Legarea trompelor duce la dereglari hormonale?

Legarea trompelor duce la dereglari hormonale? | Autor: laura_fl

Link direct la acest mesaj

buna ziua, sunt la a 4 a nastere prin cezariana, programata peste o saptamana si am fost sfatuita de doctorul ginecoloc sa- mi leg trompele dar as vrea sa stiu inainte tot ce se poate pro si contra in leg cu aceasta interventie. am citit mult pe internet despre aceasta tema si inca nu sunt lamurita; ppot aparea sau nu dereglari hormonale? dureri de cap, migrene? dureri mai mari in timpul menstrei? cancer ovarian? etc....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu am expderimentat asa ceva, insa am citit ca nu ar produce dezechilibre. pentru ca ovulatia tot are loc, ovulul se elibereaza, insa nu i se da voie sa coboare pe trompe in uter si el se resoarbe in organism. e ca si cum o femeie ar avea trompele infundate si nu reuseste sa ramana insarcinata.
insa o parere (sau mai multe) din partea unui medic ar fi binevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Nu. Balanta hormonala nu este afectata, iar efectele adverse asupra ciclului menstrual nu au cum sa existe.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_fl spune:

va multumesc pentru raspunsuri, sunt hotarata sa le leg, dar sunt un pic mai linistita acum.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

se pare ca exista riscuri/ simptome in unele cazuri:

http://www.healthguidance.org/entry/11535/1/Post-Tubal-Ligation-Syndrome-Treatments.html

"Most women complain of increased menstrual bleeding, vaginal dryness and itching. There are also symptoms of bloating, cramps, insomnia and weight gain. They seem to have symptoms of menopause like sweats, hot flushes and mood swings. They also complain of increased feelings of stress and anxiety, depression and some memory lapses. There is loss of sexual appetite since the woman experiences painful sex due to vaginal dryness."

edit: acum am vazut ca e probabil prea tirziu pentru sfaturi...nevermind! sper sa-ti fie bine!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Din cate stiu procedura nu afecteaza hormonal organismul pentru ca trompele nu produc hormoni, doar ovarele, si ovulatia se va produce in continuare, doar calea spermatozoizilor spre ovul va fi obstuctionata mecanic. Deci n-ar trebui sa ai probleme in sensul dereglarilor hormonale.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Incorect si superficial gindit! Credeti ca ar exista acest sindrom in vocabularul medical daca simptomele n-ar exista?
Faptul ca ovulatia nu e impiedicata, e doar un aspect al problemei...Mai sint si altele.
In primul rind ca orice operatie chirurgicala poate aduce cu sine efecte secundare mai mari sau mai mici. Nu toata lumea le are dar sint destui nefericiti. Si e bine sa stim inainte sa ne expunem...

In al doilea rind, operatia in sine, desi pare minora, afecteaza circulatia sanguina care alimenteaza ovarele. Productia corecta de hormoni se pare ca e dictata de cantitatea de singe care circula in ovare (sanatatea tuturor organelor e data de buna irigare sanguina, nici nu e de mirare). De aici e posibila o deficienta de estrogen.
Cititi aici, sursa perfect legita - US National Library of Medicine National Institute of Health:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2858712

"A possible cause of the estrogen deficiency syndrome might be a disturbance in the estrogen/progesterone ratio resulting from localized hypertension at the ovary when the utero-ovarian arterial loop is occluded at tubal ligation. Production of both estrogen and progesterone by the ovary is dependent on blood supply; "

Acelasi site vorbeste despre sindrom/simptome: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7757737

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

http://www.corpul-uman.com/wp-content/uploads/2012/02/trompe-uterine.jpg


Cand se leaga trompele se leaga strict portiunea de trompa pe care o vedeti in imagine.
ca aici:
http://www.youtube.com/watch?v=M8sXvBptUCM

Se mai poate face si prin histeroscopie, se njecteaza o substanta care cicatrizeaza local, e sclerozanta, si blocheaza astfel trompele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

probabil secretul este sa gasesti un chirurg care stie ce face...
ma gindesc ca in trecut cu tehnologiile vechi era riscul mai mare de damage.
oricum, mi se pare ciudat, eu nu m-as incumeta sa schimb nimic in corpul meu...
sa-si faca domnii vasectomie mai bine

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_fl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

se pare ca exista riscuri/ simptome in unele cazuri:

http://www.healthguidance.org/entry/11535/1/Post-Tubal-Ligation-Syndrome-Treatments.html

"Most women complain of increased menstrual bleeding, vaginal dryness and itching. There are also symptoms of bloating, cramps, insomnia and weight gain. They seem to have symptoms of menopause like sweats, hot flushes and mood swings. They also complain of increased feelings of stress and anxiety, depression and some memory lapses. There is loss of sexual appetite since the woman experiences painful sex due to vaginal dryness."

va multumesc tuturor pt raspunsuri, astazi se implinesc 4 saptamani de la cezariana si legarea trompelor si ppot sa va spun ca am aproape toate simptomele enumerate de allure . sper totusi ca acestea sa aiba legatura cu faptul ca sunt inca in perioada de lauzie . o sa revin peste cateva luni , cand o sa mi fie si mie mai car daca s a modificat ceva in urma operatiei sau nu.....

edit: acum am vazut ca e probabil prea tirziu pentru sfaturi...nevermind! sper sa-ti fie bine!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu am apelat la aceasta metoda de contraceptie acum 7 ani dupa ce am avut al doilea copil. Mi-au facut procedura odata cu cezariana ...

Nu am avut nici o reactie adversa, nici o schimbare hormonala si de cand nu mai am grija sarcinilor, am the best sex ever. Singura problema dupa mine ar fi de natura emotionala - este totusi o procedura ireversibila si acest aspect trebuie luat in considerare.

Mergi la inceput