Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

noi am avut un patut initial, pus pe cele 2 volume din fratii karamazov ca sa se faca plan inclinat. la aprox 2 luni am mai luat inca un patut identic. sunt pliabile si nu recomand nimanui patuturi de lemn. copiii devin din ce in ce mai mobili, se ridica apoi in fund/picioare si se arunca in spate, dand cu capul de zabrelele de lemn, indiferent ce aparatori ai. in plu, ii vezi mai bine daca dormi in ncamera cu ei atunci cand au febra sau ceva de genul (daca ai aparatori, tre sa te ridici de jdemii de ori). pe toti cei care au luat patuturi de lemn (argum no 1 fiind ca se transf in nush ce pat mai mare peste 5 ani) i-am auzit sfarsind prin a dormi cu copiii in paturile lor.patuturile au saltele cu fibra de cocos si le caram peste tot can plecam.
ai mei au dormit singuri, fiecare in patut, lumina stinsa si asa fac si acum. ma trezeam si ii alaptam pe fiecare sezand. alaptatul in pozitia orizontala si cu copilul dormind alaturi de mama e contestat de absolut toti stomatologii: copilul devine un lenes care nu mananca cat are nev, ci se serveste de muuuulte ori, sfarsind prin a dormi cu laptele in gura, tu nu il speli pe dinti dupa fiecare papa si asa face caria de biberon (care nu are leg cu biberonul, ci cu laptele care ramane pe dinti si in gura, fie el de mama sau praf)
balanta, lasa-i sa doarma impreuna chiar daca unul din ei e nervos. pune o muzica si obisnuieste-i sa doarma unul in zgomotul celuilalt. copiii nu sunt asa nevricosi ca adultii la somn.nu-ti fie frica!vei vedea ca iti vei usura foarte mult existenta.sigur ca daca urlatul e insuportabil, faci separatia. mai ia un tarc/un patut in alta camera si macar cand il muti, pune-l tot intr-un patut. noi am avut in sufragerie inca un pat si la un mom dat l-am inlocuit cu un tarc si ne-a fost tare bun ca mai lasam acolo un copil si pe celalalt il luam cu mine unde aveam treaba cateva minute in casa.
din experienta mea, cea mai usoara perioada este cea de inceput. eu am ingrijit singura si i-am si alaptat pana la 3 luni, apoi cu o bona. dupa varsta de 7-8 luni pana la 1 an jumate e horror: manaca pietre/mucuri de tigara/caca, cad in cap, se catara, trag de sertare, ling pe jos etc, tu te cocosezi ca sa ii inveti sa mearga, toate acestea pe fundalul minunatei diversificari care duce la disperare nenumarate mame. primele luni-parfuuuum! singura parte naspa e ca te scoli noaptea, in rest, dupa colici, dorm si papa lp toata ziua, asa ca e boierie!plus ca ii lasi in pat cu un carusel si faci pipi in liniste. ceea ce nu mai pupi dupa 7-8 luni, cand iti indeplinesti nevoile fiziologice cand se iveste ocazia, nicidecum cand le simti, cand a face pipi pt ca iti vine, nu pt ca dorm ei si nu se stie cand mai apuci, e un lux maxim.
roadele gemeniei incep sa se arate dupa 1 an jumate, cand incep sa se joace impreuna, stau si cate o ora de vb la gard intre paturi, se joaca in masina si drumurile lungi devin foarte simple etc. si uite asa se sterge cu buretele perioada 8 luni-un an jumate.
condimentele mele sunt din ce in ce mai nazdravane, pusi numai pe sotii, vbesc de toate, papa, alearga, danseaza, coloreaza, lipesc abtibilduri si magneti, numara... mor de dragul lor si de oftica ca ma intorc la serviciu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

am nascut luni si sambata deja ii alaptam simultan cu tzatzoaiele mele cat china. nu am fol nicio pompa, doar sfanta mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Adina, a fost o placere sa te citesc multa sanatate

adriana, stii ca pt vergeturi nu exista nici tratament preventiv, nici de combatere. Incearca totusi sa folosesti acum o crema grasa, de galbenele,o crema bogata in vit E doar ca sa limitei nr lor. Si spun "acum" pt ca mai tarziu, iti va fi greu, daca nu contraindicat, sa te dai cu crema pe burtoaca.

ioana, inca esti pe baricade, da?

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor, cate informatii pretioase, sigur voi reciti tot ce ati scris.

Adi, inca nu am luat patuturile, dar argumentele tale ma fac sa ma reorientez spre patuturi pliabile, mai ales ca intr-adevar le voi monta in aceeasi camera cu noi. Dar noi vrem peste vreo 2-3 luni intentionam sa lasam camera doar pt ei, si eventual pana pe la vartsa de 3-4 ani sa foloseasca aceste patuturi. Oare cele pliabile pot fi folosite atat de mult?

Adrianaady, Anne, cum adica vergeturi? Cremele pt combaterea lor nu isi fac efectul? Eu folosesc acum o crema de la Elancyl, pe care am dat o groaza de bani, si o sa-mi iau si ulei de argan, ca am vazut ca e ok pt astfel de situatii si unt de shea

Ieri am fost la socrela mea, si vorbeam de hainute etc... si am zis ca as vrea saci de dormit pt copii, la care ea mi-a zis ca copiii transpira in acei saci si cea mai buna e paturica, ca ce o sa fac eu toata noaptea, o sa-i invelesc pe copii bineinteles, doar n-o sa vreau sa dorm , si ei oricum nu au puterea sa dea intr-o parte ditamai patura. Patura e sfanta! N-am mai comentat subiectul, dar as vrea parerea mamicilor, daca nu va suparati ...


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, sa nu tesurprinda daca faci vergeturi chiar daca folosesti cea mai scumpa crema de pe pamant. Nimic nu este garantat 100% impotriva vergeturilor. Trebuie doar sa avem grija sa fie f bine hidratata pielea, ca sa fie elastica si sa prevenim ruperea tesuturilor de pe burta , solduri, sani.
Si eu am cumparat saci de dormit dar acum mi se par tare grosi si nu cred ca-i voi folosi nici la iarna pt ca nu vreau sa-i infofolesc atata timp cat este cald in camera. Ideea cu patura este f buna si pe mine m-a invatat o mamica sa foloses stilul asta http://www.galloimages.co.za/image/baby-girl-sleeping-under-blanket-with/76127460/2 ca sa previn sufocarea. Cred ca se vede bine in poza: un capat al paturii este bagat sub saltea si faci un fel de buzunar.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

cat au fost mici am folosit o paturica cand ii acopeream.Era iarna si ei nu se fatzaiau.cand a inceput foiala erau si afara vara asa ca nu ii mai acopeream mai deloc, dormeau in body cu maneca lunga sau scurta si cu piciorus. In iarna urmatoare, deja aveau un an si se faiau maxim, de la un cap la altul al patului asa ca au trecut la sac. Imi venea sa-i ridic statuie aluia de a inventat sacul de dormit. A fost ok toata perioada, aveam un sac subtirel, fara maneci si le dadeam niste pijamale subtiri pe sub sac.Iarna trecuta i-am bagat iar in sac, dar nu prea erau de acord, uneori protestau asa ca asteptam sa adoarma si apoi-hop in sac. Nu as fi facut asta, dar in noptile care ramaneau negabati in sac, se trezeau pt ca, din cauza nemiscarii si pt ca erau descoperiti ii lua cu frig....si ajungeam tot la sac

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

hello burtici si mamici!
Am si eu o intrebare pt mamicile care si-au botezat pruncisorii,ce fel de tort ati avut?Eu am cautat pe net si nu am gasit cine stie ce modele de torturi pt gemeni...daca ma puteti ajuta cu o idee,poza sau link,v-as non stop.Multumesc frumos!
Legat de patutul bebelusilor,eu mi-am luat unul singur,in care au dormit amandoi pana la 2 luni,dupa care baiatul a devenit un plangacios noaptea si nu doarme o clipa si am fost nevoita sa-l iau cu mine-n pat,iar fetita,mititica,care e o cumintica foc,doarme in patut.Nu stiu pe viitor ce voi face....Iarna,voi opta pentru ambele variante, sacii de dormit mai subtiri,dar si paturica prinsa sub salteaua patutului pt cine doarme in patut,vedem cum se acomodeaza.
Aveti grija de voi burtici si mamici,si de minunatiile din viata voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

adi,ce frumos povestesti despre ceea ce inseamna a avea gemeni!!!
balanta si eu ma ocup singura de ei,ziua mi se pare frumos si usor ca majoritatea timpului se doarme,in schimb cand vine noaptea....pfuaa,nu va imaginati ce stare ma apuca,caci baiatul a prins obiceiul de a nu dormi ori incepand cu ora 12,ori cu ora 04.00 dimineata...si,logic plange sa fie tinut in brate,cum l-am luat cum il bufneste rasul....ceva de genul,te-am fraierit si de data asta...cum l-am pus jos,cum incepe sa urle..zici ca suntem in filme...mare smecher...ei,si pierderea noptilor ma termina psihic...aa,si mai au si bunul obicei de a manca din 2 in 2 ore,daaaar fiecare la o diferenta de o ora...asadar,dorm cu intreruperi ceea ce ma irita si mai mult....deci,pt mine noaptea este un cosmar,speram ca dupa botez sa se schimbe si baiatul,sa doarma cum era inainte....sa nu mai confunde ziua cu noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Cred ca am spus si eu de patuturi, ca tot din acelea de plasa, portabile avem. Numai ca recomand sa aiba la capat usita cu fermoar, ca pe la un an jumate sa poti lasa deschis sa iasa pe acolo, sa nu sara peste. Eu am doar unul asa si va spun ca se jaoca cei mici intr-una in el..se ascund acolo se rascracesc cum vor etc. Si tot asa cand se arunca cu capul nu se lovesc de ceva tare.
Cat despre sac de dormit, si eu ridic statuie inventatorului, ca asta iarna ii puneam in sac si dormeam si eu cat de cat, atat cat dormeam, inisitit ca nu mai am si invelitul pe cap. Ai mei se zvarcolesc noaptea intr-una. Soacra sa vina ea sa-i inveleasca, ca mi-a cerscut tensiunea cand am cetit, ca asa mi-a zis si mie odata la telefon cand m-am plans, ca ce alta treaba am, decat sa am grija de ei. Inca astept sa se intoarca roata si sa-i servesc aceeasi fraza, vad eu in ce imprejurari.Acum deja ma uit da le iau alti saci, ca au crescut si se apropie iarna. Chiar si dr pediatra mmi-a recomandat atunci sa-i culc in saci de dormit.
Adipapazi: ce faci cu ei dupa ce incepi serviciul?Ca eu deja ma framant desi mai am 6 luni pana atunci. O sa incerc si cresa, insa ma emotii mari, ca baietul meu sta atarnat rau de mine si daca nu s-or adapta?...
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

miruna, eu l-am avut asa
https://plus.google.com/photos/108518117417496356070/albums/5461925187357385585?authkey=CJ26lrT3xLD4Tw#photos/108518117417496356070/albums/5461925187357385585/5471894435197469490?authkey=CJ26lrT3xLD4Tw

ce pot sa spun e ca a fost foarte bun, de fapt eu sunt fan acea cofetarie (capricci fosta giuseppina-Unirii) si, cand imi vine pofta de dulce, doar de acolo iau. Tot de acolo le-am avut si la aniversarile de 1 si 2 ani...si tot de acolo vom face si pt urmatoarele...

2+

Mergi la inceput