Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, pupam si pe tine, si pe Andi, poate era mai sacait daca a zis ca a dormit asa. Eu am mai patit sa nu mai vrea si sa dea din picioruse cand, de fapt, voia sa ragaie (chiar si la morcov) - si nu ii iese ragaitu' chiar asa din prima. Sau se mai enerveaza pt ca in loc de cursiv cum era laptele, mancarica e cu pauze si ei sunt obisnuiti sa fie "non-stop" ca "flux". Sau daca da pe barbie e normal, eu stiu ca aduni si bagi la loc


Chito, WB!!! Superb Edu pe picassa, io cre ca ai cautat pana ai gasit neurolog care sa-ti confirme convingerile...ca stii cum e. :) - Acu' glumesc de incurajare, nu te contrazic cu hipotonia, mai ales ca nu-s medic si nu l-am vazut pe Edu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara, Irina

Am reusit pana la urma si am papat vreo 3 lingurite de morcovel. Nu a vrut cu lingurita si am zis sa incerc sa iau pe deget sa-i dau si a ras in 5 min tot morcovelul. Imi tragea el cu manuta degetul si-l baga in gura ca nu dovedeam sa iau morcovul din castronel.
Cu laptele ce sa zic, sper sa fie un puseu, ma bulverseaza pt ca pana acum nu au tinut mai mult de 1 zi puseele lui dar acum am observat situatia asta de cateva zile...

Intrebare: de cand ati inceput diversificarea bebeii si-au modificat nr de scaune pe zi? Ieri a facut de vreo 3 ori din care unul dimineata dupa ce a papat de a umplut scutecul si apoi cate mai putin dar azi pana la ora asta inca n-a facut deloc. Nu pare sa-l deranjeze burtica... sper sa nu se fi constipat


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Monna si eu cred ca o fi in puseu... Am avut si eu zile cand manca mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

buna fetele!
Monna nu te descuraja sigur e puseu, Giulia toata sapt trecuta a fost in puseu iar de 2 zile si-a revenit doarme noaptea cu o sg pauza, si eu credeam ca raman fara lapte dar a trecut..
nici noi nu suntem inca la diversificare, avem timp
o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Happy: ne-am intors de la socri cu tot cu soacra, asa ca peste noapte am lasat-o cu ea de paza, dar intre 8 si 10 a fost si Bianca cu noi la nunta. Apoi am dus-o acasa, a supt pana a adormit si abia apoi ne-am intors la nunta. Ce fel de lapte folosesti la branza, din cel pasteurizat? Poate e in puseu Alexia cu trezirile astea.
Irinaelena, Strumfy: daca i-ar ajunge si Biancai cate 30 min la o masa si n-ar fi nevoie sa o tin asa mult la ragait nu m-as fi plictisit nici eu de alaptat exclusiv dar uneori am senzatia ca asta e tot ce fac pe timpul zilei Oricum n-am fentat mare lucru ca joi implinim deja 6 luni.
Miha: relaxare placuta, ma bucur ca stai asa bine cu moralul
Irinaelena, Buburuza: merci, uite ca de cereale cu tot cu lp nu stiam.
JD: si daca bebe trece de 6 luni si i-a disparut deja reflexul de protruzie inseamna ca nu e pregatit daca scuipa mancarica? Eu ma gandeam ca nu stie sa inghita sau poate pur si simplu nu-i place gustul de morcov si trebuie sa incerc altceva... Super tare lingurita aia cu rezervor.
Dara: adevarul e ca nu sterg chiar bine lingurita de buza de sus ca pt inceput am zis sa nu fortez. Dar chiar daca ajunge pireut in gurita il cam scoate afara in cea mai mare parte si ne tot jucam cu bagatul la loc, eu am senzatia ca nu stie sa-l duca in spate si sa-l inghita, daca reuseste si ii ajunge in spate se ineaca si parca-i vine sa vomite. A scris Chito si n-am vazut sau sunt doar pozele de pe picasa?
Monna: vezi ca poate e in puseu sau il doare burtica de la morcovel daca zici ca s-a trezit urland, nu neaparat ar fi ceva cu laptele tau. Legat de mancare, 3 lingurite e mai mult decat a acceptat Bianca in 3 zile adunate, deci stati f bine Eu as mai insista cu sanul, adevarul e ca puseul asta de 6 luni m-a surprins si pe mine ca a cam trecut ceva de la ultimul si parca nu mai tineam minte cum e, dar m-am tinut tare pe pozitii si am trecut cu bine peste. Sa stii ca m-am gandit si eu sa incerc cu degetul data viitoare La Bianca nu s-a schimbat scaunul dar dupa cum ziceam nici n-a inghitit mare lucru decat din greseala.

Noi abia azi am reusit sa facem vaccinul de 2 luni deci suntem cu 4 luni decalaj. Am facut si a 2-a sarja de rotarix. Deocamdata n-a facut febra, sper sa fie bine si mai departe. Pediatra ne-a zis ca in caz de febra, in primele 5 ore se da 1/2 novocalmin doar peste 39 grade, iar dupa primele 5 ore intre 38 si 39 grade se da paracetamol si peste 39 tot 1/2 novocalmin. A mai zis ca e ok sa merg cu ea la mare in septembrie ca nu mai e asa cald (evident protejata cu palariuta, crema cu fp > 50 si scutec) si sa opresc vigantolul pe perioada aia in care prinde mai mult soare. A mai zis ca vitamina D3 e ok si se poate da in loc de vigantol doar ca sa fie 3 picaturi in loc de 2 ca e mai putin concentrat. Legat de diversificare nu prea mi-a placut ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nu stiu cum sa procedez. Mi-a recomandat sa incep cu fructele si surpriza la legume sa nu-i dau la inceput albituri ca ar fi mai atoase. Eu am citit intr-o carte nemteasca ca e chiar ok sa incepi cu pastarnac (era o vreme in care morcovul a fost mai controversat, era suspect alergen si se incepea cu pastarnac). De sucuri a zis ca nu se mai recomanda la bebei. Nu stiu ce sa fac, parca as mai insista nitel cu legumele, dar de joi incolo ca acum dupa vaccin o las 3 zile sa respire (numa' bine implineste 6 luni), oricum ce a inghitit ea pana acum nu se poate numi diversificare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Monna, citisem undeva, nu mai stiu sigur unde...cred ca pe grupul de alaptare de pe fb, ca lactatia e stabilizata acum, chiar daca nu mai simtim sanii plini si tensionati, laptele se produce pe loc cand suge bebe, dar pentru linistea ta bea mai multe lichide si ceai de lactatie sau suplimente. Mult succes cu diversificarea!
Ronina, tin pumnii sa nu aveti reactii adverse la vaccin. Nu tine cont de sfatul pediatrului, ca ai instincte materne strong...fa ce-ti spune inima si iti transmite nora-mea

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, schimba lingurita :P Morcovul eu stiu ca si constipa, se da la diaree. Da, si Miruna ba nu face, ba face mult. Dr. meu ala a zis ca la diversificare se schimba multe in materie de tranzit. Tre' sa ajungi sa-i dai in morcov ceva care nu constipa, eu ma bazez pe dovlecel, cre' ca-i zice zuchinni pe la voi?

Ronina, totusi reflexul de protruzie este de la natura ca sa nu pape ceva tare, ci sa dea afara sa nu se inece...dar tare nu inseamna piure moale de leguma - supa crema...ci bucatele de ceva, obiectele mici, etc.Dr. meu chiar scria la diversificare (nu am mai copiat) ca la 5 luni e ok sa-l mai aiba, dar na, de-aia se incepe cu ceva moale...care e aproape lichid. Nu e chiar uriasa diferenta de consistenta fata de lapte. Si acum ar fi ciudat sa le dispara la toti in ziua X, chiar si Moro ala care dispare in mod normal pe la luna 2, ramane la unii inca 2 luni sau mai mult. Difera copiii. Ori de la 6 luni cum face Bianca, pana si OMS recomanda diversificare.

Pe mine ma distreaza ca credem si noi recomandarile pe alese...adica OMS zice alaptare 2 ani, diversificare la 6 luni si vaccinare...noi le credem adesea numai pe primele doua, aproape toti selectam din jur sau din informatii ce se potriveste deja cu convingerile noastre si respingem restul, chiar daca-i din aceeasi sursa. Chiar e un mecanism studiat la om ca are tendinta sa-si intareasca in felul asta convingerile pe care le are deja.
E cam ca aia cu credinta...nu spalam in ziua x (una dintre recomandarile religiei)...insa cati dintre noi intorc si celalalt obraz la propriu?...Tot pe alese treaba Zic in general, fara nicio referire la cineva anume cu religia.
Sunt filosoafa la ora asta, clar ca n-am chef de lucru
[Me included, nu ma dau mai rotunda (ca as fi eu mai breaza, adica), ca sunt deja :P (rotunda la propriu)]

Da, bagatul la loc in gurita e obisnuit, am inteles eu.
Doar pozele din picasa la Chito :)

Asa e, in mod normal sunt atoase un pic albiturile (depinde si de ele cat de batrane sunt) dar daca le fierbi mult, chestia pasata are fix aceeasi consistenta ca morcovul ala pasat, deloc mai tare, si nu mai e nicio ata pe nicaieri. Nenea dr ala al meu mi-a indicat 2 ore de fiert la inceput...si poate se duce si mama lor din ele...dar fiind mica tare, nu m-am riscat sa fac altfel.
Eu am nevoie de dr de fam pt hartii vaccinuri etc...si nu mai iau dupa diversificarea ei. Pe mine una stiu ca fructele ma rod pe stomac, si pe toata familia chiar...asa nu am vrut la inceput cu ele, mai ales crude...si ne mai fac si o foame crunta (mai putin banana sau avocado).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina nu spun ca e puseu din cauza ca s-a trezit asta noapte ca a mai avut nopti de astea. Noaptea e ok cu laptele, ii ajunge, ziua e problema. Trage uneori si dupa 10 min nu mai are ce trage si se enerveaza si incepe sa scaneasca. Legat de diversificare mie pediatra mi-a spus sa incep cu ce vreau eu (fructe, legume, cereale), singura remarca a fost sa las 5 zile diferenta pana sa-i introduc un aliment nou. Tin pumnii sa scapati de febra si alte efecte adverse . Ai dreptate cand spui ca nu stiu inca sa inghita... ieri cand i-am dat cu lingurita tot scotea afara si eu ii bagam inapoi dar azi cu degetul mai mult sugea si asa tragea morcovul de pe deget. Deci eu cred ca mai degraba asta e, nu ca nu i-ar place. Sa incerci sa-i dai de pe deget sa vezi cum face.
Dara da, zuchinni e la noi dovlecelul. Si dupa vreo 5 min de cand am scris aici a facut si kk deci m-am linistit si cu asta .
Miha multumesc , da simt si eu cand vine laptele in timp ce papa dar uneori am impresia ca nu-i ajunge. Incerc sa beau apa multa si beau si ceai pt lactatie, pap supe, ciorbe... sper sa fie doar un puseu si sa nu se duca laptele, nu inca...
Danaang, Strumfy

Eu eram foarte hotarata sa incepem diversificarea de la 6 luni dar imi e tare mila de el cand il vad cum se uita la noi cand mancam, zici ca e in stare sa vina peste noi sa manance si el.


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Dara,Doamne ajuta sa fie un control si atat!fara nicio surpriza!sanatate!
Si eu am facut Innohep toata sarcina,ca la Clexane am facut alergie,m am umplur de pete ca leopardul.Cu Innohepul mi-a mers bine insa.

Merci,chiar voi face si eu osteodensitometrie, macar de control,de durere de spate nu ma plang din cauza aia,pun pe seama bebeluselii .
Mai am in plan stoma si derma si-s in grafic.

Ronina,same here,noi n-am facut niciun vaccin decat cele din maternitate....ne-au napadit problemele si inca sunt undeva in plan doar (vaccinurile),ca nu avem de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dragele mele multumesc pt incurajari pt ca se pare ca au efect . Botezul a fost pana la urma chiar super, mult peste asteptarile mele.
Happy nu prea aveam cum sa schimb nasii pt ca nasa e sora sotului si ei nu prea am ce sa-i reprosez. problemele erau cu nasul, dar se pare ca s-au rezolvat.
Matilda a inceput sa planga din masina pana la biserica (nu cred ca au fost mai mult de 3 minute de mers...) si a tot plans pana a intervenit preotul care a zis ca la el se linistesc toti copiii..si asa a fost: cum o lua putin in brate cum tacea galusca. Cat i-a citit in holul bisericii a tinut si ea cu manutele cartea si se uita cu ochisorii maaaari la preot pana a terminat. A plans insa la scalda, desi n-a scufundat-o in apa. Rochita de la nasi e absolut superba, stil catolic (o sa pun si poze saptamana asta). S-a cam agitat apoi acasa cateva ore chiar si sugea doar cat sa-i treaca setea. Ei se pare ca-i trebuie mai mult de o lingurita de vin ca sa se chercheleasca. pana la urma a adormit si cand s-a trezit am facut baita. Am scaldat-o afara pt ca era cald si pt ca face balta rau si mi-era mila de casa mea (si nici in baie parca nu se cadea sa facem baita de mir). Cu ocazia asta am gasit si primul dintisor. Asta explica noptile de supt din ora in ora si kk de 3 ori pe zi din ultima vreme. Acum suntem f mandri de noua comoara din gurita si nu ne mai saturam sa-i dam degetele la ros
Cu toate ca m-am culcat la 5 dimineata si am dormit cu intreruperile de rigoare de supt, iar ieri nu am apucat sa mananc mare lucru am facut fata onorabil. Davidutu saracul a fost ciupit vineri noapte de o furnica sau paianjen ceva si pe fata are 4 ciupituri dintre care una pe un ochisor care are pleopa umflata desi ii dau aerius de 3 zile deja
Tin sa precizez ca mi-am pensat si a doua spranceana
Anadisi cred ca trebuie sa-ti multumim ca ai intrat si ai povestit situatia voastra. Si eu cred ca instinctul matern nu poate fi egalat, principalul este sa-l ascultam de fiecare data. Ma bucur nespus ca povestea voastra are final fericit si sper sa ramai alaturi de noi. Si eu congelez ce pot cat culeg acum proaspat, decat sa iau la iarna made in Turcia.
Miha sper sa ai concediu placut si apoi sa treceti repede si usor peste operatie
Happy sper ca ati petrecut frumos de ziua sotului si cea a aniversarii voastre.
Monna felicitari pt buna colaborare la diversificare! Nu te panica, eu tocmai am iesit din puseu si frichineala cu dintisorul care a durat cred 10 zile, asa ca rabdare mamico!
Amy bine ca sunteti mai bine! Legat de imbracat copil stiu de la o dna dr inca de cand era David bebe ca nu se pune caciulita la mai mult de 5 grade afara si nu se imbraca mai gros decat noi (nu vorbim aici de nou nascuti). Am respectat regula asta si ne-a fost bine pana acum. Plus ca si David e f transpiracios si mai rau i-as face, iar Matilda am sentimentul ca nu va accepta caciula neam!
Carstea cred ca Emma are dureri de burtica daca spui ca se arcuieste.
Dara eu as cumpara sistemul ala de purtat si cred ca oricine care cumpara manduca sau ergo. Piata cred ca exista si nu cred ca nu stii tu sa le promovezi on line.
Irina si eu ca tine! nu ma grabesc cu diversificarea (poate si in amintirea esecului de la David) si din cauza ca nu sunt cea mai buna, talentata si rapida bucatareasa...insa tzatza o pregatesc instantaneu si imi iese delicioasa
Strumfy cu acomodarea e f important sa-i povestesti mult inainte si cat mai aproape de realitate. adica sa nu aiba asteptari eronate si apoi dezamagiri. invat-o sa-ti si spuna ce se intampla, sa nu ai surprize. Si, cel mai important, ai grija sa-ti controlezi tu temerile pt ca daca te simte angosata asa o sa fie si ea
buburuza succes cu botezul (yeeei !! eu am scapat)
JD merci pt link-uri, o sa iau si eu lingura cu rezervor. Cred ca ai dreptate cu tinut copilul cu fata la lume. Desi Matilda asa prefera, in mod constant se intoarce sa vada cine o tine in brate. Pe sold ii place cel mai mult.
Dara iti doresc sa nu ai probleme de la tratamentele din sarcina, sper sa primesti rezultate bune.
Si ultima chestie: am certitudinea ca atunci cand zice amarata 'mamam' pe mine ma striga
Sigur mai aveam multe de spus (ca-s cam nevorbita ), dar vrea pitica sa adorma si n-are somniferul langa ea







Mergi la inceput