Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Diana, la mine nu s-a uitat ciudat, pentru ca mai mereu il tineam prins, deci nu prea il stia ea lung.

A mea mananca ce mananca, dupa care se trage si incepe sa planga. Daca o pun jos, incepe o adevarata criza, asa ca trebuie sa ma ridic si sa o plimb prin casa in speranta ca se linisteste. Uneori merge, alteori nu... Iar circul tine vreo ora, o ora jumatate. In cazul de extrema forta majora, cand nu a mancat mai nimic, ma chinui cu mulsul si bea din biberon.

Se trezise pitica si am uitat sa va zic... mai nou avem o mare problema. De vreo saptamana sta doar cu degetul mare in gura, pe post de suzeta. O calmeaza, asa adoarme ziua, asa o gasesc dimineata. Sunt disperata, suzeta nu o mai accepta neam de vreo luna, le-am incercat pe toate, inclusiv cele din latex.... Le scuipa pe toate si face crize cand i-o tin ca sa nu o scuipe. O sa o intreb si pe pediatra ce crede ca ar putea functiona ca sa inlocuiesc nenorocirea de deget cu suzeta.

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Ionelu, noi avem suzeta de cauciuc (??? e din aia inchisa la culoare, nu de silicon), de la Nuk. Asta am folosit de la inceput, apoi am citit undeva ca sunt mai usor de acceptat cand alta suzata nu vor.

Ai vreo idee de unde greva asta de supt? O potilega de ceva? La noi dureaza deja de o saptamana. Asa face si el, suge ce suge (maxim 30% din cat sugea inainte) si apoi incepe sa se agite, traga inapoi, iar daca insist sa urle. Seara insa am observat ca mananca bine, chiar daca e treaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna seara
noi venim de la dr, Doamne ce cald poate fi afara ! puiul a fost suparat tot drumul si acasa lafel, nu vroia nici tzatza si sa faca nani :(( ... ionelu si noi avem pb cu manuta in gurita... papa destul de mult seara, si dmineata, dar pe zi uneori nu mai vrea, si-l gasesc cu manuta in gurita suseta o ia cu greu (apropo nu o acceapta decat pe cea clasica de la avent... care nu e turtita pe o parte... ) nu pot spune ca e perioada a bebeilor fiindca fetita ta e mai maricica si ma bucur cand aud cate progrese a facut, cum se joaca ea, cum doarme noaptea...ai o mandrete de fetita multa sanatate ioana, si eu am fost un pic racita, mi-a trecut cu ceai de echinaceea, lapte ff cald si stat cu picioarele in apa fierbinte seara apoi sosete
diana zici ca adoarme la "desteapta-te romane"? stie el ce stie doar e romanash
dar sa nu uit, sa va spun cum fu la dr ( am fost pt mine) totul e ok, rana pe interior e ok, ovarele lafel... totul e bine i-am facut cadou o fotografie inramata ( e fotografia care o am aici la profil) s-a bucurat mult... multumesc de idee elly

mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Diana, i-am luat si Nuk, Baby Nova din latex (cauciuc cum ii zici tu).... Nu vrea neam. Am incercat si din silicon de la Avent, Tommee Tippee, MAM, Dr. Browns, Chicco... La inceput mi-a luat suzete de toate tipurile, dar pe la 2 luni a inceput sa le refuze.

Greva suptului ne-a explicat pediatra ca cel mai probabil este de la caldura si de la faptul ca din cauza caldurii nu sunt scosi suficient afara si cans sunt scosi, ala nu e aer de respirat. Eu sper ca la mare sa se regleze, iar pe 1 septembrie cand o sa ne intoarcem in Bucuresti sa se mai racoreasca putin.

Anca, merci mult de aprecieri, lasa ca mai aveti si voi putin si descoperiti lumea din jur. Eu sunt acum doar pe Stodal sirop si Tantum Verde, pt ca am ramas doar cu durerea din gat si tusea... Iar despre suzete, am incercat-o si pe cea clasica de la Avent, cred ca le-am testat pe majoritatea celor decente, de calitate... Degeaba

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Ionelu, dupa cum ti am spus la tel si noi avem aceeasi problema cu degetul. Uff sper sa nu il suga pana la 8 ani:))))

Dragelor, eu m am tuns, si o sa mai tund pyutin. Piticul are mana mereu plina de parul meu si tare mi e teama. Sunt tunsa bob, ca e la moda acum:d, si o sa l tund tot asa dar mai scurt putin. Nu am vrut sa fie ceva drastic pt botez:)))

Sa va povestesc ce am patit aseara. Eh, dupa baita, masaj, imbracat si ferchezit, chiar in momentul in care ma pregateam sa i dau sa pape pribntului a inceput sa tipe. M am speriat groznic ca am crezut ca poate m am asezat pe manuza sau piciorus. Nuuuu, a plans fetelor in tipete de nici nu stiam ca poate tipa si plange atat de mult pret de 2 ore. parintii mei, erau tare crizati, iar eu care de fel sunt agitata acum treb sa ma linistesc si pt ei:))).

Ufff in cele din urma mi am adus aminte de aspirator si in secunda in care a inceput sa huruie a mai plas 10 sec max si a adormit nemancat de la 7.30. Toata noaptea l am pazit ca sa fie putin treaz sa i dau sa suga insa a dormit pana la 5 dimineata. M am speriT TARE sa nu se deshidrateze tare insa el nu parea sa aibe vreo problema:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Diana, nu pui o poaza doua pe facebook cu inimosul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Buna seara mamici
Referitor la suzete am observat ca si piticul meu o prefera pe cea de la avent fara tesitura.Accepta si din celelalte, tesite, dar mai greu.
Fetelor nu fiti suparate ca isi sug degetelele.Priviti partea buna a lucrurilor: le au tot timpul la indemana, spre deosobire de suzeta care cade mereu plus ca economisiti bani.Si stati fara grija ca la fel cum scapa de suzeta poate scapa si de suptul degetului, cunosc cateva cazuri.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Buna seara si de-aici!
Elena,nu l a durut burta pe bb cind ai mincat pepene rosu?
Josefine,multumesc pt info,o sa renunt sa-l car asa pt ca se pare ca nu e in pozitia corecta in el.
Diana, intrebai de play gym,noi avem asa ceva http://www.fisher-price.com/en_US/brands/babytoys/products/49716 Nu cred ca stie el mare lucru despre joaca acum insa cind il pun acolo da din miini si din picioare in disperare si atinge jucariile si se uita tare atent la ele(i am mai atirnat citeva in plus).
Vorbeati de schimbarea look-ului.Si eu am patit cam la fel ieri,m am spalat pe cap si am pus un prosop citeva min.Cind m a vazut bb se tot uita lung ba la fata ba la par si nu stia daca sa plinga sau nu.Pina la urma a inceput sa plinga
Cum faceti voi sa doarma bb ziua ca al meu e mort de oboseala dar mai mult de 10 -15 min nu doarme si alea iepureste.In total cam o ora pe zi.Asta cam de o sapt incoa.O fi si greva somnului afara de cea a suptului?Cred ca o sa incerc si eu Desteapta te,romane (m-a amuzat f tare,Diana,nu m-as fi gindit) ca si asa nu stiu altele pt copii.
Noapte buna si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Mey fetelor, ce sa fie asta? Ies dintii asa de repede??
Joanna,Ionelu,Diana ai vostri sunt mai maricei, cu aproape o luna fata de Dorian ceea ce ar fi de inteles si totusi...
In seara asta de abia l-am adormit la 23:30 si roade la pumnisor intr-o veselie, este f irascibil si urla de nush ce sa ii mai fac iar suzeta nu a vrut neam inca de la inceput
Ionelu, mi-am adus aminte ca ziceai ca o sa mergi la inot. Unde anume vei merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

hmm ioana, ce spui tu, are logica.. vremea asta-i devina.. caldura eu nu mai stiu cum sa fac,,, seara tarziu imi e frica sa ies cu el, iar dimineata am iesit vro 2 sapt asa pana nu am mai avut putere sa stau treaza de dim :(:(:( ziua stau cu el aproape non-stop si doar noaptea dupa ce adoarme am si eu timp sa imi fac o baie.. sa fac un pic de curatenie.. una, alta... off
ieri am reusit sa ies de dim iar azi am zis ca oricum mergem la dr... maine trebuie sa-l plimb si vad ca se mai raceste
noi facem ce facem si iesim, daca nu de dim, seara pe la 7-8 sigur.. insa e foarte cald fata de dimineata,,, dar atunci dorm si eu cu el.. el face nani pana pe la 10-11 cu trezire ba de papa, ba de kaka pe la 1 noaptea daca nu papa dupa baita.. pe la 3 sau 5 apoi la 7-8 ...9-10... dar e cu chin somnul de dimineata caci se screme mult si tre sa-l iau in brate sa-l ajut sa faca kaka.. apoi sa-l schimb... si un pic de papa.. si mare lucru nu dorm, de asta-s ff obosita :(
off sa crestem si noi

mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput