Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Ce mai faceti cum ati petrecut de Craciun ?
Ce faceti de revelion ?

Noua parca ne-au ajuns toate si mincat prea mult, iesit in diferite locuri prea mult, mers la biserica.
Acuma l-am pus sa face ceva teme si eu ma plictisesc linga el astept sa termine si mai tirziu iesim sa patineze la lac sau sa ne plimbam pe plaja.
Eu miine cred ca lucrez de acasa ca mi-a ajuns atita relaxare si seara mergem la Medieval Time ca-i inedit restaurantul sa maninci fara tacimuri.

Voi ce mai faceti?

La multi ani si un an nou 2013 si mai bun decit 2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Nou este anul ce vine, noi sunt visele, noi sunt dorintele, dar calduroasele mele urari de bine sunt pentru totdeauna! Un An Nou asa cum ati visat!
Sa ne auzim cu bine in anul care vine!
La multi ani!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

La multi ani dragele mele! Noul an sa va aduca sanatate, pui sa va fie bine si sa creasca frumos.
Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

La Multi Ani fetele si sa va aduca noul an tot ce va doriti! Noi sintem binisor, se putea si mai bine dar se putea si mai rau. Fi-miu e plictisit de scoala de ieri s-a apucat de bocit prin casa de jale ca incepe luni scoala. Si e din ce in ce mai greu sa-i gasim lucruri interesante de facut, ca nu mai e mic, sa-l ametim cu orice.. Oare v-am zis ca-i aproape acelasi numar la pantofi ca mine? Pe 14 am intilnire cu psiholoaga scolii sa vedem ce facem cu Paul...

Iar noi am fost in noiembrie o saptamina la Disney World, unde a fost frumos, nu zic nu, doar ca am umblat zi lumina de ne-au cazut picioarele, si ne-am intors toti trei c-o tuse de ne tine si-n zi de azi. Lui Paul i-a cam trecut, si nici n-a fost asa rea, dar la astia batrinii a fost jale. Lui ta-su i-au dat un sirop de tuse pe reteta, eu am dus-o toata luna decembrie in doua soiuri de antibiotice si, din greseala, mi-au si gasit tensiunea mare, 211 cu 194, de-au schimbat 3 masini pina sa le vina sa creada ca nu-i gresita... Asa ca am trecut pe medicamente de tensiune, dupa o saptamina, la control, era tot mare, am capatat si al doilea medicament, dupa inca o saptamina, incepuse s-o ia in jos, dar foarte incetisor, asa ca mi-au dublat dozele la ambele medicamente, acu e mai normala, dar tot crescuta, si tot tusesc ca aripa TBC. Acuma ce sa zic, unul din medicamentele de tensiune are ca efecte secundare tuse.. Pina una alta, am schimbat vreo 5 siropuri expectorante de la farmacie, astept primavara sa-mi culeg patlagina, ca de la aia stiu o treaba, tusesc odata si ma calmez.

Asa ca la noi sarbatorile au fost un soi de zile libere, fara curatenie, fara meniuri speciale, cu odihna multa, acuma ma gindesc ca poate era bine si daca bagam un schi ceva, sa vad daca ma mai tin incheieturile..

M-a luat cam prin surprindere asta cu tensiunea, ca n-avem in familie, asa ca nu stiu de unde mi se trage. O fi stresul de zi cu zi.. Un lucru bun de cind a scazut (tensiunea) e ca incep sa stau mai bine cu memoria, incepusem sa am lipsuri grave, si m-am apucat de teste prin iulie (fara s-ajungem la nici o concluzie).

Cum ar veni, La Multi Ani, si MULTA SANTATE! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Vai Doina, bine ca mai aude omul de voi. Eu vorbesc care si asa dau pe aici din 2 in 3. Da macar citesc constant. Si ma bucur de cat e ori vad vesti noi si imbucuratoare.

La noi sarbatorile au trecut cu bine, cu liniste si in gasca. Asta a fost cel mai important, sa ii am pe cei dragi aproape. Acum pustanii se bucura de zapada ca sunt la bunici inca o saptamana iar eu ma bucur de inca o zi libera ce o mai am.

Nu prevad un an prea usor asa ca incerc sa ma inarmez cu muuuulta rabdare. Si mai putin tutun la ce pret au ajuns tigarile

Sper sa fiti si voi bine anul asta, toate cu familiile voastre.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia cum a fost pusca ? Ce a zis Mircea ?

Aalina cum fu tablet?

Parpalak vezi ca Paul poate skia gratuit, anul asta si la anul au gratuit.

Daiopri parca si la voi e gratuit.

Noi am inceput scoala iarasi teme, dus copil, luat copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

La Multi Ani cu multa multa sanatate si de la noi!!
Am revenit la munci, nici nu imi vine sa cred
Tare bine a mai fost in vacanta. M-am tinut de cuvant si nu am facut prea multe
Acum incerc sa imi revin cate putin.
Parpa, da de ce la psiholog?
Crezi ca al meu are chef de invatat? Atata mai trebuie sa imping...
DanaMario, ai detalii pe undeva?M-as mira sa fie pe aci ceva gratis
Aalina, bine ca ai mai revenit pe aci ca iti duceam de grija. Mai da si tu cu gheruta cand ai timp
Alycia, faina poza:)
vroiam sa va intreb pe toate, cam ce mai fac ai vostri la scoala?
Eu tot ma zbucium aici ca habar nu am daca face destul si cam pe unde ar trebui sa fie. Teme de la scoala nu prea, asa ca il mai imping eu.
Da mereu ma intreb daca e suficient sau nu. L-au pus pe honor roll pe primul trimestru da pt mine asta nu inseamna asa mult. Tot ma gandesc daca e la nivel acceptabil sau nu. Probabil e prostesc da faptul ca nu stiu prea multe despre sistemul asta ma cam ameteste si tot imi sta in cap daca e ok sau nu
Mai revin cand se mai dezmorteste creierul odihnit
numai bine tututor
PS: Danad?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri

Uite aici http://www.snowpass.ca/

sau cauta Grade 4 & 5 SnowPass

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Ia sa imi pastrez eu obiceiul bun pe anul asta si sa mai scriu ceva.

In primul rand sa ma plang ca a fost prima zi de lucru si am bagat ca migul in cadere libera. Ca ma luara de odihnita. Sunt stoarsa ca o lamaie dar nici nu am stiut cum trece timpul.Si mi se arata inca vreo doua saptamani la fel. Acum inca e bine ca macar acasa sunt tot in vacanta. Da de luni cand om intra la program complet cu scoli si camine sa te tii.

La noi tableta a fost un succes total. Atat de drag mi-a fost Dori si bucuria lui... Eu in vacanta asta l-am lasat liber total, nici o tema, nimic. Nu mai aveam nici eu energia si cred ca nici el. O sa vedem de luni ce strategie mai aplic.
Asa ca Daiopri nu stiu ce sa iti zic legat de ce si cum mai fac la scoala. Eu am renuntat sa ma mai stresez atat timp cat la concursurile extra copilul are rezultate bune.

Ce ma enerveaza e ca a fost ceva sedinta cu parintii in care am inteles ca au fost ceva tensiuni intre parinti si invatatoare, ca eu nu am reusit sa ajung, si de atunci nu le mai da lucru suplimentar. Ceea ce mie nu imi convine ca nu am nici timpul nici energia sa caut si sa verific eu.

Dori e acelasi copil bun si intelegator. Pe de alta parte la fel de uituc si cu nevoia de a fi stimulat daca vreau sa faca ceva. Solutii minune inca nu am gasit.

Nici in privinta lui Fabi, care imi ocupa tot timpul. Atata energie la o bucata de om eu nu am vazut. Asta mic stie perfect ce vrea si mai ales cum sa obtina. Detine o arta a negocierii si a manipularii sentimentale ceva de speriat. Iar eu imi repet ca poate asa i-o fi mai usor in viata. Cand are chef prinde la fel de usor ca frate-su' orice si invata instant. Cand nu, nici nu are sens sa incerci ca nu ai cu cine.

Eu ma bucur ca amandoi sunt inca destul de iubareti si savurez cat de mult pot momentele noastre de tandrete.

Si ma minunez cat de repede cresc.

Eu am avut anul trecut un an greu. Nu pot sa spun ca a fost un an rau sau urat dar am avut senzatia ca nu se mai termina. Tot incerc sa imi pastrez tonusul pozitiv cu care am inceput anul asta si sa sper ca va fi mai frumos.

Ceea ce va doresc si voua.
Pupici.

PS: o sa va trimit pe privat linkuri la poze mai recente in care sper sa ii recunoasteti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

DanaMario multumesc mult. Nu stiu daca noi ne bagam inca, suntem mai lenesi asa si nu ma atrage frigul prea mult. Da e bine de stiut. Ma gandesc sa ma inscriu si mai vad poate iarna viitoare ajungem.
Aalina, asa si la noi. Al mare a vrut ipad. Tati tot zicea ca alta e mai performanta, ca una ca alta, da am zis ca mereu aburim copilul cu altele. Asa ca a primit ce a vrut si mare bucurie. Chiuia prin casa. In vacanta si eu l-am lasat sa se joace desi nu m-am putut abtine si l-am mai batut la cap si cu o tema pe ici pe colo. Acuma incerc sa il scot din starea de doar joc, ca vad ca sufera:)))
M-am uitat si eu la concursurile alea de la voi si el ar sti sa mai faca pe ici pe colo dar imi e greu sa le traduc:)
Aici nu primesc prea multe teme, de aia mi-e greu sa ma orientez. Intreaba-l pe el cam pe unde sunt la matematica:) Ca restul nu cred ca am cum sa compar.
Imi pare rau ca ai avut an greu. Sa speram ca anul asta o sa fie mult mai bun. Pentru noi a fost unul obisnuit ceea ce nu poate decat sa ma bucure;)
Acuma ma tot gandesc daca sa mergem iar acasa in vacanta. As vrea sa trimit numai copii da nu prea vor fara noi si nici nu prea ar avea ce face pe acolo fara noi. Dar cu totii e greu ca e si scump si ne consuma si toata vacanta si uite ce bine mi-au prins zilele astea de leneveala in iarna.

Numai bine tuturor


Mergi la inceput