Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Ileana sa treaca! Cand va zice ma-ma tot la tine se va uita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bella_sib

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

La multe lunite frumoase!
Radu Stefan
Flavia
Ilinca Stefania
Stefan Ioan



la multe lunite si de la noi!!!

Mamica fericita de bubulina Alexandra (05.01.2012)


si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Faith26

La noi programul de masa al lui Beatrice e cam asa :

05:30 lapte ~ 160 ml

10:00 fruct + biscuti/cereale

14:00 masa piure de legume (diverse combinatii intre morcov, ardei, pastarnac, telina, rosii, cartof) + carne pui/galbenus de ou + lapte 90 ml - laptele nu il bea mereu, e in functie de cat mananca din legume

17:30 - 18:00 fruct + branzica/biscuite/cereale

21:00 - 22:30 masa lapte + cereale ~ 160 - 210 ml

24:00 lapte ~ 100 - 150 ml

Ultima masa uneori exista alteori nu, depinde cand se culca si depinde cat a mancat in timpul zilei.


Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)



la noi programul e destul de diferit fata de ce povestiti voi:
7- lapte
11.00 lapte
12-13 fructe
14.00 lapte
17.30 legume
18.00 lapte
21.30 lapte cu 4 cupe cereale, dupa care doarme pana a doua zi la 7

dupa cum vedeti, mesele de lapte au ramas principale, intre ele ii strecor si fructe/ legume. Pe care le mananca cu mare pofta, dar tot nu refuza laptele
nu ma stresez, la un moment dat o sa inceapa sa-si inlocuiasca masa de lapte cu mancare. Asa a fost si cu somnul, ea singurica si-a facut programul asta.

In rest...munca munca munca. Ma simt parca intru dimineata in masina de spalat, ma intoarce, ma da peste cap si ma scuipa afara cand reusesc sa plec acasa (unde Iulia ma ia de proaspata, evident, plus vase de spalat, curatenie, etc. Stiti si voi :)) Azi nici macar n-am apucat sa sun acasa sa vad ce face mandra :(

Faith, iti scriu acum PM, vroiam sa te intreb ceva
Multa sanatate piticilor bolnaviori!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Buna seara fete dragi!

Sunt datoare cu raspuns. Ciudat cum te face sa te simti mai bine faptul ca povestesti altor mamici care sunt in situatii asemanatoare, care sar cu un sfat si iti ureaza lucruri bune Va multumesc la toate!

Am stat sa vad pana dupa-amiaza ce face si nu am mers nicaieri pentru ca si-a facut efectul cockteilul Nexium+Motilium, adica nu a mai vomat deloc, scoate aerul din cand in cand. Am citit ca nu se da la copilasii sub 5 ani dar e la moda vezi Doamne la Is. L-am facut ca nu a gasit mama metoclopramid la farmacie si nu o puteam lasa asa sa imi vomite iar asa ca asta e. S-ar putea sa fie si de la ce prostii am mancat eu dar nu ii mai dau branza pana pe la 8-9 luni. cred ca i-am dat sana o data si nu a patit nimic dar vreo 2 lingurite. sper sa fie ok si sa nu fi fost intoleranta.

Scaune doar 2 moi dar cum e numai cu lapte e normal, mai luam si smecta dar jum de plic ca refuza cu inversunare.

Vreau sa va spun sa nu va mai stresati ca nu mananca tot ce le dati, daca au lapte oricare ar fi el, si ei iau in greutate nu se intampla nimic. Diversificati nu raman sigur. Bine ca sunt sanatosi. Nu prea apreciem sanatatea, credem ca ni se cuvine.

Maine ridic de la o farmacie reteta facuta de dr de fam de nexium si motilium ca acum am dozat eu cum m-am priceput 1/10 parte de motilium.

Ileana lasa ca spune si mama , nu stiu baietii dar fetele cand sunt mici de tot stau cu mamele apoi vad ca a mea m-a parasit in favoarea lui tati, il boceste chiar cateodata cand pleaca la vreo urgenta si eu nu stiu cum sa o mai linstesc.

Mihaela, Olga, Alina nu mai posteaza? le enumar pe ele ca sunt mai cunoscute dar mai sunt fete pe care nu le vad.

Va doresc o noapte linistita! Sper sa dorm si eu ca de 2 nopti "petrec".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Am fost si noi 3 zile la tzara la bunica mea. Si nu stiu cum am facut ca am calcat intr-un cui (holsurub de fapt, din ala cu filet...)A trecut prin shlap si mi-a intrat in talpa...destul de mult...Nu va spun ca am auzit carnea cand a intrat si ce chin a fost cand mi l-a scos sotzul...Am dezinfectat bine cu alcool ai am pansat...Nu pot calca pe talpa...Ma gandesc sa merg maine pana la spital sa se uite la picior. De umflat nu s-a umflat si locul e curat si nici nu s-a inrosit in jurul leziunii...Dar nah, e gaura si doare...Asta e...

Noi nu prea mai dormim bine, o fi de la dinti, nu stiu...Se trezeste iar de fff multe ori desi seara papa LP si papa si cate 180 ml cateodata, sigur nu de foame se trezeste, dar suge pofticioasa tzitzi la fiecare trezire...Nu stiu ce o fi, sper sa treaca repede...

Despre slabit, Lady, eu te indrum spre sport si fara papa dupa 6. Nici eu nu pot sa tin diete, in nici un caz. Mie imi merge bine cu sport si fara papa dupa 6 si fara dulciuri (asta e cel mai greu)

Ileana, sedere placuta la munte!
Alexa - Pupici puiului si felicitari pr dintisor!
Anca - Pupam pitica sa treaca problemutzele!
Geanina - din ce zici pare ca papa putzinel, dar repet, arata tare bine piticania!

Nu mai stiu ce si cui vroiam sa spun ...

La multe lunitze frumoase bulgarasilor sarbatoriti zilele astea

Si mie mi se pare ca stau prost cu LM, dar ii dau sa suga de cate ori vrea...Ca ziceati de program de papa. Noi avem asha:
la ~10 fructe
la ~13-14 legume cu carnitza
la ~ 18 -18.30 legumele ramase
21.30-22.00 LP ~ 150-180 ml
In rest tzitzi toata ziua si noaptea, la discretie...

Maine introduc branzica dulce la fructele de la 10.

De mancat mananca binisor, nu ma pot plange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

uff, eu bantui pe aici numai la ore tarzii...ziua de multe ori nu am timp nici sa merg la toaleta

anca cls parca ai povestit despre Sara cu trezirile fff dese si foiala toata noaptea. cauta tzitzi, suge putin, se intoarce pe partea cealalta, apoi iar la tzitzi si tot asa...

ane ti-am trimis pozele, sa le pui tu pe fb, sunt si ica, ileana si ursulet fiecare cu puiul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
Anca, aoleu, ce patanie urata cu surubul. Brr! Insanatosire grabnica!
Dr_anca, ma bucur ca e mai bine Adela, multa sanatate in continuare!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

a inceput si Vladut sa manance mai bine de ieri, sper sa nu tina iara numai 3 zile, programul nostru de mese e cam asa:
4-5-6 - lapte
9-10 - fructe, combin sau 3 fructe, iar de saptamana viitoare branzica facuta in ncasa
13-14 - supa de legume si piure, ii dau 2 lingurite de supa ca ii place la nebunie si deschide gura si apoi 2 de piure, am fescoperit ca asa mananca cel mai bine
17-18 - lapte
21.30- lapte cu cereale.
Daca mai cere lapte intre timp mai primeste, a inceput sa mai creasca productia si oricum am reusit sa-i dau si humana si parca parca il accepta mai usor. Saptamana viitoare ajungem in Timisoara si vreau sa incep sa-i dau iaurt, ii cumpar bio din real nu mai stau sa-l fac si pe ala ca nu mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Ursulet, acum vazut PM-ul si ti-am trimis raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

[quote]citat din mesajul lui Alexa_G

Multe lunite frumoase!

Matei Emanuel si Natalia Emanuela
Azra
Andreas Fabian

Multumim tuturor pt urari, cu intarziere...
Opt luni, wow, cand a trecut timpul asta..?
Suntem bine, papam in continuare 3,4 mese de hrana solida, si completare de lapte matern, am inceput sa le dau seara o masa de lapte praf, dar beau putin, maxim 100 ml si ala cu multa insistenta... Lui Matei i-a rasarit primul dintisor, al doilea inca n-a spart gingiuta, Natalia n-are inca.. Au inceput sa doarma mai bine si noaptea,se trezesc doar o data pe la 3 si se culca mult mai devreme ca inainte, Nati la 8 si Matei la 9, dar dimineata la 7 sunt fresh, eu as mai dormi putin, macar pana la 8
Ganduresc cat e ziua de lunga, tati nu-si mai incape in piele de bucuria ca primul cuvant al Nataliei a fost 'tata', asa putin pocit , iar Matei zice 'mama' doar cand plange sau cand e in brate la cineva si vrea la mine. Nu mai stau la oricine, intind bratele sa-i iau cand imi aud vocea sau cand ne intersectam si asta ma face sa ma simt asa bine, nu stiu cum sa va explic
Matei s-a ridicat in picioare in patut, Natalia e mai comoda, sta cuminte unde-o pui, insa el e ca piperul, sta doar legat in scaun. Stau amandoi in fundulet fara perne laterale, chiar stiu sa se sustina cu mainile in cazul unei balansari.
Nu stiu cate kg au ca n-am mai ajuns la medic,dar in jur de 9 cred.. In rest toate bune!
Imi pare rau ca nu mai reusesc sa fiu activa pe forum, sa raspund la intrebari, dar va citesc aproape regulat si ma bucur ca sunteti in zona, am unde alerga cand am nelinisti! O zi faina tuturor!

Mergi la inceput