Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 13

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salut fetele.ma Bucur ca merge Mai bine papica solida.sa. Va spun sincer eu tot ma duc la prima pagina sa vad cand Sunt nascuti ai vostri ca eu nu se Pune ca am inceput diversificarea.dupa 2 zile de orez Emma a avut dureri Adica plangea fara motiv si. Refuza sanul.a fost si un pic infundata si poate avea si rosu in gat...ca deh am fost cu barca si era vant.fetele care dati San cum faceti orezul?cu lapticul vostru?happy cum faci branzica ?cu lamaie sau calciu?o sa o incerc iar cu orez din nou desi e tot intr-o zi proasta in care nu a mancat decat in somn.urla si se arcuieste dupa ce trage la san de cateva ori.voi ce credeti?Dara La multi ani cu intarziere.Facebook-ul m-a tras in piept ca nu m- anuntat.:))Tala ,distractie placuta la botez.ai pensat si cealalta spranceana?Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Happy asa ma gandeam si eu ca n are ce sa fie rau la legume/fructe congelate.
I-am congelat inclusiv morcovi, dovlecel, intrucat am grantia
sursei de provenienta, si gasesc de preferat un aliment bio chiar si congelat, unuia de hipermarket.
Acu na,stiu va trebui si ea la un mom dat sa "faca cunostinta" cu faimoasele e-uri si alte bazaconii, insa amanam pe cat posibil...
Noi avem 4 luni jumate aproape,insa la recomandrea pediatrei, nu diversificam decat la 6 luni.

Papam LP humana,e fabulos cat ne place :))
Sa nu mint,mai ne amagim cu cate o bucata
de pepene si e iamiiiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

carstea, cu lamaie.
nu, nu i-am introdus spanac inca. nici nu stiu cum sa il fac. ca mancarica sau pus in supa si pasat cu totul? orez nu.. doar in alea 2 lingurite de cereale care i le dau are orez.
programul de masa e asa:
ora 5:00 - 130ml lapte
ora 9:30 - 10 : 150g fructe
ora 13:30 - supa de legume (daca o mananca.. nu ii mai dau lapte. daca nu.. are completare masa de lapte)
ora 17:00 - iaurt cu banana
ora 21:00 - 210ml lapte (6masuri de lapte + 2 masuri de cereale)

voi cum mancati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

1 - 100-130ml lapte
5 - 130-170ml lapte (5 masuri lapte si 2 cereale)
9 - fructe dc le vrea dc nu lapte 130-170ml)
12- legume 150-200 si lapte intre 50-130ml depinde cat piure imi iese
17- 130-170ml lapte de ieri am introdus iaurtul si dc il papa bine laptele de la ora 17 il voi scoate
21- lapte 130-170ml
cam asta e programul ei de masa momentan.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

diferit fata de Alexia, are doar masa de la ora 1. ma rog.. si cantitatile.
noi nu am introdus carnea inca. nici nu am discutat cu pediatrul despre asta.. poate atunci va accepta legumele mai usor.
fetele, de titi mai stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

branzica cu lamaie cum o faci?


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Nu am dat datele complete
Reiau,pt listuta:
ANASTASIA, 08 aprilie 2012, ora 6:45, APGAR 9/10,3350g si 54 cm
Eu data nasterii:17 mai 1981

Multu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dupa reteta www.lalena.ro/230-reteta-Branza-de-vaci-de-casa.html" target="_blank">asta fac branzica. e delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: la multi ani fericiti, cu sanatate, impliniri, lumina sufleteasca si tot ce e mai bun pt tine si familia ta! Scuze de intarziere, ieri am avut o zi plina si n-am reusit sa intru pe net sa aflu ca sarbatoresti Ma bucur ca merge usor cu morcovelul la voi. Legat de ce am vorbit azi de protectiile la pat, am fost la Lidl dar nu am mai gasit, se cumparasera toate Mai caut. Si mie mi se pare cam scump sistemul ala de purtat. Dupa 6 luni ce stii, se pot folosi si marsupiile non SSC?
Annadisi: bine ai venit! Ma bucur ca ati descoperit repede problema si v-a ajutat Dumnezeu sa scapati cu bine de ea, sper sa nu mai treceti prin asa ceva! Nu stiu cat de mult voi congela legume dar carnita voi congela asa bucatele mici separat cat sa fierb o data.
Happy: la multi ani sotului! Pacat ca aniversarea lui e umbrita asa rau Si Bianca plange de oboseala, de ce crezi ca ma chinuie adormitul ei? De ce nu iesiti la cina cu tot cu Bianca? Noi am iesit asa Wow ce nebunie de reteta, mai simplu nu se poate? Titi poate mai scrie la odiseea de mai-iunie ca parca ea era inscrisa in ambele, nu am aruncat ochii pe-acolo sa vad.
Danaang: da, undeva in saptamanile 18-20 e puseu.
Gabrielarusu: poate o baloneaza fructele sau nu i-a fost prea bine o data de la ele si acum asociaza starea respectiva cu orice fruct. Sa ne zici daca dupa o pauza isi revine cu mancatul lor ca si eu sunt curioasa. Eu n-am retete ca nu-s asa avansata, abia daca inghite ceva, un varf de lingurita si ala scuipat si rebagat in gurita la greu pana cand din greseala il inghite. Ce sa zic, mi-e greu asa dar mi-am promis ca nu ma stresez
Dana: ma bucur sa te citesc Si eu m-am cam saturat de alaptat exclusiv dar la cum merge la noi diversificarea zau ca de 3 zile prefer alaptatul Ma gandesc si eu la Chito, of Doamne ce greu trebuie sa ii fie
Monna: cum merge cu morcovelul? Sper ca mai bine decat la noi.
Tala: cum a fost, perfect sau perfect?
Amy: eu o imbrac pe Bianca la fel ca pe mine, cand eram copil am cam suferit ca vesnic mama ma infofolea si umblam transpirata, vesnic faceam rosu in gat din cauza asta. Legat de homeopate eu stiu ca mult mai bine isi fac efectul cele prescrise specific pt copil decat cele generale, care au din toate cate putin. Cu laptele pe nara initial am zis ca probabil ii intra cum mai scapa sanul, dar intre timp s-a mai repetat si acum tind sa cred ca atunci cand e f obosita, adoarme si suge in somn mai inghite aiurea si ajunge si unde nu trebuie, ca tot timpul in nara de jos ii ajunge. Uneori e naspa ca nu mai poate respira si se trezeste panicata. Of, nasol cu firele alea, sper sa scapi fara histeroscopie.
Tania: bafta sa scapati de chisturile alea fara batai de cap!
Carstea: eu ma gandeam sa introduc si LP cand bag cerealele ca nu mai am nervi sa mulg, dar nu stiu de care formula sa aleg ca-s enspe mii de feluri.

Noi ieri noapte am fost la o nunta, ne-am simtit bine (am stat pana la 5) dar zau ca am imbatranit, tare greu am recuperat oboseala, mai ales ca Bianca ne-a luat dimineata de odihniti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ba da. cu lamaie. pui cateva picaturi de lamaie in laptele care fierbe. apoi strecori.. pui in casoleta si mananca ochioasa mica
cu cine ati lasat-o pe Bianca?

Mergi la inceput