Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Logam, draga mea, bine ca ai scapat de el Doamne, ce i-a trecut lui prin minte!!! Culmea ar fi sa mai aibe ceva pretentii la cresterea copiilor Eu zic sa ia mare grija de tine daca ai facut si cerclaj, sa eviti efortul cat mai mult, dar sunt sigura ca stii deja asta.
Nu stiu cum de eu nu am intrat, inca, in febra cumparaturilor pt bebe. Poate si pt ca am atatea ramase de la Andreea si imi va da si sora-mea de la fetita ei. Bine, ca ii vom cumpara si hainute noi, dar nu toata garderoba.
Lansej si eu un sondaj/intrebare. Avand in vedere temperaturile si ca voi naste cel mai probabil in jur de 29 oct +- cateva zile, are rost sa-mi iau blugi de gravide? Matusa-mea zice ca nu are rost sa arunc banii pe asa ceva, mai ales ca-i port numai 2 luni. Cu toate ca nu m-am ingrasat mult, sub burtica nu ma mai incap vechii pantaloni si ma gandeam ca nascand prin cezariana imi vor prinde bine si dupa nastere ca vor fi mai lejeri. Tin minte ca la prima nastere ma deranjau blugii normali, mai ales ca vreo cateva saptamani purtam si o centura. Voi ce ziceti????

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mami de 2 carutul ala l-am vazut des pe strada aici dar este intr-adevar greu, are vreo 14 kg. Si sotului meu i-a placut dar i-am zis clar ca daca il cara doar el nu e nici o problema, il luam. Dar eu cand ma gandesc ca trebuie sa-l car zilnic un etaj pe scari nu ma incumet. Aici il gasesti mai ieftin dar nu sunt sigura ca-l livreaza i in Ro iar oferta e doar pe culoarea asta: http://www.baby-markt.de/Unterwegs/Kombi-Kinderwagen/ABC-DESIGN-Kombikinderwagen-3-Tec-aqua-dark-brown-2.html

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Popescule, salutari, eu zic pas pentru blugii de gravida, si YES pentru pantalonii de gravida sport si comfortabili, sunt si din materiale pentru vreme rece, - moi si frumosi..
Eu am 2 perechi de blugi de gravida, insa deja am renuntat la ei, ca taie al naibii cusatura aia exact sub burta si nici tu nici bebe nu o sa o suportati, parca iti baga cineva un cutit cand stai jos, e nasol, nu mi s-au parut comfortabili..Poate dupa nastere, dar nu cred.

Nici eu nu m-am ingrasat decat 2 kile si un pic, insa pantaloni de gravida port -si office si sport- de cateva luni bune.pai vorbim aici de burta,mai mult, nu de ingrasat, eu nu as mai avea cum sa bag vreun gram din burta mea joasa in vreun pantaln normal, nu stiu cum de mai sunt fete care nu au pantaloni de gravida, mi se par frumosi, eleganti si comfortabili, pentru ca partea de sus e din bumbac si sta ca o a doua piele pe burtica.
Sfatul meu e sa intri si sa probezi, o sa vezi ce inseamna sa stea burta lejer..Nu mai inteba matusi unchi si alte rubedenii, ca ei nu se gandesc sa stea bebe bine sau sa te simti comfortabil-ci se gandesc cat de scump e si ca arunci banii pe geam, ca oricum dupa aia nu mai esti insarcinata
Ideea e ca bebe trebuie sa fie deloc strans, turtit, inghesuit-de buna voie, -ii e suficient ca e el acolo in casuta lui care oricum are sa ii devina neincapatoare in curand..Iti spun:si daca ar trebui sa ii port numai pentru o saptamana, -si tot i-as lua!

Alma, stiiiiiu foarte bine treaba cu verificatul daca scaunul de masina e in standarde si exact cum tre sa fie pentru bebe, stiu exact ce teste fac la scaunelul ala in spital inainte de a te lasa sa pleci cu bebe in el, am citit asta cred ca inca de cand aveam o luna juma! si e bine ca faca sa, la cat de trazniti sunt unii pe aici! Am spus ca nu luam carucior acum, ca abia am luat mobila si ne-a cam golit buzunarele, asa ca la carucior ne repezim pe la 8 luni asaaaaa, mai aproape de sosirea lui bebe..Well, poate doar daca apare ceva super extra fenomenos care e in lichidare-o super oferta la ceva ce ne place- atunci poate ma razgandesc.Dar pentru carucior cu scaun de masina e timp destul.

199?ok, asta e cu totul altceva, eu asa am avut impresia ca zicea 1199, cred ca din cauza de luni am vazut aiurea:)

Angelique, -nici sa nu pleci singura de acasa pe vipia aia!


24 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angiuta, tipul de carucior pe care l-ai pus tu in mesaj este frumos, dar pentru noi e de evitat, am multe prietene cu bebei care au probleme cu acest gen la care rotile alea apropiate din fatza ba se blocheaza, ba pleaca in alta directie..Oricum,fetele mele au spus ca nu ar mai lua asa ceva.. Preferabil cel cu patru roti- normale - sau cu 3, toate mari..
Nu stiu, nu spun din experienta, spun din ce spun fetele de langa mine de pe aici..
Eu i-a spus sotului ca maximul pe care il accept la carut este de 7.5-8 kg, -am vazut multe asa aici-pai imaginati-va ca e si bebe atasat, cum sa porti zilnic -chiar de mai multe ori- un carut de 14 kile si ceva?e enorm! never!

24 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns logam spune:

Eu nu prea port pantaloni, prefer rochitele ca sunt mult mai comode, iar pentru cand e frig, cu colanti grosi.

Luminita, de Sorina Dana - 10 noiembrie 2007
poze Sorinutza mica

Alte poze

Povestea nasterii
21+ cu Tudor Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

bubulina mie in general nu-mi plac cele in 3 roti (jogger) iar cel pus de mine pt. mami de 2 in ochii mei face parte din categorie. Mi se par mai greu de manevrat decat unul cu 4 roti duble sau nu.
Mie imi mai place Quinny Buzz 4 dar e cam scumput si iarasi e greu de carat pe scari... eu raman mai dparte la Inlesina Zippy Travel system, sper sa-l gasesc la oferta candva sau poate ma razgandesc...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Epopeasca nici eu nu am inca pantaloni de gravida,eu port rochite deocamdata si am niste pantaloni cu talie foarte joasa care mai intra pe mine.Dar saptamana asta sigur merg si eu sa imi caut ceva mai de toamna.Eu zic sa iti cumperi,in septembrie seara sigur o sa fie mai racoare si 2 luni te folosesti de ei.

Bubu ce bine de tine ca ai luat doar 2 kg,eu am pus 6.Dar am o pofta de dulce

Logam nu lua in seama ce spune sotul,te vei descurca



21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

right, - si noi vrem tot unul cu patru roti..
Oricum, ma pot orienta mai putin dupa ce oferte sunt acolo, pentru ca-vorba lui Almy- aici nu le gasim.
Sincer, eu cred ca atunci cand apare carutul care tre sa fie al lui bebe-ne sare in ochi imediat.Dar si noi vrem sigur unul cu patru roti,-asezate normal, nu cu doua aproape lipite in fata.



24 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angelique, asa e sarcina, eu nu am facut nimicutza sa nu iau kjilograme, ca slava Domnului, de mancat mananc si nu pot sa spun ca am intrat in categoria unde vomatul era la ordinea zilei.Insa stiu sigur ca abia in trim 3 se aduna kilele ca lumea-si sincer nu prea ma intereseaza aspectul asta, ci vreau un singur lucru:bebe sa isi ia tot ce ii trebuie, sa aiba din toate suficient, sa fie sanatos, sa ajunga cu bine in bratele mele si in lumea noastra unde sa ne umple viata,inima, gandurile si tot!si am eu timp dupa aia sa ma gandesc si la aspectul asta-doecamdata ma rog sa am lapte si sa poate bea sa aiba tot ce ii trebuie in primele luni..

!!Daca ti-e pofta, -mananca! nu cumva sa te gandesti la kile si sa iti pui poftele in cui, ca mai rau iti faci.Stai linistita, nu o sa te tina prea mult.Sunt perioade si perioade.Eu am tot alternat chestii tolerate cu intolerante si iar am revenit..Nu depinde de tine.papa linistita ce iti place, fa-i lui bebe placere

de acord cu rochitele, insa astea or sa mearga acum, vara,fara probleme in noiembrie e receeeee, toamna nu are numai zile prietenoase, asa ca ganditi-va si la alte achizitii

24 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popescule, azi a fost Schimbarea la Fata
Nici eu nu stiam, am auzit la radio si mama stie ca nu ma omor cu spalatu', asa ca...
Legat de sarbatorile astea... ma scuzati, dar sunt alte timpuri acum, unii dintre noi lucreaza in ture de exemplu. Ca sa nu mai zic de alte alea.
Referitor la pantaloni, toata luna octombrie cred ca va fi nitelmai racoare... Eu mi-as lua o singura pereche , ca vorba ta nu e iarna si vor fi f utili imediat dupa nastere, ca nu vom deveni brusc silfide
Pe de alta parte are dreptate si Logam despre colanti
Alexa, am notat, graco symbio
Bubulici, Bioana a zis ca caruciorl 3 in 1 costa 199 Eur pai dadea 2000 Eur pe un no name?
Lucian inghionteste cumintel , inca nu are al doilea nume, s-ar putea nici sa nu-l aiba, vedem...
Angelique, stai acolo, maica, asta nu e vreme de iesit...
Da, da, io, io, pofta de dulce!
Moama, de ieri as manca orice si oricat...
Mami, si eu ma uitam la 3tec-ul ala... e greu zici?
Logam, optimism, zen, astea
Fostul sa cante pe la alte mese

Sa va zic de prenatal... Dr meu a zis ca se iau obligtoriu cele 42 de zile dupa nastere si am cazut de comun acord sa ii mai dam lui 10 zile de la noi, ca sa intru in prenatal pe 10 sept si sa imi iau si ce mai am de luat din concediul de odihna inainte.
Deci e ok.
In principiu cam nici un dr nu o sa lase cela 42 zile singurele, pentru ca se poate naste si dupa DPN, asa ca se prefera adaugarea de cel putin o sapt din prenatal.
Cam asta e...


Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput