Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

masterchef :)) imi dati si un premiu ceva?

v-ati hotarat cu pestele? ca si eu ma gandesc sa-i dau.
deja i-am dat un pic de pateu de macrou ca saliva langa mine cand mancam si n-a patit nimic.
eu am ceva retete de bebe cu somon, dar mie somonul mi se pare asa scarbos... e prea gras.

camady, sper sa reusesti cu masaj.
cred ca depinde si de copil.
a mea a fost ea destul de cooperanta.
oricum si noi avem situatii cu gurita inchisa.
eu cam de asta am si optat pt 2 feluri de mancare la pranz. ca sa aiba gusturi si texturi diferite si sa nu se plictiseasca. eu si acum ba ii fac piure, ba mai zgrumturos, ba supica prima data, ba felul 2 prima data. face mutre, jucat un pic cu ea, incercat din nou. dat in manuta legume fierte sau cate o felie de rosie ca sa-si faca de lucru. si da, conteaza si atitudinea mamei. sa nu fie stresata.
eu ii mai pun si lp in mancare cand e intr-o perioada mai cu mutre.

fetele, am vazut bebeii pe grup. super scumpi !!! ce misto ca v-ati intalnit.

noi mergem intr-un weekend prelungit numai noi doi peste 2 sapt
sa vedem cum rezist eu fara Bibi ca o sa fie prima data cand dorm departe de ea
nu stiu ce ma fac ca acum si cand sunt la servici am o gheara asa in piept non stop si abia astept sa ajung acasa sa o iau s-o pupacesc.

meniu de maine si poimaine:
mango cu biscuiti
supica de diverse legume
conopida cu branzica din calciu lactic si un sfert de galbenus
iaurt cu biscuiti

Sei, cum gatesti orezul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Sei, cum faci pilaful de orez cu legume?

Camady, Maia a avut o perioada cand nu a mancat. Sigur relaxarea mea a ajutat :)
Multa sanatate

May, eu ador somonul , dar dupa ce link a pus Oana
Eu peste o sa ii dau dupa 1 an

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Salutare fetelor,

Sunt si eu pe aici din cand in cand imi arunc un ochi sa vad ce mai fac strugurasii..

Jade, vroiam sa-ti zic ca si al meu urla.. cum nu-l las sa faca ceva, il intrerup din ceea ce face, urla! Iar cand e obosit sau se plictiseste - tipa!! dar tipa frate de-ti sparge timpanele daca esti langa el..

Cu mancarea, eu fac parte din categoria relaxatilor cred dar asta si pt ca nu eu sunt cea care se chinuie cu el de luni pana vineri... plus ca am observat ca oricat m-as stresa eu, el mananca exact cat ii trebuie si daca ii place..
Plus ca eu inca nu i-am inlocuit nici o masa de lapte inca... :( Nu stiu cum sa fac sa i-o inlocuiesc ca eu ma asteptam sa refuze el asa cum am citit pe aici dar al meu se pare ca e lacto-dependent..

Noi suntem inca chel, dar ne-au iesit ceva dintiosri numai ca nu au iesit in mod firesc si sunt cam ingrijorata in privinta asta...
Ne-a iesit asa:
- primul incisiv stanga sus
- al doilea incisiv stanga jos
- si acum se pare ca urmatorul va fi incisiv lateral stanga sus..
Deci pe langa ca a iesit primul sus si nu jos, al doilea in loc sa-i iasa perechea, iese jos si toti sunt pe partea stanga...
A mai fost vreun struguras in situatia asta?
Mariana, daca citesti mesajul asta, poti te rog sa-mi zici daca e normal?

Va pup si urez un La multi ani pt toate Mariile si Mariucile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani Mariilor si Mariucilor !!!

va pup pe toate si mici si mari



si eu fac cinste azi , asa ca va als cate ceva bun



_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MULTI ANI MARIILOR....si mini- MAriilor

deci aseara am scris un msaj de 2 ori, m-am enervat si nu l-am mai scris a treia oara..

deci.. Eu procedez asa cu "mancatul/nemancatul".. ii dau o lingurita doua, daca vad ca nu vrea nu mai insist, si o trimit la joaca,mai incerc cand vad ca ii e foame cu papa si de cele mai mult ori accepta.. citeam ieri ceva interesant, o sa incerc sa caut si sa pun aici.. in fine .. daca nu gasesc idea era ca un copil nu trebuie sa perceapa masa ca o cordoava, parintele il indoapa , el refuza ca nu ii foame, parintele se enerveaza, copilul simte starea , si totul se invarte intr-un cerc vicios...
oricum , nA eu nu sunt strsata de Ela nu pune , si nu pot spune cum as reactiona daca ar ava 8 kg , deci nu pot spune cuiva stai zen , ca nu sunt in aceeasi tabara.. insa sunt sigura ca de asta nu a intrat in greva niciodata pt ca nu am fortat mancarea, nu m-am stresat daca mananaca sau nu, si am lasat la alerea ei cat vrea sa pape..

LENA.. vreau sa-mi comand niste carti, ai citit din ele, daca da vreau feedback (ce idiot sunt ca abia acum ma apuca cititul cand incep serv )
- Mami tati ma auziti -JAques Salome
-Cand apare copilul- Francois Dolto
-Vorbeste-mi , am atatea sa iti spun -Salome..

Mai am acasa ceva carti de parenting si pssihologie .. gn supernani.. dar fiind listat nu ma atrag la citire

Orezul cu legume:
tai marunt ceapa, dau pe razatoarea mica morcov, pastarnac ,telina .. le pun toate in apa la innabusit sub capac, le las 5 minute, (uneori in apa adaug si putin ulei, nu mereu), adaug mazare prospata, le mai las cateva minute, si pun orezul .. apa orez 3/1, las sa fiarba toate, marar patrunjel verde si gata .. la final dupa ce sting focul las orzul sub capac, sa absoarba toata apa. ventual mai compltati cu apa daca e cazul... eu pun si putina sare, si in varianta asta merge f bine si daca pun carnita odata cu legumele,,
Am mai pus si dovlecel, ardei, chiar bucatele de rosie.. insa cel mai frecvent il fac doar cu radacinoase si mazare

Camady.. insanatosire grabnica EVEi
Teodora cum mai e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani , Marii si Marioare!!!

Cu mancatul, de acord cu sei. cand ma enervam era si mai rau. cand o lasam in pace mai ciugulea cate ceva. eu nu ma mai stresez deloc cu mancatul ei am un vecinel care mananca numai paste cu parmezan si lapte la 2 ani si i au iesit analizele bine mersi. nu tu anemie , nu lipsa de ca si unde mai pui are 11.6 kg.:)

Ieri i am dat lapte cu paste. doamne ce a mai mancat . m a speriat.:d. azi i am facut lapte cu orez. o asteptsa se trezeasca sa vad daca ii place. pun si scortisoara.

eu pilaful il fac numai cu ceapa si morcov si iese f gustos. i am mai dat din al meu si ei. aseara am mancat impreuna castraveti murati :d. v am zis ca m am.relaxat mult cu mancarea..nu?! :d

tot ieri a rupt o rosie din gradina si a vr sa manance asa , nespalata. am lasat o. la un moment dat i am curatat un pic din coaja si s a suparat. a inceput sa urle ca i o iau. deci...zen :d

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

neatza si de la noi...

am vazut poze cu strugurasi strengarasi si mamici relaxate, chiar si tatici sa va fie de bine iesirea!!

jade Dani era asa, nu tine o vesnicie, dar tine fa-i pe plac, dezbraca-l/imbraca-l in joaca, cu gadilituri si chicote, si pana-si da el seama, e gata imbracat. Crize nu mi-a facut decat vreo 3 in 5 ani, dar parca au durat o vesnicie!! si mi le facea acasa, cand pleca tac´su la munca, noaptea la 4 de ma auzeau toti vecinii

peste: numai peste alb: merluciu, limba de mare(sole fish) si inca unul numit rape http://www.pescaderiascorunesas.es/media/img/200709112159i.jpg

may somonul e peste albastru, neindicat inca.

wow ce interesant mananca ai vostrii, a mea inca primeste pure pasat, si apoi mai ciuguleste de la mine ori paine, ori orez ori morcov, cartof...

Nodi a mea e beteguta, de ieri imi face febra, 38.5-38,7. Dam nurofen tot la 7-8 ore. azidimineata mi-a si vomat, parca avea flegma in gat, si-a tusit iritativ azinoapte. azi e sarbatoare, daca se inrautateste mergem la urgente. Sper sa nu aibe puroi in gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor intrucat ar fi primul an in care avem o Marie in familie as vrea sa va intreb ceva.Acum mai multi ani mi-am sunat o prietena pe a carei fetita o cheama Maria (e sotie de preot).Mi-a multumit ptr urari dar mi-a spus ca ei o serbeaza pe fetita pe 8 septembrie ca atunci e nasterea Maicii Domnului.Pe 15 august e Adormirea si ar trebui pomeniti doar mortii.
Mi-a ramas asta in cap.Stiti mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Succes total orezul meu!

Am cantarit o . Ar avea 7.900 dupa cantarul meu de oameni mari. deci sunt ultra multumita. un 8 kg la un an ma satisface complet.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

aaa si nu ma felicitati pt dinte ca inca nu se vede, doar il simt cu degetul sub gingie dar n-a iesit inca

michella am emotii, Dani stie sa citeasca cat de cat, insa cu scrisul sta nasol de tooooot

Mergi la inceput