Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Va multumesc mult pentru rugaciuni si incurajari. Brigit a nascut la Polizu, este inca la terapie intensiva deoarece a facut edem pulmonar la cezariana. In seara asta isi va vedea puiutii pentru prima data. Avea 28 de saptamani si 5 zile, fetita s-a nascut la 900 gr si baietelul la 1100 gr. Sunt in continuare intubati dar nu au avut evenimente neplacute. Cat de curand vor primi laptic, deocamdata sunt doar pe perfuzii. Stiu cat ii va fi de greu, dar sunt convinsa ca are puterea, dragostea si daruirea de a considera ca de acum ea nu mai este a ei, este a copiilor ei, si vor trece cu bine peste tot. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Grea incercare pentru brigit, dar cu atatea ganduri bune, sa des Domanul sa treaca peste toate!

Polizu am auzit ca este una din cele mai bune si bine dotate maternitati. Ma bucur ca micutii nu au mari neplaceri, sa fie tot asa!

Off topic, ma bucur ca voi cele acre sunteti deja mamici de gemeni, sunteti prezente! Sunt asa curioasa de detalii despre cum este si ce faceti dupa nastere!

Noutatile de la mine, azi am mers la dermato, nu imi mai trecea eruptia de pe piele (burtica si maini). Ma mananca in continuare, dar am primit azi o solutie Calamine. Arat ca din triburile africane, seamana cu varul si miroase a lipici mentolat.

Cica este o reactie intalnita la gravide in trimestrul 3, mai ales daca au sarcina multipla. Pana acum vad ca sunt singura cu asa reactie, va doresc sa let's keep it that way! :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ioana bine ca ai aflat ce era cu eruptia aia.

torrino, multumim de vesti. Daca apuci sa vorbesti cu ea, transmite-i ca toate gandurile bune si rugaciunile noastre se indreapta spre ea. Maine este duminica, nu pot sa ajung la biserica, dar o candela aprinsa si o rugaciune sigur o vor ajuta. Polizu are o sectie buna, are aparatura in dotare si medici f bine pregatiti deci ne bucuram ca este pe maini bune. Ieri nu stiam daca sunt optimista sau pesimista....stiam doar ca sunt in stare de soc. Dar azi, din tot sufletul cred ca totul va fi bine

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

BRIGIT, totul va fi ok! Sunt sigura! Dupa ce vor primi laptic, vor incepe sa puna gram dupa gram. Doamne-Doamne va fi cu ei si-i va veghea! Stiu foarte multi copii care s-au nascut la 1 kg si au fost f. bine.

TONIRRO, multumim ptr. vesti! Te rog din suflet sa ne tii la curent cu toate noutatile, cat de mici ar fi ele! Sa ne bucuram de fiecare pas inainte facut de bebelushi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Brigit DOAMNE AJUTA! vor fi bine bebelusii, trebuie! mi-au dat lacrimile cand am citit..of
adipapazi stie-la spital cu mine eram in salon cu o alta mamica de gemeni, si pe la 30s a nascut cam 1kil aveau fiecare. Acum sunt bine!

IoanaSgemeni ce ai tu se cheama prurit de sarcina..gineco trebuia sa iti zica deja sa nu mai mergi si la dermato. Lotiunea mentolata e f buna si te calmeaza,am patit si eu si tare naspa a fost. Ma mancau si picioarele si burta. Si pe burta nu puteam suporta ulei sau crema..Ma spalam des si dadeam cu dinaia. Ca negrii aia eram si eu
Felicitari pt carut!

anabel79 schimba lapticu daca zice pediatru. Trecerea se face treptat: o masura din cel nou-restu de masuri din cel vechi, dupa 24h maresti la 2 masuri si tot asa pana il schimbi complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

mmammarutza, sugubina miruna
Multumesc ptr raspunsuri, problema e ca pediatra mi a zis sa raman pe Nan ca e mai putin dulce fata de celelalte formule si va fi mai usoara trecerea la diversificare.In schimb neonatoloaga cu care am nascut a zis ca formulele cele mai bune sunt topfer si aptamil iar ei fiind prematuri am putea incerca.

Bebelusii mei se constipa cam 2 zile stiu ca nu e mult dar au dureri de burtica si ma gandesc ca s ar usura dc ar face zilnic.

Am inceput sa pierd laptele tot pompand si am incercat sa ii pun la san doar ca asa se duce tot programul de 3 h pe care l am facut ei tot nu se satura dupa o ora de stat la san si ajung tot la supliment, nu stiu cum sa fac sunt epuizata chiar dc am ajutoare.Cred ca o sa incerc asa o perioada sa vedem cum e....

E normal ca la 1 luna de viata sa fie activi, dorm dar nu foarte mult cel putin baiatul are chef de stat la vorbe.... e foarte atent dc povestesti numai sa nu il pui in patut ca arde.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@ Sugubina - da, asa e, ii mai zice PUPPP.Cand am mers la droctora mea gineco, nu se vedea mai deloc eruptia, nu ma manca si dupa o zi in care se combinase cu deranj major la burta am zis eu ca e de la ceva ce am mancat. Nu am mai intrebat-o pe ea, dar dupa 3 zile cand a explodat eruptia am mers direct la dermato, la o doctorita pe are o stiu ca e buna. Asa am aflat de minunatia asta care de azi s-a extins si pe sani :(((

Imi vine sa fac fix ca ursul din Mogli, da, e nasoala rau. In plus, de ieri mi s-au umflat picioarele si mainile ceva de speriat.

Strang din dinti si ma dau cu calamine si stau suspendata cu picioarele langa ditamai bidonul de apa.

O zi cu vesti bune va doresc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anabel - din pacate nu am experienta in asa ceva, m-a avertizat cineva ca sunt multe incercari pentru alaptat si sa nu ma descurajez.

Iti doresc in schimb sa reusesti sa mentii alaptatul la 3 ore si sa mai ai suficient cat sa ii pui in continuare la san!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Tonirro multumim mult de vesti. Deci la Polizu a ajuns draga de Brigit, au o sectie f buna si sunt sigura ca totul va fi perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, imi pare extrem pt ceea ce traiesti zilele astea. pt mine, a venit ca un soc vestea despre tine; am citit acum un pic in urma si am vazut ca aveai de cateva zile dureri - eu cred ca erau contractii dureroase, iar faptul ca ctg a iesit bine inseamna doar ca in momentul ala nu aveai contractii; nu mai conteaza acum, important este sa fiti bine toti trei.
iti doresc din suflet sa ai multa putere, iar bb-ii sa fie bine. Doamne ajuta!

Mergi la inceput