Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Mai fetelor, pe mine de cateva zile asa o nerabdare m-a apucat.....abia astept sa vina odata termenul, sa-mi nasc marea mea surpriza pt ca bebelina asta a fost un adevarat soc pt noi, nu ne asteptam deloc sa o avem acum, draga mea mica. Si de la soc total am trecut la nerabdare. Andreea, scumpa de ea, si ea abia asteapta sa o vada pe surioara ei. De cate ori vede un bebe la tv e innebunita de fericire, face "shhhh" cu degetelul la gurita daca vede ca bebele respectiv doarme...e o dulce . De la groaza de cezariana, de aseara parca nu mi se mai pare asa rau nici cu ea Vreau sa o vad, sa o tin in brate, sa fiu sigura ca e sanatoasa...niciodata n-am asteptat toamna tarzie ca acum, pana si la prima sarcina am fost mai cumpatata

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Dragelor, pe mine ma bate gandul sa ma inscriu la un curs de puericultura Am gasit la o clinica privata cu 4 sedinte a cate 2-3 ore. O fi interesant?

25+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Am o stare de nervi de nu va vine sa credeti. Deci, am fost saptamana trecuta la med. de fam. pt trimitere la analize. Era 30 iulie si mi-a zis sa ma duc dupa data de 1 august. Bun, am fost azi. Si cand sa imi fac programarea la laborator, surpriza, nu mai avem fonduri.

In rest nu am chef de nimic. Nici sa merg la munca, nici sa ma plimb, nici sa manac, nimic-nimic. Nu stiu ce e cu mine. Imi e dor de Bia, sa ma enerveze cand nu ma asculta, sa stam la povesti, sa mergem in parc. Nu mai suport nici caldura si, mai nou, mi se umfla labele picioare si mainile ziua, iar noaptea ma dor picioarele de la genunchi in jos si le simt reci.

pe toate burticile
Sa stapaniti sanatosi toate lucrusoarele pentru bebelusi pe care le-ati achizitionat. Ma laud si eu ca am luat un dres, sosete si 2 bluzite pt bb.

Angiuta Felicitari prietenei, refacre rapida si bb mancacios.

Bioana - Timpul trece repede si vine sotul incarcat cu surprize. E frumos sa aranjezi hainutele. Eu la Bia foloseam un detergent special pentru bblusi, TEO. Acum nu l-am mai vazut prin magazine, dar probabil sunt alte marci.

Gata, iar m-am umplut de nervi.

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Nicoleta, lasa nervii ca numai bine nu-ti fac! Eu una nu am stat nici o zi fara sa o vad pe Andreea si nici nu stiu cum voi rezista in maternitate fara ea; va veni in vizita, dar probabil va plange cand gtrebuie sa plece si imi va rupe sufletul. Noroc ca o voi avea pe bebelina sa ma consoleze
Cat despre analize, eu m-am obisnuit deja cu asta. Luna asta imi fac doar dozarea pt Rh, dar luna viitoare ma programez din timp (adica pe la jumatatea lui august pt septembrie) sa fiu sigura ca prind fondurile si sa-mi mai fac si eu un set de analize inainte sa vina bebe.
Fetelor, vreau si eu parola de la albumul de poze, plsssssssssssss

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, gagici!

Popics, mai bine te duci tu cu nasa, ca sa fii sigura
Mena, si eu vreau prenatal, ca ma apropii de capatul puterilor. Psihice, nu fizice. Cu cat se apropie DPN-ul sunt din ce in ce mai dezinteresata de orice altceva in afara de , of cors. Abia astept sa-l cunoastem
Popeasco, si eu sunt la fel de nerabdatoare, daca as putea m-as teleporta direct in travaliu
Vreausaninga, cursurile astea sunt interesante si diploma pt tati ii ajuta sa-si ia cateva zile de concediu in plus dupa nastere
Ne vom inscrie si noi
Bubulici, cred ca la ora asta inca sforai
Nico, eu m-am obisnuit cu ideea ca trebuie sa platesc absolut tot. Mie imi este cel mai la indemana sa ma duc la Medlife, e f aproape si asistentele sunt super ok (eu am vene mici, subtiri si mi-e groaza de ace). Bineinteles ca nu au fonduri niciodata. Analizele preconceptionale m-au costat aproape 900 ron (doar sange, secretiile la super clinica Medical City) si de atunci ma tot distrez.

Si pe mine ma lasa nervii usor usor. In afara de asta imi este f f cald si 40° cate se anunta azi nu ma ajuta deloc, mai ales ca la 18.30 am programare la med de familie. Nu m-as fi dus, dar trebuie sa negociez concediul prenatal.
Imi spunea prietena mea ca majoritatea medicilor dau concediul asta impartit jumi-juma, pentru ca daca se naste mai tarziu de DPN se depasesc cele 42 de zile. Asa ca s-au hotarat ei sa-mi fure fix 22 de zile, ca doar e pui de elefant pe care eu o sa-l las sa stea 3 sapt in plus in burtica, mai ales ca post natalul se suprapune cu conc. de crestere. Ete fleosc. Ma scuzati. Va dam dar de fapt nu va dam.
Eu imi calculasem ca o floare ca ma mai duc la serviciu fix pana pe 16 august, dupa care 12 zile de concediu de odihna, apoi prenatal fix 84 de zile apoi postnatal de 42. Si iete ca mi se dadu peste nas ca vai draga, daca de naste mai tarziu bla bla. Bine, uite, las de la mine o saptamana in plus pentru post natal, dar atat. Nu de alta, dar in loc sa stau tintuita pe un scaun la birou as vrea sa ma mai plimb un pic la aer curat, sa pot sa mananc mai sanatos (ah, un amanunt, la birou nu avem frigider asa ca nu pot sa mananc putin si des), nu mai zic ca ajung lesinata acasa; mai pe scurt sa am un pic mai multa grija de mine si mai ales de
Asa ca ma duc sa negociez.

In alta ordine de idei m-am impotmolit la carucior. Nu gasesc si pace.
Vreau unul cat mai usor, spatarul sa poata fi lasat la 180°, cu invelitoare pt picioruse, plasa de tantari, husa de ploaie si scoica (again cu invelitoare); sa nu aibe roti de plastic (fac un zgomot infiorator dupa cateva luni de utilizare si e super zdruncinat daca mai au si suspensii proaste sau deloc, am oroare de ele) inca nu vad utilitatea landoului portabil, parca Alexa (Doura) zicea ca a avut Moses basket care a fost f util.
A, si sa nu coste cat toata mobila din camera lui la un loc, presupunand ca dragul de el ar avea deja una.
Am gasit ceva simpatic de la Baby Care, dar carucioarele lor imi dau senzatia ca nu debordeaza de calitate si alea cu roti de plastic sunt horror de manevrat in general pentru ca ei se lauda cu rotile din fata pivotante care de la un moment dat incolo se blocheaza pur si simplu de-a curmezisul exact cand ti-e lumea mai draga, de obicei cand traversezi strada. Asta pe care l-am gasit eu e cu roti de silicon, dar nu are invelitori pentru picioare.
Mai am cateva link-uri salvate acasa, ma mai uit si pe ele. As astepta pana la Baby Expo ca sa le si vad, dar parca nu mai am rabdare
Alina, tu ziceai ca ai caruciorul fetitei, care e de la Peg Perego si e usor de manevrat?

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popeasco, activeaza PM din optiunile profilului

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Epopeasca multumesc! Reusisem sa ma calmez cu analize, da m-a enervat si o colega care sustinea ca am lucrat eu niste materiale pe de care nu stiam. Si pe un ton ca pacrca as fi eu dusa. Acum ma cauta contabilitatea ca mi-a gresit iar salariu. N-au decat sa faca decont cu avans de salariu ca nu mai am banii sa le dau inapoi.

Stiu ca e greu sa stai departe de copii. Noi am last-o pe Bia in fiecare vara la tara la scoaramea (circa 30 km de Buc.), dar mergeam saptamanal sa o vedem. Acum e la Cheia si e mai departe, si nu am putut sa mergem in we la ea.

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

epopeasca eu stiam ca exista balsam de rufe de bebe, eu stiam ca balsamul nu e recomandat pentru ca poate produe alergii. La Vladut am folosit detergent normal si o clatire extra si moasa a zis ca e ok.

tnicoleta multumesc frumos!

onutzEu una pentru romania, la trotuarele care sunt acolo fie ele si noi dar strambe si borduri imense, mi-as cumpara un carut cu roti umlate cu aer, ceva de genul:
http://www.amazon.de/Moon-13030074-714-Kombikinderwagen-inklusiv-Tragetasche/dp/B0063D9C0M/ref=sr_1_123?ie=UTF8&qid=1344250099&sr=8-123
incovenientul e ca genul asta de carucioare nu prea au scoica pntru masina, cel putin nu la un pret acceptabil. Landol e foarte util mai ales ca nastem iarna, are salteluta iar bebe sta perfect drept. Daca carutul nu are plasa de tantari sau husa pt ploaie poti cumpara si extra, la dm gasesti modele universale. Peg Perego Pliko P3 e super, se manevreaza super usor e si usor, rar am auzit sa aiba cineva probleme cu el dar nu e pentru noi nascuti. Un sistem trio de la Peg Perego e insa foarte scump.
Nu cred ca cele cu roti din silicon sunt mai silentioase, eu vara asta i-am luat o trotineta lui Vladut u roti de silicon si e asurzitoare.
Eu una vreau doar un carut usor si usor de manevrat, inclin spre Inglesina Zippy trio dar nu sunt inca hotarata.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Onutz, pai cum sa-l activez, ca eu stiu ca e deja activat, de cand am facut profilul Explica ca la

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Referitor la carut, noi la Andreea am avut un no name gasit la un magazin din piata, am dat 450 ron pe el (parca), cu roti si suspensii super pt drumurile noastre, cu husa pt picioare si l-a putut folosi din prima zi pana pe la 10-11 luni cand era deja prea lungana fii-mea. Si apoi i-am luat unul ieftin, sport de la dhs pe care il mai folosim si acum uneori. Acum e dat imprumut la alt bebe. Si vorba lui Onutz, nici sa dai frate pe un carucior cat pe toata mobila lui nu-i afacere, mai ales ca noi acum prindem iarna si daca ninge...mai putin iesit cu carutu'. ...Acu' nu ca nu mi-ar placea si mie unul cu de toate

26 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput