Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

hello
ne-am intors si noi, sunt deja la munca, mi se pare ca am lipsit o vesnicie.
am avut niste carti imprumutate si ma tot feream de ele"ora vrajitoarelor" de Ann Rice,le-am inceput in vacanta, nu le-am terminat, dar am numai vrajitoare si demoni in cap.
azi am trimis-o pe socrella sa ii ia ghiozdan lui david, ia-m dat lista cu variantele, sper sa nu se abata.
revin
poze nu stiu dc are rost, sunt aceleasi ca in anii precedenti, macar nu pot spune ca-s mai slaba.
i-am zis lui d. de locul de joaca de la ikeea( patania lui Corap) si acum ma pune sa mergeem ca nu mai apuca ptr ca va fi prea inalt. am fost ieri odata deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miri, sa va fie de bine vacanta. Cum a fost vremea pana la urma? Ati ajuns pe la Balcic?

Ne-am intors si noi aseara, in Maramures a fost bine, la Lacu Rosu excelent, am mai fi ramas vreo 2 zile, ne-a parut rau cam am stat doar 3 nopti acolo.

Vineri plecam la Alba, sambata e botezul, luni seara ajungem la Viena. Intre timp spal masini dupa masini si incerc sa rezolv cat mai multe din lista care nu se mai termina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Lavi ne-a plouat 5 ore pe drum pana acolo, cand am ajuns era soare, duminica la pranz a plouat cu galeata vreo 3 ore, apoi seara cam innorat, si pe urma ne-am prajit bine.

nu am mai fost niciunde , ma cam sperie cumparaturile de scoala, nu stiu cati bani vor inghiti, nu ma pot baza pe ce haine are David, niciodata nu ii vin toamna pantalonii din primavara.si bluzele ii raman cam scurte la maneci.Cred ca 2000 nu e o suma departe de adevar, cu 3 treninguri, 2-3 incaltari, camasi, pantaloni si rechizite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hello!

Miri, Lavi, bine ati revenit din vacante!
Miri, si pana la urma unde ati fost totusi?
Lavi, ma gandeam la tine si cat trebuie sa ai de lucru cu bagajele la cate deplasari ati facut vara asta - a prins bine la moral, eu n-as fi rezistat nici la jumatate .

Terminat si noi concediul, de-acum ne apucam de lucruri serioase .
Am facut turul strandurilor: Bazna, aquaLandul din Deva, Geoagiu, vazut cetatile din Deva si Hunedoara, baile romane si cascada din Geoagiu... Au fost faine toate, ne-am bucurat de bucatica asta - era pacat sa fie atat de aproape si sa nu le vedem. S-au mai imprietenit si ai mei cu apa, au descoperit topoganele - noi nu prea am prins asa ocazii pana acum.

Iar pe ultima zi de concediu o tura rapida de creasta in Fagarasi . fara copii de data asta

de azi, back in business.

PS. de Anda mai stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si m-am apucat de cugetat si la scoala... cumparat ghiozdan si penar deocamdata. urmeaza sa organizez hainele intrate la apa x2 - tare grea treaba mi se pare asta. apoi sa reaprovizionam stocurile pentru scoala si gradi...

Miri, daca adaugi pantofi si geaca de toamna, rechizite etc, cred ca e foarte realist prognosticul tau de buget .

Intrebare: aveti idee cam cum se desfasoara prima zi de scoala? La ce ora deschiderea, cat stau parintii, cand luam copilul, ce se face? Ma tot gandesc cum sa ne organizam si noi.

Mara, succes ambilor bobocei!
eu ma gandeam cu Ana sa incepem gradinita cu o saptamana mai repede, sa avem timp s-o acomodam, iar in 10 sept sa mergem toti cu Cristi la scoala, sa nu trebuiasca sa ne impartim.
Recomand si pe Andru sa-l obisnuiesti din timp, in prima zi e o mare vanzoleala si nebunie, plang toti etc. Educatoarele noastre intotdeauna ne-au recomandat sa incepem gradinita fie mai devreme, cand vin putini copii si e timp sa se acomodeze, fie mai tarziu, dupa ce marea masa s-a obisnuit cat de cat si nu mai plange...

Cristi imi pare destul de ok cu scoala. Aseara, cea mai mare problema a lui era sa-i dau voie sa faca petrecere "de incepere" in prima zi dupa scoala cu noii copii din clasa, sa vina la noi, el sa-i astepte cu aranjamente din baloane... isi socotea banii din pusculita pentru cate baloane i-ar ajunge. Iar eu sa pregatesc ceva prajituri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Maria am fost la Duni in BG.
M-a sunat socrella ca i-a luat lui d. ghiozdan tot compact, ii dadusem variantele scrise pe biletel de acasa, si de stilou, nu avea ce i-am dat eu, mai asteptam poate apare si in alta parte sau tot la ei.Lavi s-a redus la 169 lei, mare afacere am facut.
am trimis-o pe ea cu el ca iar pleaca o tura la Ploiesti pana incepe scoala dar voiam sa cumparam "pe probate".
la scoala lui d. cica la inceputul lui sept se afiseaza la avizier lista cu rechizite obligatorii

Nu stiu ce-i cu Anda, a disparut si de pe FB, am sunat-o odata tot ingrijorate si mi-a respins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

cu stiloul m-ati pierdut: trebuie din clasa 1 deja?? ce fel cautati?

n-am mai discutat atat de accesorii pentru copii de pe vremea cand erau bebelusi (carucioare, scaune de masa si de masina - remember? ), acum constat cat de simpla a fost gradinita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Maria eu m-am gandit sa ii iau unul bun, si unul mai ieftin, pe asta il ochisem initial: stilou Pelikano Junior, Pelikan - diverse culori
dar cica nu il au acum.e pe site de la Lavi.In descriere scrie ca e ideal ptr incepatori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mai, eu de 4 ani incoace va tot turui ca sa enjoy gradinita ca e cea mai usoara perioada. Nu ma prea baga nimeni in seama.

Maria, dreptate ai cu echipamentele de bebe!

Miri de ce 3 treninguri, eu zic ca 2 sunt suficiente pt inceput mai ales ca mai creste.

Prima zi de scoala, banui ca difera de la caz la caz. La noi era ceva de genul: la ora 8 sau 9? Festivitate in curtea scolii sau in sala de sport daca ploua. Dupa aceea mers in clasa copii plus parinti, dat flori doamnei, dat orarul si lista de rechizite de doamna catre parinti, facut unele anunturi, dat comanda de si caiete tip si eventual achitat. ( sa aveti ceva bani la voi). Dupa aceea parintii primesc liber vreo ora iar copiii raman in clasa cu doamna. In clasa I i-a aranjat in banci , i-a plimbat pe hol si le-a aratat toaletele, etc. in clasele urmatoare banuiesc ca au depanat amintiri din vacanta. Dupa vreo ora parintii si-au recuperat copiii si gata. De a doua zi program normal.

Penare - am remarcat ca sunt mult mai ieftine la Herlitz decat in oras. La librarie erau vreo 100 ron penare cat de cat ca lumea. La alta librarie ieftine, pe la 20 ron, dar niste chinezarii de ultima speta, prost concepute, prost cusute. Neechipat, adica fara creioane. A, cautat pt Silvia pt ca atunci cand am fost la Click nu ne-am gandit ca ii trebuie si ei. Nataliei i-am luat de la Click cu 29 RON echipat minus stilou, Herlitz. Daca oi avea timp si chef mai dau o tura si cu Silvia pe acolo.

Stilou - normal ca trebuie din clasa I. Eu va sugerez sa luati o forma cat mai normala si sa-i placa copilului cum arata. Luati 2-3, de firme diferite. Primul, mai ieftinache ca il strica repede pana invata sa scrie cu stiloul fara sa apese. Se gasesc pe la 10-20 de lei. I-am liat Nataliei unul ieftin si unul Herlitz my.pen recomandat de vanzatoare. A zis ca nu se strica, ma rog, eu am dubii dar s-o vad si pe asta. A costat 32 de lei.
Am de gand sa i-l dau dupa vreo luna de scoala, cand invata sa scrie cu stiloul.
Rezerve de cerneala se gasesc ieftine prin Hypermarket-uri la librarie am vazut ca-s mult mai scumpe, calitate la fel.

Caiete si coperti eu iau de la librarie in prima zi de scoala din lista doamni. In clasa I parca i-au tbuit 2 caiete tip I si 2 de matematica, coperti pt ele si pt manuale si caietele tip. Aici e mai greu pt ca trebuie sa vedem manualele ca sa vedem cat de mari coperti trebuie.

Nici eu nu m-ai stiu nimic de Anda!!! O fi iar intr-o perioada din aia de a ei cand dispare. Andaaaaaa!!!!!

Maria, la mine chiar simt ca s-a complicat treaba si cu bagajele si cu sortat haine mici/de sezon la schimbarea sezoanelor. Am si vorbit cu Virgil ca mai mult de 3 copii nu scalam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, sa va fie de bine si voua vacanta! Cum se prezinta Geoagiu? Strandul de acolo? Eu n-am mai fost de la un revelion din anul II de facultate.

Mara, bine ai revenit!

cami, scuze, n-am apucat atunci sa-ti dau liinkul ca faceam bagaje.

Apropo de bagaje, cam proasta varianta cu 4 zile intre 2 vacante, mult mai bine e cu spatiere mai larga dar asta e daca n-am planificat din timp.

E f prost la mine ca am putine haine in care pot alapta (bluze, rochite) si care ma cuprind si in partea de sus si de jos. Timp de shopping pt mine n-am avut asa ca sunt pe garderoba de avarie, 2-3 rochite cu bretele, 4 tricouri de alaptat si 2 camasi cu maneca scurta, 2 perechi de pantaloni scurti dupa care nu ma omor dupa niciunii si cu asta am trecut toata vara.

Nu v-am povestit ultima belea. Cum stateam noi frumos la pastravaria Alex din Mara, superba pastravarie si peisaj si mancare si tot, asa deci, cum stateam noi pe terasa la masa in casuta pe piloni, virgil la un mom dat pune aparatul foto pe balustrada terasei si la alt moment dat ii da un cot si il scapa in apa. L-a recuperat Silvia imediat care era jos si se uita la pastravii care se si repezisera spre el crezand ca e comestibil dar nu prea mai merge. Adica poze mai face dar nu se mai vede ecranul. Practic faci poze pe nimerite :). Nu vad cand am putea sa incercam sa-l reparam sau sa luam altul pana plecam la Viena. A fost si asta un aparat de 4-500 de dolari luat din state ca si predecesorul lui pierdut de V in Madrid. Noroc ca merge iar in state in septembrie, dar ce sa zic, am fi avut ce face cu banii aia.

Mergi la inceput