Ieftin, sanatos, gustos - meniu de 300 lei/luna

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ingrid,
inlocuiste ciorba d elegume cuc ea de curcan, platica cu legume cu sarmalutele de curcan,vezi ca am pus pe prima pagina.
vezi ca iese.
am precizat ca eu fac inc asa ,din porc, muschi file, carne uscata, slana afumata , chiar si salam de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Histamina imi place mult sa scrii in continuare ca mie imi trebuie inspiratie ca e de rau cu mancarea la mine.

Michel asa vino cu idei si cu meniuri ca imi plac.

Vor urma cateva luni cu lista la cumparaturi si cu ce este la reduce si cam asa imi vine sa fac cu mine nu ca pana acuma nu as fi facut la fel dar acuma va fi chiar numai ce e pe lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

gusta, eu merg mereu cu lista la cumparaturi, si tot mai am in cos pe langa lista...dar cu 300 de lei/ luna nu putem supravietui. cred ca si mancarea lui Luca depaseste lunar 300 lei, ptr ca mananca f multe fructe, legume, lactate plus ca zilnic felul doi si cina este mereu altceva. ciorba o pot folosi 3-4 zile, dar felul doi, uneori maxim 2 zile,in general zilnic, iar seara mereu altceva.
orice artificii as face nu ma incadrez...daca calculez numai fresh-urile baute zilnic in casa de mine si Luca si lactatele noastre preferate, e jale

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

exista pungi in comert simple,fara condimente, 5 lei 5 pungi .in ele poti baga legume ,carne etc la cuptor.

1 kg cartofi taiati cuburi, mazare, morcovi, telina, fasole pastai,puitn unt/ulei de masline, cimbru sare,piper.gata la cuptor cu ei.
separat fripturica mixta:
300 de gr carne curcan, 300 de gr carne slaba de porc, la abur, cu tarhon, piper si feliute la lamaie.

ingrid, e ok asa?
sotul a papat de numa numa.

pt strumf, ca e fan exagerat d emare:

portii pt 8 oameni(ati citit bine)50 de lei:
2 adidasi de porc, 1 aripa de curcan, un rasol de porc, 4 morcovi rondele, o ceapa,se pun al fiert pana la dezosare totala.
se scot oasele si se pun apcelele in cutiute.separat se amesteca zeama cu usturoi zdrobit, vreo 20 de catei de usturoi.s elipezeste zeama prin rastunari succesive dintr-o oala in alta,dupa ce se strecoara la prima rasturnare.
se pune zeama peste carne si la frigider.
mancati pe saturate ori 4 zile 2 persoane ,ca gustare/cina, in cazul fiului meu mic dejun,cina,pranz si eventual si in lapte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu sant Toma necredinciosul

uite, am un vecin, fost cadru militar, actualmente pensionar (la 47 de ani )

Stie toate pietele din Bucuresti, toate promotiile, umbla din Cora in Kaufland, din Kaufland in Auchan etc etc, are si timp ce-i drept.
E super calculat, genul "armata"

Sant 4 persoane ... si bugetul alocat cu economie maxima pt mancare este de 1200 lei pe luna. Adica 40 lei pe zi. Sau 10 lei de persoana.
Si nu se mananca prea grozav la ei.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

histamina, tu dai piftie la copil ???
Unde e eumada sa te auda

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Fresh-urile ne costa si pe noi...
mere 5kg -o sapt
morcov 5 kg -sapt
sfecla rosie -acum am in gradina
portocale 5 kg/sapt

morcov banuiesc ca mai pun si la o supa ceva iar marul il mai bagam si la mar cu biscuite dimineata in lipsa de inspiratie dar tot trebuie sa cumparam saptamanal.
daca mai folosim portocalele si pe post de un fruct seara...nu ne ajung decat 4 zile.
Cam acelasi stil ca si lulu avem si noi...la 2 zile cel mult trebuie altceva...nici nu ma mai obosesc sa fac cantitati mari ca ar trebui aruncate si e pacat.
de congelat mancarea nu o congelez ca numai pot eu sa o mananc iar la copil e exclus sa-i dau o mancare congelata.

+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da ingrid.
dai cu rosii,dar mai incet ,ca-s alergica.
dau,dar dau doar mancare facuta in casa.
nu dau grasimi deloc, piftia lui e de curcan.
nu ii dua prajit, mezeluri, bomboane si dulciuri din comert.
crede-ma ca piftia e absolut ingenua pe langa un pahar de suc carbogazos, un actimel sau o prajitura din oras.nu mai vb de Mc.
e absolut neutra.

o masa la strumf inseamna 75-100 de gr.piftie papa de 2 ori pe luna.
asta c aincepe ieeeeeeeeeee,iefffffffffff si nu-i chip sa scap.
papa legume si fructe,ar eo masa exclusiv de seminte,alta de iurt cu branzica .noi avem 8 mese in 24 de ore din cauza malabsorbtiei.trebuie s aii dau 28 de gr proteine/zi, adica 100 de gr carne, 50 de gr branzica, 50 ml iaurt/smantana.
totul e la super plus:smantana 32%, iaurt 3,5% grasime, unt 82%.
dieta e facuta cu prof Ulmeanu.dac aun strumf de 2 ani papa cam 1000 de calorii/zi, noi trebuie sa sarim mult, undeva la 1500 din care asimileaza putin peste 10%.asta daca nu luam niciun medicament.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de gatit, pt strumf, zilnic, 4-5 feluri.
de ex azi

-100 ml ciorbita de prepelita cu 100 gr carnita de prepelita
sarmalute de curcan in foi de vita 75 de gr
-50 de gr de iaurt gras cu 20 de gr de seminte de dovleac maruntite (am cantar de bucatarie)
-3 buc fudulii de curcan
-50 de gr de seminte crude de floarea soalrelui cu seminte crude de dovleac
-100 de gr de pepene galben
- 250 de ml lapte cu amestec de 7 cereale facute tarate cu miere
-50 de gr cus-cus
- 50 de gr fruct/legume crude la alegere
-250 ml laptic gras simplu

dar am spus ca masa copilului nu intra in cei 300 din car etraiesc eu si sotul.
ingrid, mi se par emult al vecinul tau.imens.
sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

imi pare rau de cel mic...chiar ca trebuie sa-ti fie greu.

Na, eu va mai citesc din umbra, pt mine e clar ca nu putem trai din banii astia, poate doar o saptamana.
Pe de alta parte, recunosc ca nu am timp sa umblu dupa promotii, nu am timp sa merg in alte piete indepartate ca sa cumpar mai ieftin, nu am timp de conserve, congelate etc etc
Si mai am si doi mofturosi care nu mananca aceeiasi mancare doua zile la rand.

Spor la toate ! Va pupacim

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput