Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amina84
Sunt condamnata la moarte????Voi avea eu vreodata copilul meu?
Va multumesc ca ma sfatuiti.

Daca ai avea rabdare sa te uiti un pic la semnanurile fetelor de la topicul asta, ai vedea ca sunt multe care au mutatii ca ale tale si sunt... "very alive and kicking", ca sa zic asa
De asemenea, daca ai avea rabdare sa citesti un pic ce se scrie pe aici despre trombofilie si diverse mutatii, ai vedea ca exista tratament, exista reusite (sarcini duse cu bine pana la capat), te-ai mai linisti un pic si n-ai mai crede ca esti pe moarte.
No offence, dar mi se pare ca ai exagerat cu "sunt condamnata la moarte"




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Buna fetelor
Fetelor dc stiti pe cineva care are nevoie de INOHEP vreau sa donez cuiva care are nevoie de el, mai am cred ca vreo 20buc.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Flory, eu am ramas insarcinata repede de fiecare data (4 luni si 2 luni), desi aveam 33 de ani. Fara tratament insa, sunt convinsa ca nu as fi dus sarcina, fiindca am 2 heterozigote Pai.

Amina, heparina poate fi sub mai multe denumiri. Personal, eu am facut Inohep, dar majoritatea fetelor fac Clexane. Inohep se gaseste mai usor, e tot injectabil si injectia devine asa o rutina ca la final ii duci dorul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, nu ma pricep la AMH, dar am citit pe site-ul Synevo urmatoarele:

Valorile cuprinse īntre 0.4-1.0 ng/mL indica o rezerva functionala ovariana redusa si un raspuns slab la stimularea ovariana. Pacientele cu valori AMH scazute necesita doze mai mari de rFSH fata de cele cu niveluri crescute/normale.

Īn cazul valorilor <0.4 ng/mL functia ovariana este in mod evident redusa.

Valorile crescute (>8 ng/mL) pot fi un indiciu de sindrom de ovar polichistic. Sub terapie cu metformin valorile pot īnregistra scaderi pe termen lung.

Valori de referinta:
- femei de vārsta fertila: 1-8 ng/mL
- postmenopauza: <0.4 ng/mL

Deci stai binisor, zic eu.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

MeAlex, saru'mana ! Asa as fi zis si eu si daca scrii si tu asa, cred/sper sa fie ... asa .

pentru tine !

Tu ce mai faci ? Esti bine ? Iti tin pumnii pentru

Mami de Andrei (6 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Se pare ca avem si noi liber la bebei , colul arata ok dupa cauterizarea din iunie ...singura problema...ginecologul nu vrea sa auda de clexane...in general de trombof (asta pt ca am un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myhadavid, din pacate faptul ca ai un copil nu inseamna ca nu ai nevoie de Clexane. Sunt multe fete pe forum la care mutatiile s-au activat dupa ce au dus foarte usor o sarcina fara tratament...
Caresse, ce sa fac? Mi-e frica sa incercam iar sa avem un bb. Diferenta ar fi acum ca imi va creste doza de Clexane, voi lua Aspenter la 2 zile (sau mai rar) si Prednison pana la 12 s. Doar ca nu sunt increzatoare in tratament, mi se pare prea putin...in fine, om vedea.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Bine v-am gasit fetelor!
Ma alatur si eu voua, speram sa nu fiu o mutanta dar din pacate sunt.
Factorul II G20210A heterozigot
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-1 675 4G heterozigot
PAI-1 G844A heterozigot
Am primit ca tratament (dr Avram) clexane 0.4 mg, asipin cardio 100mg si vitamine acum sper sa fie bine avand in vedere ca voi face fiv si voi incepe clexane o data cu stimularea, o sa merg si la dr Uscatescu sa vad si parerea dansei.
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Wow, Miky, dar stiu ca ai ceva mutatii. Dr. Uscatescu iti va da cel putin acelasi tratament, daca nu cumva iti va da doza mai mare de Clexane in sarcina. Bine ca stii ce ai si ce e de facut!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Gabrielarusu, eu am mare nevoie de Innohep de 3500ui, ti-am trimis PM. Nu se gaseste momentan in farmacii, am verificat peste tot, abia peste 3 sapt ar aparea si nu pot sta fara. Multumesc anticipat pentru raspuns!

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 35+


Mergi la inceput