Strugurasi de Sept-Oct 2011 *66* LMA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Marryan , daca sunt plane petele si rosii sunt hemangioame. cand apesi pe ele cu deetul dispar? Daca sunt maronii ca si alunitele sunt nevi pigmentari care oricum nu pun probleme. aca te simti mai bine mergi la un dermatolog sa vezi ca nu e nimic cu ele.
cu alunita de la pasa..mai bine scoate o si scapi de griji.

mie dr mi a zis sa fie 2 ani intre cezariene. deci de la 1 an si 3 luni unda verde. dar tine cont ca eu am si o miomectomie. tu cred ca deja poti sa i dai batai! Succes !:)

P.s. si pe mine m a intrebat una dupa ce a vazut hemangiomul fetei "ati ars o?" de imi venea sa ii imping una intre ochi...ca de o ardeam nu cumva aveam suficiente mustrari de constiinta ca sa mai suport sin intrebarea ei?! ..dar m am abtint. acum realizez ca am fost prea draguta cu ea. i am zis ce este si ca asa s a nascut.dar nu trebuia sa ii dau explicatii ei. multumesc lui dumnezeu ca trece si mai inghit si replici din astea de la toante..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Oana unii oameni au darul sa socheze. eu o ardeam pe cea care punea o asa intrebare stupida!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

ziua buna si de la noi!
eu mi-am recuperat zilele state in plus la munca in iunie si iulie. de saptamana viitoare incep munca din nou. pentru stimulentul de insertie am depus dosarul cam la o saptamana de cand am reinceput ativitatea. banii au intrat luna urmatoare.
Stefan al meu a descoperit: LAPTELE . cat fugea el de biberon pana acum, de vreo saptamana scurge sticla. de mers singur merge, din ce in ce mai sigur, distante mai mari dar cu vorbitul e mai puturos. de vreo cateva zile ne tot spune una/alta in bebeleasca lui. parca ar fi si un tati in ecuatie dar eu i-am spus sotului ca sigur e doar o iluzie auditiva .
jade sper sa isi revina cat mai repede T. m-au trecut fiorii citind cat de rau i-a fost! pacatoase sunt bronsiolitele astea!
hayat esti o dulce! te cred ca esti epuizata, ai tot dreptul sa fii asa! stiu ca acum toate finantele voastre sunt concentrate spre operatie. dupa recuperare te poti interesa de o cresa, ceva privat, de incredere unde sa il poti duce macar 4 ore pe zi. o prietena a mea, care nu este acum in tara, la fel ca si tine descria situatia, teama ca bebe nu interactioneaza constant decat cu parintii. odata dus la cresa pt 4 ore, s-au schimbat multe, inclusiv in starea ei de spirit dar si la reactiile lui bebe. te imbratisam si asteptam sa ne mai scrii!
s-a trezit Teodora asa ca ne apucam de pian! pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Da Clau..si aveam pretentii ca e doamna politist..cu nu stiu cati oameni in subordine..in fine..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, de ce nu mai faci bb2?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna

JADE nu ai de ce sa te simti vinovata. ai facut tot ce ai crezut ca e mai bine pt el. nu il poti baga in radiografie de la prima tuse. hai ca o sa fie bine, sanatate multa!
of ce de medicamente...

MAY ce meniu bun aveti!

BUJO ati avut si voi cateva de trecut! of, tare greu trebuie sa fie sa ii vezi asa! multa sanatate!
cat despre meniul vostru sa stii ca nici la noi nu difera mult. al meu papa bine cam tot ce zici tu acolo. pai ce altceva? :)

RALUCA sa stii ca si eu il mai iau pe picioare. pai altfel nu mai adoarme... si, la naiba, noaptea imi functioneaza instinctul de conservare :)) fac orice sa dorm. asa ca il mai iau si pe picioare. ce e drept ca primul copil se cam invatase asa si e cam nasol sa stai toata noaptea intepenita cu el pe picioare. nu stiu ce sa zic...

KLAU_DITZA am fost eu ieri la astistenta sociala la sect 4. actele pt solicitarea suplimentului se depun in termen de 30 zile din mom in care incepi munca. si tre sa te duci la ei sa depui si o cerere de suspendare a indemnizatiei. pt asta ai 5 zile inainte si 5 zile dupa ziua in care incepi munca.
..imi pare rau de cumnata ta... off, ce boala ingrozitoare...multa sanatate si multa putere!!

KORA sa stii ca baiatul meu cel mare si nepotii mei au avut aceasta roseola pe la varsta de 6-8 luni. sanatate multa!

SEIDANA nasol cu acel baiat care a lovit-o pe Elena...

IOANA sa va fie de bine concediul!

MARRYAN bravo pt ca te gandesti la al doilea bb. sa stii ca nu va fi greu! dimpotriva. e si mai usor si mai frumos! :)

MICHELLA bravo pt ca beti lapte. si al meu merge bine, chiar si afara il las singurel destul de mult. evident, sunt mai mult decat umbra lui! insa merge pe piciorusele lui. :)

nu stiu daca ati mai scris, dar sunt curioasa cate kg au ai vostrii bb acum. al meu de la 5 luni a tinut-o numa in 200-300 g/ luna. in ultimele 2 luni a luat decat 100g. bine, nu e prob, stiu, ca asa a fost si primul. dar eram curiasa.
noi avem acum 9,6 kg. si s-a nascut cu 3550.

am facut poze la foile care erau afisate la asistenta sociala in care erau trecute actele necesare pt primirea suplimentului.
o sa trimit pozele pe maill comun. Sept-Oct2011@yahoo.com ?
erau cam sus afisate dar sper sa se inteleaga.
edit. am pus si o poza cu adeverinta ce trebuie completatat de angajator. pe asta am primit-o de la ei. nu se vede bine scrisul pt ca, probabil, nu mai aveau toner la imprimanta.

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Oana ce oameni exista pe fata pamantului ,ce intrebari stupide pun si cica e politista , nu degeaba sunt atatea bancuri cu politisti

Jade aoleu prin ce-ati trecut !!! Iii doresc sanatate lui T ,sa se faca bine ca sambata are show de show

Sei cum reactioneaza Ela cand vii acasa de la servici ?

Camady pupici lui Cate ,imi pare rau ca a fost bolnavioara insanatosire grabnica

May , de ce sa-i pui supozitor ? Daca mananca atat de bine ,de nu-i dai fructe laxative , legume ce-o ajuta sa faca kk

Maryyan mergi la un medic sa te vada daca iti este asa frica si eu am alunite ,mi-au aparut in sarcina ca ciupercile dupa ploaie

Ca tot vb de bebe2 si noi il vrem Eu nu-l fac dintr-un singur motiv : kilogramele in plus . De ieri am inceput sa mananc light ,daca dau jos cat mi-am propus ,sper sa scriu si la odisee din iarna

Copii vostri transpira cand dorm ? Noura cand doarme lasa cearceaful ud unde sta cu capul ,de parca as fi turnat apa Oare o fi de la parul ei lung si des ?
In rest nu transpira ,maine ,picioare,spate sunt ok






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Marryan, multumesc
Roseola infantila nu e ceva grav. Febra 3 zile si apoi eruptie care trece in 5 zile. I-am dat antitermice cand a avut febra, iar acum nu-i mai dau nimic. Nu e nevoie de vreun tratament. Trece de la sine.

Noapte buna, fetelor!

Citat:
citat din mesajul lui marryan

Kora multa sanatate si puiutului tau sa se faca bine repede..off ce mii frica de orice iese pe piele acum
si daca are ruseola infantum, ii dai ceva? ai mers la dr sau si acasa poate sa ptimeasca tratament bebele...mie mi sa facut frica tare de bolile copilariei acum, si din cauza asta am decis cu mare greu sa ii fac toate vaccinile

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

1 an de la cezariana. cel putin. la controlul de 1 an, in fc de cum se prezenta operatia, uterul, mi-a zis ca e ok sa raman insarcinata de atunci incolo.

Citat:
citat din mesajul lui marryan




fetelor cu Cezariana cit v-au spus medicii vostri sa faceti pauza pentru a concepe al doilea bebe?

eu ma gindesc serios deja la al 2-lea bb, stiu ca va fi greu, dar nu vreau pauza prea mult ca apoi nici nu am sa mai vreau cine stie..


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Helenutza, multumesc
Dimitris la 11 luni are 9,150 kg si 74cm. De vreo 3 luni nu a mai luat prea mult in greutate, vreo 350-400 gr per total, dar nu-mi fac griji. E in grafic Iannis avea greutatea asta pe la vreun an si 2 sau 3 luni...

Citat:
citat din mesajul lui Helenutza23

buna

KORA sa stii ca baiatul meu cel mare si nepotii mei au avut aceasta roseola pe la varsta de 6-8 luni. sanatate multa!

nu stiu daca ati mai scris, dar sunt curioasa cate kg au ai vostrii bb acum. al meu de la 5 luni a tinut-o numa in 200-300 g/ luna. in ultimele 2 luni a luat decat 100g. bine, nu e prob, stiu, ca asa a fost si primul. dar eram curiasa.
noi avem acum 9,6 kg. si s-a nascut cu 3550.

o zi buna!

feb2007



Mergi la inceput