Ieftin, sanatos, gustos - meniu de 300 lei/luna

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

aM FOST INTELEASA GRESIT GIULIA AM VRUT SA SPUN CA ESTE MAI USOR IN SENSUL CA STIE CE PREFERA FIECARE ADICA SOTUL SI copilul, dar la mine majoritatea sunt fitosi la mancare deci nu ai cum s afac un meniu.La asdta m-am referit.
Imi cer scuze ca am fost inteleasa gresit

http://alinahandmade.blogspot.com/





"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Tare mi-as dori sa am si eu un meniu saptamanal ca sa nu ma mai chinui sa mai gatesc zilnic si mai ales pe aceste calduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

recunosc ca la noi se duc f multi bani pe mancare lunar si recunosc ca in momentul acesta mi se pare asa un fel de SF ce ziceti voi aici ca va descurcati cu 300lei/luna dar citesc si incerc sa bag la cap ideile voastre

in primul rand histamina pe langa faptul ca face multe in casa(apropo cand ai timp de atatea??) are si materie prima de la tara(carne de ex) ceea ce nu multi avem(eu am dar vad ca degeaba :)))

in al2lea rand la noi nici nu intra in discutie mancare pe 3-4 zile doar sa o mananc eu singura:))

saptamana asta am facut o ciorba de perisoare si a2a zi cand i-am pus in fata sotului mi-a zis da altceva nu ai/?:) deci nu intra in discutie, eu fac mancare pt o zi, maxim 2 (doar ciorba)

micul dejun este destul de costisitor ca se mananca iaurturi (iau olympus 10%grasime care e 2lei bucata si suntem 4persoane deci 8 lei doar iaurtul) apoi cereale, rondele de cereale cu iaurt(luam de la plafar si e 3lei pachetul cu 4 rondele, se duc cam 2 pachete la un mic dejun) cate un fresh de fructe eventual iarasi si asta se duce cam in 10lei pt toti 4...deci numai micul dejun pt o zi pt toti 4 ne costa cam 20-30lei...

pranzul la noi de obicei este doar ciorba ca nu putem manca 2 feluri deodata si pe la 4-5 dupa-amiaza cand se trezesc copiii mancam felul 2(acum ca e vara mai fac ardei umpluti,tocanita de ardei cu smantana, dovlecei tocanita...dar iarna in general e o friptura cu garnitura si salata,deci scump:)) ca friptura fac dintr-o tavita de pulpede ex care e cam 15-20lei)

seara noi mai mancam niste fructe sau un sandwich ceva, copiii la fel fructe,eventual br cu smantana si mamaliga(e 10lei kg branza si 12-15lei cel de smantana) oricum ceva usor,plus lapte

apoi laptele....marea problema la noi...in total intr-o zi se consuma 3l delapte care e cam 15lei...2laproape il beau copiii(cel mic se mai trezeste si noaptea) si 1l eu cu sotul meu, la o prajitura,o placinta, sau un lapte cu miere cand e mai frig afara...ma rog, nu bem zilnic dar la 2-3 zile tot bem

pt copiii iau des nuci, migdale, fistic si tot felul de seminte decojite de la plafar, iar astea sunt ca si gustari intre mese...scumpe si astea

deci o zi ne costa pe noi 4 in cea mai ieftina varianta posibila in jur de 50-60lei ...x30zile 1500-1800 pe luna...asta fara o iesire la restaurant...fara nimic

conserve pun,nu ma omor dar mai pun cate ceva
asa ca va urmaresc sa mai fur idei de economisire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

si eu tot asa.
insa eu si arunc uneori mancare pentru ca am multe rateuri culinare. sper sa se mai diminueze rata de "failure" pe masura ce imbatranesc. Ba o ciulama prea sarata, ba un sufleu afumat, etc.
sau uneori preiau entuziast o reteta si desi mie mi se pare ca urmez fiecare pas rezultatul final e o ciudatenie amorfa.
noi nici nu reusim sa mancam acelasi fel de mancare mai mult de 3 zile. e un obicei prost, presupun, sau cel putin pagubos. dar ce sa-i faci :(

asa ca gatim cantitati mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

am revenit ca mi-am adus aminte pe ce se duc banii nostri

apa plata in fiecare zi consumam 2st de 2 l(6lei) sau in ultimul timp luam la bidon de 5l care e in jur de 4-5lei

apoi fructele....acum pe perioada verii...pepene verde luam la 2-3 zile...ultima data am dat 18lei pe un pepene avea vreo 12kg la 1.5lei

struguri 1kg pe zi 3-4lei si astia

luam nuci verzi din piata e 2,5-3lei/100g ...

prune piersici...nu luam din toate dar oricum cand ma duc lapiata cheltui in cel mai fericit caz 50lei pe o plasa de legume si fructe+pepene

ma mai gandesc....

oricum nu vad cum as putea sa reduc cheltuielile atat de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ina mai ratez si eu dar din ce in ce mai rar , deh ..varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

nici eu nu ma incadrez deloc in banii astia. 3 zile aceeasi mancare no way, maxim 2 zile se manaca si la noi. apoi ajung acasa de la servici in jur de 6, cand sa ma apuc de facut salamuri, muschi afumat, iaurturi, si inca multe altele ca sa le am preparate in casa, in conditiile in care oricum sunt destule de facut si mai vreau sa petrec ceva timp si cu cel mic...probabil ca tot in jur de 1000 ron pe luna cheltuim si noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ok poate la 300 lei nu reusim sa ajungem, dar cumva cumva putem reusi sa economisim.
eu recunosc deschis si sincer ca ne cam alintam si suntem lenesi, noi doi. mai luam ceva delicatese, mai o bucatica de aia, de ailalta, se aduna.
suntem imprastiati, cum spuneam mai sus eu mai gresesc mancarea, sotul macar se baga la chestii care stie sigur ca-i ies dar eu nuuuuuuu hai sa luam blogul culinar, sa cumparam o sacosa de ingrediente si sa testam noile retete.
mereu uit sa imi iau sacosa de acasa, desi am, si o punga de ici o punga de colo....
painea se usuca sau se invecheste si MEREU luam prea multa nu stiu cum nu nimeresc niciodata....cand iau una ne trezim ca nu mai avem la cina, cand iau 2 se invecheste una. Sa cer 1 paine jumate?
cat despre dospit paine in casa si facut salamuri si conserve, imi doresc nespus sa prind timpul in care sa fac asta. poate dupa ce asta micu ajunge la cresa. pentru ca una e sa te invarti tac pac ici colo prin casa si alta e sa ai sa zicem 2 ore la dispozitie snur numai pt tine si oalele tale.
nu avem piata ieftina in zona. avem o piata compusa din 5 tarabe, detinute de aceeasi familie care cumpara cot la cot cu mine din Xfour si revinde la suprapret. Mai e o ghereta cu produse "traditionale" de care nu stiu ce sa zic. Sunt scumpe si par destul de infundate si alea de coloranti si conservanti. Nu stiam ca e traditional sa bagi silitra la muschiul de porc d exemplu.
deci pt mine ramane mega image care e asa si asa ca pret. eu nu stiu cum dar niciodata nu las mai putin de 30 lei pe zi acolo oricum ma invart.
asta micu d ex: dimineata la 8 lapte integral, 400 gr. la 10 iaurt (olympus, 2 lei. scuze dar la asta nu vreau sa fac rabat, ma feresc cat pot de danoninos si alte chestii), sau fruct: banana, nectarina, mar. La pranz supa de carne, felul 2 mancare legume sau carne cu garnitura. Copilul ca (virgula) copilul, sotul insa e carnivor si se ingalbeneste subit cand nu-si vede copanul in farfurie :)
desert nu servim decat foarte rar, ne ferim de dulciuri din comert. inghetata, uneori.
am incercat sa fac dulciuri in casa, sincer mi-a iesit mai scump si cu rata de succes cam mica faina ici, ou colo, etc, eu esente si chestii chimice nu pun deci deh.
seara, mancarea de la pranz sau pt cel mic branza cu smantana, fructe, lapte cu cereale.
cumparam sucuri...facem si noi fresh din cand in cand...mai scapam cand si cand intr-o friptura si uite-asa.

nu vad cum ma pot apropia de 300 de lei fara sa...sacrific putin din bucuria mesei. nu zic ca suntem niste imbuibati nesatui si nici ca cei cu 300 lei / luna mananca chestii fade. doar ca nu vad de unde as putea taia atat cat sa ajung la aceasta suma.

incerc totusi si eu sa fac un plan ceva, iar acest thread e foarte util.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Eu gatesc pentru 2-3 zile, ciorba/supa si felul 2. La noi astea sunt de baza.

Fetita si cu mine mancam ciorba la pranz si seara felul 2. Tati mananca seara, ori una ori alta, rar amandoua.

Noi vorbim la telefon in timpul zilei si cand ma intreaba "Ce mancam diseara?", il simt uneori ca stramba din nas...si-atunci, trantesc repede niste pulpe cu cartofi prajiti si mujdei/friptura la cuptor/paste cu ton. Si cand ajunge el acasa, eu-s ca-n povesti, nevasta ideala, il astept cu mancarea numai buna de mancat.

Dar a doua zi, ii pun in farfurie, ce vreau eu. Cu toate astea si eu imi fac uneori catelul fericit...




DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

m-am baricadat in bucatarie tot week-endul,dar a meritat.
am primit o punga de lapte praf, ca cineva credea ca strumf papa asa ceva.
am facut ochii mari si cum nu e frumos sa refuzi,din 500 d egr au iesit:
ciocolata alba cu migdale, putin,ca doar mami papa
ciocolata neagra cu cafea
ciocolata ciocolata pt strumfosenie.

apoi am facut gogosi.e o reteta care initial ti se pare scumpa,dar iese un lighenas plin si-s bune rau.

am facut si ghiveci super bun.

pt strumf paste cu ulei de masline, ciobita cu smantanica,fripturca de curcan.




Mergi la inceput