300 lei

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Selene, acum vreun an am facut o toxiinfectie alimentara de la o cutie de lapte cumparat de la lidl(plus cum ii spunea) asa ca eu de acolo de mancare nu cumpar. Nu cumpar din piete, tarabe sau mai stiu eu de unde.
nu o sa ma imbogatesc cu 5 lei economie in veci.
Kaufland la mine e tocmai in capatul celalalt al Buc. asa ca cat dau pe benzina tot acolo ajung iar preturile nu mi s-au parut deloc rezonabile la fructe sau carne... doar la haine sau jucarii e ok. probabil ca mai sunt si promotiile dar e prea departe si nu are rost.
Si eu urmaresc promotiile...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ba da, cu 5 lei de colo, 5 lei de colo, 5 lei de colo... chiar te imbogatesti.
Noi am facut comparatia asa: de cumaparat cumparam de baza cam acelasi lucru: sa zic asa pe o saptamana: 7 iaurturi (o saptamana simple, o saptamana cu fructe, ca se plictiseste altfel), 1 galetusa iaurt (asta partial mai mancam si noi, mai dau cate un supliment la caini, mai folosesc la o budinca sau gogosele de iaurt), 4 kile de lapte pentru copil, 2 pentru noi, o bucata de branza, una de cascaval, 1 pachet de unt, 10 oua (gaini crescute pe pamant), functie de ce gatesc carnea aferenta (saptamana asta de exemplu am facut ciorbita de curcan a la grec, varza cu pui), deci am folosit o bucata dintr-o pulpa de curcan (da, de la penes curcanul, nu avem pe nimeni la tara, nici cunostinte, nimic), 8 ciocanele de pui la varza, mai cumpar din cand in cand, dots si ciocolatele kinder, asa de recompensa, altfel fac dulciurile in casa, acum ca sunt fructe fac prajituri cu fructe, mai pe dupamasa o sa fac o prajitura cu nectarine; sa revin, mezeluri cumparam sa mai pun pachet pentru servici, dar nu ne dam in barci, servetele, sare, cand e nevoie, produse de curatenie, cand e nevoie, astea prefer sa le iau la recipienti mari o data pe luna ca ies mai avantajos; apa plata, apa minerala; sucuri din comert nu bem decat daca avem musafiri, bere idem, nu ca e interzis, pur si simplu nu ne trebuie.
E, la cumparaturile astea, cand iau numai mancare am constatat o diferenta la total bon intre carrefour si lidl de minim 25%, iar atunci cand am de luat si produsele de curatenie diferenta intre carrefour si lidl se ridica la 40%
Am recitit, da, cand se termina iau faina, zahar, ulei, orez astea cam o data pe luna.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Am gutui in curte, fac dulceata de gutui de ma apuca anul urmator cu un numar semnificativ de borcane, in conditiile in care dau si la rude si prieteni. Fac si peltea, nu foarte legata pe care o folosesc ca sirop la clatite sau in loc de zahar la facut limonada, iese o limonada usor parfumata si tare buna.
Eu sunt nascuta, crescuta la bloc. Habar nu am de agricultura si nu am nici rude la tara. Totusi, in conditiile astea, am zis sa valorific la maxim bucatica de curticica pe care o am (250mp cu casa cu tot) si am pus ceapa, usturoi, morcovi, leustean, patrunjel, patrunjel de radacina, marar, ardei gras, ardei iute, cartofi, fasole, mazare, rosii.
Muncesc de dimineata pana seara de ma ia naiba. De multe ori ma intreb daca merita, daca nu e mai simplu sa tuflesc un gazon si sa imi iau de grija si sa cumpar de la piata. Dar cand am facut prima ciorba exclusiv cu legumele mele din gradina am zis da, merita. Si cand imi cere copilul un morcov si il scot atunci din pamant, il spal si ea il rontaie fericita ca un iepuras, da, merita. Si rosiile merita, chiar daca nu sunt foarte aratoase, o data la doua zile, strang cam 2-3 kile. Am mancat rosii in toate felurile vara asta. De conservat nu am apucat sa conserv ca am facut supe, am pus la mancaruri, azi am pus la varza. Luam la servici.
Nu, nu stau acasa. Ma duc la servici, ajung la 6 seara, am 2-3 ore cu copilul si dupa ce o culc pe ea jumulesc buruieni, copilesc rosii, ud...
La anul vreau sa ma organizez mai bine. In fiecare an am invatat cate ceva. Si chiar merita.
Acu' vreau sa vad cum facem sa luam un congelator, sa pot conserva mai multe pentru iarna si poate, daca vi se face mila de mine sa imi dati si mie sursa aia de carne fabuloasa de tara...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si am mai invatat ceva de la o prietena care are 3 copii. Nu trebuie sa iau musai haine de firma, nu trebuie musai sa coste mult, ca le poarta atat de putin timp, ca chiar nu conteaza.
Sunt si hainute la preturi mai rezonabile foarte bune. Si chiar ca nu te apuca plansul daca se joaca si le rupe sau le pateaza sau mai stiu eu ce le face.Pentru un sezon cat o tine un tricou... nu e musai sa fie de firma.
Si de aici au rezultat niste economii

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Carmencat.......un brat....de flori.Tocmai ce gandesti ca mine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Carmencat,
Stiam eu ca tot de organizare tine!
E adevarat ca nu am mai fost de mult pe la lidl...o sa mai trec si pe acolo.
In gradina nu am pus f multe pt ca a si fost primul nostru an la curte. Leustean, patrunjel, marar, sfecla, morcovi. Avem un mar dar nu a facut decat vreo 6 mere...corcodus si am pus un prun dar cred ca prea tarziu ca a decedat. Si vita de vie care e plina dar habar nu avem ce sa facem cu ea
In toamna am zis ca o sa mai punem si noi cativa pomi fructiferi..

Asa e Madyrizi, si noi in iarna ne descurcam cu 2500 de plateam si facturi si mancam. Vezi sa nu patesti ca mine cand scapi de datorii dai buzna in magazine

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Selene, acum vreun an am facut o toxiinfectie alimentara de la o cutie de lapte cumparat de la lidl(plus cum ii spunea) asa ca eu de acolo de mancare nu cumpar. Nu cumpar din piete, tarabe sau mai stiu eu de unde.
nu o sa ma imbogatesc cu 5 lei economie in veci.
Kaufland la mine e tocmai in capatul celalalt al Buc. asa ca cat dau pe benzina tot acolo ajung iar preturile nu mi s-au parut deloc rezonabile la fructe sau carne... doar la haine sau jucarii e ok. probabil ca mai sunt si promotiile dar e prea departe si nu are rost.
Si eu urmaresc promotiile...

+27


No, io cu Carrefourul am patit-o, a fost mai mult decat oribil...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, Lidl are alta marfa decat Plusul, eu aveam niste preferinte din Plus (cerealele Famili, cutie mare, 750 de grame, la 14 lei), dar le-au scos... La fel, batoanele de martipan, preferatele mele...

Insa te inteleg perfect daca ti se pune "pata" pe ceva care ti-a facut rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

eumada, hihi
nu am incotro, rata la casa, 2 masini de intretinut (nu sunt moft, stam in afara bucurestiului si nu avem cum sa depindem unul de altul), 2 caini(dintre care unul de 12 ani, batran si cu probleme), 1 copil, mai vrem unul... mai ajutam si noi cum putem si pe altii care o duc mai prost...
incercam sa facem loc si la concediu, ca, ma gandesc eu acuma, mare fiind, ca imi pica tare prost in niste ani cand ai mei ne spuneau ca vara asta nu mergem in concediu ca nu avem bani... si cand incepeam scoala toti povesteau pe unde au fost in vacanta, care la tara la bunici, care la munte, care la mare... eu... nimic... am stat acasa
nu pot sa ii spun unui copil ca nu am bani sa o duc in concediu, nu e treaba ei
e treaba mea sa ma organizez
oricum, noi am avut mai multe perioade cu suisuri si coborasuri
trebuie sa recunosc ca in prima perioada mai buna am procedat si noi ca ela_04, dupa care, cand soarta a dat din nou cu noi de pamant ma gandeam cu ciuda cati bani am cheltuit aiurea si efectiv fara sa stiu pe ce, parca mi se scurgeau pur si simplu printre degete
dupa aia am inceput sa fiu atenta si sa am ca barometru vremurile cand faceam din rahat bici, ma scuzati de expresie
recunosc ca vineri am facut o cheltuiala nechibzuita, am luat un covoras cu tinckerbell pentru camera fica-mii, desi are covoras, dar nu m-am putut abtine, ii place asa de mult tinckerbell si abia astept sa vad ce ochi o sa faca de ziua ei, care e peste 2 saptamani, cand o sa vada covorasul la ea in camera


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Carmencat,
Stiam eu ca tot de organizare tine!
E adevarat ca nu am mai fost de mult pe la lidl...o sa mai trec si pe acolo.
In gradina nu am pus f multe pt ca a si fost primul nostru an la curte. Leustean, patrunjel, marar, sfecla, morcovi. Avem un mar dar nu a facut decat vreo 6 mere...corcodus si am pus un prun dar cred ca prea tarziu ca a decedat. Si vita de vie care e plina dar habar nu avem ce sa facem cu ea
In toamna am zis ca o sa mai punem si noi cativa pomi fructiferi..

Asa e Madyrizi, si noi in iarna ne descurcam cu 2500 de plateam si facturi si mancam. Vezi sa nu patesti ca mine cand scapi de datorii dai buzna in magazine

+27


eu ca sa supravietuiasca gradina, mai intai din cauza cainilor, apoi am constatat ca prinde bine si la copil, am pus gardulet de plasa din aia verde cu ochiuri mari, si am separat gradina-gradina de zona de mers-jucat-mancat, ca altfel as fi avut... fix nimic cainii mei executand in prima vara cand ne-am mutat si nu am avut gardul cu pricina, prospectiuni aprofundate.
Acum e ok, nu stau cu grija, nu se zgarie nici copilul in trandafiri.
Deci, urmatoarea investitie e garduletul

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput