Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Elly, imi pare tare rau ca e racit puiul, dar stai linistita ca sigur nu e nimic grav daca nu are febra, vezi ce zice pediatrul.
Elena, deci se administreaza asa: o doza pe zi in lapte sau ceai (poti merge pana la 2 doze daca e mai grav) pana cand se regleaza tranzitul! eu intelesesem 2 sapt dar cica nu...ea nu ii da zilnic acum pt ca s a reglat


-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Anitta, sa-ti fie de bine concediul!!!!!!!!!!!!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Va pup, dragelor!
Am venit de la medic.
Multumesc lui Dumnezeu plamanii sunt ok, dar e rosu in gat.
Mi-a dat Eurespal pt tuse si Pivalone pt desfundarea nasucului si vit C.
Deocamdata, a zis sa mai asteptam cu antibioticul.
De asemenea, mi-a zis ca are sternul un pic cam infundat si din septembrie sa-i dau fier.

Anitta, nu stiu niciun medic homeopat. Primul tratament, dat de dr de fam, a fost mai naturist asa: Oscilococcinum si Tantum verde spray.
Dar vad ca nu si-a facut efectul.

Va spuneam ca ma lupt cu el sa manance. Saptamana viitoare face 4 luni, iar in ultimele 3 saptamani a luat doar 400g.
Dr a zis ca e si de la caldura, dar totusi a luat prea putin in greutate.
Mi-a dat Hepaid(naturist) pentru pofta de mancare si dc nu recupereaza intr-o luna, a zis sa-i facem niste analize.
Momentan, sunt multumita ca raceala nu a coborat in plamani si sper sa scapam repede de tusea asta.
M-am hotarat sa-i iau si aparat cu aerosoli, dar mai trebuie sa strang ceva banuti.

Sper sa fim bine.
Va multumesc din suflet pt sustinere!
Elena, multumim pt casuta noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna dragelor, hai ca scrisesem ditamai carnatul si s-a pierdut, kkt de iphone...

Anitta, sa va fie de bine concediul... Eu o scot si pe ploaie, in marsupiu cu umbrela, sau in carut cu protectia de ploaie, dar cum sambata ne-a plouat, am zis duminica sa nu risc sa ii fie racoare. Am iesit pe la 17.30, cand a iesit soarele si am stat pana la 21.30

Ellyshor, multa sanatate lui Boom! Cat despre greutate, dupa 3 luni sa stii ca se mai domoleste ritmul de crestere. Sa nu fie sub 500 g, dar voi stati bine... Nu te stresa, ca e ok cat a luat Boom in 3 sapt. Si noi am luat in ultimele 2 sapt, 150 g si 100 g si nu ma agit.

Albinuta, sa va fie de bine plimbarea lunga. A crescut si Rares, de acum sa te tii...

Iuliana, sa va fie de bine si voua concediul, chiar vorbeam cu Carmen si puteam sa punem pariu ca sunteti plecati, de ati disparut asa de mult! Abia astept sa vad cat a crescut Augustin.

Onutza, un mare pupic de la noi!

Elena, nu ma invidia... Ca si noi am tras atata... Crezi ca noi n-am trecut prin perioada refuzat san si tot circul aferent... Lasa ca va faceti voi mari si scapati. Gadeste-te ca tu, Anitta, cryssaaa, sunteti cu 1 luna in urma noastra. O sa vina si randul vostru sa va linistiti!

Anca, multa sanatate puiului, iar tie multa rabdare! Trece si perioada asta, nu mai aveti mult!

Andra, tare rau imi pare ca nu ai putut sa ni te alaturi. Te sun sa imi povestesti cum a fost.

Dragelor, poate ati citit pe FB, noi ne-am vazut azi dimineata cu Anxy si cele 2 Andree, Deea si Aever. Am fost in parc de la 11.00 la 15.30. Ne-am plimbat, am papat la terasa, au papat si picii... A fost tare frumos. De acum incolo vremea ne va permite sa iesim mai mult. O sa repetam figura si mai asteptam si pe alte mamici din Bucuresti. Ioana stiu sigur ca si-ar fi dorit sa vina, dar este inca in Cta.

Noi acum o sa mancam si pe la 20.00 iesim iar vreo ora, doua cu nasul la aer.

Va pupam!

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra mii de multumiri, acum sa primesc lactuloza si m#259; apuc sa-i dau ca e jale.
Elly eu inca nu am inteles cum vine asta cu pieptul infundat, chiar am vrut sa o intreb pe Diana, dar neuronu mi-e inecat in lapte. Pe ce baza afirma ca e infundat, doar vizual sau ii masoara circumferinta pieptului? Lui bebsteric ii masoara la fiecare control circumferinta pieptului.
Eu fac antecamera la gine, vizita de 6 la 9 sapt. Inainte am fost si am stabilit meniul pt botez si uite a#537;a intre abia am reusit sa il alaptez 5 min ca apoi a inceput circul. E greu tare sa fac si alte lucruri, noi avem program fix si e tare greu cand ne dereglam.
Pup trupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Neata mamici cu pitici!
Va invit la cafeluta/ceiutz/laptic!

Noi am avut o noapte un pic mai linistita, dar tot are nasul plin de muci, l-am aspirat azi cu batistuta la aspirator. Ies mai bine mucisorii asa.
I-am facut si abur cu musetel si sare mare(mersi Onutza).
Sper sa ne revenim repede.
Mai tuseste dar parca nu asa rau.

Legat de sternul infundat, mi-a zis sa-i cresc Vigantolul la 4 picaturi, iar fierul era pt anemie(i s-a parut cam alb la fata).
Elena, nu e pieptul infundat, doar sternul, partea de jos care uneste costele.
E undeva pe linia de sub sani, intre ei, ca sa intelegi.
E asa ca o mica gropita acolo si a zis ca inseamna ca nu se asimileaza calciul.

Diana, voua v-a dat calciu pt problema asta? S-a ameliorat in urma tratamentului?

Eu ma simt mai bine, dar am bagat la pastile la greu.
Cata inca se simte destul de rau, sper sa-i treaca si lui.

Va pupam dulce! Sa aveti o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata!

Elly, chiar ma intrebam - fier pentru stern infundat? Acum am inteles . Noua intai ne-a facut analize, care au iesit perfect. Calciu, fier, fosfor, vitamina D - toate in limite normale, calciu chhiar un pic peste limita de sus . Asa ca, a spus ca e probabil ceva congenital - adevarul e ca el asa s-a nascut, imi amintesc perfect si avem si filmulete. Ne-a dat totusi o cura de 10 zile pe luna, timp de trei luni, de Ca. Asta insemnand 2,5mg de sirop Calciu, de 2 ori pe zi, timp de zece zile (repetand doza urmatoarele doua luni, tot cate 10 zile), iar in aceleasi 10 zile 4 picaturi de Vigantol in loc de 2. Si, in plus, sa mergem la innot pentru a-i dezvolta musculatura pieptului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata mamici de pui mici!
Elly ms, astazi beau ceai . Hai ca va reveniti voi incetisor.
La controlul de 9 sapt a fost totul in regula, a vrut sa-mi dea pilule dar cum eu am avut un episod cu inima nu mai risc sa iau. A tinut sa-mi precizeze ca alaptatul nu e metoda contraceptiva si ca atat timp cat dau tzatzica lui bb e posibil sa-mi vina sau nu menstruatia. Dragele mele vreau sa va spun ca ma apucase o nostalgie si brusc m-am intristat cand mi-a facut ecografia si uterul era gol, mi-am amintit exact prima imagine cu bb la purtator si cu inima lui mica-mica cum pulsa. Gata ca ma apuca boceala, puiul creste si eu imbatranesc, asta e legea firii.
Fetele din Bucuresti vreau si eu cu voi la plimbare si bebsteric vrea si el sa faca cunostinta cu gagicile voastre faine.
Pana la urma cadou la nasi am luat asa: o rama foto, un set de servit masline si un set de taiat/servit branzeturi, am renuntat la prosoape ca abia isi cumparase cumatra 2 seturi noi.
Va doresc o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor! Aseara n-am mai reusit sa scriu, am pus doar un smiley ca sa va gasesc mai usor azi.

Elly e tare rau ca sunteti toti raciti si mai ales micutul Boom, dar aud ca deja sunteti pe drumul cel bun spre vindecare. Multa sanatate tuturor!

Elena hai cu lapticul ca daca a mers pana acum(chiar daca ti s-a parut cam greu) cred ca o sa mearga si de acum inainte. Macar pana la 6 luni sa reusesti "sa-ti faci planul" cum s-ar zice si sa nu ai mustrari ca n-ai reusit sa-i dai laptic atat cat ti-ai fi dorit. Oricum din cate imi aduc eu aminte(sper sa nu gresesc) a luat bine in greutate micutul. Parca peste un kilogram pe luna? Daca asa a luat si nu ma insel eu, inseamna ca tu chiar ai lapte suficient pentru el si n-are rost sa te stresezi cu cantaritul. Eu o singura data l-am cantarit inainte si dupa masa si chiar dupa ce a mancat aparea ca are cu vreo 30g mai putin decat inainte de masa. Am injurat cantarul si pe cine a inventat proba asta si mi-am vazut de alaptat inainte. E drept ca atunci nici nu supsese prea mult, dar ideea e ca totusi cantarele astea nu cred ca au asa mare precizie la cateva zeci de grame si de multe ori dau erori. In plus bebeii sug la unele mese mai mult, la altele mai putin si mai plang la san si de la colici, nu pentru ca nu le ajunge laptele. Al meu mai face asa, lasa sanul si plange si cand verific daca n-a secat laptele constat ca mai e destul in san. Tu oricum faci cum crezi ca va e mai bine ca tu stii cel mai bine ce e de facut. Eu iti doresc doar sa-ti gasesti linistea legat de subiectul asta si sa reusesti sa ii dai tzitzi atat cat iti doresti.

Noua ne-a prins tare bine plimbarea de ieri, prima plimbare asa de lunga. Visam la asemenea plimbari inca din sarcina, cam asa imi imaginam ca o sa se desfasoare o zi de-a noastra, tot pe afara sau pe drumuri. Aseara a urmat totusi o repriza de plans, dar cred ca si din cauza mea ca i-am dat din greseala pe fata cu apa cu sampon si cred ca a simtit gustul ala nasol si s-a suparat. Dar chiar si fara asta plansul de seara face parte din programul lui zilnic. In rest noaptea a dormit bine, cu scremutul obisnuit de dimineata. Deci nimic nou.

Mergi la inceput