Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Aspenter iau deja, pentru ca si la morfologia de trim. II au fost marite. Diferentele majore fata de morfo precedenta sunt aorta descendenta(IR=0.91) si a. cerebrala medie(IR=0.81). Dr. Iosup mi-a zis ca bebelusii sunt sanatosi, dar eu sunt foarte obosita (desi nu as fi zis), si ca asta ar fi cauza pentru care am rezistentele marite.

Voi lua aspenter pana in sapt 36, banuiesc ca din cauza eventualelor hemoragii la cezariana, care pot aparea.

Sper sa dau zilele astea de dr. mea, sa vedem ce zice.

Multumesc mult pentru incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alexchiran, aspirina pana in saptamana 36??? foarte rar dau medicii aspirina in sarcina mai mult de saptamanile 28-30. eu am trombofilie si toata sarcina am facut injectii cu clexane.
m-am uitat in dosarul meu si in sapt 29 baietetii mei aveau aprox 1300 grame fiecare.
la tine, rezistenta pe artera uterina stanga este cam la limita superioara pt varsta asta a sarcinii. in mod normal, asta e inca un motiv in plus sa ti se scoata aspirina si sa treci pe injectii de heparina cu masa moleculara mica (de gen clexane). nu cred ca e treaba ginecologului sa decida ce sa faci pt IRurile crescute, ci ar trebui sa te vada un hematolog. vad ca esti din bucuresti. daca esti deplasabila (adica daca nu esti tintuita la pat din cauza colului) ar fi bine sa mergi la fundeni la dr uscatescu sa iti spuna ce sa faci ca sa scazi IRurile.
(odata cu inaintarea sarcinii, IRurile trebuie sa scada).

felicitari noilor mamici si sarcini usoare celor care sunt insarcinate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne am sa o contrazic pe diana, apa nu e neaparat incalzita, eu zic sa vorbesti inainte si sa fie lucrurile clare ce si cum vrei sa faci

noi desi am vb inainte sa o incalzeasca era rece, in biserica erau 12 grade cred, asa ca i-am zis sa puna calda ca altfel nu le botez, asta dupa ce insistasem si sa nu le bage cu totul; eu eram pregatita sa nu le mai botez sau cel putin pe a 2-a in cazul in care nu facea cum am convenit; ne-a pus apa calda si nu le-a bagat decat cu piciorusele dar ne-a cam taxat, dar nu conteaza

mi se pare o prostie bagatul cu totul si aceasta semnificatie....semnificatia e gestul in sine, e suficient sa pui un pic de apa pe cap, nu sa ineci copilul, parerea mea. Altfel, noi luasem in calcul si varianta sa le botezam la catolici sau sa nu le botezam deloc daca nu ne intelegeam cu preotul

alex, nu stiu ce sa zic de aceste IRR_uri, mie ori nu mi le-a masurat, ori nu mi-a zis de ele; dar ideea e ca nu conteaza ca sunt mai micuti copilasii, daca ti-a spus ca sunt ok. Eva mea a avut 1.5 kg la nastere la 36s; conteaza mai mult sa ajungi la 34+ sapt decat ce greutate vor avea. Probabil ca ceva probl din astea am avut si eu de a ramas Eva mai micuta si le-a scos la 36s ca de 2+ sapt de cand stateam in spital Eva nu mai lua in greutate, deci s-a decis ca mai bine afara
eu nu am luat aspirina sau altceva, dar eu zic sa vb cu medicul, ca ei stiu mai bine, nu cred ca ai totusi motive de ingrijorare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a
mi se pare o prostie bagatul cu totul si aceasta semnificatie....semnificatia e gestul in sine, e suficient sa pui un pic de apa pe cap, nu sa ineci copilul, parerea mea. Altfel, noi luasem in calcul si varianta sa le botezam la catolici sau sa nu le botezam deloc daca nu ne intelegeam cu preotul


ma bucur ca mai e cineva care gandeste ca mine
mai toata lumea ne-a sarit in cap ca bb-ii au trei luni jumate si sunt inca nebotezati, de parca cine stie ce situatie critica ar fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

balanta eu zic sa-i lasi in pace si sa nu-i bagi in seama si sa faceti botezul cand vreti voi si daca vreti; numai tu stii prin ce ai trecut sa ai copii astia si nu cred ca treb sa dai explicatii nimanui.

Noi le-am botezat la 5 luni si asta mai mult asa ca sa facem o petrecere, sa ne mai intalnim cu rudele si prietenii si nu ca nu ar fi trait fetele bine-mersi fara un scaldat in biserica.

Noi suntem mai nebuni amandoi si nu ne pasa de ce zic altii, iar asta cu botezatul al 2 luni e oricum o prostie, parerea mea e ca treb sa fii in deplinatatea facultatilor mintale, adica over 18, sa citesti/cunosti mai multe religii si apoi sa alegi una sau nici una :) Stiu ca poate or sa-mi sara-n cap cele mai religioase, dar pana la urma si Isus a fost botezat la 30+ ani si nu cred ca l-a scaldat cu totul,i-a pus tot putina apa-n cap, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna, sunt de acord cu tot ce ai spus in ultimul mesaj. Eu nici nu i-as boteza daca nu ar fi presiune din partea rudelor sotului . Astia din maternitate l-au sunat pe sot sa-l intrebe cand ii botezam; "in ianuarie cand vor avea 4 luni"; "vaaaleuuuu muica. Dar noi l-am botezat la 40 de zile" sau "vaaai dar cum sa botezi la 4 luni"....v-ati facut o idee clara. In conditiile astea (nu poate scapa sotul de vinovatia pe care ar simti-o fata de rudele lui daca nu boteaza), imi doresc o slujba frumoasa, cu o mana de oameni in jurul meu si in rest...nimic. La restaurant oricum nu vad sa fie altceva decat multa lume, fum, manele bubuind in boxe, caldura ...nimic care sa aibe legatura cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ca sa nu mai mentionez zicala "cate bordeie, atatea obiceie"

eu nu sunt religioasa, sau cel putin nu iubesc preotii si bisericile, am avut totusi o slujba frumoasa, desi eu eram super stersata si eram acolo la prindere, dc o baga pe una cu totul, eu sa fug cu cealalta. Am facut la 5 luni, la Fundatica - localitatea de la cea mai mare altitudine din tara, intr-o biserica veche si cu un preot care a fost ok pana la urma, care zicea ca si el are o fetita nascuta la 7 luni si mica, tot asa 1.5 kg ca Eva mea si care ne-a spus ca in Grecia unde e mama ordodoxiei, copii se boteaza la 2-3 ani deoarece acolo se ung cu mir pe tot corpul si treb sa fie copilul maricel si sa stea-n picioate ca sa poate sa-l unga si a nu-l scape

sa vezi dilema pe nasul Emei, cand i-a dus in spate, cica "sunt legitimi?" el cica am mintit pt voi si am zis ca da. Noi suntem cununati numai civil, religios nu, si el zice ca ar fi mintit pt noi, eu sustin ca avand in vedere ca suntem casatoriti legal, copii sunt legitimi. Oricum preotul a vazut ca nu purtam verughete si n-a interbat nimic, nasul nu e nici el casatorit si a zis ca nu-i nici o probl; iar celalt nas, al Evei e catolic, dupa cum am zis noi luasem in serios posibilitatea de a face la catolici :) f frumos acolo, un pic de apa si ulei pe capsor, il sterge frumos si gata, noi am botezat un baietel la catolici :)

hai petrecere frumoasa Anne si tie Balanta cand te hotarasti sa faci, e frumos ca te mai vezi cu prieteni, rude


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

si mi-am mai amintit acum ceva, cand ne-am vazut cu preotul prin Feb si am stabilit sa facem acolo, el zice ok, sa nu uitati 2 lucruri - certificatele de nastere si copii
si ce credeti ca am uitat? cerficatele evident, eu nu sunt uituca de fel, dar probabil ca eram asa stersata ca o sa le bage cu totul, ca le-am uitat acasa si preotul a zis ca fara nu le boteaza
aveam laptopul la mine si a alergat nenea de la pensiune prin jumate de sat sa gaseasca o imprimanta, ca altfel faceam doar petrecerea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Dianaradoi - tot respectul pentru cine traieste religia ca atare. Dar da, nu vreau sa ii bage cu totul. Nu ca m-as teme ca ii ineaca, dar Dragos inca tuseste, abia i-a revenit vocea si intr-o saptamana nu stiu cum se va simti. A fost totusi la un pas de pneumonie. Pediatra de garda m-a intrebat de ce nu fac la domiciliu, dar vad ca s-a mai intremat putin bobocu' Dar de riscat cu apa rece si biserica friguroasa, nu risc. Vorba cuiva, la cat te chinui sa ii aduci pe lume...Plus ca de we asta se raceste vremea destul de tare.

Am prieteni musulmani, baptisti, catolici, evanghelisti, etc. Am studiat coranul putin, am fost la o intalnire intre toate religiile la Bruxeles si am stat printre studenti la seminarul ortodox. Nu cred ca ortodoxia este religia suprema, iar religia = credinta + ritualuri. Imi scot palaria in fata oricui are un set de valori bazate pe iubirea de aproapele tau, corectitudine, bun simt. Indiferent de zeii la care se inchina sau nu.

M-a luat la rost saptamana asta un preot ca de ce le-am dat 2 nume (?!!!) Ca acum o generatie se punea doar 1. Si ce treaba are asta cu credinta? Zic eu, pacatoasa.

In orice caz, multumesc Diana de preocuparea din mesajul 2 :) No ofense taken, doar am vrut sa intelegi de unde ingrijorarea mea.

Multumesc Anne, Anna, Balanta :) Prindem aceeasi frecventa :D

@mamici - In Bucuresti nu a facut nimeni totusi pe ritualul "bagat-in-cristelnita-doar -pana-la-gat"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Se pare ca voi naste prematur orice ar fi...

Am mai facut un control si colul meu este scurt, dar nu numai asta e problema ci ca la bebe cel mic nu ajunge suficient sange si hrana si trebuie monitorizat din 3 in 3 zile pana cand se va decide ca nu mai primeste deloc. Atunci se va decide scoaterea lor.
Maine fac si injectiile de maturare a plamanilor...si de aici..cu D-zeu inainte. Sper sa stea acolo cel putin 3-4 saptamani.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput