Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, ai mei mananca aptamil (asa au mancat din spital), dar sa stii ca si asta constipa. adica daca nu le-as da si lm, garantat ar fi constipati. asa, au maxim 2 scaune pe zi. la spital, cand bb1 a pierdut mult in greutate din cauza icterului sever, el a primit doar lm o perioada si avea 7-8 scaune pe zi. cum a aparut si lp langa cel matern, s-au rarit si scaunele.
parerea mea este ca orice lp are tendinta sa constipe, din cauza cantitatii mai mari de fier continute, comparativ cu lm care este cam sarac in fier.

controale avem asa:
- eco transfontanelara
- eco de sold
- control endocrinologic, unde merg cu tsh si ft4 facute pt amandoi bb-ii (din cauza hipotiroidismului meu usor, trebuie verificati si bb-ii)
- control oftalmologic
- control chirurgie ortopedica, fiindca sotul are platfus si tre' sa vedem daca bb-ii l-au mostenit
- optional, eco cardiaca

adina, sugubina, vali79 , multumesc, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Salutare mamici
Brigit ma rog pentru voi.Doamne ajuta sa se intaresca puiutii.O sa fie bine,sunteti puternici,trebuie sa fie bine!!
Balanta
Ane mary



10+
Am primit o minune! Multumim Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, platfusul e cam fiziologic la copii, pana la 4 ani. aia cu incaltarile cu talonete e mit. in toata europa drii recomanda incaltari cu talpa moale, de tip piele intoarsa(nici chiarasa, ca le pot intra cuie, zic io). daca le luam incaltari de tip clapar, "sa le tia gleznele",la ce le folosesc copiilor, cata vreme in casa ei merg tot in sosete? mersul pe varfuri, cracanarea, mersul in x si platfusul sunt fiziologice pana la 4 ani. fiind suspecti de necesitatea de a purta orteze, am mersla profi dri ortopezi creme de la creme. de acolo va spun aceste informatii. bafta!
si la urma urmei, ce puii mei, platfusul nu e o boala. numai la noi in tara e considerat o anomalie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna dimineata!

Mamici cu gemenashi mai mari, va rog sa-mi spuneti cum a decurs la voi trecerea de la 2 somnuri la unul singur/zi? Mie mi se pare crunt, adica ai mei nu mai au niciun program...
Pe la 1 an si o luna, observam eu ca dormeau de 2 ori/zi cate o ora jumate si erau zile cand unul dintre ei chiar "sarea" peste somnul de dimineata...asa ca, am zis: "hai sa dormiti o data si bine". Ptr. 2 sapt. am incercat cu 1 singur somn. A fost dezastru, asa ca am revenit la 2 somnuri. Toate bune si frumoase pana a venit iar o perioada (pe la 1 an si 3 luni) cand se trezeau dimineata destul de tarziu, intre 09.30 si 10.30, asa ca mai aveau nevoie doar de un somnla pranz, a carui perioada varia de la 1 ora jumate la 4 ore . Atunci am avut impresia ca totul va intre pe un fagas normal, cu timpul...
Ei, de cateva zile, indivizii se trezesc pe la 08.00 dimineata (niciodata pana acuma nu au fost atat de matinali) si de pe la 09.30 nu ne mai putem intelege om cu persoana . Asa ca, ii bag din nou la somn. Numai ca nu intotdeauna sunt de acord cu mine, motiv ptr. care incepe circul . Tin sa precizez ca pe timpul zilei ii culc in camere separate, tocmai pentru a nu se deranja unul pe celalalt.
In concret, doresc sa va intreb cat a durat la voi perioada de tranzitie, daca s-a facut greu sau a venit de la sine si cam de la ce varsta au trecut la 1 somn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adina, merci ca m-ai lamurit cu platfusul.
mai retii la ce varsta ati facut eco de sold? unii zic ca pana la 4 luni nu este relevanta, dar nu stiu ce sa cred.

irip, iti raspund cu intarziere: da, ne-am acomodat cu bb-ii si parca s-au mai dus si colicile.
am desfacut carutul si ni se pare super. e adevarat ca e greu, dar pt trotuarele noastre, se manevreaza perfect.
tu cum te mai descurci cu bb-ii?

miruna, pt iritatiile de la ochii bebeilor ai incercat servetele iridium baby? mie mi se par f f bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Ai mei au avut un pic probleme cu ochisorii in primele 6 luni, in sensul ca faceau frecvent conjunctivita. Am folosit ceva picaturi (imi scapa acum numele lor, dar revin cand imi aduc aminte) plus servetelele Iridium Baby, care intr-adevar ne-au fost si noua de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta
Cred ca raman pe nan ca stiu ca iau in greutate, voi mai discuta cu pediatra ptr viitor.

Si eu am o probleme cu echo de sold ca stiam ca se face pana la 3 luni, neonatoloaga a zis pana la 6 sapt, oricum le am facut programare ptr echo sold, transfontanela si abdomen.
controlul ptr hipotiroidism l am facut la spital, la Giulesti se face la toti nou nascutii pe langa un test, fac parte dintr un program care prevede ca toti nou nascutii sa fie testati de o serie de boli deocamdata au doar 2, in strainatate sunt cam 50.
Baiatul meu are nevoie de recuperare ptr picioruse orientate in exterior, am chemat o fiziokinetoterapeuta si m a invatat ce sa fac zilnic mai rau ca el nu suporta ....si trebuie sa caut un moment de relaxare al lui, care o fi ala!

Sunt impresionata cum reusesti sa te descurci singura cu bebeii, mai reusesti sa dormi?eu am ajutoare si tot mi se pare greu chiar daca e extraordinar de frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

IoanaSgemeni multumesc ptr sustinere, ma descurc eu intr un fel doar ca incerci sa le faci pe toate si nu iti ies.A venit o prietena la mine care are un curs de alaptare lucreaza la o clinica ptr copii si m a batut la cap ca pierd laptele sa hranesc la san, sa las pompa.Am stat cu Andrei o ora a mancat se vedea cum curge laptele dupa a adormit iar la un sfert de ora a ras un biberon de LP de 90 ml.
Daca as face asa cu amandoi pai as sta doar sa alaptez!

Si eu am avut mancarimi de picioare si maini, cedau doar cu dusuri mai reci si solutie mentolata...aveam picioarele mereu albe, foarte frumoase cauzele sarcina gemelara iar in cazul obtinuta si prin fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mmammarutza noi am trecut la un sg somn cand au inceput dimi sa se scoale tarziu gen 10-11..Asa ca nani vine pe la 13-14 (aprox difera zilnic) si dorm pan la 17-18. Nu adorm ele imediat, ca aud hahaiala si distractie, da macar nu latra si se intretin amandoo.

La tine poate se trezesc asa dimi de la caldura. Ca si ale mele au avut zile de ma sculau la 8jumate..Da tot respectam schedullingu. Mutam totusi pranzu mai la 12 asa si le puneam la nani mai repede deci.Dupamasa se sculau la 17 si totu se devansa cate putin.

Eventual sa le dai activivati, sa iesiti un pic la un parc umbros o ora dimi, sa le dai jucarii noi tinute secret din cand in cand..O sa vina si la voi incet si somnu unic pe zi. Seara la cat se culca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,

Am citit si eu despre Brigit si nu mi-a venit sa cred. Doamne ajuta sa fie totul bine cu toti 3.
Cred ca am mai scris k si noi am facut eco de sold, transfrontanelara, control oftalmologic, neurologic. La eco de sold ni s-a spus sa revenim p l 4,5 luni, desi totul a fost ok potrivit concluziilor. Nu am inteles de ce trebuie sa revenim. La ctr neuro ni s-a spus la fel sa revenim la 3 luni. Aici am inteles ca asa se recomanda tuturor prematurilor.
Noi ink mai asteptam sa scapam d nenorocitii d colici care il supara doar pe baietel.
Ne descurcam cu copiii avand ajutor caci altfel eram de mult dusa...
Ma scoate din sarite lumea pe strada care se minuneaza de noi si baga capul in landou sa ii vada mai bine..
Ne gandim ff serios sa ne luam port bebe. Luam pulsul pietei. Aveti vreo recomandare?
Pup toate gemenistele!

Mergi la inceput