Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

ANITTA - te pup cu drag. Da, a fost nu greu, foarte greu singura cu 2 copii, si eu chiar nu sunt o persoana care sa ma pling sau vaicaresc, da' de data asta am razbit cu greutate. Socrii mei sunt plecati pe timpul verii intr-un alt stat unde au alta locuinta caci socrul meu are multe concerte de jazz la care este invitat sa cinte.
Au venit maica-mea si o vara la un moment dat, dar credeti-ma ca mai mult m-au stresat decit ajutat. Am primit acele multe asa zise "sfaturi" de care o mama obosita chiar nu are nevoie si mai ales doreste sa fie lasata in pace si sa-i fie respectate deciziile si felul in care isi creste copiii.
Oricum, ce sa zic, mult a fost putin a ramas, sotul meu vine weekendul asta sa ne vada un pic si apoi mai are doar 3 sapatmini si se intoarce acasa unde-si va continua proiectul linga noi.

Va pup fetelor si va urez un weekend linistit,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

buna,

am scris intr-un post mai vechi ca nu cred ca voi mai reusi sa recuperez ultimile 4-5 capitole, dar zilele astea am reusit. nu am prea avut chef sa ies din casa, pentru ca era fff cald si ieseam dupa ora 17 cand se intorcea si gasca de la jurizare (sotul, mihai traistariu si inca o colega de juriu, din vaslui, mai in varsta decat noi - doina morosanu, pentru cine a auzit de ea - steaua fara nume in 71)
una peste alta a fost fain, statiunea este frumoasa, iar cartierul vechi e splendid - arhitectura constructiilor, multe lasate in paragina, unele se reconditioneaza. in noaptea asta nu mai aveam asigurata cazarea, dar pentru ca era de condus prea mult noaptea am decis sa mai ramanem toti 4 o noapte, la un hotel situat in orasul vechi. e un peisaj superb. hotel roman- are 10 etaje, stam la ultimul, dar in fata am muntele si jos se vede cerna curgand. acum stau in pat si scriu, iar pe fundal se aude apa curgand, fosnetul padurii.
am prins si eu din urma discutia cu dana si e ... no comment.
recunosc ca am avut si eu de multe ori momente cand ma intrebam daca eu mai am vrun sens sa va plictisesc cu scurtele mele ganduri, care nu au nici o tangenta cu bucuria de a fi mama, de a avea un bebic. chiar am sugerat ceva la un moment dat si am simtit o aprobare din partea voastra ca nu va incurc cu nimic ca inca va citesc, ca imi sunteti dragi, suntem o familie.
pentru mine aceasta mare familie a fost in noiembrie ca o ancora de care m-am agatat. ulterior, am crescut alaturi de voi si m-am bucurat pentru fiecare realizare din viata voasta si m-am intristat la fiecare necaz.
cand a nascut deni, am fost anuntata prin sms, intrucat avea nr meu. cand am citit sms-ul am chiuit de bucurie si simteam ca imi sare inima din piept. am dat intr-un suflet mesajul ei pe forum si v-am anuntat pe toate.



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

nu mai ma inspiratie, stiu cva voiam sa scriu mai multe dar acum imi scapa, ce e drept imi pica si ochii in gura, asa ca dau stingerea.
va pupicesc si va imbratisez cu drag!



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Care discutie cu Dana? Ce s-a intamplat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Mirela mie imi esti tare draga, pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirela chiar daca nu ti-am scris eu prea multe aici pe forum mie imi place tare mult cand ne scrii cum calatoresti, imi aminteste de vremurile de dinainte de sarcina si m#259; face sa sper ca o sa mai ies vreodata din casa, pt mine acesta din urma a fost motiv de mare depresie.
Ylari n-ai pierdut nimic cu Dana, doar ne-a spus ca nu e interesata prea mult de forum ca nu a invatat nimic de aici si ne-a mai mistocarit pe unele dintre noi si aici si pe fb ba ca zghihuim bbei si de aia varsa si pe mine personal ca-s nebuna ca ajut copilul cu termometrul cand nu f#259;cea kk mai mult de 3-4 zile ca o sa fie ... Pe invers din cauza cand va fi mare. Apoi trebuia sa fie asa vreo jumatate din populatia masculina a tarii ca pe vremea partidului asta era prima recomandare a medicului in caz de constipatie.
Pup moldovinesti, adica ghini, toati fetili si toti bebeii si fug sa dorm linistita ca a venit acum iubi acasa ca a stat cu fetitza ca ei au fost la Varsovia o tura ieri. Tare stresata sunt noaptea cand sunt singura cu bb, dar trebuie sa m#259; obisnuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

buna dimineata fetili..poftiti cafeaua

Cum sotul e plecat iar sunt singura cu amandoi si mi-e putin mai greu Ylari la fel patesc si eu sa stii, parca simt ca il cam neglijez pe Luca, sunt obosita, nu mai am chef sa ma joc cu el, ufff..eu nu o sa il dau inca la gradi.

Va multumesc pt raspunsuri atat legat de vitamine cat si de raguseala lui Luca, nu nominalizez pt ca sigur uit pe cineva

Intrebam de vitamine, pt ca ma simt slabita, ametesc si mi se ia pielea de pe degete si cred ca ar trebui sa iau vitamine.Cred ca voi incerca centrum..Elena nu iti fac pofta de mancare?

Anitta nu cred ca ar suge pastilutele, eventual le rontaie oricum n-am apucat sa cumpar..sunt homeopate nu?

Mirela ai toata admiratia mea sa stii..imi place cum calatoresti si ne impartasesti si noua..tare imi mai place si mie sa calatoresc, sa vad locuri, oameni..

Virgi multa sanatate fetei..

Gata neuronul a intrat in pauza fug la baie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

neata,

multumesc pt gandurile bune, ylari, elena_gd
chiar cu ylari si albinutza am vb o data in pm, despre mutatia genetica, intrucat suntem cu aceeasi mutatie si aveam unele semne de intrebare

legat de statiunea herculane, voiam sa va spun ca aici exista un loc, aproape de piata veche, unde este amenajat ca o fantana cu apa buna de baut. cei care cunosc locul vin cu bidoanele de 5-10 l sa isi ia apa. am fost acolo cu organizatorii festivalului. tot ei ne-au spus ca apa imbuteliata cu denumirea localitatii este cea mai pura apa. eu mai luasem si cu alte ocazii, iar acum se nimerise sa am si in camera. cand am ajuns am citit pe eticheta sa vad ce scrie. vreau sa spun ca scrie pe ea ca este recomandata pentru sugari, pentru prepararea lp, pentru hidratarea copiilor si adultilor.

m-am uitat pe internet sa vad daca exista fotografii din statiune, si am gasit, dar nu este niciuna cu zona asta cu aceste cladiri monumentale, aflate in ruina. imi pare rau ca am uitat aparatul foto acasa, sa vad daca reusesc sa fac cu telefonul cateva poze astazi.

acum coboram la masa si apoi sa vedem ce program ne facem, ca daca plecam azi, nu suntem decisi, la 12 se termina ziua hoteliera si nu stiu daca mai reusim sa ne plimbam.

va imbratisez si va doresc o zi frumoasa!



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

iaca pana am scris mesajul am mai primit un gand pozitiv si de la tigruza, iti multumesc

de asemenea va multumesc la toate surioarele, pentru ca am primit ganduri bune de la voi, de-a lungul odiseei.

legat de calatoriile mele, sunt un nou mod de viata pentru noi, de cand nu mai lucrez, si astfel suntem mereu impreuna. dar uneori devine fff obositor. cel putin vara asta nu stiu daca am stat mai mult de 3-4 zile intr-un loc (ct, vs sau b) unde sunt casele parintilor nostri.

mi se intampla uneori sa ma trezesc, in prima faza cand esti nici treaz nici adormit, sa ma intreb unde ma aflu, in care pat - cel de la mama, cel de la vs, cel de la b, sau aiurea prin tara.

nu stiu cum va fi atunci cand doamne doamne ne va ferici si pe noi cu un bebe. problema este ca unui copil ii trebuie stabilitate pentru ca altfel ii creezi un haos si o instabilitate emotionala. dar parca ma vad si atunci umbland cu el in brate prin tara.

intamplarea face ca prin natura meseriei de redactor tv, sa fi intrat in contact cu diversi copii, la emisiunea pentru copii la care lucram. am cunoscut o familie ce avea un baietel f egoist si inadaptabil, un ciudat si al festivalurilor de muzica usoara. intre timp s-a lasat de cantat prin concursuri. ideea e ca acest pusti a migrat toata viata lui prin tara. parintii au schimbat n domicilii, prin natura profesiei lor, iar cat esti mic merge cum merge, dar cand a devenit scolar, acest copil a facut 1-2 ani intr-un loc, altul in alt loc si tot asa. sau chiar daca a stat 2 ani intr-o localitate, a schimbat scoala pentru ca la inceput copiii il acceptau in comunitatea lor dar pana la finalul anului devenea un paraia al clasei si nu se mai intelegea cu nimeni. f trist.

acum fug si eu la masa, ca deja gasca s-a strans si pe urma sa vedem ce facem

o mare imbratisare pentru toata familia de aici!

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Of, Clara. Ma gandesc adesea ca ar fi asa de misto sa fim mai multe mamici cu copii aproape unele de altele, ca intr-o cumunitate si sa facem uneori cu randul la copii, eu sa am grija de 4-5 copii mai marisori, de ex, pt ca mamicile sa se poata ocupa de cei mici sau sa se poata odihni macar o noapte la 2 sapt. Sau cum a fost cu Andra, cand a patit-o cu operatia. Mie mi-ar placea mult sa am cateodata grija de copiii lui Ylari, iar ea in timpul asta sa mestereasca ceva bun de mancare, ca mie nu-mi place deloc sa fac mancaruri.
Mirelusha, si chiar de nu ai calatori atat, tot ne-ai fi draga! Sa nu te puna careva sa te retragi de-aici.
Tigruta, da, homeogene e homeopat. http://medicamente.romedic.ro/homeogene-9-compr Zice ca la copiii sub 6 ani se sfarama si se pune in apa, deci merge rontaita, e dulceaga pastila.


Mergi la inceput