Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Lali, ce de amintiri mi-ai starnit cu Paris-Boulogne... zona e frumoasa, cu multe parcuri si mult mai linistita decat centrul Parisului, vei putea sa il plimbi pe Andrei ore in sir in carucior, toamnele pariziene sunt blande si lungi, abia prin noiembrie se racoreste mai tare.
Sau daca ai chef de plimbare (de ce nu?) pana la Tour Eiffell sunt cateva statii de metrou pe linia 9, hai sa o las balta ca-s off topic, am fost fraiera ca nu mi-am cautat un job acolo

Ileana, din frigurosul pamantului cum era dupa nastere Cristi s-a transformat destul de mult. Si noi dormim cu geamul deschis dar eu stau cu pilota pana la gat, in timp ce el isi arunca paturica noaptea desi e una f usoara . Si nu e rece nici macar la manute.

De curiozitate azi l-am pus pe olita. A stat destul, bineinteles fara sa faca ce se face acolo, dar a fost distractiv cat timp s-a jucat cu papucii mei, poate vreo 20 de minute in total. Dupa care incearca sa se ridice in picioare si chiar o face daca ii dau mana. Nu imi vine sa cred ca in curand bebelusii nostri care mai ieri erau in burtica se apropie de primii pasi. E mult mult prea rapida trecerea timpului si ma impac tare greu cu realitatea asta!

Alexa La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Kariss Yasmin si Codrin Nicusor!
La multi ani tuturor celor care isi serbeaza onomastica azi, in special bulgarasilor Alexandru de Alexa_G, Alexandru Tudor de Matzaila, David Alexandru de Uca, Alexa de Lady, Alexandra de Bella_sib si Adela Alexandra de dr_anca! De asemenea, la multi ani, Alexa_G si lui Alexis de Bianca!
Ana, cum reusesti sa legeni doi deodata? Ca si eu o legan pe a mea, dar nu stiu cum ar fi sa mai legan unul pe langa ea...
Azi-noapte a fost o noapte mai linistita dupa ce ieri a fost din nou foarte maraita.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

hello zanici
am revenit si noi in bucale dupa 2 sapt in bucovina la bunicii Anastasiei si vreo 4 zile la mare
aseee...
mi s-a reconfirmat ca ce se potriveste la un copil nu merge la altul;so,in bucovina pisco a fost in apele ei cat a fost racoare,a mancat si a dormit de a rupt randurile..ei cum s-a incalzit a inceput circul(ca tot intrebai ileana cum sunt bebicii la caldura vs racoare)
ce sa va mai spun de mare ca era caldura in camera de dadeai in benganeala,aerul nu mergea decat cand eram noi in camera(era cu cartela,fite de romania),iar cand eram in camera nu-i dadeam drumul ca venea pe cupila...deci horror..ma rog noua mare nu ne prea place din cauza aglomeratiei,dar cand mai vorbim si de marea din ro..fara suparare ,dar merita sa se prapadeasca turismul asta pe litoral (te rog ghiulten nu te supara);plaja murdara,cazarea dubioasa ,mancarea nu mai discut ca mi-era si frica sa mananc
ma rog revenind la ale noastra
despre noi ,ne laudam ca de la 7 luni fara o zi stam in fundulet nesustinuta,nu avem dintuci , papam leguminoase binisor,i-am bagat si carnita si oul si chiar si cerealele;i-am facut iaurt in casa , dar nu i-a placut ,poate ma ajuti lali tu cu ce tip de iaurt ii faci ca a mea stramba din nas la cel facut de mine;treaba naspa e ca nu prea mananca fructe,si a capatat obiceiul borcanelelor de la organix,nici nu stiu cum sa o dezvat

am vazut ca va plnageti ca nu mananca piticutii, la noi au mers
cateva trucuri
-putina supa de la legume/fructe in timpul mesei
-distragerea atentiei pt o perioada scurta de timp (nu e chiar indicat dar decat cu burta goala mai bine cu jucaria in mana)
-suzeta ,o linisteste daca e agitata si nu mananca si apoi reluam papacica

am si eu o intrebare ,desi am citit cam cum mananca piticii vostri totusi am cateva neclaritati:
- a mea mananca masa de fructe(piure sau mar copt simplu sau cu branzica de casa) dimineata -->8-10-120gr , nu cred ca a mancat mai mult de 150 vreodata
- 13-15-piure de legume -150-200 gr
- 18-19 iaurt (unul bio andechser) -150gr-pe asta de obicei il sare ca ne intindem cu masa de pranz dupa 15 si nu mai papaceste apoi
- 21-22 -cereale cu apa(alaptez dar nu ma mai mulg nici batuta)
gramajele sunt aproximative, cu cat e mai cald cu atat mananca mai prost; iar acum banuiesc ca ne apropiem si de iesirea dintucilor si e in faza de apetit scazut(macar asa sper)
e ok? e putin ,e mult?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls


Despre slabit, Lady, eu te indrum spre sport si fara papa dupa 6. Nici eu nu pot sa tin diete, in nici un caz. Mie imi merge bine cu sport si fara papa dupa 6 si fara dulciuri (asta e cel mai greu)



Mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

usor..usor iti urmez exemplul.asa am slabit si cu Rebe...sport+ abstinenta.Dar nu alaptam

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

Lady sorry La multe lunite frumoase pentru Alexa cu intarziere. Sa fie sanatoasa si vorba bunicii mele "Sa o uite ghinionu'" asa cum am uitat eu sa-i spun multe lunite frumoase! .



Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012


Iubita, nu te scuza.N-ai de ce!Eu le-am scos demult din lista(protejarea identitatii).Deci n-aveai cum sti!

Saru-mana de urare!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi



La multi ani tuturor celor care isi serbeaza onomastica azi, in special bulgarasilor
Alexa de Lady,
de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara



saru-mana de urare, dar Alexa e catolica

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

zic si eu la multi anisori sarbatoritilor de azi , sa fie sanatosi si voiosi

si mai vroiam sa urez multa sanatate piticutilor bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

program

07.30-san

08.00-09.00-fructe plus cereale, biscuiti ori branzica, san de sete

09.30-11.00 somn cate 20, 30 , o ora, doua cat are chef.

12.00-13.00 iaurt cu cereale si san de sete

16.00-17.00-legumele cu carnita sau ou ori organe(ficat) si san

19.00-20.00-san si gustare pufuleti, firmituri paine, banana

00.00-01.00-san

03.30-04.30-san

cam asta e programulcu precizarea ca san mananca la cerere, deci cererile pot fi mai multe si mai dese.poate suge 15, 30, 60 minute continuu sau cu intreruperi. la pranz mai fac rocada daca nu e obosita primeste legumele, daca este, iaurtul.depinde cat doarme dimineata.

caca face de doua ori pe zi:

-dimineata inainte de fructe si

-imediat dupa masa de pranz.


sta din ce in ce mai bine in fundic.a luat calciu gluconic-o ajuta.si pe Rebe a ajutat-o.se poate ridica de fund in sus-in carut, tinandu-se de bara din fata, fapt pt.care i-am pus centura.

poate sta in picioare cam 5-7 secunde, sustinuta.

e o mamoasa si nu vrea la nimeni.cum dispar din peisaj i se darama lumea

fete dragi, fug la bucatarit.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Georgia, eu cred ca sunt super ok cantitatile de mancare...Si eu i-am micsorat ratia lui Tudor ca ia proportii vertiginos si nu e cazul...Banana cu branzica o mananca cu 7 guri, asa de tare-i place...si cu siguranta acolo sunt niste calorii zdravene...
Amelia,...noi nu ne mai miram de asemanari demult, nu-i asa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna tuturor.
La multe lunite, Kariss Yasmin si Codrin Nicusor!
La multi ani tuturor celor care isi serbeaza onomastica azi, in special bulgarasilor Alexandru de Alexa_G, Alexandru Tudor de Matzaila, David Alexandru de Uca, Alexa de Lady, Alexandra de Bella_sib si Adela Alexandra de dr_anca! De asemenea, la multi ani, Alexa_G si lui Alexis de Bianca!
Ana, cum reusesti sa legeni doi deodata? Ca si eu o legan pe a mea, dar nu stiu cum ar fi sa mai legan unul pe langa ea...
Azi-noapte a fost o noapte mai linistita dupa ce ieri a fost din nou foarte maraita.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara



Lexi, unul e in scaunul de masina si il legan cu un picior, iar al doilea e in patut din ala cu inaltator care se balanseaza si il legan cu celalalt picior Mai greu era cu trei, chiar nu stiu cum m-as fi descurcat!
Eu sunt racita cobza, ma doare gatul ingrozitor, tusesc, ma doare capul, am o stare tare proasta, astazi nu m-am putut mobiliza la nimic, noroc cu sotul care a stat cu piticii. Sper sa fie mai bine maine si sa nu se transmita microbul si la puiuti.

Mergi la inceput