BRAVO DOMNULE RUS , VA RESPECT

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Daca scoti din contextul politic al ultimelor luni discursul d-lui Rus, da, intr-adevar, iti ia ochii. "Echilibrat, scurt si la obiect" cum spunea cineva mai jos.

Daca insa pui langa acest discurs toate gafele politice si legale facute in ultimele luni, incepand cu telefonul dat lui Nastase si terminand cu recenzatul taranilor din poarta in poarta, e clar ca nu face altceva decat sa-si foloseasca ultimul dram de demnitate ramas ca sa isi salveze fundul, pe care probabil procurorii abia asteapta sa i-l poata tabacii bine. Mai ales ca nu beneficiaza nici de sustinerea usl-ului, acum chiar au cale libera.

Daca ar fi avut acest discururs si acest tip de comportament inca de la momentul investirii, daca si-ar fi pastrat verticalitatea si consecventa, altfel ar fi stat lucrurile acum, la ceas de demisie. As fi putut spune ca e un om care merita respectul meu. Dar memoria mea nu e atat de selectiva, si nici nu uit atat de repede.

Cat despre gest fara precedent, nu-mi vin in minte acum nume, dar pe timpul lui Boc stiu ca au fost cativa ministrii care si-au dat demisia cand asupra lor au planat suspiciuni mult mai putin grave decat cele care au fost asupra dl Rus. Nu e un gest fara precedent decat daca te uiti doar in tabara usl-ului (si nici acolo, parca mitrea si-a mai dat in trecut demisia), pentru ca daca te uiti la intreaga scena politica romaneasca, sigur mai gasim exemple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Gestul demisiei este unul demn de luat in seama insa doar daca-l scoti din context.

Un om in functia de Ministru de Interne, adica seful celor care trebuie sa vegheze la aplicarea legilor, care declara in dispret cu orice lege si norma ca va numara romanii pentru a furniza apoi date oficiale dupa metoda "Popescu Vasile e acasa ?" nu poate, dupa parerea mea sa se bucure de consideratie. Deasemenea trimiterea unor date contradictorii Curtii Constitutionale intr-un moment in care terminarea scandalului politic este cel mai mare bine ce se putea face romanilor este un gest reprobabil.

Din pacate declaratiile si hartiile aiuritoare oficiale ale Ministrului de Interne sunt mult prea aproape de momentul demisiei, astfel incat eu ajung la concluzia ca a fost fortat sa demisioneze in interesul partidului si nu ca si-a asumat singur aceasta, ca un gest de onoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Cu o floare nu se face primavara ,dar de ce sa nu presupunem ca pana acum a fost obligat pe linie de partid sa aiba aceasta atudine si ca in al 12 -lea ceas si-a trezit la realitate ?
As vrea sa mai cred si in buna credinta , in liberul arbitru prea multe scenarii si suspiciuni !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

,dar de ce sa nu presupunem ca pana acum a fost obligat pe linie de partid sa aiba aceasta atudine si ca in al 12 -lea ceas si-a trezit la realitate ?


Sunt sanse foarte mari sa ai dreptate, insa faptul ca a pus mai presus de lege obligatiile de partid, nu-i ofera circumstante atenunate.
E bine ca a pus piciorul in prag, chiar si in ceasul al doisprezecelea, pe principiul mai bine mai tarziu decat niciodata (a se vedea sova care n-are nicio greata sa execute ordinele de sus, indiferent cat de ilogice sunt). Insa de aici pana la a-l urca pe un piedestal, e cale luuuuunga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Continuand pe aceeasi linie cu logica ta, Ligeea, daca Rus a pus piciorul in prag si a demisionat (adica daca a fost initiativa lui si nu i-a cerut-o partidul) e posibil ca sa se contureze opozitia in interiorul PSD, ca daca Ponta o scranteste pana la capat, cineva trebuie sa fie pe faza si in propriul partid, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

In ceea ce il priveste pe Ponta si Antonescu sunt la fel de patimasa ca si Coracora, eumada , copiloi, cu privire la Basescu
Cred ca exista opozitie in USL si cred ca toti mai stau doar in ideea in care poate cascavalul gras va pica (de asta il si admir pe Rus) .
Daca jupanul corb mai sta mult cocotat si nu-i da drumul , aceasta minunata alianta se va risipi ca fumul!

Si atunci poate ca va iesi daca nu pasarea pheonix , macar un cocos de curte sanatos .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sau nu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Uite ca incepe si aici show-ul stenogramelor, ca doar nu credea cineva ca doar crizele de moralitate l-au facut pe rus sa demisioneze

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/stenograme-ioan_rus-victor_paul_dobre-stenograme-interceptari-ponta-antonescu_0_752924880.html

EDIT: recunosc, am postat inainte de-a citi integral stenogramele, intr-adevar, dn. Rus a avut crize de moralitate .
Bravo lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu credeam ca o sa ajung vreodata sa spun ca incep sa apreciez vreunul din USL-isti din actuala conducere, dar Rus dovedeste din ce in ce mai multa luciditate . E al doilea om din PSD (primul a fost Mitrea) care m-a impresionat placut.

Un interviu kamikaze, chiar merita citit: http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/interviu-dezvaluiri/ioan-rus-domnul-antonescu-se-grabeste-si-va-pierde-foarte-mult-poate-chiar-totul/

Sincer, daca USL-ul ar avea mai multi de Rus in functii de conducere, chiar nu m-ar deranja sa ii vad la guvernare vreo 4 ani de-aici inainte (desi nu i-as vota pentru ca principiile mele sunt de dreapta ). PDL-ul ne-a aratat ce poate (sau nu poate, mai degraba), de ce sa nu dam o sansa si USL-ului?! Dar in niciun caz n-as da o sansa unui USL condus de Ponta si Antonescu, care pentru mine sunt monumente de prostie, minciuna si imaturitate politica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

...Si uite asa se ingroasa gasca "reevaluatilor".

Mergi la inceput