Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Apropos de diversificare, am cumparat asa ceva pentru cand suntem afara

http://www.imaginarium.ro/47168/ecommerce_12/47168/371

si asta pentru acasa

http://www.imaginarium.ro/50239/ecommerce_12/50239/371

Eu inca alaptez, nu e activitatea mea preferata, dar Euan este mare fan asa ca pentru el fac orice. Insa nu voi alapta dupa ce face 1 an.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, da Jolly Jumper poate fi agatzat oriunde, ca in afara de forma aia de urechi de stetoscop de la capat, are si un inel serios, cu care poate fi agatzat de tavan, de ex, daca bagi un carlig serios. Sovi de tavan il are.
Pt mine nu e o mirare, mai am prieteni foarte buni facuti initial pe net, bine, se intampla asa, gen 2 persoane la 100-500, nu stiu, cunoscute pe net...Nu am stat sa calculez, desigur, incerc sa estimez un ordin de marime doar. Si eu tin la fel de mult la tine

Miha, multumesc pt. urari si raspuns!!!

Monna, spor la diversificare!!! (cu intarziere) - intre timp Miruna a papat morcov si cu putin dovlecel si albitura.

Tala, si pe tine te ador, astept sa ajung la mesaj cu botezul.

Amy, retin ca era Stodal de tuse. Eu dau supa-crema de morcov, adica piure moale, cu lingurita direct (din aia mica mica de silicon de la Primii Pasi), ating bine cu lingurita de buza de sus si o tin in sus, si sterg de pe barbie cu lingurita, plus pun o babetica din bumbac la gatut. Pana ajung la 150-180 ml/mg. Suc de morocov si apoi cu mar voi da numai indoit cu apa, intre mese. Am pun in fisierul ala cu diversificarea. Multumiri :)

Annadisi, tre' sa-ti descopar si eu mesajul initial ca inca nu l-am gasit, dar intre timp "Bine ai venit"! Si mie dr. mi-a zis de 4 eco de rutina care se fac afara, cord, sold, abodminala si transfontanelara, mai am transfontanelara de facut. Eu am pus la congelator. Daca se poate congela laptele matern, nu vad de ce nu si fructele.

Carstea, multumesc, eu n-am inceput cu orez, ci cu legume diversificarea.

Happy, multumiri! Noi avem state vechi de "drag" - tot de pe net, cum se mira Dana si ne-am regasit aici, ceea ce m-a bucurat mult. Daca ai timp, caut-o pe Titi la odiseea de dupa noi, ca era era inscrisa si acolo si o fi ramas acolo.

Ronina, n-as folosi mai deloc marsupiu non-SSC, nu am auzit sa fie ok dupa aia, mai ales la fete, care cica au soldurile mai sensibile, eu daca am vandut Manduca, am deja jumatate din bani, si cu ce am mai primit de ziua mea, o sa-mi iau, numai sa se decida furnizorii aia ca vor sa vanda, mai gasisem unul, cred in SUA, astept raspuns de la ei, ca nu mi-au raspuns canadienii. Stergi bine lingurita de buza de sus? Adica nu bagat perpendicular pe gura, ci doar un pic asa, si in rest cu varful in jos si coada in sus, stergand de buzita de sus, nu stiu cum sa explic. Io ca LP as recomanda Hipp Combiotic sau Comfort. La ala vreau sa ajung si eu. Si cereale ne-a zis dr Milupa sau Humana.

J.D. bine ai venit! Pup, merci de info cu produsele!!!

Oanace, uite aici http://www.chimparoo.ca/images/produits/Multi/galerie/grande5.jpg ca are cum sa stea in pozitie SSC, nu cu picioarele atarnate de zona inghinala, daca se duce funduletul mai jos. E tot ca Manduca, dar le-a dat prin cap sa faca altfel de decupaturi si pt. pozitia cu fatza. Ba, din pacate, e plina piata de marsupii si carrier-uri non-SSC de la firme de renume. Al tau ESTE SSC, dar nu si la pozitia fatza, scrie chiar la Stokke pe site ca asigura pozitia M la picioruse numai cand e purtat cu fata la tine copilul, ca la ei am citit. Adica na, te avertizeaza chiar ei, nu ca imi dau eu cu parerea - din descrierea produsului facuta de ei am aflat.
Alte poze aici : http://www.chimparoo.ca/images/produits/Multi/galerie/grande6.jpg

zic ca in cele 2 poze de mai sus se vede ca sta cu funduletul mai jos si genunchii mai sus chiar si cand e cu fata spre in afara.

aici se vede bine ca-i aproape identic cu Manduca
http://www.chimparoo.ca/images/produits/Multi/galerie/grande1.jpg

Fetele care ati facut Clexane, Innohep si altele asemenea pt. trombofilie in sarcina , etc. poate puteti face osteodensitometrie, de ex. eu o sa fac in Bucuresti la clinica Medicales (pt. una sau doua zone de coloana se poate cu trimitere de la reumatolog pe baza de trimitere de la medicul de familie si costa 55 lei), pt. ca am facut azi implant ca nu mai aveam masele deloc pe partea stanga jos si imi nenoroceam gingiile (mi-au cazut 2 pivoti - s-au rupt - in sarcina ) si s-a speriat doctorul de cat de poros e osul si a zis ca e semn ca poate fi in tot corpul asa. Poate de-aici si durerile de spate de dupa cazatura, ca in afara de disc deshidratat, nu se vedeau alte semne de trauma la RMN.
Clexane putea sa ne dea trombocitopenie sau/si osteoporoza. Nu stiu, poate aveam dinainte si nu am stiut, iar Clexane doar a accentuat, noroc ca la bebe nu ajungea Clexane, nu traversa placenta.
Mada, Amy, Niko, Gabrielarusu...
Eu o sa fac la tot corpul, cred, costa in jur de 200 lei, dar la tot corpul nu deconteaza partial casa de asigurari.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Supermami,e super sa fii optimista, ajuta la moral, ajuta si copilul ca simte o mama puternica langa el . V-am tot citit pe unde-am apucat, dar mai greu cu scrisul

Deja mi-o imaginez pe Tala pe jumatate pensata

Strumfy da.... Nu astept cu prea mare nerabdare diversificarea, dar tre sa o facem si pe asta... Andrei al meu cred ca abia pe la 8 luni manca tot ce mananca strengareii aici si nu ca a facut mofturi...a mancat binisor... Acomodarea la gradi depinde f f f mult de copil si de varsta lui. La noi a fost destul de grea, dar stiu copii carora le-a placut din prima si au cerut singuri sa mai mearga. De boli...nu mai zic, sunt inevitabile.

JD, super tare lingurita aia cu "rezervor"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, tu de ce ai vandut Manduca? Daca ai mai zis, iarta-ma, mi-a scapat. Ce misto sta bebe acolo cu fata, in poza! Dar e asa scump ala :( eu si la Manduca oscilez din cauza pretului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, iti multumesc, pe mine m-ai convins, am gasit mesajul tau initial. Mai ales ca si Miha a descoperit una alta la eco abdominala si tranfontanelara.
Imi fac programare la Stamate la Medlife pt ambele (ca aia abdominala de am facut-o noi a facut o doctorita de garda in care nu am avut mare incredere, nu parea prea interesata - cred ca o si chemasera aiurea ca dr--lui Brezan ii nascuse sotia, noi la el aveam programare).

Irina, da, povesteam (np cu scapatul, si mie imi scapa) ca Miruna nu vrea decat cu fatza la public, urla ca din gura de sarpe cu fatza la noi, chiar daca Manduca e SSC (si fatza de Marsupi poate fi purtat de oricine, ca se regleaza talia) si nu am gasit niciun carrier care sa fie SSC si cand sta bebe cu fatza, ci numai cand sta bebe cu fatza la tine sau in spatele tau, cu fatza la spatele tau, decat Chimparoo Multi asta. Am avut sperante la Stokke al Oaneice, insa la ei scrie ca nu mai asigura functia SSC cand sta bebe cu fatza, sta cam atarnat ca la celelalte.
Treaba e ca pe mine ma doare coloana infiorator cand o tin asa cu fata la public (adica in brate, fara carrier / plus ca noi avem matiz, uneori mai greu cu carutul de luat), mai ales de cand mi s-a facut rau si am cazut si m-am lovit la spate, pe mama si pe soacra le doare la fel, mama are 2 hernii de disc, iar soacra e operata acum 6 luni de hernie de disc cu fragment de os deplasat (ca a ridicat un dulap).
Pana si sotul o tine voios o vreme asa cu fatza la public, insa mai oboseste si el.
Am citit ca e o perioada in care nu au voie inca in carutul sport in fund (abia dupa 6 luni) dar ar vrea sa se ridice, nu pot, si se plictisesc acuma in landou pe spate, vor sa vada.

Ziceam ca nu recomand "cosul de legume" ca mi-au adus niste legume ingrozitoare, bio bio, dar nici asa. Insa recomand producatorul Dan Lungu si http://www.cosul-bio.ro/index.php , la care-s ok legumele, eu din alea i-am facut combinatii home-made Mirunei in recipiente de stocare Avent (de ex morcov cu pastarnac, patrunjel radacina si dovlecel). Mai sunt site-uri care iau de la Dan Lungu. Daca e cineva interesat.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

am comandat hainute de iarna pt Euan si ma uitam daca au ajuns si aici pungutele cu mancare pt bebei. nu am gasit dar am dat peste asta

http://babyology.com.au/feeding/on-the-go-food-pouches-%E2%80%93-portable-baby-food-genius.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multzu J.D., ai idee cat costa si daca dau si la Romania? si daca se pot spala bine sau sunt de unica folosinta?

Aveam eu cu Ronina niste dileme de te-am pomenit, nu stiu daca ai citit din urma, daca astea se baga in gurita la bebe, pouches-urile.
Dar alea direct pline sunt scumpe rau fata de borcanele, majoritatea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Azi Alexia a baut 90ml supa.. cu insistente. Dimineata a mancat mango si avocado. Cand se trezeste.. iaurt cu banana.
Azi noapte s-a trezit la 2, 4, 6 si apoi la 9.30. la 12 a dormit 30min si la 16.30 a adormit iar. E rupta de somn.. si eu nimic nu am facut azi.. dar ea.. nu vroia sa doarma.
Irina.. cat stati la racoare?
Strumfy, sa stii ca si Alexia a stat greu pe burta. Nici acum nu se intoarce.. pt ca nu ii place. Cred ca sta pe burta acum.. ‘de gura mea’ si sta bine.. dar cat am insistat. Ea se intoarce numai pe laterale. In rest… nu e curioasa. Nu te ingrijora..
Buburuza, success cu botezul si concediu placut!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Eu azi sunt obosita rau... s-a trezit piticul asta nopate urland la 12.30, 3 si 6 . Nici cu mancarea nu stam mai bine, a luat vreo 3 guri de morcov si gata, nu mai vrea. Si... colac peste pupaza eu am impresia ca mi se cam duce laptele. Mi se pare ca nu se mai satura . Cred c-o sa iau LP sa-i dau dupa ce papa san sa vad daca imi face la fel.
Ma bag in carapacea mea ca azi nu sunt in apele mele.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara merci, am inteles cu Manduca
Happy, miercuri dimi plecam dar ne oprim pe la Sarata Monteoru si abia sambata ne intoarcem in Bucuresti.
Monna nu te descuraja mamico, o fi vreun puseu. Daca a scazut, da-i de cate ori cere si se va regla..

Mergi la inceput