Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ileana, multa sanatate lui Tudor!
Alexa, un mare lui Alex!
Ane, eu nu prea stiu ce sa te sfatuiesc cu slabitul, sunt in aceeasi oala. Cat despre cazatura, eu as merge la doctor doar daca as observa ceva in neregula: varsaturi, program de somn schimbat...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Alice, Suzieq,Alexa _G multumesc pt raspunsuri!

Alice ma gandeam si eu sa ii dau in seara aia lapte praf dar daca nu il vrea sau daca il vrea si apoi nu mai vrea LM??? ar fi si mai grav pt mine ultima varianta pt eu imi doresc sa o mai alaptez... dar caut o solutie de moment doar.
Cu ceaiul nu o pacalesc , am incercat.CU suzeta mai ramane sa incerc. Cred ca dupa slujba de la biserica o sa rog pe cineva sa ii dea cereale cu LM si o sa ii congelez/sau o sa am la frigider si un biberon cu LM (muls anterior) , oricum ar fi e complicat , imi fac tot felul de scenarii si cred ca in ziua aia doar pe mine o sa ma vrea , sper totusi sa reusesc cu varianta de mai sus :cereale +LM.

Sunt fericita ca mi-am gasit rochia si sunt f multumita de ea.
Dar trebuie sa ii cumpar si Biancai.Stiti vreun magazin cu rochite frumoase si acceptabile ca pret?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Salutare!

In primul rand multumesc celor ce mi-au urat(Alexa, Bulinuta, Alina, Ursulet, Lexi, ) !

Sa o iau usurel...

Hamul acela il am eu acum....am vrut sa iau si la Leyre dar nu am mai gasit si hamul ala clasic nu il suporta....cum il puneam cum il tragea si se aseza jos. Asta asa mi se pare super si sper sa il folosim!

Lexi cu copilul eu am o teorie insa din practica vad ca toti copii sunt atat de diferiti....uite eu o educ pe Leyre non stop ii spun ii explic si fac orice sa se comporte "cum trebuie" insa firea ei este asa mai....nu stiu cum sa zic...desi de fiecare data o invat sa zica buna si multumesc daca nu ii spun eu face doar cand vrea ea. E scorpion si cred ca si zodia are un mare impact asupra caracterului. Pe la 1 an si ceva incepuse sa traga copii de par (o trasese si pe ea un baietel) si am ajuns sa plec din parc de n ori plangand eu ca nu mai stiam ce si cum sa ii explic ca ea tot nu reactiona. Acum nu e agresiva insa are momente cand pur si simplu nu vrea sa salute sau sa se joace cu cate cineva si eu tot trebuie sa ii explic si amenint cateodata. Este mai salbatica asa...si crede-ma ca mi-am dat tot interesul si nu inseamna ca nu ma ocup de ea....habar nu am ce sa zic...oricum in viata ii prinde bine sa fie un pic mai dezghetata si sa nu accepte orice dar acum voi stiti ce vi se potriveste, oricum dintr-un copil timid nu poti sa faci sa fie foarte dezghetat ca asa e el si nu i-ar veni reactiile in mod natural. Un mare pupik pt voi si o sa o scoateti la liman

Alexa...multa sanatate!

Ileana la regim merge si supa de radacinoase, branzica cu bananna, carne, sfantul orez, turtite de orez expandat sa le molfaie, morcovel.

Si acum despre noi:
Am revenit in Buc de cateva zile...am vaccinat copilul...nu a plans tare insa de vreo sapt e tare agitata si plange mult cu mana in gurita... dar de cand am venit acasa, pt ca la tara a stat tot timpul la mine in brate, aici cum dispar din raza ei vizuala urla efectiv. Exact la aceiasi varsta am fost cu L la mare si apoi la tara si cand am revenit facea la fel si nu dati cu rosii am aplicat metoda Farber (am last-a sa planga controlat atunci cand era de somn si sigur nu avea alt disconfort 2/4/6 min) si a adormit singurica. Astazi vazand ca efectiv nu o mai puteam culca B a insistat si am inceput si cu K. Recunosc ca metoda asta a dat roade dupa doar o zi de aplicare si am devenit si eu un om norml.Astept sa vedem cum functioneaza si la K.
Tot de cand cu dintii nu mai mananca mai nimic...sau nu ii place aerul de Bucuresti (cu toate ca e curat cu ploile astea ).

Ii tot pregatesc un alta sa vedem...dar oricand nu refuza safe feederul cu nectarina, banana, para sau pepene. Se molfeleste toata si declar oficial ca am renuntat la BLW Total! Nu ma tin nervii cu mizeria...asta e!

Alina vin si eu la intalnire dar pana joi am pe cineva la mine...nu stiu daca pot...poate vineri. Oricum stabiliti voi si ma anunt si eu!

Uffff ieri am luat masa la Chocolat....si m-am imbolnavit de macaranos.....Carinaaaaaaaaaaaaaaaaaa unde esti? O cutie Mareeeeee pt mine...ca si asa nu incap in rochia de botez...(Duminica mergem la botezul nasicii mici)

Revin ca da semne de trezire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mar_ysa, te rog sa nu ma intelegi gresit, cand am spus de fetita vecinilor ca e clar ca e lasata sa faca ce vrea, m-am referit la faptul ca, desi parintii sunt uneori de fata cand ea ii bate pe alti copii, ei stau si privesc impasibili, pe principiul "ei se cearta, ei se impaca". Nu zic ca nu au dreptate, dar doar pana la un punct, eu n-as putea sa stau sa ma uit cum fii-mea loveste un alt copil si sa nu reactionez in niciun fel... Si da, ai dreptate, nu am cum s-o transform pe Maria dintr-un copil timid intr-unul dezghetat, dar macar nu vreau sa se lase calcata in picioare cum ma lasam eu la varsta ei.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Lexi .....aveti grija de voi! Muah!

Deci......asta mica doarme de la 11:30....nu a mai dormit atat ziua de cand avea 1 luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

buna dimineata!


Ane nu poti sa incerci pentru prima data in acea seara sa ii lau LP. Mai bine mulgi LM si il pui la rece..

Bulinutza, Lexi, Denisa

Ileana cum mai e Tudor? A-ti plecat la mare?

Noi avem o saptamana de treziri peste noapte mai rau ca in prima luna, din ora in ora. Si de trei zile mai am o problema cu Alexandru nu vrea sa suga lapte din biberon. Bea doua trei gurite dupa care plange urla face ca toate alea. Aseara m-a terminat nervos si i-am dat laptele cu lingurita. Nu are nimic in gurita, rosu in gat nu are. Se poate ca acest refuz sa fie de la dintisori?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

buna dimineata!


Ane nu poti sa incerci pentru prima data in acea seara sa ii lau LP. Mai bine mulgi LM si il pui la rece..

Bulinutza, Lexi, Denisa

Ileana cum mai e Tudor? A-ti plecat la mare?

Noi avem o saptamana de treziri peste noapte mai rau ca in prima luna, din ora in ora. Si de trei zile mai am o problema cu Alexandru nu vrea sa suga lapte din biberon. Bea doua trei gurite dupa care plange urla face ca toate alea. Aseara m-a terminat nervos si i-am dat laptele cu lingurita. Nu are nimic in gurita, rosu in gat nu are. Se poate ca acest refuz sa fie de la dintisori?





Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012

asa face si a mea,eu zic ca i de la dintisori,pt ca eu o dau cu calgel cand face asa si dupa suge fara probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Bulinutza, cum mai e Rares?
Ileana, Tudor?
Noi avem musafiri asa ca saptamana asta n-o sa pot intra prea des. E tare bine cand e casa plina!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Cam liniste pe aici~


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput