Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Onutz - Da si eu m-am obisnuit cu sistemul de caco de la noi. Da am zis si eu ca poate-poate mai scutesc niste bani. Ca la inceputul sarcii oricum m-am scuturat de vreo 2000 lei pt analize.
De platit oricum platesti, si am platit cu varf si indesat cand a fost vorba de probleme de sanatate. Mai ales la copil ca nu gaseai medicamentele compensate din lipsa de fonduri.

M-am linistit si cu salariul. Cica ne plateste firma acum CAS-ul si somajul pe drepturile de autor si de aia am luat mai mult.


Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Si mie mi s-a spus ca s-a terminat fondul alocat pt analize in 20 de minute , da, sigur! Le-am facut pe banii mei pe toate, desi-s curioasa unde dr**** se duce CAS-ul meu din fiecare luna.
Onutz, multumesc de raspuns, nu m-am gandit la chestia cu zile libere pt tatic , inca un motiv in plus sa ma inscriu.
Despre carucior, eu vreau neaparat 3in 1, pt ca asa am vazut la prietenele mele si sunt foarte utile.
Mie imi place in mod deosebit espiro-3-in-1-vector-pro.
De la fete stiu ca cele cu roti duble sunt greu de manevrat si se prind pietre intre, iar cele cu doua manere scurte sunt iar destul de greu de virat.

25+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Fetelor, un aspect important la carut e sa poata fi impins si din fata si din spate, uneori vrei ca bebe sa te vada si sa-i vorbesti ca sa nu planga, alteori vrei sa il impingi din spate ca sa adoarma.
Eu la primul bebe am avut un carucior chicco, era usurel si a fost 7 mil la reducere la babyexpo, se lasa pana jos si a fost bun de la inceput, dar il impingeam numai din spate si ma opream mereu sa vad ce face bebe, doarme, e treaz, e invelit bine ...

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

vreausaninga trebuie sa te contrazic. Eu l-am avut pe de la 8 luni (al 2 lea carut) :http://www.billiger.de/show/produkt/5957449-roemer-YANIS-Design-Neptun.htm si am fost foarte multumita . Römer e o firma de scaune de masina si avea si 2 modele de carucioare. M-am dus cu gandul sa iau un PegPerego Pliko P3, tot cu roti duble si acelasi maner iar apoi l-am incercat si pe asta si ambele mi s-au parut la fel de usoare, acelasi tip de inchidere si la fel de usor de manevrat asa ca l-am ales pe Römer pentru ca era si cu 50 de euro mai ieftin si nu mi-a parut nici o clipa rau. Nu am avut deloc probleme cu el, nu s-au sucit rotile, totul in ordine. Dupa ce nu l-am mai folosit i l-am dat unei prietene care inca il foloseste.
Ce nu recomand in nici un caz e marca Hauck. Primul carut a fost un Hauck si era ingrozitor.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:


Onutz, sunt si eu curioasa daca e negociabil concediu prenatal.
Si ce se intampla daca raman doar sa zicem 40 zile in postnatal in loc de 42, care sunt consecincetele?
Sper sa te lamuresti si sa ne spui si noua.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popeasco, mie-mi spui, ca i-as lua si luna de pe cer...
As da, normal, daca as avea, dar astia care trimit facturile nu ne pasuiesc si aia de la magazin nu ne dau mancare pe zambete
Studiez probema, oricum, trebuie vazute, probate...
La ce piata ai fost?

Uite ce am gasit pe prima pagina, ca eu oricum nu mai tin minte cum am facut:
Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options(e in dreapta, arata ca un semafor)- bifezi "Activeaza mesajele private".


Nico, si eu as fi vrut sa profit macar un pic de caruta de bani pe care o platesc la sanatate, dar... ma rog...
Bine ca nu mai ai de dat
Espiro e cool
Angiuta, exact asa ceva as vrea
Vreausaninga, cu placere
Eu n-as zice nu unui carut cu roti duble, depinde f mult de mecanism. Pe mine ma oripileaza carucioarele alea all plastic de zici ca sunt surprize de la pufuleti. Si cand imi aduc aminte de rotile alea care se blocheaza si catai zgomotul fac pe asfalt mi se sterpezesc dintii
Mie imi plac astea cu roti mai mici in fata si mai subtiri (parca imi plac mai mult alea simple decat duble) din silicon sau cauciuc, eventual gonflabile






Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Onutza, mii de plecaciuni, ca nu-mi dadeam seama cum se face
Piata de la mine din oras (Caransebes)...ma indoiesc ca ajungi tu pe aici. Si al nostru carucior de care ziceam are roti duble, dar n-am avut probleme cu el.
LE: am rezolvato cu PM-urile. Astept parola

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ipraty, bine-ai revenit
Si eu sunt curioasa, pentru ca atata timp cat alea 42 de zile se suprapun oricum cu urmatorul concediu zau daca inteleg...
Cica din motivul asta majoritatea medicilor impart toata perioada jumi-juma, sa nu care cumva sa fure strumful statului nici 2 zile din prenatal.
Dar mai este un motiv: sunt mamici care doar atat concediu isi iau dupa nastere, cel de lehuzie de 42 de zile, dupa care se intorc taras-grapis la serviciu din motive de functie/ cariera/ bani/ afacerea familiei. Acestor femei statul le spune "stati acasa, nebunelor, ca sunteti lehuze!" si din acest motiv exista acest numar minim.
Dar eu nu muncesc la firma lu' tata, profitul nu e al meu, mare functie/ cariera n-am, suuuper salariu n-am, asa ca vreau sa stau acasa cat mai mult inainte, daca dupa nu pot pentru ca indemnizatia e aia care e.
Va zic in seara asta ce zice medicul meu de familie, dar aveti grija ca nimic nu-i batut in cuie si difera in functie de medic
Popescule, ai PM
Ma gandeam eu ca era piata de la tine din oras

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna burtici,discutati de carucioare...eu am gasit unul no name(cum zicea cineva) 3 in 1,199 de euro.astept sa vina sotul si sa il luam. ca nu am de gand sa dau mai mult pe un carucior.e rosu si are de toate-si de ploaie, si de vant, se poate intoarce si cu fata si cu spatele,rotile egale, cum voiam...deci l-am gasit.

detergent eu am luat norit. si balsam nu folosesc.deloc.azi dimineata am pus niste hainite la spalat,cu mana in ideea ca le scot cand ajung acasa....pe metro imi suna telefonul-era alarma sa imi aduca aminte ca azi e sarbatoare....nasol, dar a trebuit sa le scot...maine e tot sarbatoare asa ca le voi calca miercuri...

NICOLETA nu te enerva ca nu schimbi nimic... nu are rost..asa merg treburile, din pacate.

sa vad cum imi umplu timpul ca dupa-masa trece mai greu....



embarazada de 23+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Sa ma ierte Dumnezeu, dar cine mai e sf Teodora de la Sihla?!?!?!!? Eu una nu sunt de aacord cu toti sfintii astia de isi fac aparitia in calendarul ortodox ca ciupercile dupa ploaie. Pai ramai cu ditamai mizeria in casa si cu rufe de spalat si uscat o saptamana, ca noi o tinem dintr-o sarbatoare in alta! De ziua de azi nju zic nimic, ca e sarbatoare veche si importanta, dar Teodora de la Sihla? Si uite cum ma enervez taman din cauza bisericii
Onutz, mersi, am pus pozeeee Pot incerca sa pun si un filmulet?
Apropo de balsam, din cate stiu eu nu e bun din cauza mirosului, dar noi am folosit unul inodor, care doar facea rufele mai moi, deci nu avea cu ce sa o afecteze pe Andreea. Ca din cauza mirosului puternic de la balsam pot face astm, altfel e ok.


26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput