Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, cred ca e capsata si ea la cat de des ma vede pe mine facand activitatea asta. cu demolatul, si mea face la fel. stiu ca e de bine. asa realizeaza cum ajung anuiite chestii in forma in care sunt.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena si a mea fac la fel.. cuburile le ia si le arunca apoi le pune prin forma in melc.. cele de construit le desface dupa ce le arunca cat colo in camera.. le pun in portbagajul msinii, in srtare.. etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana.. tocmai de asta m-am mirat, nu i-am mai aratat de aproape 2 luni, dinainte sa mergem la mare.. sortatorul era intr-o alta cutie cu jucarii cu care se joaca de obicei, numai ca azi l-a descoperit..

Ce tare ca Eca aduna.. eu ce adun Elena imprastie , si adun de cel putin 5-6 ori pe zi

Pe noi ne pasioneaza rau de tot cartile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Voi ce cadou le luati de ziua lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara gagici!
Am ajuns acasa aseara,si azi am fugit iar ! Sunt la sora-mea sa imi fac zarzavat de ciorbe si sa stau acasa la ea cat merge la o nunta .

Am fost la Hayat , si nu ma dadeam plecata,nici ei nu ma goneau... Razvan e un frumos si un dulce , s-a jucat frumos cu Teodora si Paul,si m-a topit azi Hayat cand mi-a spus ca ne cauta prin casa puiul mic!

Ce de progrese fac strugurasii mici! A mea il imita pe Paul mai tot timpul, mai ales la gesturi. Si ii cere pup! Mariana a si vazut cum cere ea pup!

Imi place ce scrieti despre mancare,si sunt de acord ca daca ii intra copilului in reflex ca dulce inseamna fructe uscate,de exemplu,pai atunci va refuza altceva dulce,si va accepta doar ceea ce stie ca este bun. Eu ,de exemplu ,rar ai poftesc la prajituri cu crema,in general dulce inseamna curmale uscate ,smochine uscate sau stafide ,hrisca fiarta/hidratata cu miere si fulgi de cocos, si alte derivate de aici. Cand ajung acasa vreau sa incerc sa fac bomboane din curmale si nuca de cocos. Eu consum si untura de porc,dar nu va imaginati ca o mananc pe paine(desi cand eram mica o mancam si asa,si nu pentru ca nu am fi avut ce manca,ci pur si simplu ne placea). Fac cornulete cum scria cineva zilele trecute ( untura,bors,faina , umplute cu rahat sau dulceata) , folosesc la varza ,fasole, si cam atat. In rest folosim ulei de floarea soarelui, de palmier si de masline. Si cum prajim din ce in ce mai putine chestii, cel de palmier pierde teren, cel de floarea soarelui la maioneze( mananc maioneza la salata de beuf ,salata de telina,mai facem shaorma in casa ),iar cel de masline la salate de legume. In ultimul timp am inceput sa folosesc dresing de iaurt deci nici uleiul de masline nu mai este atat de folosit. Carne... eu una nu prea ma omor cu ea, lui Paul ii place mult, Teodorei asa si asa. Carnita fiarta o cam refuza,dar pe cea "coapta" pe gratar o devoreaza. Legumele daca au destule condimente le mananca bine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

La multi ani VAleria,sa cresti mare si sanatoasa , frumoasa si norocoasa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

iar nu am somn!
da, a fost incredibil bunicul sotului cu asa o surpriza! Teodora a fost in al 9-lea cer sa il revada!

Stefan e intr-o continua miscare. intre jucarii il atrag mingile, cele care canta (orga sora-sii ) si cuburile. am observat ca retine foarte repede cum sa imbine cuburile, pe unde sa lanseze migiutele la diverse joculete. el este absolut fascinat de masina de spalat. chiar azi radeam cu sotul ca azi se oprise pe hol, in fata masinii (eu nu spal vinerea) si ne tot "certa". cumva noi am avut senzatia ca ne mustruluia ca nu era masina de spalat in functiune.. ieri l-am gasit urcand scarile, pe a doua treapta. maine mergem la ikea, sa cumparam protectie de scari !

la olita el face kk. este ceasornic, in fiecare dimineata la trezire il pun pe olita si sta pt un kk si eventual un pisu mic. in restul zilei recunosc ca nu am stare sa il mai asez la olita. e superdistractiv sa vezi cum se joaca pitita cu Teodora prin casa. faptul ca intelege ca el trebuie sa o caute sau ca e randul eu sa il caute pe mine ma lasa fara cuvinte. oricum, cu ea se intelege cel mai bine!
ce vroiam sa va mai povestesc,l-am mutat singur in camera de vreo 2 saptamani si nu am avut nici un soi de probleme. parca dintotdeauna a dormit acolo.
noi am folosit sac de dormit iarna trecuta, avem unul si pentru iarna asta. nu cred ca vor fi proteste, cu paturica nu e chip, se frichine pe toate partile. cu sacul, stam fara griji.
in schimb e mare codas la vorbit. doar lalaieli si chiraieli. o tine una si buna pe limba lui ... trag speranta ca mi-o zice mama macar o data inainte sa se insoare!

legat de mancare eu merg undeva pe linia din mijloc. iar faptul ca la noi in casa fructele si dulciurile stau la vedere si la discretie dar nicicand nu am avut probleme cu teodora (mananca in medie 2 fructe pe zi si cere un dulce dupa masa de parnz - daca nu uita) imi spune ca nu am gresit. mai primeste cate un Mc uneori. la capitolul mezeluri, cand e cazul, mergem pe muschiuletul de porc de la cris-tim, gama aceea a a carei eticheta are marcajul "produs neinjectat". in rest, ce mi pare ca e mai bun din produsele pe care imi permit sa le cumpar. pentru indulcit, zaharul brun.
untura si eu stiu ca nu e nociva. (cele mai bune cornulete ies cu untura. cand e post, merg si cele cu bors dar mai afanata e coca la cele cu untura)
de fapt, eu consider ca moderatia nu e nociva.

hai ca fac autostrazi pe aici, sotul a plecat la un meci cu taica-miu si eu recuperz lipsa de saptamanile trecute de pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, eu nu stiu daca o sa ii cumpar cadou... sa vad.

Lali, eu am facut asa http://bebster.ro/retete-copii-bebelusi-alimentatie-sanatoasa/bomboane-crude-cu-nuci-fara-zahar
au fost absolut delicioase :)

Michela, super faza cu masina de spalat. Mie Maia mi-a puso pe pauza, trebuie sa caut in manual cum sa o blochez.

Noi avem nunta pe 8 sept, abia astept sa ne facem intrarea toti 3 :), sper sa fie ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor ati vazut ce tragedie cu una din mamicile de pe DC? Dumnezeu s-o ierte.Trebuie sa merg sa-mi fac niste analize.M-am cam neglijat.Nu mai spun ca nici la control la ginecolog n-am ajuns dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna

scriu de pe tel asa ca scuzati greselile. e mai greu cu tastatura telefonului.

cu intarziere ii urez si eu Valeriei un mare la multi ani!
sa creasca mare si sanatoasa!

vorbiti de dormit invelit? no. la noi se practica o bluza in plus.

Camady eu am facut analize si mi au iesit surprinzator de bine. inainte de a ramane insarcinata eram anemica, sufeream de gastrita. eram cam vraiste cu sanatatea. acum, copilul m a vindecat. daca ma gandesc bine mai fac unul ca vad ca intineresc. :) glumesc, evident. gata, pt mine e suficient, acum vreau sa ma bucur de ei, sa ii vad cum cresc.
maine esti la munca...cred ca ai emotii. iti doresc o zi buna si acomodare usoara pt
tine si copii.

Lena sim meu face la fel. darama constructii, scoate tot din cutii. daca prinde geanta mea imu scoate tot, portofel acte chei. e belea cu el. primul nu a facut asta. la el am pus protectii la usile de la dulapurile unde nu are voie ca deschide si cotrobaie, scoate tot, baga in gurita...

Seidana vai ce fetita desteapta! baiatul meu cel mare cred ca dupa 2 ani a facut sortarea. :) nu il interesa sa faca asta.
si tu incepi maine serviciul. va doresc si voua reacomodare usoara.
a si merci pt raspunsul cu programul redus. auzisem eu ceva dar nu eram sivura si mai speram ca se mai acorda..

Michelle si al meu e cu masina. e extaz. mori de rad cand vezi ce fatza poate sa faca. si vorbeste, face ca un porumbel. un fel de grrrr grrrrrr

a ce mai face praslea al meu, mazgaleste pe tablita magnetica a fratiorului. evident din spirit de imitatie.

vorbeati si ceva de fontanela. al meu o are destul de deschisa inca.

o zi buna!



Mergi la inceput