Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

oh, deci trebuie sa refaci exsudatul Selene acum. dar doar daca nu ai dat antibiotic.


Am dat Ospen, 5 ml la 8 ore, adica Penicilina, nemernicul fiind rezistent la Penicilina si sensibil la Oxacilina.

Dar eram aproape sigura c-o sa iasa Stafilococ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai daca era rezistent la penicilina cum de ai dat tocmai aia? sau vroiai sa spui invers...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Buna, fetelor. Ieri a fost prima zi de gradi la alex. Gradi a lui e cu program pana la 12, cu gustare la ora 10 (sendvis de acasa) si cu corn si lapte de la stat (apropo de ce a zis Rox, noi am primit din prima zi, dar la plecare, ca nu s-au organizat pana la ora 10). Am stat cu el acolo pana la ora 12. A plans doar de 2 ori: o data cand la pocnit o fetita si o data cand s-au strans jucariile pentru gustare, ca el nu stia ca vine gustarea si trebuiesc stranse jucariile si el vroia sa se joace. In rest, a fost destul de bine, m-a strigat de cateva ori sa se asigure ca sunt in camera alaturata. Cel mai mult i-a placut cand au stat toti pe covor si au invatat un cantecel in germana (el e la grupa de germana).
Impresii:
- imi place ca sunt si copii mai mari ca lui ii place asta
- nu-mi place ca e in germana, dar nu am avut alta optiune (in toata gradinita mai este doar inca o alta grupa mica, dar pana la 4 si educatoarea e de scoala veche, asta a lui alex e cu montessori, step by step, mai moderna, m-a lasat sa stau cu el in prima zi etc...), dar as fi preferat sa le fi vorbit mai mult in romana si cele 2 cantecele pe care le-au "invatat" sa fi fost in romana (cel mult engleza)
- educatoarea e absolut singura cu peste 20 de copii,
- la baie se duc singuri sau, daca ei cer merge cu ei si raman ceilalti singuri.
- la masa manaca singuri, daca dau pe jos si iau de pe jos si baga in gura nu stie nimeni, sau cat mananca.
....dar asta e, n-am ce sa fac...Bun, azi, a doua zi, cum a intrat in clasa a intrebat unde e educatoarea (era la baie). Cand a vazut-o a si intrebat-o: "ce ne inveti azi?" si ea i-a zis ca mai tarziu, acum sa mearga sa se joace cu ceilalti copii (ei mai intai se joaca, apoi mananca, apoi invata si apoi iar se joaca) dar alex s-a asezat pe covor si i-a spus, "hai, stai langa mine si invata-ma ceva; nu vreau sa ma joc, vreau sa ma inveti tu ceva". Am zis ca dau pe spate. Apoi a venit fetita care la pocnit si a pus-o sa promita ca nu va mai da in el. Apoi eu mi-am cerut voie de la el sa plec, a stat putin pe ganduri si a zis: "daca tu pleci, are doamna grija de mine, da?" eu si doamna am confirmat si a zis ca pot sa plec. Am plecat, pe la ora 10 am trecut pe acolo si educatoarea a zis ca e o.k. (el nu m-a vazut), asa ca acum sunt acasa la o tura de net asteptand ora 11:30 sa merg sa-l iau.
Sunt curioasa ce-mi va povesti, desi cu clestele scoti de la el ceva...Va pup si va doresc sanatate multa la bolnavioari, sa treaca si stafilococul si megacolonul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce tare Alex cu invatatul! sa il tot tina asa
Eva a incurcat-o, n-are voie Barni la gradi hahahahaha . azi a zis ca ea vrea ptr maine sandwhich cu branza... is curioasa daca chiar l-ar manca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ingrid, supertare Alex. Sa nu iti para rau ca le vorbeste in germana. Va invata cat ai zice peste si el. Eu zic ca e perfect asa.

Roxana, naspa cu Barni! Da' se poate si mai rau. La cresa de pana acum Ilinca manca mancare fara sare, ca cica n-aveau voie pentru bebelusi sa puna sare.

Ilincai cel mai mult i-a placut la "cresa mare" de papusi.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aoleu. pentru bebelusi mai inteleg da si la 3 ani... dar probabil faceau de mancare la gramada.
eu is fericita de treaba cu Barni, sa vedem ce o manca totusi din pachetelul ala.
sa va zic si ca ala mare m-a sunat sa ma roage sa ii imprumut cardul de credit? ca are el musai nevoie de un hero factory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hello,

Si la noi prima zi azi, frumos si nou totul, spatios...ce mai, imi place si i-a placut si lui Razvi, poze aici

A intrat in clasa, a imbratisat-o pe doamna, a spus cum il cheama (noi cu ochii cat cepele de uimire ca nu ne asteptam, nu zice la nimeni cum il cheama ) si tzup la jucarii. Vedem cum il luam diseara .

Ma gandesc sa nu se scape pe el, sa-i fie rusine sa zica ca vrea la toaleta...sau mai rau sa-l trimita singur ca e in stare sa se aseze imbracat si sa faca asa . La somn nu am emotii ca sigur adoarme. Cu mancarea sunt sigura ca o sa-mi dau seama de meniu dupa bluza lui, nu e nevoie sa-l citesc .

Super tare Pat, s-a gandit ca dupa 2 zile de scoala merita si el un cadou .

Sanatate bolnaviorilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Criss, bun asa inseamna ca Razvan chiar a fost ok cu educatoarea. asteptam impresii diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Deci, partea a doua... La 12 am fost cu bunica-sa sa-l luam. Era praf de suparat. M-a certat ca unde am fost cand el a cazut. Mi-a zis educatoarea ca s-a impiedicat de covor si a cazut si s-a suparat (var. ei). Alex era numai nervi, a pocnit-o pe bunica-sa si i-a zis ca ea de ce a a venit si pe strada pana acasa mi-a facut un circ, a plans la telefon la tat-su sa vina sa stea cu el ca el nu mai merge niciunde, vrea sa stea numai acasa cu tat-su si tat-su sa nu mai merga la lucru.Am ajuns acasa si l-am luat la descusut. S-a impiedicat de covor si s-a lovit foarte tare si educatoarea a ras de el si de asta era asa de suparat. Eu i-am spus ca data viitoare sa-i spuna sa nu mai rada de el, sa-l ia in brate si sa-l pupe unde s-a lovit ca asa face mama lui. In final i-a trecut si a zis ca mai merge si maine la gradinita, chiar si duminica ca ii place acolo si ca doamna e frumoasa si buna ca mami.Mai vedem si maine ce-o mai fi.Nu-mi place cu germana fiindca nu-i invata temeinic, logic, ca la scoala. Ea turuie repede, nimeni nu intelege, nici macar eu n-am inteles nimic. Cand cineva nu intelege si nu stie, rezulta ca nu ii place. Eu am avut o experienta de genul asta la gradinita si din cauza asta nu mi-a placut gradinita. De exemplu, faceam acolo un fel de matematica ciudata, 3 cerculete + 4 cerculete = 7 cerculete. Eu stiam de acasa cifrele si chiar sa si adun, cu cifre adevarate, dar cerculetele alea, fiindca nu ni se explicase bine ce e cu ele, nu intelegeam ce tre' sa le fac, nu ni s-a spus, sau nu am fost eu atenta, in fine, ca trebuie sa le numar si sa le adaug la cele de dupa + si, deci, nicioadata nu faceam bine. Cand am ajuns la scoala, in clasa I, invatatoarea ne-a explicat altfel si eu am ramas socata cat de usor era si cat de idioata a fost educatoarea aia ca nu a stiut cum sa ne explice.Deci, prefer sa-l invete cate un cuvant - doua, pe care sa le tina minte, sa le poata invata, cifre, culori, etc. decat sa turuie intr-una in germana si nimeni sa nu inteleaga nimic. Avem o vecina care de 2 ani merge la clasa asta si nu stie decat 3 cuvinte si nu cred ca a invatat vreunul germana in felul asta.De exemplu ieri, au "invatat" un cantec cu Ich heisse... wie heisse du?, dar traducerea f repede si la gramada, spunea fi-miu numai prostii, in sensul ca el raspundea ich heisse Nane, Raluca, Alex etc., ii spunea pe toti. Toata seara m-am chinuit cu el sa ii explic, repet, pe fiecare cuvant ce inseamna, ca una e intrebarea si celalalt raspunsul, exercitii cu mine si tat-su, intr-un final a priceput. Dar eu nu stiu germana si nici nu voi mai sta cu el in clasa ca sa stiu ce invata. As fi preferat sa invete cantece in romana, ca el stie foarte multe, vreo 3 colinde, o gramada de cantece de gradi, de muzica usoara si populara, romante, am numarat peste 25 din care stie intre una si 5 strofe. Pe cand cu germana asta, parca vad ca o sa fie copilul frustrat ca nu poate sa le cante...Apoi un cantec cu un tren din care eu nu am inteles absolut nimic si nici ei, au inteles doar jocul ca se prindeau de spate si se invarteau. Apoi la masa a spus tatal nostru repede ea, in romana si apoi in germana. Eu n-am inteles absolut nimic si oricum copii nu o bagau in seama, se plictisisera deja de la varianta romaneasca. Ma indoiesc ca va invata vreunul tatal nostru in germana nici dupa 3 ani de stat acolo.Dar nah, o sa avem o sedinta cu parintii si o sa intreb daca invata si din cele romanesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

pai daca era rezistent la penicilina cum de ai dat tocmai aia? sau vroiai sa spui invers...?


Am dat Penicilina inainte de a primi rezultatele. Alternativa era vesnicul Augmentin sau Amoxiclav. Care nu-s Oxacilina, sau sunt? Rezultatele le-am primit ieri, episodul fu pe 12-13. Da' ceva efect zic eu ca a avut Ospenul ala, pentru ca i-a cedat durerea din gat.

Mergi la inceput