Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Parpa, cum sa ma supar mai? Asa ma stii tu pe mine?
baiatul si mama lui. O sa fie bine!
Ei a facut impartire... Tot dau teste la inmultire. Partea frumoasa e ca acum au teste din alea pe toata provincia si din cate am vazut eu exemple includ si impartire, fractii decimale. Eu stiu ce o face? Noroc cu mama acasaSi ca sa ii raspund si lui Alycia, invatatoarea e happy cum nu? Nu il antrenam acasa? El e printre cei mai buni, da de aia sunt eu confuza cu cel mai bun asta. Eu ma discutcu mamici cu copilasi la alte scoli in acelasi grad. Pare ok. Ei, cred ca sunt eu cu pasarele multe (adica sigur).
DanaMariostiu ca la fac da am zis sa imi fac temele din timp, ca cine stie cand ajung acolo mai scrie cineva pe aici
Si asa uit repede...
Aalina, chiar marisor D. Si al meu e cam ca Mircea. Are cred 40-41kg in schimb. Si eu ziceam ca e mare Dar D ne intrece
In schimb la pisoi suntem la fel
Mie imi merge prost dc-ul. Sper sa reusesc sa trimit mesajul ca inca o data nu mai scriu. Am zis
Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia - flick este similar cu webshot un website de poze online.

Daiopri - noi am dat testele alea anul trecut - au dat o saptamana intrega teste.Si vezi ca-s pe internet subiectele din ani trecuti noi am lucrat mult numai strict pe subiectele din ani trecuti.

Parpalak - da m-am uitat si da vad ca CAMH intradever nu are aspenger sau autism noua aici ne daduse doctora pediata recomandare prin clasa I cind se plingeau de la scoalaca se se fitiie.
Eu am si fost acolo (fara copil) am stat de vorba vreo ora cu doctora si echipa care urma sa-l evalueze si mi-au explicat in detaliu in ce consta tot procesul dar eu am renuntat nu aveam atita timp de pierdut.Trebuia sa merg cu copilul la multe teste/evaluaru si-n final iti dadeau diagnosticul si terapie sau medicatie.

Altfel noi sintem ok cu teme multe , cu competitiilede matematica si-a explicat si dorinta in vacanta de primavara vrea sa mearga sa viziteze Casa Alba si Statuia Libertatii - sa vad ma duc sa fac ceva research pe internet poate il duc.

Aalina din cit te vad de ocupata cu serviciu mai ca imi schimb parerea de Romania.
Eu aveam impresia ca acolo lumea nu stie ce inseamna sa fi intradevar ocupat la servici sau aveam impresia ca acolo lumea nu stie sensul adevarat al cuvintului "stres".
Dar vad ca si acolo incepe ca si pe aici.

Ma duc la temele lui Joshua din seara asta - 15 cuvinte un text de citit si raspuns la intrebari si de citit jumatate de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Daiopri, da' ai postat temeinic, sa fie, sa se gaseasca Acu, daca ma uit mai bine, unele paragrafe se vad mai bine daca-s pe fond gri, si altele mai bine pe fond alb Nu stiu cum e la voi, da' la noi testele alea provinciale n-au contat nici macar la nota, rezultatele vin confidential prin posta acasa la parinti cam dupa 6-7 luni, iar scoala primeste doar scorul general, pe scoala, iar singura aplicatie practica e ca primeste scoala nota si aia e publica, asa ca stie lumea in ce zone sa se repeada sa cumpere case, in care zone, evident, pretul caselor creste vertiginos. Daca reusesti sa citesti fraza de mai sus intr-o singura expiratie inseamna ca ai plamini seriosi

DanaMario, pe mine mai mult m-a surprins lipsa de pediatrie de la CAMH, dar poate ca nu-i pe pagina de web. Psiholoaga scolii m-a trimis la Geneva Centre (nu stiu de ce se cheama asa), care-i in centru si care au cursuri pe bani.
Concursurile voastre de mate sint de la Spirit of Math sau de la scoala?
Io aia cu cititul juma de ora n-o pricep si pace, cred ca-mi luam cimpii in sistemul asta. La mine o carte ori e interesanta si-atunci n-o pun jos pina n-o termin, ori e plicticoasa, si-atunci juma de ora mi s-ar parea cit doua saptamini de chin..

Deci sa va zic ce s-a intimplat ieri. Fi-miu e damblagiu cu Scooby Doo, si la clasa in care e acum educatoarea are pe Scooby.. na, cum se zice la stuffed toy? impaiat? Si un baietel din clasa s-a apucat sa dea cu Scooby de toti peretii, stiind bine ca Paul tine la el. Ca atare fi-miu s-a apucat sa retalieze tragindu-i un sut aluia, dupa care s-a carat, ca tot se terminasera orele. A tinut sa-mi precizeze ca sutul n-a fost tare, asa ca banuiesc ca nici ala n-a facut circ, ca nici educatoarea nu m-a sunat. E posibil ca nici n-a observat, pentru ca episodul asta avea loc intr-o parte a clasei unde ea n-avea vedere directa.
Iar eu n-am nici cea mai vaga idee ce sa-i spun sa faca pe viitor cind cineva il necajeste in mod intentionat. Voi ce-ati face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Incepe o noua saptamana iarasi de la capat.

Parpalak in legatura cu necajitu trebuie sa-l faci sa inteleaga ca trebuie sa aiba putetrea sa nu se enerveze si sa faca el dreptate sa-i spuna invatatoarei.
L-a noi problema e invers la scoala e ok dar acasa Joshua il necajeste pe tasu
Cu concursurile nu sint de la Spirith of Math sint din afara acum se duce la unul de se numeste Mathematical Olympiads
Dar astia de la Spirith of Math se ocupa de inscriere eu doar am platit si acuma doar imi trimit e-mail unde sa ma duc.

In legatura cu terapiile eu nu m-as baga la cele cu plata desi vezi ca s-ar putea sa ai pe asigurare vreo 2000 si poate ai si HCSA.
Dar nu te baga la astea cu plata ca in mod sigur sint si gratuite sau si mai mult cere de la scoala sa le faca in timpul scoli sa nu ai tu bataie de cap sa-ti iei liber de la servici.

Noi am avut un weekend ok cu mers la biserica, la ski , teme
Ne-am hotarit si cu vacanta de primavera (stresant frate si cu atita cautare pe internet) acuma daca tot termina-i cu vacanta de primavera trebuie sa incep sa ma stresses cu vacanta de vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Parpa, l-am citit fara rasuflare da nu am inteles nimic:) Se pune?:))
Tot m-am gandit daca sa ii trimit in tara in vara. Al mare tot trece dintr-una in alta, ba ca ar merge ba ca nu. Pe cel mic nu il intreaba nimeni:) Dar nu cred ca o sa ii trimit ca cel mai probabil nu o sa fie prea incantati si o sa planga pe acolo dupa noi. Eu nu am energia sa merg anul asta, si ma rog sa fie bine totul cu ai nostri sa ne putem planifica pt la anul.
DanaMario, la tine acolo totul pare asa de calm si linistit si planificari frumoase... Noi suntem cu valul, de cele mai multe ori pe fuga:) La biserica are clasa de invatat romana?
Daca gasesti vreo destinatie mai inedita prin tari calde si care servesc lenesi, sa imi spui si mie pls. Nu stiu incotro sa mergem si noi in vacanta. Al mare vrea Fl din nou. Si eu as vrea da nu m-as da in laturi nici de la un loc cu soare si lene multa.
la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Ce mai faceti?
Noi nimic deosebit acelasi program dar nu ma pling imi place asa mult monotonia.
Azi am facut la teme - nici nu le-am terminat dar ma plictisisem euasa ca le-am mai lasat si mai neterminate .

Parpalak ce mai faci cu Paul?

Daiopri ziceai de biserica nu nu au clase de romana asta se face la scoala romaneasca au clasa de religie.
De azi am inceput sa mergem pe la aste biserici romanesti mi-a placut mai mult decit cea la care ne ducem noi - duminica viitore cred ca ne ducem la o manastire romaneasca.

Si ziceai de locuri calde nu cred ca ne mai ducem ca eu nu stiu ce am dar efectiv nu-mi mai place sa merg nicaieri asa ca acuma mergem numai unde vrea Joshua. Acuma vrea sa merga la New York si Casa Alba si cica la vara vrea Nanavut sau Romania.

O sa pun citeva poze de azi.

O saptamana cit mai linistita s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Noi sintem in program intensiv de lene si cercetari. Acoperita de OHIP e numai terapia ABA (care deocamdata nu stiu ce-i) iar pentru rest sint multe terapii pe bani... Asa ca in caz ca nu stiam ce sa fac cu banii... Si ne mai documentam care mincaruri (elaborate si delicioase) nu cresc tensiunea. Ca daca-i dau colegului doar principiile generale, el mai uita cite-un detaliu pe ici pe colo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

alycia, Dana zice de flickR

Daiopri, io'nteleg ca nu-ntelegi, da' nu-nteleg ce nu-ntelegi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia unde esti? Ce mai faceti?

Aalina ai pus poze si gata ai fugit ? Acuma ce sa zic bine ca ai pus si poze.

Parpalak bine ca te odihnrsti ca eu cred ca la tine tensiunea e si din cauza stresului pe o perioada cam prea lunga.
Mama pentru tensiune a folosit multi ani ceai de leustean la ea functiona.

Daiopri mama ta e la tine ? Si tu te vaiti ca esti ocupata?

Eu trebuie sa lucrez weekendul asta sincer nu aveam nici un chef dar asta e n-am putut sa zic nu.
Asa ca Joshua o sa faca si mai multe teme
O sa-l trimit numai la patinaj singur ca-i peste drum restul teme ca si asa are o caruta de teme.

Abia astept peste 2 saptamani avem weekend lung si Joshua cica vrea in statiune de ski adevarata nu pirtia de la 5 minute de casa.
Poate-l duc dar intii sa-i vad mediile de la scoala ca o sa I le dea curind.

Parpalak tu ce faci cu Paul la vara poate ii inscriem impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Bine v-am regasit si La multi ani!
Scuze ca n-am intrat demult dar sunt cat pot pe facebook si nu prea credeam ca mai e cineva activ aici, noroc ca mi-a spus Parpalak ca inca e activitate la subiectul nostru si mi-am pus in program sa va vizitez.
Ilinca e mare si obraznica, am auzit ca deja ar incepe preadolescenta cu aere si fumuri. Ochi peste cap, "Doamne fereste!!" si alte rabufniri din astea de superioritate pe care eu nu prea le tolerez usor. La scoala merge bine, nu ia mai putin de FB desi doamna a inceput sa-i arda la note, la concursurile din sem 1 a luat punctaje maxime iar sem 2 am de gand sa le mai rarim. Nu e decat o afacere si unii castiga bani grei iar noi nimic. Pot sa-i dau eu teste acasa cate vreau si gratis.
Mergem in continuare la dans, avem din nou pe primul nostru partener pentru urmatoarele concursuri de la sfarsitul lui Februarie- inceputul lui martie. Sa vedem daca va mai veni si dupa, nu ma mai afecteaza, m-am imunizat la frecusurile lui.
Ilinca s-a ingrasat ca o purcica, a inceput sa faca burtica, bucisoare si copanele, ea care era o slabatura... nu ma impac cu asta asa ca i-am facut un program de exercitii zilnice pe care nu-l respectam, dar cel putin fiecare gogoasha se plateste cu 100 de abdomene, asta se respecta si e inebunita dupa gogosi cu ciocolata. Are 34 kg si 140 inaltime, si e cam a doua-a treia cea mai inalta fetita din clasa.
Din cand in cand mergem la patinoar, avem unul gratuit la noi in parc. Tocmai am fost azi si i-am facut niste poze cu telefonul, in rest nu prea i-am mai facut poze si mai ales nu am mai pus in albumul de la webshots. daca imi amintesc parola si userul pun cateva poze noi si va anunt.
Am citit ce ati scris pe pagina asta dar nu prea inteleg ce vorbiti voi acolo in canada si nu-mi mai bat capul. Am devenit asa de comoda ... si egoista cu timpul meu. Imi place sa citesc, sa ma joc sims (Doina te mai joci? Am acum sims 3 seasons) si ma distrez pe facebook cat am ocazia.
Alexa a aplicat la 5 facultati in UK, 2 in Anglia si 3 in Scotia. Din Scotia nu am primit raspuns, cele din Anglia ne-au acceptat conditionat sa ia 9 resp 8 la bac. Avem mari emotii cu bac-ul, la romana e foarte buna, la mate e varza, la fizica e din ce in ce mai buna de cand face meditatii. O sa aplice si in Danemarca dupa 15 febr cand incep aplicarile.
Cam atat, am adus la zi noutatile despre noi, in mare. Ar mai fi ca ne-am luat un magazin si acum suntem legati de glie, nu zi libera, nu tu concediu la vara.... deja il urasc si regret mutarea.
Va pup si promit sa mai trec pe aici curand. Ma duc sa vad cum pun poze in album...

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput