Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Mai fetelor, sa ma trezesc si eu din letargie....sincera sa fiu au inceput si la noi bataile de cap cu invatatul..cel mare are bacul da i secam rupe din cate vad eu iar cel mik incepe sa comenteze..ca iar are lectii? ca iar are de citit? ca sa o ia naiba de culegere de mate...cam cu de astea si pe la noi..si eu de colo nu si nu ca trebuie sa invete..si dai si lupta si tine-te de capul lor..si zau ca am obosit...nu prea mai imi vine si le mai las naibii cateodata. Ce sa zic sunt copii mai constiinciosi carora nu trebuie sa le dai mereu ghes sa invete..hai..hai si mereu hai la invatat...si altii ( ca ai mei) carora oricat le spui sa invete la prima ocazie o si fenteaza...asta e...mai lupt eu dar din ce in ce mai greu.
In rest asteptam sarbatorile si noi...acus vine Craciunul si inca nu stiu ce o sa le iau...in comert nu gasesti ceva rezonabil si zeci de milioane nu am sa dau pe fundul lor...asa ca inca sunt in pana de idei...poate aveti voi ceva...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia asta-I provocarea cea mare sa-I faci sa invete si mai ales sa le placa.

Eu ce-as face in locul tau oricum n-as incetini ritmul dar

1.As incerca sa-I gasesc un prieten (la acelasi nivel cu Mircea) si sa faca teme impreuna.
2.As merge cu el sa faca teme la biblioteca ca acolo vede alti copii si atunci nu o sa I se para ca numai el trebuie sa munceasca
3.As cauta niste clase de matematica . Parca concursurile alea de la voi Arhimede si care mai sint au si clase pregatitoare nu numai concursul in sine
4.As sta cu el si la problemele foarte complicate as simula ca lucrez si eu.
Noi aseara faceam toti 3 niste probleme si Joshua era asa de fericit “Mami toata familia face probleme la mate”.

Incearca si vezi ce iese.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

DanaMario esti o dragutza ca incerci sa ma ajuti cu sfaturi...dar la noi la biblioteca nu vezi vreun copil sa-si faca teme, i s-ar parea extrem de ciudat sa-l duc acolo, cat despre un prieten cu care sa lucreze impreuna cei spre care are el afinitate sunt mai slabuti ca el...cei care sunt foarte buni nu-i plac lui...mai ramane varianta sa lucram impreuna...facem asta dar se pare ca nu-l impulsioneaza indeajuns...acum nu pot spune ca e slab la matematica...e in primii 10 din clasa, ce ma deranjeaza e dorinta lui de a NU lucra prea mult si de a fenta cat poate de mult .Sa ptamana trecuta a fost bolnav a stat acasa o saptamana, aceeasi tuse spastica urata cu bronsita...si l-am luat zilnic cu 2h de engleza ca avea concurs la sfasitul saptamanii la Nastasescu...nu l-am slabit deloc cu engleza, l-am conditionat ca altfel nu vede calculatorul...si asa ca nu a avut incotro si a trebuit sa lucreze....rezultatul a fost 100 de puncte din 100. A fost fericit si sper ca am reusit sa-l impulsionez si sa-i arat ca doar prin munca se pot obtine rezultate f. bune. Era tare mandru de reusita lui...am vrut sa-l rasplatesc cumva si l-am intrebat ce-si doreste...raspunsul a fost NIMIK...a ramas acelasi copil modest si cu mult bun simt la capitolul asta.
In rest i dam bataie la greu cu tabla inmultirii, lecturi suplimentare si munca la greu din culegerea de mate...toate fiind obligatorii la scoala. Mie mi se pare destul de incarcat programul, i ia cel putin 4 ore pe zi de studiu...cateodata ajungem si la 5 ore.
Va pup....si astept inca idei pt cadourile de Craciun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia nici eu nu prea am idee ce sa cumpar Joshua nu zice nimic pina acuma.
Dar cautam acuma pe internet si a gasit o lenjerie de pat care lumineaza in intuneric. Ma mai gindesc pina miine si cred ca i-o comand ca-mi place ideea.

Si-i cumpar si niste bilete sa petreaca citeva ore un craciun ca acum 100 de ani (cu felinare, cu muzica veche)
si-i cumpar si bilete sa petreaca revelionul ca-n evul mediu

Si altceva ma mai gindesc inca nu am inceput sa ma agit cu asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Se pare ca numai eu am timp de pierdut aici pe forum.
Ce faceti ?
A venit Mos Nicolae?

La noi a venit.
Pe Joshua ce l-a preocupat cel mai mult a fost sa vada daca i-a adus bat.
El a fost fericit ca nu a gasit bat si ii lasase si o lista cu intrebari lui Mos Nicolae cu patru optiuni de raspunsuri sa bifeze Mos Nicolae.
Il intrebase cum e el la scoala si-i pusese optiuni
1.Extrem be bun la scoala
2.Bun
3.Bun dar trebuie sa invete un pic mai mult
4.Nu foarte bun

Dimineata ce-a verificat prima data a fost ce a bifat Mos Nicolae.
Si i-a placu o carte cu trusa cu care care poate sa faca experimente despre Lumina
Ei la capitolul asta sint la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Danamario, si eu pe aici. Eu in general citesc da mai prost cu intratul sa scriu.
A venit mosul si la noi; cel mare bantuia prin casa pe la 4, si la vreo 6 jumate l-a trezit si pe bondoc, care nauc din somn nu mai pricepea nimic si isi tinea mainile la ochi de nici nu vedea cadourile (ca doara asa se intampla in timpul saptamanii, deh se pastreaza pt trezit cu noaptea in cap in weekend).
Au primit jucarii din plus cu gainile turbate si dulciuri. Al mare a facut inventarul si nu a iesit iara bine mosul asta cu dulciurile ca nu am avut toti la fel:)))) I-am zis motanului ca poate o sa ii aduca mosul si o nuielusa si foarte mirat cica de ce, sa ma bata cu ea?:))) Nu am putut sa zic ca da ca mi-era ca se duce la scoala si zice pe acolo si cine stie ce mai cred aia. Am vrut sa ii pun si eu o scrisoare de la mos da am renuntat :((Am avut intalnirea cu invt care e multumita de el, ca e pe honour roll. Cica poate se face avocat:)))El a fost f suparat ca m-am dus la intalnire, ca cica numai cei cu note mici trebuie sa vina. Eu am zis ca nu am auzit de asa ceva si merg. A zis si inv ca asa le-a zis, da mie nu imi pasa tot ma duc sa vad daca stie care e copilul meu sau nu:))) Bineinteles ca pb ramane neastamparul, da asta nu pot schimba e in gene:))) De mic ii umbla mintea in toate directiile deci nu pot avea pretentii. Muncesc doar poate poate se mai indreapta;)
In rest toate vechi, ma stradui sa tin pasul cu tinereii astia ai mei si astept cu drag vacanta. Am sa imi iau zile si stam ca boierii degeaba:))) Alte noutati nu avem.
Cu cadoul d emos e mai complicat, primeste ipad si restul mai vrea jocuri si carduri. Nu stiu cat de incantat o sa fie de cele mai "nesemnificative" asa ca jocurile tb sa le platim online deci nu apar sub pom. Cred ca e ultimul an in care ne jucam de-a mosul, ca deja e cam in dubiu daca sa creada sau nu...
Doamnele mamici celelalte cum mai sunteti?
Numai bine tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Gata fetelor, am rezolvat-o cu cadourile...stresul meu cel mai mare...Lui Mircea i-am comandat de la Norriel un fel de pusca cu ventuze..a vazut el o reclama si i-a placut asa ca m-am scos, plus o carte despre astronomie si un telescop sa studieze cerul .
Cu restul e mai usor...asa ca mai trebuie doar bradul...si uffff...sa ma gandesc la meniul de Craciun....dulciuri, sarmalute, rulade,salate, ciorbita acra ma asteapta o gramada de cocarit si petrecut in bucatarie...dar e bine ca suntem sanatosi ...in rest voi ce faceti...cum va pregatiti de Craciun? Ceva meniu special de impartasit aveti?
Va pup si va doresc toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Noi cu ipadul si alte chestii mai micute. Eu ma rasfat in vacanta cu copii acasa pana hat in ianuarie. Abia astept sa stau degeaba (dupa ce trec de cele 3 zile super muncitecu pregatiri/curatenie si alte belele din astea.
Nu stiu de mai apuc sa intru asa ca va urez Sarbatori Fericite si un An Nou cat mai bun!
Sa vina mosul la copii si parinti cuminti

Numai bine tuturor
PS: Aalina iti dadui un mesaj la un mom dat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Daca tot am terminat pregatirile sa fac bine sa vin la apel.
Suntem ok, care in vacanta, care in concediu, care in singura zi libera - asta-s io

Copii il asteapta pe mos. Maine facem si noi bradul. D va primi un telescop si o tableta. Nu stiu cum m-a convins tac'so dar sunt sigura ca va fi foarte incantat.
F va primi o masina cu telecomanda, ceva titirez lego si un fel de magazin cu casa de marcat si alte minuni.
Astept sa le vad reactia ca anul asta nu le-am mai cerut liste ca sa bifez pe ele asa ca toate sunt surprize.

D e acelasi copil bun si cuminte. Eu timp am putin spre deloc deci se descurca singur cu scoala. Daca l-as lasa ar sta numai la calculator unde mai nou se cearta cu F. Dar parca totusi se vad ceva imbunatatiri si de o vreme se mai joaca si impreuna. Asta inseamna ca dimineata la 6 cand se trezesc chiar si in wkend, daca am noroc, am si eu o pauza de 15 minute. Nu mai mult ca sa nu ma invat cu binele.

Eu am avut o perioada foarte incarcata la job dar sper ca astea ultime zile din an sa fie mai relaxate. Si apoi am o saptamana libera in care visez sa dorm.

In rest sanatosi si voinici. Ceea ce va dorim si voua!
Sarbatori fericite!
Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Si noi va dorim Craciun fericit, multa liniste sufleteasca , sanatate.

Si noi sintem in vacanta alergam toata ziua de colo colo zici ca avem vreun plan de indeplinit mergem si la biserica , invatam Steaua sus rasare facem caltabos si sarmale, ascultam colinde romanesti.

Dar incercam sa facem craciunul si ca aici am cumparat curcan , am petrecut o seara minunata intr-un sat am stat numai la lumina felinarelor cu sobe numai pe lemne, Joshua a primit jucarii simple dar care l-au facut asa ferici, am ascultat colinde live si am mincat castane , bomboane din coji de portocale, mergem la ski si mergem seara la slujba de craciun de la catoloci unde copii fac o mica sceneta il aduc pe Isus bebelul in brate.

Acuma nu ne mai gindim la teme - care-s o multime le lasam pe saptamana viitoare.

Craciun fericit

Mergi la inceput