Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor si bun venit dianei, alex si evei

mda diana, asa zic si eu cine vrea sa vina vine si joi, mai ales ca nu suntem decat noi, mamele, frati si surori, un unchi bun si verii, niste prieten, si nasii, 20 cam toti...dar are un pic dreptate sotul ca ei muncesc pana le la 7-8 seara si apoi la cat sa ne intalnim la 8 si sa stam pana la 10 si fetele or sa fie cam adormite, si un nas e din pitesti si altul munceste mult, la fel oamenii muncesc pana pe la 7, o bunica si stabunicul sunt din Pit si tot asa...ca nu o sa avem cand sa stam, cand sa mancam, unde sa stea unii si altii...are si el dreptate in felul lui; dar eu as fi vrut sa fie in ziua aia ca doar atunci e ziua lor....dar cred ca va treb sa fac ca el si sa facem samnata :(

in cazul asta, cred ca iesim noi 2 cu fetele sau facem ceva si acasa joi eventual cu nasii care sunt aici si apoi ii chem pe toti sambata...ufff, as fi vrut exact de ziua lor

mi-as lua cateva zile sa stau cu ele atunci, sa bag si eu un shopping ceva, dar nu prea pot ca exact atunci e inchidere de luna si am sa fiu ocupata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Bine ai venit, Eva! sarcina usoara in continuare (sper ca n-ai avut prea multe probleme, cum a fost cazul meu pana acum).

dap, avem DPN apropiat dar cel putin pt mine...slabe sanse sa ajung acolo. vom vedea!

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

anna_a, ce de lume din pitesti. si eu sunt pitesteanca la origine. sotul e bucurestean.

inteleg acum ingrijorarea sotului tau. mai ales ca sunt si din alt oras (fie el doar la o ora departare) unii invitati, atunci singura solutie ramane tot sambata.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

noi suntem invers, sotul pitestean, eu buc, si planuim sa ne mutam in pitesti, sa ne luam acolo casa, avand in vedere ca putem munci amandoi de acasa si ca distanta nu e orifum f mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anne - pregatiri cu spor si petrecere reusita! Si bineinteles, un La multi ani! cu veselie in avans pentru mandrutele tale!

La noi = pregatiri pentru botez. La biserica doar + masa in familie la resto, dar tot fara petrecere. Nu am nervi acu.

Cred ca am gasit unde sa facem si noi botezul, preotul care a venit pentru molifta la noi are mare drag de copii, explica bine si cu rabdare si nu iti tine ditamai "predica" mustratoare daca intrebi diverse sau nu esti crestin ca la carte :) Din pacate, scufunda cu totul copii, dar tocmai ce ma gandeam ca de fapt bbs au intr-adevar reflexul de a-si tine singuri respiratia sub apa oricum. Mai am de impacat raguseala+tuse a lui Dragos cu o apa si o biserica incalzita si ma linistesc.

@Eva - bun venit si sarcina usoara

@Mamici - cam pe cand au inceput bobocii vostrii sa doarma noaptea intr-o bucata mai mare? Si cam pe cand s-a mai maturizat stiomacelul lor, cat sa poata da singuri ragurile? Multzu' in avans!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Ioana, apa e incalzita la botez. Nu-ti face probleme cu micutii. Copiii se boteaza prin scufundare totala de cand lumea si pamantul. Oricum trebuie sa intelegem semnificatia acestui ritual. Altfel nu-l mai facem sau alegem alta religie unde iti pune doar apa in cap. Chiar daca nu si-ar tine respiratia, preotul ii tine de nasuc.

Nepotelul meu s-a linistit cu ragaitul pe la 3-4 luni.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Ioana, mi-am dat seama dupa ce am scris mesajul ca poate am fost cam directa fara sa vreau. iti inteleg perfect grijile mai ales ca cel mic e racit, dar voiam sa te incurajez. daca nu a sunat ca o incurajare, imi pare rau. :)

anyway, petrecere frumoasa la botez.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Buna mamici ,

Am fost la morfologia de trim. III, si mi-a gasit IR-urile marite:

Artere uterine - flux cu spectru normal si valori crescute ale IR bilateral
- IR a. uterina dr = 0.49; PI=0.69
- IR a. uterina stg = 0.62; PI=1.15
Flux cu spectru si valori normale in aorta descendenta(IR=0.91) si in a. cerebrala medie(IR=0.81).

In plus, baieteii mei sunt mici(1119 si 1281 la 30 de sapt). Dintotdeauna au fost mai mici cu o sapt fata de varsta normala a sarcinii. Dar parca acum s-au distantat si mai mult de termenul normal.
Cat e de normal ca gemenii sa fie mai mici? Mi-e teama ca avand rezistentele in artere mari sa nu cumva sa se limiteze cantitatea de hrana si oxigen care ajunge la ei.

Voi ce stiti despre asta? Imi trebuie putina liniste pana ajung la control

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fina mea a trecut prin aceeasi situatie. era in 19 sapt si fetita avea retard de crestee de 5 zile. i-au dat aspirina sa-i detensioneze vasele si dupa vreo 3 sapt fetita si-a recuperat greutatea/dimensiunile.

oricum inteleg ca daca diferenta e pana in 2-3 sapt, nu e asa de grav. pur si simplu copiii sunt mai mici. ideea e sa-ti detensioneze vasele.

nu stiu ce se intampla totusi la 30 de sapt. cum e tratata aceasta situatie...oricum, nu te panica asa de tare. nu e bine nici pt tine nici pentru copilasi.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

alex, dar medicul ce a zis? EU stiu ca valoarea Ir-urilor normala este 0.6 dar nu inteleg ce valori ti-au iesit tie. Daca intr-adevar sunt marite, dr iti va da Aspenter (mie asta mi-a dat pt valori de 0.61 si 0.63) dar eu stiam ca in trimestrul 3 nu se da aspirina pt ca in caz de cezariana nu pot controla hemoragia. Pana acum cum ti-au iesit IR-urile?

Despre greutati nu stiu ce sa-ti spun. Nu mai tin minte cat aveau ai mei la morfo de 32 de sapt. dar gemenasii oricum sunt mai mititei. sa nu te compari cu o sarcina unica la aceasi varsta ca te apuca disperarea.

Sper sa vii cu vesti bune de la dr. Te pup cu drag

Mergi la inceput