Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

dupa ascultarea copilului, a crescut procentul contra - ma apuc sa fac cererea.
in schimb era entuziasmat de ora de spaniola (si de profa aferenta) (de fapt spaniola avea azi) si ofticat ca n-a facut sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello scolaresc!

Noi aseara am fost in Carrefour, am achizitionat ultimele rechizite, caiete etc. Seara am stat o ora aproape sa recopiem orarul, sa facem ordine in caiete, sa facem ghiozdanul. Totul organizat si-n atmosfera de lucru.
Am resimtit prima data in viata mea o resposabilitate suplimentara si activitati noi, stresante, datorita faptului ca-s obligatorii.

De azi au intrat in paine: 2 ore de germana si una de mate. Feed-back de la plod voi avea dupa-amiaza. Aveau si religie ortodoxa in orar, de la 11-12, dar noi zicem pas la ea - la ora 11 mergeau bus-urile de la Kiga dupa Sarah si un coleg.

Avem 3 zile/saptamana cu ore pana la 13. Si o zi de lalaiala, pana la ora 11 (azi). Mi se pare multicel. Sa vedem cum e ritmul, insa.

Sarah e mega-incantata. Singura mea problema e logistica de dimineata cu lasatul la scoala: strada e extrem de stramta, locuri de parcare ioc. Deci cosmarul unui sofer. Dar voi supravietui eu maxim 2 saptamani. Apoi o s-o las la marginea strazii sa mearga pe jos pana la scoala (200 metri).

Corapino, suna horror ce zici tu ca e in manualul de religie. Iar aia cu vizitele de pupat icoane e deja peste puterea mea de intelegere. Ma bcuur ca-si lace espanol-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe clasa Silviei nu i-a dus la biserica decat de Craciun si de Pasti la Impartasanie. Nici nu i-a luat la rost daca merg sau nu duminica la biserica, nu se pune problema ca ar "pica" religia daca nu merg la biserica. Eu le las pe fete la religie daca nu dau de vreun prof absurd, pana acum n-am dat. Daca nu e prima sau ultima ora ce face copilul, sta pe hol? O ia la plimbare prin cartier? Acum ca acum dar in ciclul doi? Daca nu face religie in clasele primare va considera ca e dreptul lui sa nu faca nici mai departe si se va plimba ora aia prin cartier/ oras fapt care nu ma incanta.

Noki si Nati abia asteapta temele si eu abia astept sa-i pregatesc caietele, sa vedem azi dupa sedinta.

Roxi probabil au fost 130 lei cu tot cu auxiliare, manualele n-au cum sa fie atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uh, ce simplu era daca ar fi facut religie in legatura cu morala si intr-un context coerent. nu mi se pare normal ca acu sa-nvete ca femeia-i dintr-o coasta de-a barbatului, sa citeasca maine-n n.g. ca prima fu femeia africana si poimaine sa-nvete la biologie de darwin si alte cele.

habar n-am ce-om face mai incolo. dar deocamdata nu am idee cum sa aplanez conflictul intre ideile mele si raspunsurile pe care ar trebui sa i le dau la intrebarile pe tema de religie.

Edit: chestia cu luatul la rost cred ca depinde de profesor. in manual zice asa:
"voi mergeti la biserica? cand? cu cine? ce faceti acolo?
de ce este important sa participam la sfintele slujbe? (asta e o intrebare cu raspuns sugerat in paranteze, nu-l mai scriu aici)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Uitasem de manuale, Roxi - Sarah le-a primit de la scoala - 3 noi, 1 uzat de tot (matematica). Pe asta din urma trebuie sa-l cumpar eu.
S-a facut o lista care a circulat printre parinti la sedinta in care fiecare zicea ce si daca vrea vreunul din manualele-caiete de exercitiu suplimentare. Ele sunt obligatoriu de avut, dar logistica de achizitionare difera, pentru ca unii le aveau deja cumparate.
Eu m-am trecut pe listuta sa ni le aduca direct la scoala. Dar nu cred ca costa mai mult de 40 de ron.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

M-am intors de la sedinta, am ramas uau! Doamna deja i-a retnut pe toti dupa numele mic si ni i-a si caracterizat in doua cuvinte pe fiecare :)

109 lei am dat pe auxiliare, 50 fondul clasei, nu trebuie decat maruntisuri, clasa e nou nouta de anul trecut. Parintii mi s-au parut Ok cu 2 exceptii, as descrie dar mi-e ca pot fi identificata asa ca mai bine tac :)

Manuale au primit de la scoala noi, la religie nu, vor folosi doar un caiet tip.

De Silvia va povestesc asa for fun :), ca sa vedeti un pic in perspectiva daca va intereseaza.

Silvia are deja teme la romana si matematica a intrat in paine bine de tot.

Tot Silvia are domn nou la religie, zice ca asta nu e asa cu religia ca ceilalti doi :)

La romana o are pe directoarea adjuncta, a avut doua ore, zice ca e draguta doamna si se vede ca e pasionata, ii chiar place romana :). Azi au avut lectia cu Desteapta-te romane! I-a pus pe fiecare sa citeasca cate o strofa probabil ca sa vada cum citesc :)

La mate e o ciudatenie: au 3 ore in programa, fac cu o profa s incai o ora optional, fac cu un prof. Azi au avut optionalul de mate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

100 de lei pentru auxiliare? Cam mult, nene, pe noi ne-au costat 54 de lei. Plus "fondul clasei" vreo 150. Am dat numai 100 si acum astept sa vad cati parinti mai dau.
Mariei ii place mult dupa doua zile, sunt intr-o perioada de joaca, cunoastere reciproca si evaluari. Maine avem sedinta dupa primele trei zile cu feed-back din partea invatatoarei. Ne place si mie si Mariei mai ales ca e zambitoare. Noi am experimentat patru ani cu o educatoare scortoasa, care-si dadea ochii peste cap din orice si ne-a ajuns.
Copiii din clasa par ok, parintii nu comentez...vorba lui Lavi. Oricum, se putea si mai rau, mai ales ca noi am optat pentru scoala de care apartinem si stam intr-o zona nu tocmai cu pretentii, ca sa ma exprim civilizat
Sper sa-i fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput