Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Buna dimineata:)
Yasmi- si eu sunt pe baricade la birou de la 7.30...cu cafeaua deja bauta. as mai bea una dar ma abtin itit permiti sa mananci cioco lasa ca am vazut eu cum arati de bine
Mada- la fel wow ce bine arati si ce mult ai slabit. imi pare rau ca nu am avut si eu asa ambitie,. sper sa reusesc dupa ce vine bebe 2 in martie.

apropo am DPN 8 martie insa nu ajung pana acolo ca tb sa-mi faca tot cezariana si o fae mai devreme.

Noi ne pregatim pentru mare cu drag si spor. irinuca am citit cu interes sfaturile tale si am facut liste listute ptr mers la cumparaturi si binenteles le-am uitat pe birou
iar incep cu uitatul... am uitat si cheile in contact, am uitat sa ma incalt si eram sa plec cu papucii de curte la birou etc

lalely- te rog sa nu gandesti asa negativist. uite exemplu concret: nasa mea tb sa nasca acum al doilea copil si are si ovare polichistice si endometrioza si un fibrom de 10cm diamentru. iata ca se poate. totul natural . ia-o incet si ai incredere in voi ca sunteti si tineri.

va rog, fetelor sa-mi spuneti si mie ce creme de soare ati folosit la copii? a folosit cineva de la Nivea? vreau factor maxim 30 sa cumpar.
nu stiu ce o sa fac cu trezitul de dimineata la mare. Teea doarme pana la 9.30-10. sa o trezesc? in ritmul ei ajungem la 11 la plaja

in restul totul e bine, eu ma simt bine.. am o super energie

va pup pe toate cu drag.

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 8s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata

alexina, si eu pe baricade la servici ca sunt in inchidere de luna cafeaua bauta si am savurat si o tarta cu fructe de padure home made cand am vazut dpn m-au furnicat toate alea..off ce amintiri frumoase..ai acelasi dpn ca andra mea, si ea s-a hotarat sa vina mai devreme
delia multe imbratisari pt ziua de ieri imi pare rau ca nu pot vedea si eu pozele, nu pot intra pe picasa de la servici
pisko nu prea am prins eu toate discutiile dar ma bag si eu cu o idee..daca tu simti ca a venit timpul sa-l obisnuiesti, lasa-l fara pampers..parerea mea e ca nicioadata n-o sa vina de la ei ( la majoritatea ) atata timp cat au pampersul cu care sunt obisnuiti si nu-i deranjeaza..ia lasa-l sa faca vreo 2 zile pe el in chilotei si ai sa vezi cum se schimba situatia..stiu, e mai greu pt noi o periaoda dar pe urma urmeaza si relaxarea
strumph felicitari pt - kg
mandreac ma bag si la tine cu un sfat..tocmai ce am fost luni cu vlad la un dr ortoped renumit, unul din cei 2 profesori pe care ii avem..si mi-a rasturnat toate argumentele pe care le aveam de la toti ceilalti doctori, care la ultima vizita acum o saptamana ne-au spus ca singura sansa e operatia si ca nu mai putem face nimic..si surpriza, omul asta ne-a explicat si ne-a argumentat toatas evolutia normala a copilului si ce inseamna intradevar o afectiue pe partea asta..vlad cica n-are nici o problema..la orice copil ,evolutia normala a copilului e cu picioarele curbate pana spre 1 an ( chiar dupa, nu e lege ) si dupa care trec in X pana la 4 ani ( cand atinge maximum de X) ..e cat se paote de normal sa aiba picioarele in X. mersul se definitiveaza la 5-6 ani, adica abia atunci va veni de la sine , asa ca la noi, si nu din automatism..2 lucruri importante: incaltaminte cat mai lejera ( talpa din piele intoarsa) si flexibila si tinut copilul cat mai mult descult si pe nisip..cica in India nu exista platfus sau alte afectiuni ortopedice..sau pe vremuri la noi la tara ..oare de ce ? cica cea mai mare greseala care am facut-o au fost ghetele ortopedice..oricum eu imi dadusem seama ca el si-a deformat mersul de cand le-a purtat
somleac azi iau si eu banutii..multe imbratisari pt prietena ta

asa..sa va zic de noi..
nimic nou..am ratat vacanta din iulie pe motiv de neinteleegre cu soata si acum astept sa scap de inchiderea de luna si o intind..atat m-am consumat ca nici nu ma mai intereseaza nimic, imi iau copii si ii duc la relaxare pe litoral..
am pierdut si avansul dat pt vacanta din bulgaria..nu stiu ce-i cu sotul asta al meu, parca i-au spalat creierul aia la servici..la batranete o sa aiba amintiri de noptile petrecute la servici si nervi si oboseala..decat de pitici alergand pe nisip..

gata cu plansul, m-am descarcat..
aseara am ajuns tarziu si asa fac circ seara amandoi..nu stiu sa-si exprime frustrarile si de cum intru pe usa urla amandoi si se tavalesc din orice..nu le intru in voie cu nimic
cred ca din toamna va vizita si andra gradinita..e f f incantata..vlad inca merge cu placere..mi l-au laudat doamnele ca e f istet si ca stie f multe lucruri pt varsta lui ieri m-a facut tare mandra..asa l-au laudat ca a stiut sa faca singur exercitiile cu cifre/numarat..cra cra


o zi buna si mai revin ..daca mai scot capul din hartoage azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

off maI strumf sper sa isi revina piscotel repede cu somnul si sa fie doar o perioada de neliniste.....nu dormi si tu cu ea la amiaza??? eu de asta nu aveam somn azi noapte...am exagerat ieri cu somnul de pranz..vreo 2 ore jumatate

alexina, cate sapt ai acum?? cand afli ceeste bb?? poze cu burticu' nu ne arati??? tot cer poze la gravidute si nici una nu ne arata burtik...imi este asa dor si mie.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

off maI strumf sper sa isi revina piscotel repede cu somnul si sa fie doar o perioada de neliniste.....nu dormi si tu cu ea la amiaza??? eu de asta nu aveam somn azi noapte...am exagerat ieri cu somnul de pranz..vreo 2 ore jumatate



mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



pai la amiaza cand doarme ea, eu sar pe bicla, pentru ca numai atunci am timp, in rest acnd e treaza nu pot si mai bag o tura de bicla seara dupa ce vine Nick si sta cu ea deh..baba la frumusete... stii tu tre` sa ma sacrific si eu nitzel, dar simt cateodata ca nu mai pot... azi la pranz cred ca las bicla in pace si bag si eu o ora de nani, si sar pe bicla diseara cand vine Nick , poate un pic mai mult decat de obicei, sa recuperez ce nu fac la pranz ieri de la oboseala si sfarseala ce o aveam am mancat ca sparta, nu puteam sa ma opresc, numai sub nas imi venea sa bag... am bagat eu si 2 ture de bicla , vreo 40 km dar mai mult nu am avut energie...



Monica are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf de oboseala ajungi sa iti fie rau. cum sa nu poti pedala cu sophie treaza?? ii dai de joaca ceva interzis si o ti ocupata eu asafaccu lucas cand am treaba .......bine de ex uite si acum el este in curte se joaca, plimba cu masinuta si eu sunt in bucatarie fac mancare! am aranjat totul in asa fel incat sa nu fie pericole (bine dacavrea tot gaseste el ceva :)) si am il las singur sa se joace..

offf miki....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata !!!

Nu am apucat sa va salut, decat sa ma plang

Deja bag al 2 lea espresso sub nas si piscoata se maraie, numai sa se maraie stie in ultima vreme, deja a inceput sa se rasfete de numa, dar i-am spus de multe ori, pe amandoua limbile, ca sa inteleaga ca nu are motive sa se urle/maraie toata ziua ca ma doare si pe mine capul ...vad ca se cauta si la dinti din cand in cand, cred ca ii mai ies ceva dinti ma gandesc... sapt trecuta cand m-a lasat sa ma uit in gura ei vazusem rosu la caninii de jos deci ii ies amandoi odata numai cate 2 ii ies ei dintii, numai in pereche

Bineinteles ca se joaca si frumos si vorbeste pe limba ei si mi-e drag de ea, dar si cand incepe cu maraiala si rasfatul, si vrea sa se urce la mine in brate, sau vrea de pe masa nu stiu ce, sau trage de poseta mea si vrea portofelul si cate si mai cate... imi vine sa imi iau campii, dar ii spun ca nu se poate ce vrea ea, se lasa pe spate si incepe un pic de tantrum dar o las si eu acolo, o ignor si sa vezi ce repede ii trece... plange putin si gata, e ca fresh...chiue si trancane imediat la loc si isi gaseste de treaba

Iar tipa ca i-am spus sa nu imi bata cu manutele pe laptop si urla, voia sa e urce langa mine pe canapea dar a renuntat, a plecat la cutia cu jucarii

Alexina da ce muncesti mami asa de dimineata ? la ce ora te trezesti? cat faci pe drum pana la munca? ...cat despre uitat, asa-s si eu, deunazi ams cos carutul din casa si m-am intors sa pun alarma si mi-am dat seama ca eram in slapi de casa

Miki imi pare rau ca nu ai apucat sa mergeti la mare uff... poate il faci pe domnu sot sa isi schimbe parerea , sau plecati fara el, pe el lasati-l cu munca glumesc... eu nu stiu cum as reactiona in cazul asta

mada super ca ti-ai incarcat bateriile in vacanta si copilasii au fost cuminti si sanatosi frumoase pozele si se vede ca v-ati distrat ...si mie mi se pare ca s-a schimbat Catalina, e domnisorica acum, nu mai are trasaturi de bb

cami bun venit acasa asteptam pozici de pe unde v-ati plimbat si sa vedem cum au crescut fetele

Andreea imi pare rau de vestile de la dr, sper sa se rezolve curand cat despre banii pe analize si restul, foarte scump... uff.. daca iti faci un abonament un spital particular nu ai iesi mai ieftin sa platesti 20 euro pe luna sau ceva de genul decat sa dai numai pe cateva analize si vizite la dr o suta si ceva de euro ?

Pishko, sa stii ca si eu m-am gandit la ce spui tu, ca ce fac daca raman gravi si apuc sa micsorez verigheta si nu mai pot sa o port? nu vreau asa... vreau sa o port mereu nu te gandi ca daca am slabit atatea kile nu sunt inca grasa si frumoasa, inca sunt, mai este loc de dat jos inca vreo 25 dar daca dau jos 25 ajung 2 betze`nfipte`n....dos ...plus ca ma fugareste barbatu de acasa ca lui nu-i plac slabanoagele deloc, ca cica nu are pe ce pune mana, pe oase?

Nu mai stiu cine si ce a mai scris, iar am uitat, deci se vede ca si eu uit nu numai gravidutele Mia revin daca imi mai aduc aminte



Monica are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

yasmi, o las si eu sa faca ce vrea cat suntem in casa si stau cu ochii pe ea, dar merue vine sa vada ce fac eu si se agata de mine sau isi baga degetelele unde nu trebuie ...am incercat sa stau pe bicla cat e ea treaza si nu-mi mai trebuie s-a jucat ea catva dar s-a plictisit repede si mi se baga numai printre picioare pe la pedale...deci mai stai pe bicla daca poti

apropo de chestii interzise.. ieri am spalat cateva paturici si covorase si am iesit sa le pun pe sarma in gradina si am scos-o si pe ea si cand am terminat cu alea mi-am dat seama ca e tarziu si sa incep sa pun sa fac mancare, ea se juca pe terasa cu jucariile si niste pietricele si numai cat m-am dus pana la frigider sa scot un morcov si pastarnac cand intorc capul era cu o muscata frumoasa in mana tocmai ce inflorise si abia asteptam sa ii vad florile , e de aia agatatoare, o frumusete, are o gramada de boboci si a gasit ea si a rupt-o pe cea mai frumoasa, 3 erau inflorite, deci sa ma multumesc ca nu le-a rupt pe toate ....da ce frumos imi zambea din usa, o avea in manuta si mi-o intindea cand am strigat-o sa vad pe unde e si ce face

pfiii ce parfum vine dinspre piscoata...imi muta nasu..pfiiii





Monica are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata si de la mine!

eu am o fripturica la cuptor, cand e gata iesim 1 ora la joaca.

Yasmi, sa sti ca si mie mi-ar placea sa o duc pe Cata din cand in cand la gradi, dar nu imi permit o gradi particulara, plus ca daca s-ar obisnui acolo i-ar fi greu ca la anul sa o mut la gradi de stat.
Am vorbit din nou cu mama si soacra si vor sta cu ea cate o saptamana cand voi incepe serviciul.

Vreau de sapt viitoare sa incerc operatiunea olita, sa vedem ce iese

strumph, off ce mai tragi si tu trezirile Sophiei, cred ca oboseala se datoreaza si slabitului, de obicei dupa un regim mai lung, se acumuleaza multe toxine in organism si ne seaca de puteri. Incearca sa iei ceva pt detoxifiere, cred ca te vei simti mai bine, la mine asa a fost

delia, nu am reusit sa citesc din urma ce ai patit

miki, cred ca esti f mandra de Vlad cand il lauda toata lumea . hai ca iti tin pumnii sa ajungeti la mare vara asta

pisko, cred ca operatiunea olita trebuie facuta brusc, sa-ti iei inima-n dinti, sa scoti toate covoarele din casa (daca ai) si sa-l lasi in chilotei sau in fundul gol. La Cristi asa am reusit si cam intr-o sapt s-a invatat. Evident ca avea multe scapari, dar e normal. De obicei scapa putin in chilotei apoi dadea fuga la olita. La noi "smecheria" a fost sa cumparam chilotei cu Fulger si sa-i spun ca tb sa faca pipi la olita ca sa nu-l murdareasca pe Fulger

mandreeac, viss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

salut!
Yasmy, vreau si eu cioco...., dar deocamdata cred ca tb sa-mi fac de casa( vreau si eu o reteta verificata) ca cea de cumparat toata are urme de alune, nuci si alte chestii... mi-au venit o parte din rezultate, IgE total e mic asa ca e de bine... acum tb sa vad cum fac analizele astea cu ige-urile la fructe lemnoase aici ca acasa nu am amai avut nici timp, nici chef... si am zis ca poate intra aici pe asigurare si platesc mai putin...
Strumph, iti spun doar ca va trece perioada asta... eu stiu ca am trecut de ea , dar incearca sa nu te mai suprasoliciti ca iti e rau...
miki, iti urez sa ajungi la mare in 4 si sa va relaxati si voi ca ati avut un annnn!Off... multumim de sfaturi pt picioruse... si eu incepusem sa ma gandesc ca Andra mea are ceva ca merge cu ele un pic departate, dar ma consolam ca dupa trei eco de sold.. s-ar fi vazut daca era ceva... si eu am lasat-o pe Andra la mare si al tara la greu in picioarele goale... acum nici nu prea vrea sandale
alexina , sarcina usoara mami si ai grija sa nu te insolezi la mare
pisko, multumesc pt incurajari
ai pm!
mada , ma bucur ca te-ai simtit bine in concediu, intru sa vad poze!
cami, eu in sarcini, cand nu imi venea verigheta am purtat-o pe lantisor, sau am avut un medalion din cel care se deschide si o puneam inauntru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

roxy, citisem ca ai intrebat de programul d ela mare. Noi nu-i lasam pe copii sa doarma cat vroiau pt ca nu am fi facut nimic sa ajungem pe plaja la amiaza.
Ne trezeam la 7:30, am fi vrut mai devreme dar nu reuseam, la 8 eram la masa, la 8:30-9:00 eram pe plaja. Stateam pana la 12, apoi in camera la dus, apoi repede la masa si la 13:30-14:00 cel tarziu eram in camera si dormeau. Ii trezeam la 16:30 si de la 17:00-18:00 mergeam la piscina. De cand ajungeam acolo pana plecam nu ieseau deloc din apa, deci o ora plina de balaceala. La 18:30 ream la masa de seara si apoi la plimbare pana spre 22:00-22:30. La ora 22:30-23:00 erau la somn si noi beam o bere pe balcon
In afara de mesele de la restaurant le dadeam pe plaja fructe, iar in camera la trezirea de dupa-amiaza un iaurt. Seara la plimbare rontaiu ceva biscuiti, iar la culcare lapte.
La trezire nu i-am mai dat laptre Catalinei ca sa-mi manace micul dejun bine, si a mmers de minune.

A fost bine ca ne-am potrivit la program si cu restul copilasilor, si noi parintii la fel ne-am inteles bine.

Crema de protectie la copii am folosit cu factor 30 de la Nivea, ii dadeam cand ajungeam pe plaja, cadn ieseam din apa, si cand simteam pe pielea mea ca arde cam rau, ii mai dadeam pe umeri si spate, asa cu nisipul pe ai

Mergi la inceput