MONTIGNAC (175)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

am tot mancat pepene rosu..insa aseara am luat cartea si cand am vazut ce IG are m-am infuriat...75.., dar dupa ce am calcat un teanc de rufe am intrat pe link-ul dat de Ani si am citit ca desi pepenii si strugurii au IG mare au un continut in glucide pure foarte scazut (cca 5%).Consumul lor in cantitati normale ar trebui sa aiba deci un efect neglijabil asupra glicemiei.

Acum trebuie sa aflu ce inseamna cantitati normale??

Meniul de azi:
MD: cafea; prune( 4-5 buc)
P: snitele din piept curcan( cu faina de naut)+ghiveci legume; salata de rosii
C: pepene rosu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

carmen ...pepenele ca si strugurele is aproape numai apa...cu fructoza as putea spune...deci cantitati normale ar fi atat cat crezi tu de cuviinta..si daca nu mananci (cum fac multe persoane) pepene cu paine sau struguri cu paine sa fie si mai bomba glucidica...atunci feel free (si ca o parere personala cred ca mancata ca si masa e ff in ordine)...io mananc pepenele si ca masa si ca gustare

meniul meu azi:
trifle de zmeura
Md+P: mamaliga cu peste la cuptor si usturoi (azi am lenevit si nu am mai luat micu dejun ashea ca pe la 1 l-am combinat cu prinzul)
G: pepene rosu

azi mi-o venit ideea sa-mi fac budinca cu spaghete integrale...si brinza ...cred ca e un bun prinz de pot sa-l iau sapt viitoare la munca si fara sa trebuiasca sa incalzesc (nu ca as avea unde s-o fac!)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello,girls!

Hei, am lipsit motivat, nu dati cu rosii! tocmai am revenit din concediu si vreau inapoi

cu cantarul...hm, ma declar multumita de stagnare, ca in jos nu i-am dat nicio sansa sa mearga

ieri am facut/mancat si eu porumb fiert, dar nu stiu ce naiba de soi de porumb am nimerit, ca era gretos de dulce! fara sa-i fi pus nici pic de zahar. am pus o gramada de sare pe el si tot gretos era. nu mai iau in veci!

in afara de asta, am incercat sa ma dau pe brazda, am mancat ieri asa:
MD: iaurt
P: pulpe cu legume la cuptor
C: covrigei cu tarate
Azi:
MD: ton+rosii+praz+paine vitastar
P: ficatzel cu salata de ardei/varza
C: struguri (din cate am observat eu pe pielea mea, astia chiar ingrasa, din pacate! dar o sa mananc doar un ciorchinel)

ca tot ziceti de zucchini, vreau sa merg in piata sa iau vreo doi, si vreau sa-i fac cu paste integrale, poate imi iau maine de pranz la mine.( oooffffffff maine incep lucrul, gata vacanta!) mie imi plac foarte mult

Va si
Duminica frumoasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Brandu, Puisor

Da, am fost mai mult plecata : o saptamana la mare, apoi o saptamana in delegatie, apoi 3 zile acasa ( insa nu am reusit sa intru ) apoi iar 4 zile la mare. Saptamana trecuta am avut niste controale la serv , am ajuns tarziu acasa, am mancat si m-am culcat direct ....
Saptamana viitoare intru zilnic sa mai povestim , apoi plec iar o saptaman si gata ... saincep ma pregatesc de scoala.

Ce pot sa va povestesc este ca suntem in grafic, total.
Saptamana de la all inclusive din Bulgaria a fost mult mai buna decat cele 4 zile de mare de la noi. Asta pt ca la all inclusive, mancam la cele 3 mese pe saturate si doar monti, astfel incat intre mese nu mi simteam nevoia de mancare. La mare la noi, am mai scapat si intre mese si bineinteles ca nu am gasit pe plaja doar gustari monti.

Important este ca una peste alta , ne-am mentinut in perioada de concediu si am mai dat cate ceva jos in zilele pe care le-am stat acasa.
Sotzul are -17 kg ( de la 142,7 a ajuns la 125,8 ) si continua .

Astazi este ziua de bucatarie :
de dimineata am facut o pizza - blatul cu faina integrala + taratze , iar pe ea am pus rosii, ardei gras, ciuperci, masline, muschi i cascaval ras. Sosul de rosii l-am facut eu din rosii, busuioc, ulei de asline, sare, piper si , putina fructoza.

Acum ma apuc de varza calita cu niste carne de porc, ciorba de teci, conopida la cuptor cu branza rasa si as incerca niste clatite din faina de naut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel, ninha welcome back

mel mai bine incerci clatitele din faina integrala-tarate ca din naut nu cred ca is stralucite...da din astea cu integrala si tarate eu le-am incercat si eu iesi ok..doar sa pui putin mai multa integrala ca sa nu se rupa

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Weekendul asta am fost musafiri si abia am ajuns acasa. Sunt franta de oboseala desi nu am facut nimic

Am intrat numai sa ii dau la Mel reteta asta delicoasa de clatite de naut http://nik26-nik26.blogspot.ro/2009/05/clatite-sarate.html

Va pup si mai multe povestim maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hm..de astea sarate cu naut vb mel..io ma gandeam la cele cu gem dulci

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Te-ai gandit bine Brandu , la cele dulci visam.
Le-am si facut si ai avut dreptate - nautul asta le da un gust , nu stiu cum. E ceva ce nu-mi place .... dar sa nu va imaginati ca au ramas nemancate
Umplutura am facut-o din mascarpone + fructoza + cacao - a iesit super buna .

Am retinut ideea cu faina integrala + taratze si voi incerca data viitoare.

Multumesc Puisor pt retzeta de clatita cu legume in ea. Cred ca se potriveste mult mai bine nautul cu retzeta ta. Am salvat-o si ii vine si ei randul.

Sunt franta fetelor, la ora asta am terminat bucatariseala , mancatul, stransul si spalatul vaselor, stiti voi, de-ale casei

Va pupicesc si va doresc noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dragele mele montignace va pupacesc

SOmleac unde pleci ??? tu conduci ??? mvaiii ce fain de tine ca esti in concediu ....

eu sper sa reusesc sa termin treburile si la sfarsitul lunii sa evadez cateva zile pe undeva la mare, soare .... sa stau pur si simplu ca o soparla la soare sa privesc largul marii si sa ma bata valurile ... hmmm ... oare reusesc ca visul sa devina realitate ???

Brandusik mananc conform cu mici exceptii ... inghetata din cand in cand ... una pe saptamana ieri de exemplu am mancat ciorba cu carne de curcan si legume branza cu rosii, ardei , mere si struguri la gustari
Deocamdata ma mentin la 64 .... eu am sesizat ca cel mai bine slabesc iarna ... nu stiu din ce cauza vara stagnez
Vad ca ati intrebat de struguri .... din cate am citit eu norma de struguri ar fi cam 10 boabe la o gustare ... stiu ca nu ajung ... dar nah v-am spus ca sa stiti .... eu mananc cam 20 boabe sa simt sa-s satisfacuta

Puisorule cum a fost musafir ??? in concediu ai fost sau pur si simplu la prieteni

Ninha e bine ca nu te-ai ingrasat si stagnezi .... unde ai fost in concediu ???

Mel e faina cu mascarpone dar cam calorica ... de ce nu incerci sa faci cu ricotta ... are cam aceeasi consistenta ca si mascarpone ul dar e mult mai slab calorica ... si iese tareee buna la gust ... sunt curioasa daca-ti place si daca simti diferenta
hehehehe ce mult te plimbaresti ... superrrr ... sa-ti fie de bine

Carmen stai linistita ca desi are indice mare pepenele rosu e foarte sanatos ... atata rau sa fie ... daca il mananci ca si masa independenta nu e nici o problema ... si eu am mancat si-l mananc in continuare .... cu portia nu un pepene la o masa binenteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Andanii, am fost la o pensiune pe malul Dunarii, dar care avea si un petic de plaja, piscina, barci de plimbat, tot ce trebuie. m-am simtit minunat! dupa care am fost la mama sa luam copiii acasa (i-am lasat acolo o luna). si cam asta a fost tot.
Cred ca glumesti cu strugurii! 10 boabe?!

Meniul pe azi:
MD: un fibrobar+ un iaurt
P : o supa cu taitei si piept de pui in bacon + mazare verde (n-am gasit zucchini, sa fac cu paste, ce ma fac?)
C : struguri, ca veni vorba


Mergi la inceput