Ieftin, sanatos, gustos - meniu de 300 lei/luna

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

gusta, eu merg mereu cu lista la cumparaturi, si tot mai am in cos pe langa lista...dar cu 300 de lei/ luna nu putem supravietui. cred ca si mancarea lui Luca depaseste lunar 300 lei, ptr ca mananca f multe fructe, legume, lactate plus ca zilnic felul doi si cina este mereu altceva. ciorba o pot folosi 3-4 zile, dar felul doi, uneori maxim 2 zile,in general zilnic, iar seara mereu altceva.
orice artificii as face nu ma incadrez...daca calculez numai fresh-urile baute zilnic in casa de mine si Luca si lactatele noastre preferate, e jale

SOACRA MARE
Doua maini stangi




Lulu nici eu nu am cum sa ma incadrez in cei 300 de lei de la voi dar trebuie sa gandesc idei de economisit pentru vor urma 4 luni super pentru noi si vreau sa vad daca voi reusi ce am in cap.

Allinta multumesc de reteta de drob ,sincer sa zic ca nu stiam sa fac.

Histamina tu mai scrie retete ca eu deja notez si m-am hotarat de luni avem meniu pe 7 zile si tot asa sa vedem ce o sa fie dupa o luna va anunt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

week-end
ciorba de burta (mai am vitel de tara )
ghiveci de legume
prajitura cu afine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Histamina la mie e greu s afac un meniu deoarece noi mancamn la comun cu ai mei si cu fratele meu si sunt cam pretentiosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

alina,
nu a srezista!

meniu strumf
paste speciale stropite cu ulei de malsine
oua de prepelita
carne de prepelita
fudulii de curcan
crema de branza cu iaurt
mix de piersici cu prune
ciorbita de curcan cu crutoane
mix de seminte


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

La tine e mai simplu histamina, la noi e mai complicat deoarece sotul isi ia si pachet la munca deci mancare gatita si sunt mereu in pana de idei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

La tine e mai simplu histamina, la noi e mai complicat deoarece sotul isi ia si pachet la munca deci mancare gatita si sunt mereu in pana de idei

http://alinahandmade.blogspot.com/


eu sunt de parere ca pt histamina e muuult mai greu decat majoritatii de aici.
histamina pt tine


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

giulia, multam fain,dar te obisnuiesti.

retete pt week end

COZONAC ROSENKRANZ

Bijuteria aluatului de cozonac este acest RosenKranz.
INGREDIENTE

- 400 g faina
- 2 oua; întregi
- arome (zahar vanilat, coaja; de lamâie si portocala
esenta de rom)
- un praf de sare
- un pahar mic cu lapte cca.110 ml
- 25 g drojdie
- 3 linguri de zahar pentru lapte
- 130 g de unt
- 6 linguri de zahar pentru unt
- 10 - 12 linguri de zahar pentru caramel
- nuca tocata,dupa preferinta

PREPARARE

Se caramelizeaza; cele 10 - 12 linguri de zahar, cu care se tapeteaza fundul si peretii unei cratite.
Într-un castron se cerne faina, se pun ouale, sarea si aromele.
Separat, drojdia se dizolva în laptele usor caldut si indulcit cu cele 3 linguri de zahar.
Apoi fara sa se lase sa dospeasca;, se toarna încet, câte putin peste faina cu oua si arome amestecate în prealabil.

Se framânta; putin, cca. 10 -15 minute, pe blatul de lucru, usor înfainat.
Se întinde o foaie, cât mai dreptunghiulara de cca. 1 cm grosime.
si se unge cu untul amestecat cu cele 6 linguri de zahar.
Se presara nuca din belsug si se preseaza usor cu palma, pentru a adera la stratul de unt.
Se ruleaza;
Se taie.
În 6- 7 buc#259;#355;i.
Care se pun în picioare în crati#355;a tapetat#259; cu zah#259;r caramel.

Se las#259; spa#355;ii ceva mai mari între aceste rulouri, pentru c#259; î#351;i vor m#259;ri dimensiunile la crescut timp de 1 or#259;.
Eu am folosit o crati#355;#259; ceva mai mic#259; decât ar fi trebuit, altfel, rulourile ar fi crescut ceva mai mult.

Va recomand o cratita; de 24 cm diametru.
Rulourile nu se ung cu nimic înainte de a fi bagate în cuptor, deoarece fata de prezentare va fi cea de jos, cu caramel.
Se coace timp de 35 -40 minute, la 180 grade Celsius.


REGULA; DE BAZA
Imediat ce este scos din cuptor, cozonacul se rastoarna;, asa fierbinte, pe un platou, altfel, daca este lasat sa se raceasc#259;, zaharul caramelizat se va întari,facând imposibila scoaterea lui din cratita
Este un cozonac rapid, dar foarte de efect.
e super fain

pasta de avocado: avocado f copt frecat cu putina sare, zeama de lamaie si un strop de ulei de masline

pasta de naut: boabe de naut fierte si tocate amestecate ca mai sus, plus un pic de usturoi

dovlecei la cuptor: dovlecei taiati felii pe lung, putina sare si un strop de ulei de masline, dupa ce se scot de la cuptor se toarna peste un pic de mujdei de usturoi si se acopera ca sa se inabuse pana la servire

conopida fiarta, apoi bagata la cuptor cu ulei de masline, sare si faina de migdale presarata deasupta

crema de broccoli si dovlecei: se fierb, se paseaza si se asezoneaza cu sare, zeama de lamaie, ulei de masline

orez integral cu legume: intr-o tigaie cu putin ulei incins se adauga orezul, se caleste putin si apoi se toarba peste o punga de legume congelate, putina sare si condimente dupa gust. se toarna apa, se pune capac si se fierbe la foc mic pana e gata

paste de orez cu sos de rosii si masline - sos Barilla Olive

salata de salau: salau, orez integral fiert, porumb, ceapa verde tocata, masline maruntite, ulei de masline, sare, zeama de lamaie

crema de legume

crema de rosii

somon la cuptor, servit cu orez integral si broccoli




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

aM FOST INTELEASA GRESIT GIULIA AM VRUT SA SPUN CA ESTE MAI USOR IN SENSUL CA STIE CE PREFERA FIECARE ADICA SOTUL SI copilul, dar la mine majoritatea sunt fitosi la mancare deci nu ai cum s afac un meniu.La asdta m-am referit.
Imi cer scuze ca am fost inteleasa gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

am si eu o reteta de la o prietena f. buna (pup ducky) si care este f. apreciata. nu ramane absolut nici o firimitura. eu zic ca-i si ieftina.
prajitura cu branza/ mere:
2 oua, 9 linguri de zahar, 9 linguri de ulei, 9 linguri de lapte, 12 linguri de faina, 1 plic praf de copt. se amesteca in aceasta ordine si se coace jumatate din compozitie intr-o tava tapetata cu faina timp de 10 minute (intai la foc mai mare apoi la foc mai mic). a doua jumatate din compozitie se pune dupa ce s-a intins umplutura.
umplutura: mere rase fierte cu scortisoara si cu zahar sau daca preferati cu branza eu pun 500-700 grame branza de vaci (din aia framantata la 10 lei pe kg), 4 oua, 5 linguri de zahar, 5 linguri de gris.
Edit: evident, se baga la cuptor dupa ce s-a intins si jumatatea celalata de compozitie si se tine pana cand scobitoarea iese uscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

Foarte util acest topic. Si noi suntem fortati sa ne incadram in 300-400 ron pe luna. Acum sunt pe fuga, o sa detaliez mai tarziu, am vrut doar sa spun ca se poate...Cand nu ai alta optiune, cand bugetul e atat si nimic mai mult, trebuie sa te orientezi, sa-ti reinventezi stilul de viata...

Mergi la inceput