Bobocei de sept-oct 2012 (24) - Hai Lalu!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Hehe, lasa ca nu e rau fara pofta mare de papa Moro Eu cred ca si daca nu as manca deloc tot m-as ingrasa
Nu ma intelegeti gresit, mananc cat se poate de sanatos si ma gandesc doar la bebe, dar cand ma uit in oglinda... Astazi era sa nu pot iesi din casa deoarece in afara de rochitele de vara nu imi mai vine nimic mai grosut asa

32+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Kytana, nu ma supar ma puteti intreba orice...am vrea noi sa ne punem pe treaba mai intens dar...e mai dificil...burtica mare alternative putine

lalu85 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Inca nu am recuperat, sunt la pag. 14 din capitolul anterior si pentru ca e tarziu am zis sa verific cum stau lucrurile la zi. Nu va spun ce emotii pe mine cand am vazut capitolul intitulat "Hai Lalu"... Noroc ca am vazut ultimul mesaj de la Lalu, calma si normala... sper sa ajung la zi pana vine momentul primei nasteri!

In rest, ma bucur ca au revenit si alte burtici mai lenese. Mai stie cineva ceva de Danageodoiu, sau asa ceva, ca nu a mai intrat de foarte mult timp. Stiu ca incepuse serviciul si era foarte ocupata, dar de atata timp... Oare s-o fi intamplat ceva rau cu vreuna din fetele de la odiseea noastra si noi nu am aflat, sa ii fim aproape? Sper ca nu! Tzitziri, tie cum iti mai e, mai faci sedinte de chimioterapie sau fiind aproape de termen faci pauza? Daca nu iti e greu sa vorbeste despre subiect, spune-mi si mie cum ai depistat ca ai cancer? Ai facut niste analize si au iesit valori anormale si din aproape in aproape ai ajuns la diagnostic sau cum, ganglioni inflamati si cercetari ulterioare? Scuze, nu vreau sa indispun pe nimeni, dar eu tare marcata am fost de povestea ta, mai ales ca si eu ma tem mereu de asa ceva, avand un fond genetic care predispune: bunica a murit de asa ceva, mama a avut niste noduli, dar din fericire fara probleme, iar mie mi s-a spus sa am grija si sa fac controale periodice, ca am structura nodulara. Pana acum nu am avut probleme, dar... sunt tare stresata de un posibil astfel de diagnostic!

Pe scurt, despre ce mai vroiam a scrie: dopul gelatinos: la mine primul semn asa a fost, am simtit ca se scurge mai mult din mine, caldut si ca la menstruatie, cand se elimina un cheag mai mare. Pac, chilotii jos si vad putina gelatina transparenta si cu firisoare maronii rosiatice. Ii spun sotului ca a venit momentul, ma duc repede sa fac baie, nu inainte de a il suna pe medic (trebuia sa stiu daca o luam spre Constanta sau ramanem in Bucuresti). Nu a raspuns din prima, m-am dus la baie, am revenit si iar telefon, care ne confirma ca putem merge la C-ta si primesc niste instructiuni. Au inceput niste dureri de burta jos, ca la menstruatie, apoi, nu mai stiu cand, pe drum stiu sigur ca erau contractii dureroase. Nu va spun ce spaima a tras sotul in masina, dar nu a spus nimic, temandu-se sa nu nasc pe drum, pe autostrada. Am ajuns acolo, la control s-a descoperit ca am colul complet inchis, exterior si interior si la un moment dat au incetat contractiile dureroase, desi la monitorizare a reiesit ca erau contractii foarte puternice, pe care eu le suportam bine. La controlul de a doua zi medicul a spus ca mai dureaza zile, nu ore. Si peste inca ceva timp, dar nu mai retin daca o zi sau doua, dupa ce am fost la wc a ramas pe hartie dopul gelatinos veritabil, care era maaare cat un deget, jur! Lung cat degetul aratator, sa zic, si grosut. Atunci am chemat asistenta, sa vada cu ochii ei si sa imi spuna daca asta inseamna de fapt dopul gelatinos. Mi-a confirmat, m-am speriat ca vine momentul, iar ea mi-a spus ca de la femeie la femeie poate dura o zi, dar si o saptamana. La mine a durat putin, cam o zi. Nu mai retin exact pe zile, doar ca m-a apucat primul semn sambata spre duminica noaptea si am nascut marti la pranz. Cred ca dopul l-am pierdut luni, marti dimineata mi s-a rupt apa si apoi a urmat nasterea. Si eu as fi vrut nastere naturala fara anestezie si cu expulzie in apa, dar v-am povestit ca nu s-a putut. Insa le spusesem ca vreau sa nasc cat mai natural, sa nu imi grabeasca nasterea si de aceea durerile au fost rezonabile, nu m-au marcat deloc! Stiu ca m-a intrebat medicul daca totusi vreau sa imi faca oxitocina, in doza mica, l-am rugat sa estimeze el si stiu ca a rugat sa imi faca o doza sau doua. Oricum, putin. Oxitocina e secretata de organism, daca il lasi sa intre in procesul nasterii, dar medicii prefera sa grabeasca nasterea si o injecteaza, contractiile devenind puternice si dureroase. Asa ca depinde si de organism, dar si de cum procedeaza medicii. Eventual, intrebati si voi din start ce si cum intentioneaza, poate le si sugerati, daca vi se permite...

Bob, dupa ce iti iei deodorantul solid, da un semn, sa iti povestesc cum am facut eu si am fost multumita. Doar ca acum, de curand, ca tot scap diverse din mana, cum patiti si multe dintre voi, l-am scapat din mana la baie si s-a facut tandari. Am salvat ce am putut, niste bucati mai mari, dar sigur va trebui sa imi cumpar altul. Dar nu m-am indurat pana acum, folosesc unul normal, gen roll-on, dar voi reveni la cel sanatos.

GRainbow: De ce incerci direct cezariana, nu tie iti spuneau medicii ca te lasa o ora-doua sa vada cum reactioneaza organismul si abia dupa stabilesc daca intri la ceza? Oare confund? Sigur era cineva care facuse ceza prima data si care traia in strainatate, ca stiu ca m-a impresionat pe mine, ca la noi mai toti medicii gandesc altfel, ca daca pocneste uterul de la contractii, tinand cont ca a trecut printr-o prima cusatura. Dar la straini se practica frecvent nasterea natural dupa cezariana si nu mai pateste nimeni nimic. Eu tare as vrea sa pot naste natural, dar ma gandesc ca nu pot si sper sa conving un medic sa imi accepte macar cezariana la cald, nu din cea programata. Chiar sunt in stres, nu stiu ce sa fac, ca medicul m-a anuntat ca intre 1 si 15 octombrie, cand as fi eu pe final de sarcina, nu e el in tara. In sinea mea m-am bucurat, ca el era adeptul cezarienei la rece, dar ma gandesc ce sa fac, incotro sa o iau, sa gasesc un medic care sa ma accepte pe ultima suta de metri, fara sa ma cunoasca pana acum si care sa accepte si cezariana la cald si sa mai lucreze si intr-un spital unde sa imi lase copilul cu mine, dar doar daca vreau. Imi spunea o prietena ca la Polizu i-a lasat copiii cu ea, dar ca uneori se simtea tare sfarsita si ca nu venea nimeni sa ii ia copilul, o data adus, dat era. Nici asa nu zic ca e bine... Ma rog la bunul Dumnezeu sa imi arate calea!

Va pup ca e tarziu, revin cat de curand!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, bulinici somnoroase !
Eu am dormit zilele astea de-am rupt, nu stiu de ce am fost asa obosita, ca doar stau si stau si stau... ma rog.

Am vazut ca e rost de galerie, scot tobele pentru Lalu & Petru cel mic !!!

Kytanutz, hai ca te bumbacesc eu acum!! Ce vorbe-s alea?! Sigur ca "nu"-ti iubesti copilul!!! D-aia stai non-stop cu mana pe bulinica si-i susotesti lui pingu mic si nazdravan dragosteli

Noi iarasi am avut 2-3 zile mai lenese (cred ca de aici si starea mea mai fleoshc). I-am pus aseara Simfonia V si s-a distrat beib mic . Iar azi-noapte, netrebnicul de tati ne-a speriat cand dormeam si cand a tresarit mami in somn, s-a dat de toti peretii si bebe, mititelul. Acum e nitel amuzant , azi-noapte ne-am smiorcait putin si ne-am dragostit sa ne treaca spaima, of offf.
Dar mami s-a razbunat pe tati in avans, ieri cand i-a trantit usa de la masina lui tati peste deget

Elfica, zi-mi despre piatra de alaun, azi merg la plafar sa iau, vreau sa o testez din timp.

Mami.Ilinca, mersi frumos de pont, am sa cumpar si Dermalin. Ieri a luat sotul Persil Baby, l-a vazut la raft si stia ca vreau sa spal. A luat de 1.5 kg, deci nu rezista mult (cica 20 spalari).
Maine spal si eu, in sfarsit, hainutele lui bebe. O sa bag tot ce am intr-o singura masina, ca incap toate si le spal la 40 grade. Unele hainute sunt de 60, altele de 40, nu risc sa le stric si merg pe 40, la sigur. Pe urma le calc si le pun in dulap. Am sa-i cer fratelui meu una din cutiile lui Ikea (si-a luat cutii de plastic cu capac, pentru cand merge la pescuit si sigur nu le foloseste acum). O sa pun hainutele in cutie, acoperite, ca la noi mai zboara si parul de pisica, mai vine si "minunata" duhoare de tutun de la socrii...

Asa, bun... mi-au fugit ochii in stanga ecranului, e o reteta de ceva, imi face cu ochiul, poate ma incumet azi, daca nu-s rapusa de lene Am un chef nebun de plimbare azi, imi pun colantii cu burta (prima oara cand ii port si probabil ultima, la ce temperaturi am prins cu burta mare) si tenesii si dam o tura de piata macar.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata dragi surate! Astazi va servesc cu un lapte cald cu cacao si miere, numai bun pe vremea asta
Imi spusese mie cineva demult cum e cu vremea asta: vreme de facut copii si numarat bani Cum copilul este facut, pinguinul e departe iar banii nu prea sunt - iar ce sunt, nu pot fi numarati deoarece acum cu totii avem carduri - trebuie sa gasim altceva de facut.

Lalu, faceti doar ce simtiti voi, indiferent de recomandari Daca vine cheful, chef sa fie Daca nu, so what? Iubiti-va mult, doar asta conteaza. In cateva zile viata voastra va fi una noua si plina de bucurii - probabil si emotii, greutati si stangacii - dar tot frumoasa ramane

Ce tare Elfica, ai intrat aici sa vezi daca nu cumva ne-am inmultit nu? Si eu imi voi cumpara de la plafar un stick mineral. Asa ca te rog sa imi spui si mie cum il folosesti. Cat despre stangacii... cred ca nu mai am niciun tricou nepatat! Evident, toate pe burtica au cate-o pata, de la fructe, mancare, pasta de dinti, tot tacamul

Bine de stiut cu dopul cum este. Asa ne-a zis si noua la curs, ca depinde de la persoana la persoana la cate zile dupa "caderea" dopului poti naste. E fain rau cum ai nascut prima data, ca te-au lasat cat mai natural, fara oxitocina si alte belele. Respectele mele! Asa am discutat si eu cu dr., acum ma rog sa se poata.

Fetele, ce veti face astazi? Eu nu am gasit ieri incaltaminte de ploaie asa ca astazi nu am cum sa ies din casa, doar daca ies desculta sa dansez in ploaie

Va si sper ca sunteti bine

32+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Elfica,am facut 4 sedinte de chimio, acum sunt in pauza sa isi revina corpul, nasc si dupa aia vedem daca operatie sau chimio (le voi face pe amandoua, dar nu stiu inca ordinea).
Legat de poveste...am avut mereu, inclusiv in sarcina, analize uzuale bune spre foarte bune. Doar ca am observat intamplator o mica deformare a sanului prin sapt a 14a cred. Am zis ca e de la sarcina, nu am spus ginecologului (pe ideea ca mereu eram bucuroasa ca e bine copilul - eu nu mai contam) si asa am ajuns la 19 sapt sa am o 'revelatie' (ca altfel nu o pot numi- ca nu se intamplase nimic nou intre timp) si am cautat pe net fix cum si ce trebuia (adica nu cautam 'sarcina modificare san' ci direct 'cancer de san'). Dupa aia am palpat atent si am simtit si nodului ....Si dupa aia au venit toate rapid si tavalug...
Imi recunosc totusi ignoranta. Pana la 31 de ani nu facusem nici o eco de san, am alaptat primul copil pana la 3 ani, am nascut prima data la 28 de ani...chestii de astea de imi reduceau riscul teoretic. Si ma verificam mereu cu analize la zi, eco si toate celelalte dar pe sfera ginecologica 'de jos' nu la sani....

Eu stiu ca e o perioada care se doreste a fi cat mai fericita, dar sarcina si alaptarea sunt un motiv pentru care cancerul la san e diagnosticat uneori mai tarziu decat in lipsa sarcinii...pentru ca toata lumea da, ca mine, vina pe sarcina, pe modificari ale sanilor, pe noduli de la alaptare, mastita si altele...

Nu vreau sa intristez pe nimeni, dar sa fiti atente si sa aveti mai mult incredere in instincte si sa nu dati vina mereu pe sarcina sau pe alaptare.Ca nu tot e explicabil de starile astea...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
35+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor,

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu iubesc vremea asta, mai ales dupa atatea calduri. Parca ar fi toamna, asa simt si eu iubesc toamna (atunci sunt nascuta eu, sotul, aniversam casatoria, plus ca de cand suntem impreuna concediile numai toamna ni le-am facut). Asa ca atunci cand vad vremea asta ma apuca o stare de fericire ca urmeaza concediul. Anul asta nu se mai pune problema de asa ceva, insa vom avea cea mai mare bucurie in toamna: va veni bebele mult asteptat!

Simonix, bine ai revenit printre noi!

Elfica, pe Dana am mai vazut-o pe Facebook, deci banuiesc ca e ok. Si eu ma mai gandeam la ea, mai ales ca are aceeasi DPN ca mine si Andreea.
Sper si eu ca fetele care n-au mai scris sa fie ok si bebeii sa fie sanatosi.

Kytana, ti s-a facut de bataita? Ce inseamna asta ca nu-ti iubesti bebele?

Eu cred ca toate o sa trecem probabil prin stari din astea confuze, de genul nu sunt o mama buna, nu ma descurc cu copilul, etc. Important e sa nu le tinem in noi, sa nu ne apuce depresia, ci sa vorbim despre asta. Aici vom gasi tot timpul pe cineva care sa ne incurajeze

Lalu, de maine scot si eu majoretele. Te las in weekend, ca doar asta e ordinul dr-ului, nu?

Citind la Lalu despre trusa pt epidurala, mi-am adus aminte sa o intreb si eu pe doctorita daca trebuie sa-mi cumpar, ca nu stiu cum e la CF2.
Apropo de trusa, si eu sunt fan Farmacia Tei, ca doar d-aia v-am si recomandat sa cumparati de acolo, dar uite ce zicea o fata de la odiseea trecuta (mi-am salvat mesajul sa nu uit, sper sa mai fie valabil): Pentru fetele care nasc natural: am cumparat trusa de la farmacia Alessia de pe 1 mai, langa spitalul Filantropia, si mi-a spus vanzatoarea de acolo ca daca nu o folosesc sa vin cu ea si cu bonul si sa-mi iau alte produse de la ei de aceeasi valoare.
E bine de stiut, nu? Chiar daca o fi putin mai scumpa ca la Farmacia Tei, macar daca nu o folosesti, nu pierzi banii, iei altceva de ei.

Pupicei!

34+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare tuturor burticilor!
Lalusi noi te sustinem. Multa energie si mult curaj, stim ca poti! Interesant Petru Rares, as fi vrut sa optez si eu pe Rares-Ciprian, dar imi suna mai bine Raul-Ciprian.
Kitana si noi ne-am bucurat aseara de primii stropi de ploaie in vara aceasta. In casa este mai mare zapusala
Noi, continuam tratamentul cu yutopar pentru ca avem contractii foarte dese. Nu-mi place deloc, dar nu avem ce face. Saptamana aceasta mergem iara sa vedem cum mai stam la acest capitol. Ne bucuram totusi, ca am scapat de carceii de la picioare.
Carina sanatate multa bunicii tale!
Carmen ma bucur ca sunteti ok si bb s-a intors
patricbebe si eu am probleme cu calculatorul, acum am apelat la al sotului.
Va pupic dulce pe toate!

33w1d
Raul-Ciprian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mai Bobuletz, saptamana viitoare daca nu ne ploaie chiar asa (sau gasesc cu ce sa ma incalt ) te scot la un cico - natural, of course
Ai primit mesajul cu linkp-ul nu?

Asta imi aduce aminte: haideti sa va bine-dispun. Am vazut la suratele de odisee un filmulet dulce foc www.youtube.com/watch?v=OPSAgs-exfQ" target="_blank">cu o bebita imbaiata.

Olivette Pai mi se pare ciudat ca nu am simtit si eu marea cu sarea, emotii, fluturasi, cum spun alte fete de aici. Pe de alta parte ma simt aiurea nesimtind o avalansa de bucurie gandindu-ma cum alte mamici se chinuie sau nu pot avea bebei Bine, banuiesc ca fiecare e diferit dar parca nu imi vine nici acum a crede ca am un bebe in burtic. De asta intreb ce simtiti voi, poate sunt eu un pic cu capul

Tzitziri, pe mine una nu ma intristezi ci ma pui in garda. Este bine de stiut astfel de amanunte,

Lalu, ti-a placut la Radu Voda?



32+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce bine ca a venit ploicica si pe la voi marikaki!
Of of cu contractiile dese, dar lasa ca bebe stie ce e bun pentru el si mami ai inca 4 saptamani mai sta el sigur la caldurica Te astept cu rezultatele de la doftor, evident ca vor fi bune

32+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput