Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

alex, toate gandurile bune se indreapta spre tine. Sper ca bobocii tai sa mai stea la caldurica. Sa faci injectiile zilele astea pt ca se fac in perioada 28-32 iar tu esti exact la mijloc. Mai tarziu nu isi mai au rostul.
te pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

alex, sper din tot sufletul sa stea bebeii tai cat mai mult la caldurica!

in calitate de mamica de gemeni nascuti fff prematur- la 29 s, c o evolutie f buna post partum iti pot spune cateva lucruri care cred ca au contribuit la adaptarea f buna a puiutilor mei

- betametazona - daca tot trebuie sa faci inj de maturare plamani cauta betametazona, substanta se gaseste in Celestone sau Diprophos- noi am gasit Diprophosul pe piata romaneasca in farmaciile Dona. Traverseaza mai bine bariera placentara si actioneaza mai eficient decat clasica Dexametazona

- cezariana - este de dorit ca in cazul unei nasteri premature sa se faca cezariana, micutii nu sunt pregatiti pt travaliu si din pacate pt cei nascuti astfel riscul hemoragiilor cerebrale e f mnare

- dozare si administrare de surfactant. pt copilasi nascuti f devreme e necesar si surfactantul, chiar daca s-au facut injectiile pt maturare. Surfactantul e o substanta f scumpa si am observat cu surprindere ca din toti nou nascutii sub 32 sapt doar noua ni se adminiostrase, si sunt convinsa ca acest lucru s-a intamplat pt ca sotul meu s-a dus si a intrebat specific daca li s-a dat copiilor surfactant

sper din tot sufletul sa nu fie cazul, insa daca este asigura-te ca ajungi intr-o sectie ATI proiectata si complet dotata cu toata aparatura performanta necesara unor astfel de nasteri premature.

In cazul meu bebeii au avut o evolutie ff buna, si crerd ca acest lucru s-a datorat unui cumul de factori. Surfactantul administrat, profesionalismului echipei medicale si monitorizarea stricta au salvat viata micutilor si noua ne-au redat increderea ca vom avea niste copilasi sanatosi, ce se vor dezvolta normal, in ciuda faptului ca au venit atat de devreme pe lume.


Gemeniste dragi eu sunt total prinsa in ciclul alaptare - somn - toaletare bebei. Va citesc dar greu apuc sa mai si contribui cu ceva. Ma gandesc cu drag la toate si trimit special thanks catre anna, de cand le dam Protectis bebeii nostri au scapat de episoadele colicoase extreme. Se vede ca mai au un oarece disconfort abdominal, insa e floare la ureche fata de gemetele, scremetele si grimasele de pana acum.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

buna ziua,
Brighit felicitari ptr minunile voastre! Sa fiti sanatosi si copiii sa va aduca bucurii in viata!
Ma bucur muuult ca am dat de mesajul tau,, nu mai stiam nimic de tine si micuti..
de multe ori m-am gandit si rugat ptr voi.
Multumesc ptr toate sfaturile si ptr bunavointa
Sa auzim de bine.



LE Balanta si cate unul ptr nazdravani
Jos palaria, sunteti toate super mom!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Buna gemenistelor, si eu sunt pana peste cap de ocupata cu copii chiar daca am ajutoare eu am niste copii cu colici mari care nu cedeaza la nimic si pe deasupra foarte activi dorm legat maxim 30 min intre mese doar leganati, mananca intr o ora iar in rest program de gangurit, joaca, au deja jucarii preferate.E cam ciudat ca la 3 luni si aproape 3 sapt sa stam cu multe jucarii ca sa se oboseasca si poate asa dorm. Nu au dormit ziua niciodata 2 ore legate....nu stiu ce e asta...deci doua persoane se ocupa de ei tot timpul eu si mama....Am ajuns la 6,9 kg si 6 kg chiar foarte bine, trecem deja prin efectele vaccinurilor cu agitatie, temperatura dar sper sa le treaca, sper sa nu regret ca le am facut toate vaccinurile pana la aceasta varsta.

Balanta imi era dor de tine, ce fac bebeii?daca aveai copii mei nu cred ca puteai sa te ocupi singura de ei, cred ca Dzeu te a ajutat....
Apropo de botez noi l am facut deja, preotul a fost foarte dragut si nu i a bagat in apa l am rugat eu spunandu i ca s au nascut prematuri si ca nu vreau sa risc numic, ptr cine e din Bucuresti il recomand din tot sufletul...

Alex au am luar aspenter pana in saptamana 32 dar am facut si clexane, ar fi bine sa mergi la dr. Uscatescu sau da i un mail ea raspunde duminica la mailuri.si eu cred ca ar trebuii sa faci clexane, mai mult ca sigur.

fetelor va pup pe toate si ma bucur ca sunteti active.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Va multumesc tuturor pentru incurajari si indicatii.

Brigit: Diprophosul fac si eu, mai am maine o serie.. Cezariana vreau si eu sa fac, si asa discutasem si cu dr. mea, inainte de aceste vesti. Legat de surfactant, ms de hint...o sa fim atenti.
Problema acum este unde ma duc, pentru ca eu semnasem cu Regina Maria, dar in cazul asta, nici nu se pune problema sa mai merg acolo.

Trebuie sa vorbesc cu dr. mea luni sa vad dc imi propune sa nasc cu ea la Elias. Altfel, ma gandesc sa gasesc un dr. la Polizu

Dar...tragem sperante ca mai e pana atunci

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Alex nu te descuraja.
Si eu am avut IR marite, din saptamana 32am intrat si eu in monitorizare la 3 zile. Aceasta consta in Test Non Stres si eco. Fetita era in restrictie de crestere intrauterina. Recomandarea medicului meu a fost de repaos aproape total si foarte multe lichide, cel putin 4 litri pe zi. A fost destl de greu sa bag atata lichid intr-o burta care se intindea si dupa o cana de cafea....
Cu DD alaturi si cu monitorizarea am ajuns sa nastem la 37
sapt, cezariana. Au fost micuti 2140 el si 1910 ea, dar foarte ok.


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

alex: cu privire la loc de nastere Polizu este dotat cu f multa aparatura + experienta pt bebe prematuri. Acelasi lucru nu l-am auzit depsre Elias. Incearca sa ajungi acolo...
Eu iti doresc sa mai stea bine bebeii in burta.
Va pupam pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

si eu am auzit de dotare excelenta pt prematuri la Polizu si Filantropia.
Sora mea a nascut la Polizu si a stat in niste conditii f. ok (doar 2 pers in salon, cu bebelusii in salon - evident daca vrei). Fina mea a nascut acum o luna la Elias. Foarte ok (dar nici nu a avut probleme) insa mie mi s-au parut slabute conditiile. erau vreo 6 pers in salon, extrem de cald...

Mie mi se pare f. ok la Filantropia, de-asta l-am ales. Aveam posibilitatea si la Regina Maria ca sunt abonata insa nu pot sa risc. daca am complicarii tot la stat ajung si chiar nu am chef sa stau prin salvari. Cica mai nou Regina Maria ar fi pregatiti pentru prematuri de 28 de sapt dar nu stiu ce sa cred.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Eu acum am alte probleme. stau de 2 zile in pat cu dureri destul de mari de burta. iau No-spa si Uscosin dar nu au cedat asa usor.

n-am nicio infectie, pur si simplu imi creste burta. si eu sunt micuta si in oase si greutate...si tare ma chinuiesc. deocamdata am reluat tratamentul cu uscosin de 2 zile si m-au mai lasat putin. daca nu ma lasa totusi pana luni, ma duc iar la eco.tare mi-e frica ca o sa fie nevoie sa stau in pat (si abia sunt in sapt 18...)

Intrebare pentru mamici: cand stau intr-o anumita pozitie (intr-o parte pe stanga) mi se intareste burta jos. ca bolovanul. imediat cum schimb pozitia, se lasa. eu am crezut ca sunt contractii insa nu am dureri. si cedeaza la schimbarea pozitiei. oare e posibil sa fie incomod pt unul dintre copilasi?

daca sunt contractii, ce ati mai luat in plus?

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Diana, eu am dureri de burta (cred ca mai degraba de ligamente) inca din luna a IV. Nu prea am mai auzit gravide asa cu dureri, dar totul a mers bine pana acum. Nu mi-au trecut cu nimic. Abia reusesc sa ma imbrac, ca la ridicarea picioarelor e chin - iar eu am burta mica. Am pus-o tot pe seama bazinului si a ligamentelor care se intind. La fel, cand ma intorc de pe o parte pe alta in pat..e foarte dureros, simt cum se duce de-a dura tot uterul si ligamentele se chinuie sa-l tina. M-am obisnuit cu asta, o iau ca atare. Daca era ceva grav, s-ar fi vazut pana acum.

Eu, de vreo 3 zile, de cand am descoperit "problemutele", am perioade cand mi se intareste burta foarte tare, nedureros...dar se face pietroi. Acum iau Adalat in loc de Aspenter, parca e mai bine, dar cand stau in picioare tot mi se mai face piatra toata burta. Nu seamana a contractii, sta asa mult timp, nu e ceva regulat/neregulat, pur si simplu...pietroi. Pentru mamele care au avut asa ceva...e normal? Cu No-spa nu trece

Pupici

Mergi la inceput