Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza, neatza

Doamne, cand am vazut poza aia cu Bibi... stiti ca eu lu asta mica tot Bibi ii spun
Of Doamne, nu pot sa ma gandesc la ce simt parintii lui...

Hayat, mult curaj pt operatie.

Raluca, bine ai revenit ai reusit sa-l dezveti de leganat?
si eu am leganat la ea primele 4 luni din cauza colicilor dar apoi treptat am dezobisnuit-o de asta.

Jade, nici eu nu cred ca as face radiografie.

Sei, n-ai pt ce.

Rach, da papa binisor micuta.
dar parca si a ta papa bine.

in weekend am facut pastrav la cuptor si a mancat Bibi juma de peste cu piure de cartofi se bateau turcii la gura ei. si l-am pus cu usturoi :D fara sare, piper.

meniul de azi:
- avocado cu branza calcica
- supica de spanac, ardei, rosie, ceapa verde
- dovleac cu mar la cupor si carnita de curcan
- iaurt cu biscuiti si o para

ieri n-a facut deloc cacacea. vreau sa-i dau diseara para, dar ce sa fac? sa-i pun supozitor daca pana la 5 seara nu face?
ieri si alaltaieri a avut mazare cu cartof dulce. eu stiam camazarea te scoate, nu te constipa, nu?


Bibi a inceput sa urce singurica scarile. de-a busilea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

va multumesc tuturor pt sfaturi

am fost si am facut radiografia
ieri a fost cumplit , tusea si voma pana nu mai avea aer , era rosu la fata si scotea sunete ciudate , nici sa respire bine nu mai putea
m am dus cu el la spital , i au facut o dexametazona si apoi a fost ceva mai bine
toata noaptea m am gandit si perpelit si am luat hotararea sa o fac , si asa ma simt vinovata , daca il duceam mai devreme la dr poate nu ajungea asa
in plus de asta , eu am si niste sechele , nepoata mea era sa moara la varsta de 1 an din cauza unei pneumonii diagnosticate prea tarziu (a fost asa cum a patit nanna cu indra)
m am speriat ieri prea tare de cum facea , asa ca am facut o ...


_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Scuze pt dublarea postarii.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Nanna pana la urma ai aflat in cat timp de la reintoarcerea la munca trebuie dus dosarul pt stimulent???? Ma intereseaza si pe mine subiectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

vai Jade, cred si eu ca te-ai speriat.
si ce au spus in urma radiografiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Jade si eu i-as fi facut radiografie.Ce rezultat ai primit?
Nanna, eu am inceput serv pe 20 august.Azi, am fost sa-mi depun dosarul ptr stimulentul de insertie.Bineinteles ca-mi mai trebuiau ceva acte si am intrebat pana cand pot depune dosarul.Mi-a zis ca in 30 de zile de la data intoarcerii la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Salutare!

Jade imi pare rau de T! Ref la radiografie, e cu dus si intors, dar daca raspunde la tratament nu are rost sa o faci. Eu nu sunt asa vehementa in a.ti spune daca sa ii faci sau nu, doar sunt patita cu Indra care la 3 ani a facut pneumonie, au ascultat.o 3 medici, au sustinut ca mu are nimic la plamani si abia cand copilul a ajuns in insuficienta cardiaca ( desi era pe tratament) si am ajuns iar cu ea la spital o a 4 dr a auzit sunete la plamani ascultand.o sub brat! A fost ingrozitor si m.am gandit ca daca i.as fi facut radio nu ar fi ajuns cu 5 antibiotice in vena si cu insuficienra cardiaca. In fine, nu trebuie sa te panichezi, doar sa iti asculti copilul si instinctele. Pe de alta parte cred si eu ca e posibil ca pe fond aleegic sa faca pneumonie, Indra asa a facut desi pana atunci nu avusese niciun epispd de bronsiolita si avea deja 3 ani. Alergiilr sunt nenorocite, niciodata nu se stie sigur ce anume le poate declansa.
Multa sanatate si asteptam vesti bune!

Hayat - ma bucur sa citesc despre voi si ma intristez ca nu sunteti in cea mai buna forma! Sper ca o data cu noua interventie a lui Razvan sa se rezolve definitiv problema si sa te linistesti!

Sei - imi pare rau ca nu onpot ajuta pe prietena ta. Sper ca baietelul sa recupereze repede!
Tu sigur ai facut o alegere buna punand familia pe primul plan si ulterior alegand un job mai putin stresant si solicitant. O funcite, un post important doar iti hranesc orgoliul, mandria si parerea mea este ca acestea ar fi mai bine tinute in frau decat dezvoltate! :-) Pupici Elei!

Pinky - la Dani ma gandesc de fiecare data cand incerc sa o invat pe Inez sa puna inelele pe axul lor. Am vazut de la munte ce atent era Dani in a invata sa faca asta, iar Inez da cu mana si le darama nervoas pe toate...

Raluca bine ai revenit!

Bujo - Cate este bine acum? Mititica de ea, bine ca e micuta si nu isi va aminti prin ce a trecut!

Noi suntem bine, Inez e o haioasa, o imitatoare desavarsita...toate gestirile si sunetele pe care le aude se cjinuie sa le reproduca! Avem 4 dintisori, cei de sus au iesit unul dupa altul. Cu mersul suntem mai ususrel asa, merge doar tijuta de maini si nu paseste deloc ok. Am facut programare la ortoped. Ma tot chinui sa ii iau ceva adecvat de incaltat, dar se pare ca nu le nimeresc deloc. Unele sandalute care sunt inalte sa ii sustina glezna mi se par greoaie si butocanoase si par ca o impiedica mai mult, i.am luat altele simple, usoare, insa i se duce calcaiul intr.o parte si degetele pe diagonala, i.am mai luat o pereche de pantofiori cu bareta si ii scapa la calcai...nu o nimeresc deloc mititica! Voi cu ve incaltati copilutii?

Fetele care deja v.ati intors la munca ati depus dosarul pt stimulent? Ati facut asta inainte de intoarcere? Asa trebuie? Pe mine ma dispera astea de la HR ca zic ca ce atata graba sa imi dea decizia, ca am vreme pana in septembrie...

mamica de 2 fetite iubite!




Nanna: eu mi-am depus dosarul pentru stimulent dar nu am primit inca nimic si sper ca s-a aprobat. Am inceput serviciul pe 05.08 iar bebe face 1 an pe 26.08. Am cerut sa-mi faca decizia din iulie.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

May3: Am reusit sa-l dezvat de leganat pe la 7 luni insa acum am luat-o de la capat. Ziua doarme neleganat insa cand vine noaptea parca se sperie si nu adoarme decat daca stau langa el si-l legan usor cu patutul. La fel si in momentele cand se trezeste peste noapte. Cred ca s-a speriat cand a avut laringita si i-a fost rau noaptea, i-am facut injectii, am fost la urgenta, ..... de atunci nu mai vrea sa adoarma singur noaptea. Insa sper sa reusesc sa-l fac sa doarma iar neleganat cu toate ca acum e mult mai greu pentru ca se ridica in picioare in patut.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

buna, buna

raluca bine ai revenit Cum sa nu te tinem minte?Nu tu iti faceai anexa la casa cand erai gravi?Ati terminat-o?
pe prima pagina scrie ca bebe Eduard este nascut pe 23 august si tu ai zis acum pe 26.

Jade, este bine T da?


Bujo, ma bucur ca ati trecut cu bine peste operatie

May, nu mai vrea sa manance.De fapt are zile si zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

buna, buna

raluca bine ai revenit Cum sa nu te tinem minte?Nu tu iti faceai anexa la casa cand erai gravi?Ati terminat-o?
pe prima pagina scrie ca bebe Eduard este nascut pe 23 august si tu ai zis acum pe 26.

Jade, este bine T da?


Bujo, ma bucur ca ati trecut cu bine peste operatie

May, nu mai vrea sa manance.De fapt are zile si zile.


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Da... eu eram cu casa in constructie. Am terminat-o cu o saptamana inainte sa nasc. D-na doctor a vrut sa ma duca aproape de termen si asa am ajuns sa nasc pe 26.

mami de Eduard

Mergi la inceput