Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA GASCAAA!
poftiti la cafele cu sau fara cofeina,ceaiuri si freshuri!
noi am chiulit as noapte de la discoteca.copkiii au fost exemplari,Ioana s-a trezit luminoasa ,iar pustiul are limbaritza de dimineata
MIRELLO,da ce te-ai distrat...ma mir ca n-ai facut infarct pana acasa.esti tare!
ONUTZA,hai bre la raport!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Ma pregatesc de cateva zile sa va scriu dar tot nu reusesc, iar azi e o zi lunga. Imediat mergem la o cununie (la restaurant merg ai mei in locul nostru) iar la noapte plecam spre Brasov unde stam o saptamana. Am decis sa plecam dupa ce Mirciuc se culca ca busteanul, somnul de noapte, pentru ca nu vreau sa mai repet drumul infiorator de acum o luna - chiar daca el s-a schimbat mult de atunci si ar putea reactiona altfel - mai bine, ca mai rau nu stiu cum. Eventual sa urle 100% in drum, nu doar 80%.

Intre timp, am depasit greva foamei la fel de subtil precum am inceput-o. De cateva zile mananca intr-una, la maxim doua ore ziua si noaptea am revenit de la programul criminal din ultimele zile (la doua ore maxim) la o singura trezire in jur de 4-5 dimineata. Boierie. In plus, de vreo saptamana nu mai are nicio problema cu statul in carucior. Imi zambeste de acolo, povesteste, se uita in jur, jumuleste girafa Mimi ce atarna de sus, adoarme acolo... e de vis! In ultimele zile am tot iesit cu el in oras sa vad la ce sa ma astept saptamana viitoare la Brasov unde am de gand sa ies zilnic (cumnata mea are o puiuta de o luna si planuim plimbari luuungi). In plus, de cateva zile (mai ales dimineata cand e bine dispus) adoarme pe pat, in timp ce-i povestesc, il mangai pe la sprancene si-l giugiulesc. Ori, la san - ceea ce nu mai facuse el de cand era de cateva saptamani. Si asta, cand saptamana trecuta au fost zile cand numai in brate vroia si si asa era marait tare, numai sasait cate jumate de ora adormea, cand il puneai jos zici ca-l puneai in smoala si cand vedea sanul zici ca vedea jaratec. Ce sa mai, intr-o saptamana parca-i alt copil. Mancacios, doarme bine, povesteste de mama focului, se intoarce singur (il culc pe spate si-l gasesc pe burta)... sunt atata de fericita de nu am cuvinte.

Mirela, da' stiu ca ai trecut prin ceva peripetii azi noapte. Bine ca s-a incheiat cu bine. Multumim de pontul cu antibioticul natural, acum studiez problema. Mai stiam ca si mierea e antibiotic natural.

Virgi, sper ca Ioana sa-si revina cat mai repede, doar pot sa-mi imaginez ce greu trebuie sa-ti fie cu puiul bolnavior.

Elena, da-l naibii de cantar. Am vazut puiul pe Picasa, e ditamai omuletul, grasun si frumos. Cand creste asa de bine, de ce Dumnezeu il mai tot cantaresti? Ca sa ai motiv de stres?

Anitta, am vazut-o si pe Iulica, care-i o scumpa si o gogosica, nu inteleg cum poate sa fie asa usoara la cantar, la cat de dolofana pare si cat de lunguta zici ca e. Cum zici tu, e-o domnisoara finute cu oase de porumbel.

Cryssa, multumim frumos pentru detaliile legate de masaj. Am incercat de vreo trei ori, insa nu a avut niciun efect. In plus, puiul s-a plictisit si agitat asa ca am lasat-o balta. Eu de cand s-a nascut poate i-am facut masaj de 2 ori jumate (ca n-a mai vrut sa stea), nu prea-i place sa stea locului sa fie gadilat. Ii trebuie povesti, gesticulari, plimbari, jucarii. Atunci chiuie si rade in hohote.

Mi_Bebelina, succes la examenul de azi. Chiar imi zicea maica-mea ieri: "No, puica mamii, niste examene ti-ar mai lipsi" (frate-mio-i in restante si-l mai ajut iar ea era in anul I cand aveam eu cateva luni).

Cori, am vazut printesele grasune - indience 100% si scumpe foc. Cred ca esti super entuziasmata de sosire, te inteleg foarte bine ca asa-s si eu inainte de a veni acasa - si eu nu lipeseam mai mult de 3-4 luni fara sa vin macar cateva zile.

Elly, tare rau imi pare ca inca va confruntati cu probleme cu mancatul... Dar lasa ca or trece pana la urma - nu se poate altfel. Si eu il hraneam mai mult adormit si a luat luna asta foarte bine in greutate, cam 600g si luna inca nu-i gata, in conditiile in care nu a vrut sa manance si in a 4-a iau mai putin. Plus ca in luna 2+3 a luat numai 800g.

Onutza, bine ati venit acasa! Sper ca v-a priit si sunteti relaxati si plini de zen.

Am pus si eu pe Picasa, in sfarsit, pozele de pe FB cu flacaul meu. Cand va citeam mai aveam multe comentarii de facut, dar am cam uitat c-am tot citit doua zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Neatzaaa!!! vin la raport dupa siesta din parc ca na..daca trebuie trebuie!!
Si am fost la maree!!!!!! super super fain numai ca abia astept la anu sa las plodicul cu tacso ca eu sa ma bronzez bre:)))Tudor a fost cuminte..prima zi din cauza oboselii a dormit de la 15 pana a doua zi dimineatza ,apoi fuga la plaja pe la 6 juma unde a mai dormit vreo 2 ore..am zis stai asa ca e de bine s-a trezit dar nici ca a mai vrut sa doarma:))))la amiaza ..nu putea sa doarma pe plaja din cauza galagii cu porumbul lor fiert,cu namolul si ce dracu mai vindeau ca tipau exact cand ajungeau in dreptul nostru:)))Am stat in mamaia..super super aglomerat,seara cel putin infiorator prin satul de vacanta offfff.
Tudor a avut program precis de somn:))) pe plaja dim ,apoi la 11 juma 12 plecam in camera unde mai dormea de pe la 1 juma pana la 5 apoi mai beleam ochii pana pe la 8 si somn pana dimineata,Bine cu trezirile de rigoare ptr papa tot din ora in ora ca deh...
DIntre noi trei tati s-a distrat cel mai tare cu fratesau cu berea in bot de dimineata de asta nici nu m-am putu intalni cu fetele ca na eu nu am permis si e destul de mers..trimit si revin ca plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Noi n-am lipsit de la discoteca azi noapte..ca doar a fost sambata... Ieri am stat la curte toata ziua si piticania s-a culcat la 6 aseara si nu a vrut sa se mai trezeasca, ba la 9 a mancat in masina un biberon cu ochii inchisi . Acasa nu a fost chip sa-l trezim ,desi i-am schimbat pampersul, l-am mutat dintr-o parte in alta, iar la 1 azi noapte cine era vesel si cu chef de vorba??? Abia l-am culcat la 2.30. La 4 si ceva s-a trezit sa manance si iar era bine dispus, converseaza mai nou cu toate lustrele...L-a luat sotul la plimbare si a mai venit in dormitor la 6.15
Cine credeti ca doarme acum ca bossul??
Nu stiu cum de si- decalat programul, dar citind ce a scris Diana..sper si eu la zile si nopti mai buneee!


Mirela, m-as bucura sa aud vesti bune de la tine..Ai mai fost la Fundeni?

Ma duc sa-mi mai pun o cafea ca sunt zombie!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DIANA,ma bucur ca Mirciucul s-a mai ”reglat”!Or sa mai aiba multe ”abateri” de la programul obisnuit in primii 2-3 ani.Dar toate sunt urmate de reveniri spectaculoase.Da,e tare greu cu un copil bolnav,dar si mai greu e sa traiesti cu spaima ca il poate imbolnavi si pe celalalt mai mic si neajutorat.Asta e...mi-am tabacit pielea in 9 ani jumate si inca se va mai tabaci de acum incolo.Dezvoltam andurantza la tavaleala odata cu cresterea puilor
ALBINUTZO,pai ia de aci inca o kafia strong !

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DIANA,ma bucur ca Mirciucul s-a mai ”reglat”!Or sa mai aiba multe ”abateri” de la programul obisnuit in primii 2-3 ani.Dar toate sunt urmate de reveniri spectaculoase.Da,e tare greu cu un copil bolnav,dar si mai greu e sa traiesti cu spaima ca il poate imbolnavi si pe celalalt mai mic si neajutorat.Asta e...mi-am tabacit pielea in 9 ani jumate si inca se va mai tabaci de acum incolo.Dezvoltam andurantza la tavaleala odata cu cresterea puilor
ALBINUTZO,pai ia de aci inca o kafia strong !

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Virgi , scumpo, multa sanatate Ioanei, sa se faca bine cat mai repede

Diana, ma bucur ca Mirciu s a reglat, asa i ca bine cand doarme mult noaptea?

Mirela, ma bucur ca ati scapat cu bine din aceste peripetii

Cristian dragul de el dorme acum. Asa si a facut un program care nu se potriveste deloc cu al meu. El dupa masa de dimineata de la 6 mai dorme pana pe la 9, ne jucam radem glumim, apoi la 10 mananca iar. Eh pe la 10.30-11 iar doarme, iar eu clar nu pot sa dorm, se trezeste pe la 1 la 2-2.30 ii dau sa pape si il loc sa dorma vai ce mai chiuie:))))). Mia adorme putin pe la 4-5 insa nu mult , suficient cat sa adorm si eu si apoi sa ma trezesc brusc si mai obosita decat mai culcat in chiuieli si rasete:)))))))).

Vreau sa va spun ca de cand tin tin iar regim cu supe si carne fiarta , nu a mai plans de la 7 seara pana la baita cum isi avea obiceiul. Uffff si asa m am mai invinovatit ca puiul era chinuit din cauza mea:((((

In rest toate bune, nepregatim de vaccin saptamana viitoare si treb sa ma duc sa l cumpar. Vreau sa sun la farmacia ei sa vad la ce pret il au. Voi ati cumparat pana acum vaccinul pt 4 luni Infarix 5???

Pupici dragelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Mi bebelina, sa iei 10 da?:D

Cryssa, foarte tare filmuletul, l am aplicat si noi cu mult succes

Ioneluuuu, la multe luni Biacutzei, vai de dor imi este de voi,va astept acasa plimbaretelor

Aever,Deea, unde umblati dragelor?

MMamita, te cred ca esti tare emotionata si nerabdatoare, eu asa sunt mereu cand plec undeva, nu dorm cu cateva nopti inante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La multe multe lunite Bianca si Vlad![pup]
Ioana asa program are si bebsteric si deloc nu ma pot plia pe el si umblu zombi ca el se trezeste de vreo 2 ori sa pape noaptea.
Tot trag de mine sa tin regim ca il chinuie burtica dar nu pot din cauza oboselii, simt nevoia sa bag dulciuri ca altfel nu pot sta nici in picioare.
Eu i-am facut la 6 sapt Infanrix hexa si acum la 12 saptamani o sa repetam exact aceeasi schema: Infanrix hexa, Prevenar si Rotarix, deja ma trec fiorii cand ma gandesc ca mai avem o sapt doua si iar la intepat.
Diana noi suntem curajosi sau inconstienti, plecam maine dimineata la Varsovia... si e drum lung lung, sper sa nu ne urle si sa nu vars eu ca nu pot merge in spate la drum lung, dar nu am incotro. Ma bucur ca Mirciu s-a hotarat sa iasa din greva si ca face progrese.
Abia astept sa inceapa si bebsteric sa gangureasca si sa se intoarca, deocamdata are un singur gand: sa se taraie cand sta pe burtica sau sa ne escaladeze cand il tinem in brate, evident fara succes si da-i bocet de neputinta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

draga albinutza, am fost la fundeni in mai, cand mi-au dat tratamentul de la semnatura. a ramas sa revin dupa ce apar semenele sarcinii si probabil o sa imi schimbe tratamentul. dar trebuie indeplinita o ctie sine qua non - sa avem timmp sa facem ce trebuie facut, sa se nimereasca si in perioada fertila si sa nu mai fim atat de stresati si nervosi.
apropo de dereglari, am avut luna asta o ciudatenie.
dupa chiuretaj eram dereglata si nu mai imi venea ceas, la 28 de zile, ci la 24-28, fluctua. apoi ma tinea inainte 8 zile fix, acum ma tinea 9-10. dar luna asta mi-a venit pe 5 si pana pe 11 m-a tinut ca atunci cand e la final - pata absorbantul zilnic. apoi a intrat in normal, cele 8 zile cu 3-4 zile abundente si apoi finalul. deci per total m-a tinut peste juma de luna. am cautat pe net sa vad ce ar putea fi dar nu m-am edificat. trebuie sa ajung candva la ctrl dar nu stiu cand. sa vad daca se mai repeta figura sau a fost un accident.
cam atat legat de incercarile noastre de a o pune iar de un bebe.

mi_bebelina, banuiesc ca ai iesit din examen si ti-ai luat de grija unui examen. mult succes in continuare.

vad ca aici se tine in fiecare seara discoteca, mereu e cineva care are noapte alba. sper sa treaca mai repede perioada asta si sa va fie mai usor.

va pupacesc si va doresc toate bune!


Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput