Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

voi stiti deja care sunt materiile clasei 1? sunt si optionale? se face si limba straina?

noi inca n-avem orar stabilit, deocamdata am inteles ca prima/primele 2 sapt. fac doar recapitulari, cum spuneam... iar sedinta va fi doar peste cateva zile bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Noi avem orarul deja, dar nu stiu cat de mult va avantajeaza sa-l scriu, ca difera fundamental fata de scoala romaneasca clasica.
Sarah are 7 ore de germana, 3 de mate, 2 de romana, 2 de sport, 2 de atelier-lucru manual, 1 de cunostintele naturii, 1 de muzica si 1 de religie, 2 optionale de povestile Fratilor Grimm in germana.
Optional cica aveam de ales intre 3 chestii#536; aceste povesti, matematica distractica si ceva cu traditii la romanii. Eu am ales matematica, dar din pacate scoala alesese deja, cumva..impus... materia de povesti. Copiii cred ca o vor prefera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La noi am inteles ca optionalul va fi engleza. Maine va fi sedinta cu parintii si voi mai afla amanunte.

Daca imi amintesc bine de la Silvia au 4 ore pe saptamana citire, 4 scriere, 4 matematica, 2 ed fizica, 2 engleza si cate una cunoasterea mediului, muzica, religie, activitati plastice si respectiv actitivitati practice.

Am avut o zi nebuna azi. Daca Natalia a primit manualele noi de la scoala, Silvia a primit niste vechituri cu exceptia a 2 manuale. Am alergat la 3 librarii sa cumparam, nu se mai comanda la scoala. Am gasit 4, mai avem de luat 3, total 9

Am alergat si dupa pantofi pt Silvia pt ca in august ii probase pe cei de anul trecut si inca ii erau buni, aseara nu ii mai intra piciorul deloc. Am gasit, thanks God!

Felicitari tuturor scolareilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Elise are 8 h lb. romana, mate 4 h, cunoasterea mediului 1, ed. plastica 1, abilitati practice 1, ed. muzicala 1, religie 1, ed. fizica 2, optional literatura pt copii 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy atunci inseamna ca si la noi o fi o singura ora de engleza, nu mai atiu exact de la Silvia, sa vedem cand primim orarul.

Ami asta e o dulceata. Ieri seara o lasasem pe patut invelita in prosop, i se vedea doar mutrita, cat m-am dus la dulap sa iau Vigantolul sa i-l administrez direct in gurita. Cand m-am intors ia gurita de unde nu-i, am gasit in pat un fundic rotunjor ridicat in sus inconjurat peste tot de un prosop miscacios.

Si eu m-am simtit aseara depasita de situatie dar tot eu m-am gandit ca trebuie sa ma descurc cu o buna organizare. Dpdv emotional nu-s depasita de evenimente ca e al doilea scolarel din clasa, dimpotriva sunt f incantata.

Nati azi a vrut la scoala un sandvici, doua mere si doua sticle cu apa ca ieri i-a fost sete si foame, ceilalti copii au scos pachetelele si ea nu avea. pana la urma am pacalit-o sa ia o singura sticla cu apa. Radeam cu Virgil ca astea sunt proviziile Silviei pe o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Buna ziua dragelor!

Un an usor tuturor boboceilor care au intrat in clasa a I a ! Succes!!!

Gabi frumos citat!

meemsy .E foarte frumos ce citesti ! Pupam si micuta visatoare
Sa ne tii la curent cu ce faceti voi la scoala, este foarte interesant.

lavi, ami vrea in picioare? OMG pai cate luni are, nu 4? e activa ca mamica ei, nu vrea sa piarda ritmul.

noki sunteti doua frumoase
Succes!

ina abia astept sa citesc cum a fost inceputul de an scolar si la voi. Ce mai face boby?

alina la voi cum a fost prima zi? ce materii studiaza?

Fetelor , manualele le platim noi ??? noi azi avem sedinta cu parintii inca nu stiu nimic, insa am auzit o mamica care a avut sedinta ieri ca trebuie sa plateasca 130 ron pe manuale, asa este peste tot?
de fondul clasei inca nu stiu ninmic.


Sper sa reusesc sa pun si eu cateva poze de ieri in contul comun.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Roxi ba da, OMG, cam asa a zis si Jianu care a zis ca n-a mai vazut asa ceva.

Ce mai fac frumosii tai? Sper ca ati iesit din zodia tu ce ai mai facut cu problema de la par? Mi se pare ca si Ami are asa o zona, sau poate e doar temporar acum ca ii cade parul cu care s-a nascut. M-am cam speriat zilele trecute citind pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

'neata

ei, azi chiar am inceput scoala: la 8, cu ghiozdan pregatit (culori si caiet de schite), pachetel...

Roxi, manualele le-am primit gratuit, nu stiu insa daca nu cumva trebuie sa le returnam (pe unul dintre ele am gasit notat, clar mai trecuse pe la cineva, celelalte parea noi). am cumparat in schimb auxiliarele alese de invatatoare - parca de la editura Elis. 47 lei toate trei pus ceva alfabetar si riglete magnetice. mi s-a parut de foarte mare bun simt.

Lavi, multa putere sa manageriezi cu bine programele fetelor! Chiar dulce Ami .

Corap, ce zici de manualul de religie? L-am citit si eu aseara, mi s-a parut ok mai putin 2 pagini - cele cu bine faci/bine gasesti, cam horror pentru gustul meu (copilul care nu se poarta frumos pe strada/se joaca neatent, ma rog, sfarseste prin a fi calcat de masina. brrrr).
oricum, nu cred ca e concludent doar manualul, din cate am prins conteaza enorm persoana care le preda, cat de rigida in vederi este. om vedea si noi. pana una alta, consider ca un plus de cumintenie nu ne strica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai azi cik au religia - azi au 3 ore doar: religie (prima ora, deci as putea sa-l scot - dpv logistic), sport (motivul - declarat de fi-mio - pentru care se duce la scoala) si ceva cunoasterea mediului, a societatii, o balarie de-asta.

din pacate n-apuc impresii despre religie, ca am sedinta la 5 si nu trec pe-acasa.

mie manualul mi s-a parut naspa rau - e unul de la editura sfanta mina - (toti aia din poze au un aspect delasator si neingrijit), unele din icoanele alese sunt horror, la pagina 10 cu semnul sfintei cruci e o fetita cu o privire de drogata (sorry, da' chiar asa arata bietul copil), rugaciunea "tatal nostru" apare de doua ori in doua variante diferite (una dintre ele cu "gresalele").

stranie pt un copil de cls. I mi se pare episodul crearii evei din coasta lui adam.

tampenia cu "insusiri ale sufeltului omenesc" sunt: gandesc, vreau si simt (LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL),

o fetita care se urca pe un stalp (poate salva o pisica) si apoi in spital cu motto-ul "neascultarea se pedepseste" (wtf)

una care are a doua zi un concurs de sah si seara se roaga (si bineinteles a doua zi vine rasplata rugaciunii, ea e pe podium, prima) - absolut gretos. adica eu ma straduiesc sa-i invat ca obtii ceva prin munca si efort - si mi se pare absurd sa le bagi in cap prostia asta, ca prin rugaciune obtii ceva care, in fapt, necesita munca si efort.
apoi sunt niste chestii pe care nici eu nu le pot explica, cum sa inteleaga unul de-a-ntaia chestia asta (de ex. )"mergeti si cercetati cu de-amanuntul despre Prunc si, daca Il veti afla, vestiti-mi si mie, ca, venind si eu, sa ma inchin Lui." (si sa atribui citatul lui :irod, ingerului sau ingerului Domnului ??? ia sa va vad, stiti)

apoi o varianta distorsionata a lui "cain si abel"

o pagina care incurajeaza cersetoria (chestie care se bate cap in cap cu un 'tamai afisu' pus in intersectie de autoritatile laice, de descurajare a acestui fenomen).

etc. (inclusiv poza cu baiatul pe capota masinii )

a, si unii intr-o poza care-si fac cruce din mersul masinii (doh, pana si eu stiu cu siguranta ca crucea se face concomitent cu o rugaciune si pp intreruperea oricarei activiti). adica nici macar basicul religios nu-i ca lumea facut.

pe scurt, mi se pare tare gretos - si confuzant.

g. vrea sa-l scoatem, eu sunt inca asa si asa - tb sa intreb si cum e profesoara. 75% din familie (g si 50% din mine) zicem ca n-o sa se delecteze cu religia, dar pana diseara hotararea se poate schimba.

andrei deja e preocupat de moarte (si, per ansamblu, un copil f cuminte), asa ca nu vad de ce l-as speria suplimentar. singura chestie care ma preocupa este excluderea din grup. dar oi vedea diseara (fac si-o cerere - s-o am la mine).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ah, si au in programa vizite la biserica si pupat icoane, impartasit si dari de seama daca au fo' au ba duminica la biserica. eu nu am de gand sa merg. prin urmare copilu' n-are nicio sansa la disciplina asta.

Mergi la inceput