Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Da Alex sunt heterozigoata toata , am inteles ca Uscatescu vine pe 27 august, prin urmare o sa fiu prezenta la usa ei.
Am uitat sa iti spun ca mi-am comandat medyn forte, as putea sa il combin cu femibion? am vb cu Emilia si mi-a zis ca a vb cu tine si ma gandeam la schema pe care o face. Oricum pana imi vine medynul iau femibion, aspirin cardio iau 1 la 2 zile(pana incep protocolul pentru fiv), magne b6 si acid folic, dr cu care fac fiv mi-a zis ca o sa iau aspenter , acum astept sa vad ce imi zice si Uscatescu, iar daca Uscatescu imi recomanda tot aspenter o sa merg cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Mikibine ca macar ai aflat la timp si sti ce ai de facut. Macar poti incepe tratamentul la timp.

Eu sunt putin dezorientata cu trombofilia ,de ce unele femei reactioneaza la tratament iar altele pierd sarcini chiar si sub tratament. O prietena mea e hetero la toate mutatiile si are un baietel de 10 luni. A facut din prima zi de sarcina Clexane de 0.4. Inainte sa stie de mutatii a pierdut insa trei sarcini. Am vazut insa alte fete care sub tratament cu Clexane si pierd sarcina. Sa nu fie buna doza de Clexane sau totusi altceva influenteaza pierderile recurente de sarcina si nu neaparat mutatiile acestea daca se face tratament pt ele?
Oricum mi se pare ca dr de la noi nu prea sunt stapani pe situatie si nu preau stiu sa gestioneze sarcinile la femeile cu trombofilie. Eu de la 3 dr am primit trei pareri pt cazul meu.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

flory_blanca, cred ca ai dreptate. Medicilor le este foarte usor sa spuna :"nu ne dam batuti, mai incercam cu acelasi tratament....". O iei de la capat, dar pana cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, eu sunt un astfel de caz, desi mutatiile mele nu par mare branza, totusi am pierdut cu Clexane 0.4 si Aspenter 1/zi. Am descoperit si niste probleme imunologice, dar unii spun ca nu e relevant, e vorba de nr. marit de celule NK, ele fac ca uterul sa respinga embrionul, simplist spus. Problema e ca relevant ar fi sa se recolteze in uter, dar la noi se recolteaza din sange. Se pare ca nu e acelasi lucru, dar altii spun ca exista totusi o legatura. Analizele relevante se fac in Anglia si in SUA. S-a mai scris parca la Gravidute cu trombofilie pe tema asta...la noi se recomanda Prednison, in afara se incearca experimental si cu perfuzie cu Intralipid, 3 perfuzii (una inainte de fiv, una la testul pozitiv, una dupa o luna, nu stiu cum se procedeaza daca nu faci fiv). La noi, cel putin oficial, medicii nu recomanda. Sunt fete care au facut totusi perfuzia si acum au bebei sanatosi.
Miky, dr. Avram e precauta cu Clexane-ul, daca ti-a zis sa faci, cred ca trebuie sa il faci. Posibil ca dr. Uscatescu sa nu iti recomande Medyn. Cand nu exista Femibion in tara, il recomanda. Vorbim...
[font=Verdana]
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

b]MeAlex[/b] de ce nu incerci perfuzii cu intralipid sau ti-e groaza sau macar un consult dincolo? Am inteles ca nu e foarte scump ,in Austria mi-a zis cineva ca e 80 de euro. La cat umblam pe aici pe la dr si cat mai dam in stg in dr si analize tot acolo ajungi.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

In Anglia nu e asa ieftin si din pacate, cel putin in perioada asta nu am cum sa merg la vreun consult in afara...
La noi costa in jur de 100 lei perfuzia. Si e experimental, nu recomanda orice medic din cate inteleg. A povestit la un moment dat Stuart despre tratament si ea parca locuieste in Anglia. Voi cauta in urma sa vad.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Flory asa este, macar stiu ce am si ce e de facut!
Alex oricum fac clexane, sunt curioasa doar daca Uscatescu imi da o doza mai mare de clexane si daca imi da sa iau aspenter. Alex complicata situatia asta cu NK-urile, prednison de cand ar trebui sa il iei adica de la depistarea sarcinii sau si in preconceptie?
Inca nu am citit tot la capitolul Garvidute cu trombofilie si as vrea sa stiu ce anume se urmareste in sarcina, am vazut ca se vorbeste mult de INR-uri si d-dimerii, chiar asa se numesc aceste analize? se fac din sange?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fumi spune:

buna fetelor,
va rog frumos sa-mi trimiteti si mie adresa de mail a doamnei doctor Uscatescu.
ma pregatesc de FIV cu ovo donate si vreau sa fac analizele de trombofilie.
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

"buna fetelor.
sora mea geamana a suferit acum 3 ani o tromboza cerebrala f. urata.a avut mare noroc ca a scapat cu viata si fara sechele neurologice.
eu am un baietel de 5 ani care la nastere a facut un avc, f, grav ramanad cu o hemipareza f. urata!suntem f. speriate!
sora mea isi doreste f. mult un bebe si a inceput investigatiile pe partea hematologica si i-au iesit urmatoarele analaize prost
MUTATIA PAI1-4G/5G-HOMOZIGOT
MUTATIA MTHFR A1298C-HETEROZIGOT
suntem ingrozite nu stim ce inseamna.este posibil ca si eu sa mostenesc si eu si baietelul aceste mutatii?are vreo sansa sa duca o sarcina pana la capat?
multumesc! si astept raspuns de la voi"

gatea1980 Eu am aceleasi mutatii ca sora ta: PAI1 Homozigot si MTHFR c677T heterozigot. Am facut in copilarie un AVC in urma caruia am facut o hemipareza (recuperata) despre care acum medicii spun ca ar fi putut fi din cauze trombotice (la vremea respectiva nu se cunosteau aceste mutatii genetice si nici nu se faceau analize tip RMN sau tomograf). Am pierdut o sarcina la 11 sapt si am aflat ca as putea avea mutatii de trombofilie, abia in timpul sarcinii cand am discutat cu ginecologul de avc-ul vechi. Am facut analizele, s-a confirmat ca am mutatiile de mai sus, dar din nefericire a fost prea tarziu pentru bebele meu. Doamna Dr hematolog m-a incurajat si mi-a zis ca are paciente cu mutatiile mele care au dus sarcina la bun sfarsit, deci si sora ta are sanse. Am citit foarte mult despre aceste mutatii dupa ce am pierdut sarcina si am aflat ca cele mai mari riscuri pentru mutatia PAI1 homozigot sunt de ordin cardiovascular si de ordin obstretical in sarcina. Dar acestea pot fi controlate din medicatie. Spui ca sora ta geamana are aceste mutatii: cu atat mai mult cred ca ar trebui sa faci si tu analizele pentru aceste mutatii. E mai sigur si daca se confirma poate intri si tu pe aspenter pentru a reduce riscul cardiovascular. Mie mi-au recomnadat sa iau aspenter pentru tot restul vietii, pentru a impiedica, pe cat se poate, sangele meu sa mai formeze trombi, cu atat mai mult cu cat am antecedente. De asemenea, e o fericire ca organismul meu a respins anticonceptionalele (le vomitam la putin timp dupa administrare). Mi s-a spus ca riscul era enorm pentru mine. La fel de bine este ca am renuntat la tigari cu cativa ani in urma.
Imi pare rau ca familia voastra trece prin asa ceva, stiu ce dificil este! Curaj si sa speram in mai bine!

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miky, incepand din saptamana 20 (unii zic mai devreme, din saptamana 16-17, dar nu este relevant) se masoara IR-urile, adica rezistenta pe arterele uterine care arata cat de usor circula sangele pe artere. Daca ele sunt mari, sangele circula prost, fatul va ramane in urma cu cresterea.
D-dimerii sunt mai controversati ca analiza de urmarire a sarcinii:
Nivelurile plasmatice ale D-dimerilor cresc progresiv in cursul sarcinii si au o valoare predictiva slaba in excluderea diagnosticului de tromboza venoasa profunda dupa 20 saptamani de gestatie.(conform Synevo).

Totusi cred ca e bine de urmarit si analiza asta pentru ca:
D-dimerii au fost identificati de asemenea ca markeri pentru trombofilia subclinica fiind utili in investigarea pacientelor cu infertilitate primara sau secundara neexplicata si trombofilie.

Se mai recomanda si anti FXA care arata daca doza de anticoagulant este suficienta.

Ileana, Gatea, cu tratament si urmarirea stricta a sarcinii se poate duce pana la capat cu bine si putem avea un copil sanatos.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput