Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ioana multumesc pt raspuns Si tu sa ne povestesti numai lucruri bune din spital
Imi poti spune te rog ce saltelute ai luat tu? si de unde? ca sunt atit de multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

adrianaady, noi am luat un singur patut si bine am facut. Ma documentasem si eu si am aflat k in primele luni fetele pusesera copiii in acelasi patut. Patutul parca are ace si de ce sa nu recunosc e mult mai comod sa ii hranesti luandu-i cu tine in pat decat sa te ridici noaptea si sa stai aplecat deasupra patutului. Dupa cateva sapt de nesomn, am decis k fiecare sa doarma cu cate un copil in camere separate. Nu afirm ca e bine cum procedam noi, dar fiecare familie identifica pe parcurs ce i se potriveste. De asemenea, nu pot sa spun k dak ei isi vor scoate mesele de noapte si nu se vor mai misca noaptea prea mult nu o sa i pun in patuturile lor, dar acum patutul e depozit de jucarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, cum se hraneste bb cu mama in pat? cand e pus la san inteleg, dar din bibe? si cum se hraneste deasupra patutului?
eu ii hranesc pe canapea in sufragerie, eu/sotul stand in pozitie sezanda iar ei la mine/sot in brate (pe rand, evident). apoi ii tinem minim 20 de minute sa ragaie (evident ca nu ragaie tot timpul - uneori adorm instant, dar noi tot nu ii punem in patut pt 20 de minute post hranit).

noi avem 2 patuturi. am luat pliabile, de la bertoni si separat saltele de cocos, tot de la bertoni (parca 180 lei a fost o satea - sunt saltele bune). le-am pozitionat sus, iar bb-ii stau f bine. la partea dinspre cap, am pus niste carti sub saltea (deci s-a format in plan inclinat, unde capul este mai sus decat picioarele, ca sa ii ajutam sa nu regurgiteze mult). pt ca lateralele capsoarelor lor sa nu se turteasca, mutam des cartile de la un cap la altul al patului (deci o zi bb doarme cu capul pe stanga, a doua zi pe dreapta).
bb2 doarme in niste pozitii tare ciudate (se muta de-a latul patului, aluneca in partea de jos, isi impinge pozitionatorul, etc, asa ca chiar de am fi vrut noi, ar fi fost imposibil sa doarma amandoi in acelasi patut).
in timpul zilei, in perioadele in care nu dorm, ii mai aduc in sufragerie si ii pun fie pe canapea intinsi, fie in balansoar, depinde de fiecare cat de nervos este .
daca noaptea un bb este agitat si celalalt doarme, sotul ii ia pe cel agitat si doarme cu el. in mod normal, eu dorm in camera bb-ilor iar sotul singur, in dormitor.

mi-e tare dor de perioada sarcinii, chiar daca am stat 19 saptamani in pat (de fapt, am stiut din sarcina ca imi va fi dor de perioada aia). intr-adevar, aici, la sectiunea asta, am petrecut clipe minunante cu gravidutele din perioada "mea" si cu fetele care erau deja mamici. sper sa ramanem in continuare in zona.

adriana, felicitari pt succesul cerclajului .

sarcini usoare gravidutelor si nasteri fara probleme celor ce urmeaza sa nasca .

eu tôt nu am ajutor (in afara de cel al sotului, care sot lucreaza de dimineata pana seara,
dar cu toate astea ma ajuta cat poate el de mult); nu am gasit o bona ok. in octombrie va veni mama 2 saptamani sa ma ajute, dar nu poate veni des fiindca ea sta f departe plus ca inca lucreaza...
oricum, o astept ca pe painea calda

edit: va pup pe toate si va multumesc ca v-ati amintit de mine


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.
Adriana, observasem ca nu ai mai scris dar am crezut ca esti intr-un concediu prelungit la maree. Ma bucur ca et simti bine. Stai in pat, da?
Mai am 26 de zile asta daca asteapta baietii pana atunci. Noi am facut 34 de sapt si vad ca multe mamici au nascut la 34 si bbii sunt sanatosi deci imi este din ce in ce mai putin teama ca voi avea probleme cu bbii. v-am povestit ca la 33 de sapt s-au intors din pelviana in craniana? Dr a fost surprins si a spus ca asta se datoreaza spatiului... au avut loc de intoarcere. Eu ma gandesc acum: daca au loc asta sa fie un semn ca voi atinge 38 de sapt cum a zis dr? Eu tin pumii sa fiee asa.

Mie au inceput sa-mi apara vergeturi. imi este teama sa ma mai dau cu crema p burta si ASeara m-am trezit cu 2 vergeturi langa buric. Pe solduri, pe fund si pe sani incepusera sa-mi apara, dar burta, pana ieri, era imaculata. Asta este....sa fie singura mea problema.

Ralu, tu ce mai faci?
Pup toate gravidutele si mamicile

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta multumesc mult de raspuns, imi e de mare ajutor Imi pare rau ca inca esti singurica pe timpul zilei, dar ma bucur mult ca te ajuta sotul asa tare seara Ma bucur mult ca ramin mamicile in zona, ca uite cite am de invatat
Anne ma bucur ca sunteti bine , ce a mai trecut timpul Tu cite patuturi ai cumparat ? si de unde ?
La mare nu am fost deloc anul asta, dar nu e bai recuperez eu Recunosc ca nu stau doar la pat mai am de facut vreo 2-3 drumuri la servici sapt ce vine si apoi inchid capitolul munca. In rest mai ies pe afara 5 min, ma plimb usurel asa; evit drumurie lungi pe jos, merg peste tot ca masina . Multumesc lui Dzeu inca imi este binisor, la control dupa cerclaj colul avea 3.68 , inchis. Dar oricum voi avea mare grija .
Azi facem 17 saptamini si ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca m-a ajutat; am avut citeva luni grele ; dar au trecut. Unul dintre bebelusi e sigur fetita ; de cel micut inca nu suntem siguri, datorita pozitie nu se vede clar ( avem 2 pareri la 1 ca ar fi tot fetita ) Oricum nu mai conteaza, sanatosi sa fie
Irip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

felicitari adriana. Da-i un chico? :D
noi am cumparat 2 patuturi de la ikea, de lemn, dar nu pot sa ti dau detalii/impresii pt ca-mi lipsesc bbii :)) Pe internet gasesti insa patuturi si la jumatate de pret fata de magazine. Saltea am cumparat cocos cu mijloc de latex pt ca latexul este natural pe cand spuma este sintetica si tratata chimic pt a fi antialergenica/antiacarieni sau mai stiu eu ce anti. http://www.bebejunior.ro/index.php/saltele-cocos/saltea-din-nuca-de-cocos-cocos-latex-lux-120x60x12cm-doua-fete-vara-iarna.html este mai scumpa dar eu incerc sa elimin pe cat posibil sinteticul si chimicele cel putin pt o perioada. Am cumparat doar o saltea. In cazul in care nu voi putea sa-i culc in patut, sa nu-mi bag unghia in gat ca am dat 700 de lei pe saltele. Daca dorm in patut, fac imediat comanda de a 2-a.


+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Adriana - noi am luat saltele tot de cocos (simple) si patuturile de la Kinderkraft, dupa ce am analizat prin comparatie cusaturile si latimea prinzatorilor pentru nivelul intermediar de la alte produse f similare si doar cu putin mai ieftine.

@Balanta
- te admir sincer! Si eu voi incerca singura+ajutor de la una bucata consort. Dupa prima luna o sa vedem cum merge, daca o sa ma descurc si cand intra el la serv din nou, plus ca asteptam sa vedem ce personalitati au berbecutii :P
Mi-a placut ideea cu planul inclinat! :D

Azi va anunt oficial 35s+1 zi! Contractii in continuare, dar negocierile cu nazdravanii sunt in plina derulare pt ink macar 5-6zile. Mandra continua sa imi faca ficatul pate, iar ficioru se sprijina si mai da cu tartacutza in "poarta" de iesire.

@Anne - dak ai avut pana acum burticosu' curat, e genial! Eu sunt ferfenitita cu vergeturi pana peste buric de ceva vreme. Acu ma bucur de ele cand se rozalicesc si extind, pentu k la mine e clar k una in plus nu va mai conta si e semn ca bebicii mai au un moment de crestere ;) Multa bafta! mult a fost, putin mai este! Sa ii poi tine cu bine pana e vremea sa ii vezi sanatosi, fara probleme!

Pupiciovici pentru mamici, bebici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, noi f rar ii tinem pe brate cand ii hranim. de exemplu, daca sunt singura acasa aplic o metoda ce mi-a fost spusa d miruna (ea a aflat d l o mamica d gemeni pe care a intalnit-o in parcul unde se plimba cu copiii). Ma asez in patul d mijloc cu cate o perna mare in lateral pe care pun cate un copil si iii hranesc simultan, iar noaptea, stand in pat, le ridic capul pe o pernuta si asa ii hranesc si pt k de obicei adorm nu ii mai trezesc pt a ii pune sa elimine gazele. Slava Domnului nu am avut probleme cu regurgitarea. Nu cred k as putea sa i tin pe brate prea mult pt k ma doare spatele cumplit si de asemenea ma dor si bratele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Iona, burticosul meu a avut momente si momente :)) In saptamana 31 avea 117 cm in "talie". La 32 de sapt aveam 112 cm. M-am speriat crunt si imediat am fost sa-mifac eco, dar domnii mei stateau cu capul in sus dar nu sub sani ci mult mai jos...zici ca steateau in genunchi. La 33 erau cu capul in jos si de atunci am ajuns la 116 cm, 4 cm in 2 saptamani. Toate miscarile astea strategice trebuiau sa-si spuna cuvantul cumva.
Felicitari pentru cele 35 de sapt. astep un chico si d ela tine :)). Ma mir ca ai o fetita asa zvapaiata. Ma gandeam ca macar ea sa fie ingaduitoare cu tine, dar se pare ca ea te chinuie cel mai tare . Iti tinem pumnii sa ii poti tine cat mai mult. Nu are rost sa te intreb de greutatile estimate, pt ca o prietena din grupul meu a nascut o fata la 36 de sapt de 4 kg dupa ce la eco, in aceasi zi, i-au spus ca are 2.800 kg

puup

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ioana imi plac tare acele patuturi si mie ; am vazut ca au salteluta inclusa. Tu pe cele cu cocos le-ai luat separat ? Felicitari pentru cele 35+1 saptamini !
Anne si mie imi este groaza de vergeturi dar ce sa le facem?

Mergi la inceput