Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 13

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, 5-6 ori pe zi, dar nu cantitate mare, insa el nu prea regurgita pana sa inceapa caldurile astea si balitul excesiv.
Si dr zicea ca greutatea mica o pune pe seama faptului ca de la 4 luni nu mai iau mult in greutate bebelusii.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Cu caldurile astea nici Victoras nu prea ia in greutate. Pai acum vreo saptamana avea 7 kg iar acum tot asa. Ori stagneaza, ori ia mai incet... nu stiu, dar nu are alte probleme din cate vad.
Si, da, e foarte distras in timpul suptului, uita de tata si se uita in jur, la tv orice gaseste, apoi peste jumate de ora urla de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, tu ai canita cu cioc moale sau cioc tare?
https://comenzi.farmaciatei.ro/produse_nou_nascuti_maternity/dr_brown/dr_brown_s_canita_antrenament_pp_cu_cioc_moale_si_capac_180_ml_932_gb-p10025361

Cand se foloseste cu cioc moale si cand cu tare???


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Miha, ce voinic ai! nu-i nimic daca a luat mai putin in greutate (si-a facut anterior provizii).

Dara, mare dreptate ai ca si ajutorul are pretul lui ... si libertatea...grea alegere; ce bien-ar fi sa le putem combina pe amandoua dupa bunul plac si fara efectele secundare mai enervante.

Azi-dimineata s-a trezit bebelina pe la 7 (si pe la 3:30, desi s-a culcat dupa 23...la capitolul asta parca regresam in loc sa facem progrese), si era atat de dulce, cu ochisorii mari, imi zambea si gangurea iar eu ca nesimtita o tineam pe a mea ca mie mi-e somn si hai sa mai facem nani ... am luat-o cu mine in pat si am si adormit inaintea ei ...si m-am trezit pe la 9 super odihnita si in forma, iar d-soara mea dormea dusa langa mine, pe o parte (e prima data ca doarme asa...oare incerca sa ma imite?) dar intoarsa cu capul in jos si cu piciorusele pe perna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Dara eu nu stiu nimica de borcanelele Holle
Eu am scoica cu suport de la Graco-
http://www.kinderwagen.com/graco-babyschale-logico-s-hp-schwarz-kollektion-2011 Este un model pe site-ul pus de Danaang.A mea e destul de larga iar Bianca a rezistat la un drum de 12 ore in ea.A plans doar cand ii era fomita.
Supermami felicitari pt bilant.De acuma nu mai pun asa mult pe ei,altfel ar ajunge obezi
Daca va renteaza puteti comanda borcanele si de pe www.amazon.de
Transportul e de 7€+ 0,60centi/kg
http://www.amazon.de/Hipp-Buttergem%C3%BCse-S%C3%BC%C3%9Fkartoffeln-6-er-Pack/dp/B0052CJ5O8/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1344424635&sr=8-12

Pupice


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Marci, dar eu cand selectasem livrare spre Romania la borcanele Hipp pe amazon.de mi-au zis ca nu livreaza, poate n-am selectat eu ce trebuie? Adica livreaza alte chestii, dar nu si astea, mi s-a parut mie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: si eu am mai trecut printr-o etapa din asta cu sfaturile, m-am luptat si cu mama si cu soacra legat de ceaiuri. Mama chiar m-a acuzat ca o las sa sufere si sa planga (de la reflux), nu pricepea ca degeaba ii dau ceai de colici ca ea are altceva si ca pt reflux e mai rau cu lichide apoase decat laptele care e totusi cat de cat mai gras si mai incheaga. A zis ca sunt eu mamica nepasatoare si mi-a pasat-o sa o tin eu in brate cand avea crizele de durere ca ea nu mai poate asa fara sa-i dea ceai, asa ca aveam in acele momente sotul in delegatie si mama care ma tot certa si ma lasa aproape singura sa ma descurc cu fata, tare fain a fost Pana la urma la ce temperatura se depoziteaza borcanelele? Daca cei de la Nestle le aduc cu camioane normale ma gandesc ca sunt si 40 grade pe drum. Legat de canite, eu am una cu cioc moale si una cu cioc tare. Am aruncat ambalajele dar retin ca pe ambele scria 6m+, cred ca tine de care-i place la bebe, o fi ca suzetele/tetinele. In prima zi i-am dat prima data cea cu cioc moale, a incercat sa suga ceva dar din aia iese tare greu apa si n-a prea reusit, mai mult s-a jucat; apoi i-am dat-o si pe cea cu cioc tare si a fost tare bulversata ca iesea apa din ea, s-a cam strambat. A doua zi la fel i-am dat prima data cea cu cioc moale dar n-a mai supt din ea, si-a frecat-o doar de gingii ca pe o jucarie, iar cand am trecut la cea cu cioc tare n-a mai vrut-o si pe aia, tot intorcea capul dupa ce a simtit-o ca e tare. Azi ma gandesc sa le incerc in ordine inversa sa vad cum merge, ideea e totusi sa invete sa si bea din ele, ca asa jucarii avem destule.
Miha: in ultimele saptamani si Bianca a luat doar 80 grame pe saptamana, cred ca deja e normal, desi mie pediatra mi-a zis ca ideal e 500 grame/luna in lunile 5-8. Prin alte carti am citit ca e bine mai putin de-atat. A avut puseu zilele trecute si imediat a recuperat si a pus ceva mai mult saptamana asta (cam 140), dar in lunile 4 si 5 cum nu e puseu (sau cel putin la noi nu a fost) s-a simtit...
Amy: cred ca e varsta cu distrasul de la san, si Bianca e inca in etapa asta, tot astept sa se termine ca deja tine cam de multisor
Dia: gata strandul? Cum a fost? Nu stiu daca incearca sa imite sau doar a descoperit intorsul pe o parte si-l exerseaza. Si Bianca la 7 cand s-a trezit (desi de regula doarme pana pe la 8-9) era pe burtica pana am ajuns la ea, incerca sa se intoarca inapoi. Am citit ca atunci cand invata lucruri noi se trezesc mai des noaptea, sa exerseze

La noi cred ca au inceput sa doara gingiile, se tot freaca la ele (uneori freaca o jucarie atat de tare de gingii ca scartaie) si geme, iar gelul gingival am impresia ca e fix degeaba, atata doar ca ii place gustul si tot scoate limba sa i-l pun pe limba Insa la mana nu simt deocamdata niciun dintisor, ca de uitat nu ma lasa sa ma uit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Rares si Daria!

Ronina si Amy si la noi e la fel cu distrasul de la san. Orice e mai interesant decat tzitzi uneori .
Miha felicitari pt bilant! Eu cred ca stati foarte bine

Din punctul de vedere al sfaturilor eu ma bucur ca sunt singura aici si nu are cine sa ma "sfatuiasca" .

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Nu am avut o dispozitie prea buna de la caldurile astea. Ma doare capul, sunt nervoasa.. ba mai mult.. am si surprize lunare . deci.. s-au strans toate la mine.
Noi sambata am plecat la Focsani si ne-am intors duminica seara. Trebuia sa ne intoarcem luni, insa era fff cald si Alexia mi s-a matait toata noaptea.. asa ca duminica pe la 19.00 am plecat spre Bucuresti. Alexia s-a comportat bine pe drum, ca de fiecare data.. insa fara AC nu putem merge.
Ronina, legat de adormit. Stiti ca eu ma laudam cu Alexia ca adoarme singura.. ei bine, de aproape 2 saptamani s-a obisnuit pisica mea sa adoarma in pat la noi cu mine langa ea.. si ma mangaie si ma ciupeste pana adoarme. Eu o mangai pe cap si probabil vrea si ea sa ma iubeasca pe mine
Cand e ff obosita, adoarme in brate. Asa ca.. am dat de naiba
Cred ca maine ajungem si la pediatru, ca vineri plecam iar din Bucuresti pana sambata seara.
De 3 zile mananca supa. Pana acum ii place. Azi i-am bagat pastarnac. Sa vedem cum il accepta.
JD, ma linistesc cand aud de mai multi copii ca se intorc tz pe burtica. Eu nu ma grabesc sa o faca Alexia, dar imi faceam griji ca ceva nu ar fi ok cu ea.
Isi tot suge buza de jos.. cred ca o manaca gingia, ca mi-a prins degetul si sugea tare la el
Cristina, felicitari pt cei 8 ani impreuna si la multi inainte fericiti!
Lady, si Alexia si-a modificat programul de masa de cand am inceput diversificarea. Acum are doar 4 mese de lapte, una de fructe, una de legume. Mananca la 4-5 ore. Cum are chef. Dar din pacate,.. masa de seara nu o vrea mai tarziu de 21.30 si la 22 doarme. Lucru care ne obliga la baie devreme.
Chito, imi pare nespus de rau ca treci prin toate starile astea. Pe de-o parte te inteleg. Pe de alta, te-as sfatui sa te mobilizezi pt Edu. Asa e cinstit fata de el. Nu are cum sa fie atat de rau.. si te rog.. nu te mai invinovati! Eu sunt convinsa ca nu ai gresit tu nicaieri. Ia-ti o pauza, pune-ti gandurile in ordine.. si HAI INAPOI! Nici eu nu intru des.. (de lene) dar cand intru.. citesc 2-3 ore ce scriu fetele (raman in urma) si scriu o zi un mesaj,.. sa le ajunga pt ‘dorul de mine’. Pupici!
Tala, ai fost haioasa tare cu Matilda vorbareata noaptea
In schimb.. mi s-a parut super naspa atitudinea cumnatului tau: vino, dar vino fara copil. Apai nene, daca ma accepti asa.. bine. Daca nu… la revedere. Vino tu fara nevasta!
Dara, avem si noi arcada aia pt carut. Cu alte jucarii.. alexia e incantata de vacuta cantacioasa
Noi scoica avem Maxi Cosi. e din cea larga (lata). Ai vazut-o in poze cred.. e cam [url=http://www.okazii.ro/catalog/lumea-copiilor/accesorii-bebelusi/scaune-auto-copii/scoica-maxi-cosi-cabriofix-a45525581] asa [/url]
Alexia sta fff bine in ea. O folosim de la 3 zile de la nastere
Miha, super bilantul. Bravo, ai baiat mare!
Alexia a luat luna asta 1kg. in conditiile in care am inceput diversificarea. Mi se pare putin cam.. mult. Sa vedem si cantarul pediatrului. La al nostru cica are.. 7300g. adica 1100 g pe luna.
Gata, ca m-am lungit cam mult. O zi minunata sa aveti. Citesc de 1h si scriu la postul asta tot de atunci. Ne auzim probabil sambata-duminica. Week end minunat si intalnire placuta fetelor la Brasov!
Anca,
plimbaceala frumoasa! Asteptam poze!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy sa treaca repede dispozitia rea . Ma bucur ca merge bine cu diversificarea, s-o tineti tot asa!

Fetele cucuietele care ati plecat la drum cu bebeii ce-ati pus in bagajul lor? Eu ma tot gandesc ce sa iau si ce nu si mai mai c-as lua toata casa cu mine . Si plecam doar pt 3 zile, nush ce-oi face la anul cand mergem in Ro

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput