Buburuze de mart-apr2013(2)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Fetele in primul trimestru tb sa stam cat mai linistite, daca se poate chiar in pat ca sa se prinda bebe bine. Si eu era cat pe ce sa-l pierd pe bebe la 8 sapt. pt ca am avut proasta inspiratie sa ne imbratisam putin mai mult. Nu am facut prostioare dar imbratisarile noastre nu prea iau placut lui bebe si am sangerat 3 zile.

10+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

si eu am sangerat cateva picaturi intr-o noapte. am inlemnit cand am vazut dimineata, am fugit repede la beta si rezultatul a fost ok. dr meu in schimb mi-a zis sa ma duc mai repede decat ma asteptam la eco, adica sapt viit. sper sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Mia venit rezultatul la beta 22084, ca sa creasca cu 66% de pe data de 27 iulie din 48 in 48 de ore acum ar fi trebuit sa fie 25321, oricum e pe aproape, nu imi ramane decat sa sper si sa astept sa fac luni altul sa vedem cum iese.Daca ar fi fost sa se dubleze din 48 in 48 de ore ar fi trebuit sa fie 93310 ceea ce nici nu se incadreaza la saptaman 6 de sarcina ca depaseste valorile.
Valorile laboratorului sunt
3saptamani 5.8 - 71.2
4saptamani 9.5 - 750
5saptamani 217 - 7138
6saptamani158 - 31795
7saptamani 3697 - 163563
8 saptamani 32065 - 149571
Deci eu acum daca am 6 saptamani si 2 zile ma incadrez in limitele
laboratorului la 6 saptamani.
Eu acum ar trebui sa intru la 7 daca am trecut cu 2 zile sau doar atunci cand sunt 7 implinite ma pot uita la 7 saptamani?
Doamne sunt nebuna de cap nici de treaba nu ma pot apuca.
Emilia pe unde umbli hai intra si spune-mi ce s-a vazut la tine la eco?


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mihaela, e ok chiar daca nu a crescut fix pana la dublu. Cu cat creste valoarea cu atat mai incet se dubleaza valoarea. sapt a 7 incepe din 6sapt si 1 zi, adica din 6w1d pana in 6w6d inseamna ca esti in sapt 7, din 7w1d pana in 7w6d esti in sapt 8. intelegi?:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Mia venit rezultatul la beta 22084, ca sa creasca cu 66% de pe data de 27 iulie din 48 in 48 de ore acum ar fi trebuit sa fie 25321, oricum e pe aproape, nu imi ramane decat sa sper si sa astept sa fac luni altul sa vedem cum iese.Daca ar fi fost sa se dubleze din 48 in 48 de ore ar fi trebuit sa fie 93310 ceea ce nici nu se incadreaza la saptaman 6 de sarcina ca depaseste valorile.
Valorile laboratorului sunt
3saptamani 5.8 - 71.2
4saptamani 9.5 - 750
5saptamani 217 - 7138
6saptamani158 - 31795
7saptamani 3697 - 163563
8 saptamani 32065 - 149571
Deci eu acum daca am 6 saptamani si 2 zile ma incadrez in limitele
laboratorului la 6 saptamani.
Eu acum ar trebui sa intru la 7 daca am trecut cu 2 zile sau doar atunci cand sunt 7 implinite ma pot uita la 7 saptamani?
Doamne sunt nebuna de cap nici de treaba nu ma pot apuca.
Emilia pe unde umbli hai intra si spune-mi ce s-a vazut la tine la eco?


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mihaela, e ok chiar daca nu a crescut fix pana la dublu. Cu cat creste valoarea cu atat mai incet se dubleaza valoarea. sapt a 7 incepe din 6sapt si 1 zi, adica din 6w1d pana in 6w6d inseamna ca esti in sapt 7, din 7w1d pana in 7w6d esti in sapt 8. intelegi?:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

fetelor, cine a luat clexane compensat de curand? in februarie cand luam eu compensat, dadeam 30 lei in plus pentru 10 injectii (parca, nu bag mana-n foc). astazi cand am intrebat la farmacie de curiozitate (merg abia luni la MF pt reteta) mi-a zis ca acum poti sa iei doar 20 de injectii, maxim pe luna (altfel depasesc plafonul de 330 lei) si pt alea trebuie sa platesc cam 150 lei (adica acum se deconteaza doar 50% sau ceva de genul. stiti ceva?voi cum ati cumparat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin
urmatoarea programare pe 5 sept. cand voi face si dublu test. Multi pupici

11+


Dublu test se face intre sapt 11-13, e cava gresit cumva? Poate te-a chemat pentru alt test.....

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu buburuza 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Si mie mi-a spus dr ca e obligatoriu sa fac bitest-ul pentru ca am peste 30 de ani dar mie imi este frica si chiar groaza ,mai ales ca statistic vorbind(din cate am inteles eu)peste 30 de ani testul da anumite riscuri. Fetele care stiu mai bine despre ce este vorba sau l-au mai facut poate ma lumineaza si pe mine .Dr mi-a spus ca trtebuie sa-l fac si nu mi-a explicat nimic si sincer vorbind eram tare fericita sa-i vad inimioara batand ,ca nici nu am mai intrebat

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009) si 7+


Rezultatul la dublu test se da si in functie de varsta mamei, dar asta nu inseamna ca nu se pot naste copii cu sdr. Down si la 20 de ani...in mare se masoara echografic pliul nucal la bebelus si se recolteaza sange. Rezultatul suna risc de 1: 10000 de cazuri de exemplu....

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu buburuza 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Eu am luat clexane cu reteta gratuita de la MF luna aeasta, pe 3-4 nu mai stiu exact, vezi ca trebuie sa iti bifeze gravida pe reteta ca sa ai gratuitate mai mare, mie mi-a dat si arefam de 200 mg, 60 de capsule si de asta nu am putut lua 30 de injectii de clexane de 0,4 si am luat doar 17 injectii pe care am dat 15 ron diferenta, arefamul e gratuit total deci nu am platit nimic iar la clexane aproape 1 ron fiola.
Asa este nu poti lua ce trece de 330 ron ca depaseste plafonul, daca iei doar clexane pe reteta cred ca iti da 22-23 injectii cam asa.
Tu pentru ce faci clexane, ai mutatii?


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Baby deci eu atat am platit la sensi blu ca am inteles ca la alte farmacii e un pic mai mult intradevar, cam dublu, dar tot nu ajungi la 30 ron pentru 10 fiole.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Baby deci eu atat am platit la sensi blu ca am inteles ca la alte farmacii e un pic mai mult intradevar, cam dublu, dar tot nu ajungi la 30 ron pentru 10 fiole.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos


scuze, am gresit eu. 30ron 30 de fiole. oricum daca imi da doar 22 de injectii pe luna, eu ce fac?luna are 30/31 zile. restul le platesc integral din buzunar??mi-e scarba!!

da, am mutatii, am zis mai sus. MTHFR hetero si PAI hetero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Da baby eu am lut 17 cu reteta restul cu banul jos si problema e ca aici unde sunt eu nici nu se prea gasesc la farmacii.
Am vorbit la sensi blu sa imi faca comanda si pentru luna astalalta.
Asta e sistemul, daca vrei sa faci o programare la laborator la analize ca am zis sa o iau si eu din timp sa imi fac programarea si pe 2-3 cand merg dupa reteta de clexane la medic sa imi dea si trimiterea pentru analize ca altfel nu poate decat in aceeasi zi si surpriza fac programari pentru luna octombrie dar sa mergi cu biletul sa iti faca copie la el si luna viitoare sa mergi iar la medicul de familie sa iti modifice data.O intreaga prostie.
Am gasit o doamna draguta care m-a inteles la alt laborator si m-a trecut pe lista pentru inceputul lui octombrie dar pana pe 10 septembrie sa ii duc biletul.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput