Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

De bine ce am zis ca Maia doar scoate si arunca jucarii, azi au venit niste prietene la mine si a inceput sa puna toate cuburile in galetusa... nu prin forme, daor in galetusa :))))

Camady, sanatate Evei !

Jade, poate fi gatul rosu sau poate fi otita (sa urmaresti sa vezi daca prezinta discomfort cand inghite sau daca duce manuta la urechiusa)
Poate fi roseola infantum care are 3 zile de febra si apoi bubite, dar cel mai bine e sa mergeti la medic
febra este buna, inseamna ca organismul stie sa lupte si lupta. Virusii supravetuiesc la 35-36 grade, de aceea febra e buna, pentru ca ii omoara. Eu daca ar fi vesel si activ nu i-as scadea febra. Este important sa il hidratezi si sa urmaresti febra
Poti sa ii pui comprese cu apa la temperatura camerei, poate chiar mai calda. Ideal ar fi cu apa la temperatura corpului.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Salut si de la noi,

noi azi am fost cu fusele si suntem cam obo..asta mica doarme..

sanatate la bolnaviori. jade, si eu as suspecta o boala a copilariei. orice ar fi nu te ingrijora. cum zicea si lena, febra e buna. eu l as pipai pe la urechi sa exclud otita.

revin. ma striga

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

CAMADY.. ITI doresc multa multa bafta in ceea c faci nou de maine incolo, si readaptare usoara..

Nanna.. da stiu cat ma stresam, promit ca la urmatorul nu ma mai stresez deloc
De asta am renuntat eu la banca si "m-am plafonat", prefer familia, dupa cate am trecut.. am fost si eu la pragul d sef agenti, insa eram in prag de divort.. am ales , inca nu regret

Jade. si eu cred ca e boala a copilariei, urmariti bubitele maine.. si la dr ..

O RUGAMINTE

baietelul prietenei mele, struguras din 06.09.2011, a fost diagnosticat hipotonism dstul de sever, nu se ridica in fund, nu se ridica in picioare, nu se deplaseaza dupa jucarii, nu isi ridica capul sus de pe burta(sus pe coate), se rostogoleste f putin, si ce e mai importaant e ca nu isi tin spatele drept..
In rest vorbeste, rade, face pa. bravo. bate palma.. au fost la neuro, e ok..
Insa au intrat in program intens de recuperare si nu au voie sa foloseasca caruciorul, scaunul de masa, trebuie sa il poarte in brate pe o parte, iar ea are pb mai grave cu coloana (face kineto pt spate).. Va ROG DACA PUTETI SI AVETI sa-mi imprumutati pt 2 luni un sling, nu ar vrea sa cumpere acum ca nu o sa-l poarte mult , decat pana isi corecteaza pozitia coloanei bebele. o sa platesc eu ch postei ... MULTU MULT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Eu pot sa imprumut sling cu inele, dar ajunge la mine in 2 saptamani. L-am imprumutat la o prietena care e in concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


Multa sanatate strugurasilor bolnaviori si o zi usoara mamicilor care reincep azi activitatea.
Eu mai am 2 saptamani de stat langa piticul meu. Acu' dupa ce am gasit bona vrea soacra sa stea cu el. Asa ca o sa il duc la ea o sa plang de dorul lui 40 km distanta... sper sa rezist. Profit de timpul pentrecut cu el.
In weekend am fost la tara, am dus baiatul in vie am fost la padure si am cules alune.

...de 2 zileR merge plimbat doar de o mana. Ma ia de mana, zice "pa", isi tine bine echilibrul. Are ambitii mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Sei te pup.Acomodare usoara si tie.
Eu n-am dormit deloc azinoapte.Sunt rupta.Eva are nasul infundat, vroia si suzeta si de aici plansete ............foieli.Uffff saracuta.
Eu nu am sling doar wrap.Din cate spui tu nu ii este folositor.Poate vb cu Lali ca ea parca isi confectionase mai multe.Sau ma insel?
De Eva are grija o sora a mamei mele .Mama saraca are grija de bunica care are Alzheimer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna fetele

multumesc tuturor pt sfaturi

T nu a mai facut febra de sambata ,dar a inceput sa tuseasca ceva mai binisor si parca tusea nu mai este uscata , incepe sa rupa
muci nu are , dar noaptea doarme cu gura deschisa si parca se ineaca
ar trebui sa elimin o boala a copilariei , nu ?

nanna pai nu va costa mult deloc ! eu mi am facut o socoteala estimativa si ma costa mai mult si fac si acasa
si stii cum e , socoteala de acasa nu se potriveste si sigur ma va duce mai mult
noi suntem cam 20 pers

seidana imi pare tare rau pt baietel
si m ai cam speriat si pe mine....T este mai mare cu o sapt decat el si inca nu se ridica in picioare singur , in fund se ridica de vreo 3 sapt si este cam incet motric , mereu am zis asta...
sling eu nu am
cadou de ziua lui vreau sa i iau www.noriel.ro/jucarii_copii_Jocuri_de_constructie/jucarie_3_in_1_Bulid_a_Town_Table" target="_blank">ASTA

camady sanatate Evei !

_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

si la noi tusea a trecut de la seaca la super productiva.

ii dau flutox si nurofen, chiar daca nu mai face febra, ii dau pt inflatatia din gat. nu mananca de 3 zile, nici lapte nu mai vrea, baga cam 6o ml per portie.

dar se vede dintisorul.

sanatate la bolnaviori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Of, legumele sunt marea noastra provocare sau poate am eu gusturi diferite fata de bebe... Abia acum ii descopar gusturile, dar pe incercate :)

Meniu azi
Iaurt
Supa cu pastarnac, morcov, ceapa, pastai, dovlecrl, rosii si paste fara gluten ( am cumparat mai demult pastele, sunt niste stelute dragalase, sper si gustoase)
Prune cu bicuiti organix
Pilaf (ca tot s-a discut pe forum:)

Am gasit cateva retete ptr bebe pe blogul culinar preferat- http://www.teoskitchen.ro/mancare-pentru-bebelusi

Pupici si o saptamana nemaipomenita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata, fete dragi!


Nu am mai intrat de mult pentru ca am fost mai tot timpul in priza.

Imi pare rau ca nu am ajuns si noi la munte , sa ne vedem cu strugurasii, dar timpul nu este pierdut niciodata. Ma bucur ca toata lumea s-a simtit bine si ca a fost o intalnire de succes.
Noi am fost nevoiti sa plecam la Medias, la tata. In ultima vreme se gandeste foarte tare la moarte si la faptul ca nu o sa mai traiasca mult. El zice ca toate astea i se trag de la un psiholog la care l-a trimis medicul de familie si care i-a spus ca fiecare om are nevoie de perechea lui, ca singur nu va trai mai mult de 10 luni. Acum, sa nu fac si eu ca in povestea cu baiatul care striga "lupul" si nu a mai fost crezut.....vreau sa imi mentin un dram de indoiala legat de spusele lui....dar tare ma tem ca va veni vremea in care nu-l mai cred neam si chiar sa fie asa cum zice...:((

Am ajuns si pe la mormintele scumpelor mele surioara si mama. Doamne cat de greu mi-a fost sa merg acasa si sa nu o mai gasesc pe mama si mai ales sa vad o movila de pamant cu o cruce la capatai pe care sa scrie numele mamei.....:(

Au trecut totusi zilele ca vantul, Razvan a inceput sa fie un pic mucos, dar am pus totul pe seama frigului pe care l-am prins la Medias. Am plecat din Bucuresti de la 30 de grade si am ajuns in Medias la 16-17 grade. Nu mai stiam ce sa punem pe noi..... insa Razvan s-a simtit bine, a dormit mai mult.
Am ajuns duminica trecuta cu el la urgente in Medias, pentru ca sambata dimineata, inainte sa plecam de acasa, i-au aparut niste pete rosii pe corp.Pe tren nu a mancat aproape nimic. kk nu a mai facut de vineri , pana luni seara. Duminica , am suspectat ca ar avea varssat de vant si am sunat-o pe Lali sa o pun in garda. Tocmai pentru asta, am fugit la urgente cu copilul. L-a vazut pediatra si mi-a spus ca e o reactie alergica , mai puternica la ceva ce a mancat. Ca e cam palid si probabil ca are si ceva anemie si ca eruptia de pe piele e si din cauza dintilor, ca dupa cum a observat ea, ies mai multi dinti deodata si asta i-a dat organismul peste cap. Am primit tratament cu Aerius, Ca, Vit.C, Fe.

Dupa ce i-am dat primele picaturi de Aerius si Vit.C, a inceput si Razvan sa manance cate putin laptic....si cand zic putin, chiar putin 50 ml la 2-3 ore, in rest, l-am tot obligat sa bea cateva guri de apa, de teama de a nu se deshidrata.

A fost si Lalic la noi cu piticii....timpul mi s-a parut atat de scurt. Tinand cont ca ne-am intalnit in gara , noi venind de la Medias, ea de la Tirgoviste, n-am avut de niciunele in casa. Asa ca joi am cam facut-o bona la copii, pana am gatit si eu ceva...am mai povestit, am mai una-alta. Am avut parte si de o patanie mai neplacuta joi dimineata cand am merg in carrefour la cumparaturi. Ea si copiii au urcat in tramvai, sotul cu bagajele cu cumparaturi la fel , eu am ramas cu rotile la carucior in aer, ca era sa mi le prinda vatmanul intre usi. S-a grabit omul undeva si era sa imi taraie copilul dupa el. Sotul si-a cam iesit din minti si a iesit cu circ, dar bine ca nu am patit niciunul nimic. Oricum, toti am fost sifonati dupa intamplare. Eu am tremurat toata si m-am abtinut sa nu plang sau sa il iau pe ala de gat....de-abia am reusit sa-l potolesc pe sot....ce sa mai fac si eu...mai aveam si copiii cu noi si ne era teama sa nu se sperie de gesturi violente....Bineinteles ca nu a existat intelegere din partea celor din jur, care se grabeau vezi Doamne nush unde si tot noi am fost de blamat....In fine...bine ca a trecut!

Acum RAzvan este foarte racit, temperatura 38,6 de vineri incoace. Stare buna, in general, dar nu-mi place ca imi continua cu temperatura mare. Azi avem programare la medic.

Colac peste pupaza, dupa ce m-a zapacit azi-noapte cu tinutul numai in brate, spre dimineata, cand credeam si eu ca s-a linistit si a adormit in pat langa mine....am atipit si eu. Deschid ochii la un moment dat, el dormea langa mine, atipesc la loc. Nush cat a durat, cand aud brusc o pufnitura si un plans groaznic. Razvan s-a tarat peste (sau pe langa) mine, pana la marginea patului, s-a prelins si a dat cu fruntea de podea.. Are o vanataie si un cucui de toata frumusetea..

Am plans de mila lui....

Cam asta despre noi.....si motivele pentru care am lipsit in ultima vreme...

LA MULTI ANI! Valeria de Marryan, mai cu intarziere. Sper ca ati avut o petrecere reusita. Sa va bucurati de reusitele fetitei voastre , sa aveti parte numai de bucurii si lucruri bune si multa, multa sanatate...sa o vedeti cum creste si se dezvolta...Multi pupici de la noi si de la Razvan

Tuturor strugurasilor bolnaviori multa sanatate!
Tuturor mamicilor care incep din nou munca, o acomodare cat mai usoara si sa treaca repede orele pana va reintalniti cu comorile voastre!





_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput