „Osana!", iar Domnul plange. Oare nu se intampla un lucru asemanator si la praznicele noastre bisericesti? Intrarea Domnului in Ierusalim parea o sarbatoare; Domnul insa privea inlauntrul cel nevazut al sufletelor si vedea acolo o priveliste vrednica de plans. Si praznicele noastre sunt sarbatoresti ca priveliste, dar starea sufleteasca a tuturor e oare pe potriva? Unii nu inteleg deloc puterea si insemnatatea praznicelor; altii au o idee foarte cetoasa, insa nu vad nimic limpede; abia, abia gasesti pe cineva care sa vada si sa simta in chip vrednic de praznic. La praznicele noastre curg multe danii, dar cat se foloseste din ele in slujba lui Dumnezeu si a aproapelui? Putin sau aproape deloc; aproape tot se duce pe pantece si pe desertaciuni. Toate aceste lucruri nu pot ramane ascunse de ochii Domnului si nu e de mirare daca El, omeneste vorbind, plange atunci cand noi rostim cu glas mare ecfonisele sarbatoresti. Iata in ce stare sunt cei rascumparati, indreptati, infiati!... Si-au dat fagaduinta, au primit indatorirea de a umbla cu duhul si a nu savarsi faptele trupului, iar ei ce fac? Fiii imparatiei sunt mai prejos decat cei din urma robi!...

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul




Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput